Судинні сіточки (ретикулярний варикоз)
Що таке ретикулярний варикоз?
Ретикулярний варикоз - це хронічне захворювання поверхневих вен, що характеризується їхнім розширенням і утворенням сітчастого судинного малюнка на шкірі.
Це найлегший варіант варикозного розширення вен, що знаходяться в сітчастому шарі дерми. Він не становить серйозної небезпеки для здоров'я, а є естетичним дефектом. Ось чому його ще називають, як косметичний варикоз. Зазвичай проблема не спричиняє появу симптомів, що обтяжують життя її "володарів", а супроводжується виключно візуальними проявами. Патологія найчастіше виявляється у жінок. Зазвичай судинна сіточка з'являється на нижніх кінцівках, проте може зустрічатися на обличчі, животі, грудях тощо.
Механізм розвитку патології пов'язаний із судинним клапаном, що бере участь у правильному русі крові по венах. Якщо він деформується, кров починає текти у зворотному напрямку і застоюватися. Це призводить до підвищення венозного тиску і розвитку клапанної недостатності. Ретикулярні вени починають деформуватися, розширюватися і скручуватися. У підсумку судини стають яскравішими і помітнішими. Вони просвічуються крізь шкіру у вигляді сплетінь дрібних судин. Сіточки можуть бути різних відтінків - червоного, синього, пурпурного. Попри те, що ретикулярний варикоз і не є критично небезпечною патологією, він потребує своєчасного та професійного лікування. За виникнення перших ознак захворювання слід звернутися до флеболога.
Причини появи судинних сіточок
Як і будь-яке інше захворювання, ретикулярний варикоз не виникає на порожньому місці. Передумовою до його виникнення можуть послужити:
- спадкова схильність;
- тривале перебування в положенні стоячи або сидячи;
- регулярне підняття важких предметів;
- ожиріння;
- шкідливі звички (куріння, алкоголізм);
- зловживання тепловими процедурами;
- прийом гормональних контрацептивів;
- непосильні фізичні навантаження;
- вікові зміни;
- малорухливий спосіб життя;
- порушення обміну речовин;
- різкі перепади температурного режиму;
- прийом кортикостероїдів;
- грубі пілінги, скрабування;
- баночний або вакуумний масаж;
- носіння високих підборів, тісного взуття;
- тривалі авіаперельоти;
- слабкість судинних стінок;
- малорухливий спосіб життя;
- вагітність і пологи;
- цукровий діабет;
- хронічні закрепи;
- артеріальна гіпертензія;
- зміни гормонального фону;
- захворювання печінки та жовчного міхура;
- дефіцит вітамінів;
- захворювання сполучної тканини;
- вплив сонця, радіації;
- порушення згортання крові;
- серцево-судинні патології;
- сильне травматичне ушкодження;
- перегрів, переохолодження;
- хронічний стрес;
- імунодефіцитні стани;
- рак молочної залози та ін.
Який вигляд має ретикулярний варикоз
Серед відмінних рис ретикулярного варикозу можна виділити:
- венозний візерунок, що нагадує мережу, павутину, зірочку, лінію, дерево тощо;
- дрібний розмір (ретикулярні вени зазвичай мають діаметр у кілька міліметрів і розташовуються ближче до поверхні шкіри, ніж великі судини);
- більш плоскі (на відміну від більших варикозних вен, які можуть бути опуклими і виступати над поверхнею шкіри, ретикулярні судини менш виділяються);
- різноманітна колірна гамма (сині, зелені, фіолетові тощо);
- гіллясті прожилки особливо помітні наприкінці дня після фізичних навантажень (вранці косметичний дефект може бути практично непомітний);
- може супроводжуватися неприємними симптомами у вигляді швидкої втоми і відчуття тяжкості (болю, набряку і порушення трофіки, властивих для варикозу глибоких вен, не спостерігається).
Симптоми ретикулярного варикозу
Захворювання розвивається повільно, не супроводжуючись порушенням загального самопочуття. Головним проявом патології є поява дрібних, розширених вен, що просвічуються під шкірою.
У рідкісних випадках все ж зустрічаються пацієнти, які відчувають певні незручності і мають скарги на:
- відчуття тяжкості та втоми;
- мимовільні спазми;
- печіння та свербіж;
- незначну набряклість;
- відчуття розпирання;
- зміну чутливості.
Чим небезпечні судинні сіточки
Ретикулярний варикоз не становить загрози для здоров'я і життя пацієнта, однак якщо вчасно не вжити заходів, площа ураження збільшуватиметься. Це потребуватиме більшого обсягу хірургічного втручання, а відповідно і період відновлення буде тривалішим. Чим раніше пацієнт звернеться до фахівця, тим простіше і швидше можна буде позбутися косметичної проблеми.
Також варто зазначити, що стійкий косметичний дефект викликає необхідність приховувати його під довгим одягом. Неможливість носити свої улюблені речі негативно позначається на емоційному стані. Крім того, широкі ретикулярні вени іноді можуть зазнавати механічних пошкоджень. Це створює небезпеку венозних кровотеч, особливо у людей похилого віку.
Іноді судинні сіточки можуть бути лише "вершиною айсберга". Причиною розширення ретикулярних судин можуть стати патологічні процеси глибоких вен, які небезпечні більш серйозними ускладненнями. У запущених випадках може виникнути клапанна недостатність глибоких вен. Найбільшу небезпеку становить варикоз, що зачіпає притоки великої підшкірної вени. Судини проходять по всій нижній кінцівці та зливаються з веною стегна. Якщо нічого не робити, стан може ускладнитися варикозною хворобою й утворенням трофічних виразок.
Діагностика судинних сіточок
Діагностика захворювання не завдає труднощів, оскільки його наявність видно неозброєним оком. Проте необхідно звернутися до флеболога і пройти низку обстежень для розуміння масштабів проблеми, а також виключення варикозу глибше розташованих вен. На прийомі лікар вислухає пацієнта, збере всі анамнестичні дані та проведе візуальний огляд. Для виявлення серйозніших патологічних процесів пацієнту можуть призначатися такі дослідження, як:
- дуплексне сканування;
- доплерографія;
- флебографія;
- МРТ, КТ;
- ЗАК;
- визначення біохімічних параметрів крові.
Під час діагностики проводять диференціальний аналіз з іншими захворюваннями, що мають схожі прояви, а саме:
- телеангіектазія;
- пляма портвейну;
- сітчасте ліведо (початкова стадія);
- тромбофлебіт;
- лімфатична недостатність;
- варикоз глибоких вен;
- синдром Блума та ін.
Лікування ретикулярного варикозу
Патологія потребує комплексного впливу із застосуванням консервативних і малоінвазивних оперативних методів лікування.
Консервативна терапія
Медикаментозне лікування може бути ефективним для зменшення проявів ретикулярного варикозу, проте повністю вилікувати від захворювання воно не здатне. Лікарські препарати призначаються для:
- зменшення набряків і судом;
- поліпшення кровотоку;
- зменшення запального процесу;
- уповільнення прогресування захворювання;
- запобігання застійних процесів;
- зменшення розтяжності вен;
- запобігання можливих ускладненнь тощо.
У терапії ретикулярного варикозу можуть застосовуватися:
- флеботоніки (підвищують тонус судинної стінки, покращують кровообіг, тим самим сприяючи зменшенню болю, набряків, судом);
- рутозиди (зміцнюють судинні стінки, запобігаючи їх подальшій деформації);
- нестероїдні протизапальні препарати (у разі супутніх запальних процесів і хворобливих відчуттів);
- зовнішні венотоніки у вигляді мазей і гелів на основі гепарину або троксерутину для поліпшення мікроциркуляції та зниження набряклості.
З метою профілактики рефлюксу крові поверхневими венами рекомендується носіння компресійного трикотажу і проведення еластичного бинтування, особливо це важливо під час фізичних навантажень. Для поліпшення відтоку венозної крові призначається курс ЛФК.
Методи хірургічного лікування
Якщо Ви хочете повністю позбутися проблеми, тоді рекомендується провести хірургічне втручання. Сучасні малоінвазивні методики дають змогу зробити це швидко, безболісно і з мінімальними термінами відновлення. Після таких процедур на тілі не залишається шрамів і рубців.
Серед найпопулярніших і найефективніших методик оперативного лікування ретикулярного варикозу можна виділити такі:
- Мініфлебектомія. Процедуру можна назвати косметичною. Під час операції за допомогою мікрохірургічного обладнання робиться невеликий прокол на шкірі, через який витягують деформовану судину для її подальшого висічення. У підсумку кровотік перерозподіляється по здорових судинах.
- Склеротерапія. Ще один безпечний і безболісний метод усунення судинних сіточок, який не залишає слідів на шкірі. Суть методики полягає у внутрішньовенному введенні спеціальної склерозуючої речовини, яка буквально "склеює" судину. У результаті деформована вена розсмоктується і заміщується сполучною тканиною.
- Ендовазальна лазерна коагуляція. Суть технології полягає в термічному впливі. Лазерний промінь рівномірно нагріває вену, внаслідок чого вона склеюється і розсмоктується. Світлодіод вводиться в просвіт судини через пункцію голкою. Лазерне випромінювання впливає на його стінку зсередини.
Профілактика судинних сіточок
Появу ретикулярного варикозу легше попередити, ніж лікувати. Для цього слід дотримуватися таких рекомендацій:
- приймання гормональних препаратів (у тому числі КОК) тільки за призначенням лікаря;
- контроль ваги;
- помірні фізичні навантаження;
- відстеження показників артеріального тиску;
- носіння якісного ортопедичного взуття;
- підтримання водного балансу;
- відмова від шкідливих звичок;
- здорове харчування;
- невеликі перерви і прогулянки при тривалій сидячій або стоячій роботі;
- носіння компресійної білизни за підозри на розвиток патології.
За кваліфікованою допомогою висококласного флеболога звертайтеся в клініку «Medical Plaza». Наш медичний центр оснащений сучасним обладнанням експертного класу, що дає змогу безпомилково ставити діагнози, а також проводити ефективне лікування ретикулярного варикозу. Усі дослідження можна пройти в одному місці без черг. У клініці є власна лабораторія. Наші фахівці володіють техніками малоінвазивних хірургічних втручань, які дають змогу повністю позбутися проблеми без болю, ризиків і ускладнень. Ми з великою увагою і дбайливістю ставимося до кожного пацієнта. Під час призначення лікування використовується комплексний та індивідуальний підхід. Потрапити на прийом до одного з фахівців нашого центру можна в будь-який зручний час, попередньо записавшись на консультацію. Звертайтеся, ми завжди раді Вам допомогти!