СТРИКТУРА УРЕТРИ
Стриктура уретри – це зменшення просвіту сечівника на будь-якій його ділянці в передньому відділі. Якщо процес поширюється на задній відділ уретри, то мова йде про стеноз. Стриктура порушує процес сечовипускання та супроводжується іншими симптомами, які характерні для більшості урологічних захворювань.
ЗАГАЛЬНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ЯВИЩА
Стриктура уретри характеризується утворенням рубцевої тканини в стінках каналу. У чоловіків таке порушення зустрічається частіше, ніж у жінок (2-4% проти 1-1,5%). Це пов'язано з анатомічними особливостями: сечівник у чоловіків набагато довше, ніж у жінок. Він складається з 5 відділів і патологічних змін може зазнати будь-який з них.
Розвиток стриктури проходить декілька стадій:
- Ураження уротелію (епітелію, що покриває шляхи сечовивідної системи), що призводить до порушення цілісності слизової оболонки.
- Утворення сечових затікань – скупчень сечі у тканинах або порожнинах. Це пов'язано з порушенням цілісності сечових шляхів.
- Проліферація (розростання) і грануляція (формування зернистої тканини в процесі загоєння). У результаті відбуваються рубцово-склеротичні процеси – заміщення слизової оболонки сечівника грубою рубцевою тканиною..
Залежно від вираженості стриктури, розрізняють такі її види:
- коротка (звуження до 2 см);;
- довга (просвіт сечовипускального каналу звужується практично повністю).
За ступенем важкості звуження просвіту буває частковим і повним.
Порушення, які відбуваються в результаті рубцювання на певній ділянці уретри, призводять до розвитку таких важких захворювань, як сечокам'яна хвороба и гідронефроз.. Також існує ймовірність інфекційного ураження сечовивідних шляхів. Всі ці порушення можуть призвести до гострої ниркової недостатності..
ПРИЧИНИ
Залежно від походження, стриктура буває вродженою та набутою. Перший тип порушення зустрічається набагато рідше. Він обумовлений аномаліями розвитку статевого члена та уретри.
Придбана стриктура уретри пов'язана з такими факторами, як:
- травматичні ушкодження промежини (удари, падіння, ножові та вогнепальні поранення);
- переломи статевого прутня та тазових кісток;
- попадання сторонніх предметів у сечовипускальний канал;
- порушення кровообігу в ділянці сечівника та погіршення метаболізму в його тканинах, пов'язані з цукровим діабетом, ішемічною хворобою серця, стійким підвищенням артеріального тиску;
- пухлинні новоутворення органів сечостатевої системи;
- хірургічні втручання в область уретри (наприклад, травматична катетеризація);
- запальні процеси органів сечостатевої системи у чоловіків (бактеріальний уретрит, облітеруючий баланит);
- родові травми, операції з видалення матки у жінок.
У деяких випадках утворення стриктури виникає в чоловіків у післяопераційному періоді після аденомектомії або невдалих хірургічних втручань з приводу гіпоспадії (аномального розташування зовнішнього отвору сечовипускального каналу).
ПРОЯВИ СТРИКТУРИ У ЧОЛОВІКІВ ТА ЖІНОК
Клінічні прояви при зменшенні просвіту сечівника залежать від причини, яка спровокувала порушення, і вираженості відхилення. Наприклад, після важких травматичних ушкоджень уретри або переломів тазових кісток виникає сильний больовий синдром, припиняється самостійне сечовипускання, з сечовипускального каналу виділяється кров.
До інших симптомів, які характерні для стриктури, відносяться:
- неможливість повноцінно спорожнити сечовий міхур, необхідність напружувати м'язи для активації сечовипускання;
- біль, різь і дискомфорт під час спорожнення сечового міхура;
- слабкий напір струменю при сечовипусканні;
- поява крові в спермі та сечі;
- різкий біль у нижній частині животу або ділянці тазу;
- мимовільне розбризкування струменю урини;
- тривале відчуття неповного випорожнення сечового міхура.
Симптоматика цього відхилення схожа з проявами таких поширених захворювань, як простатит, уретрит і цистит. Їх часто намагаються лікувати в домашніх умовах. В результаті процес звуження прогресує.
У важких випадках стриктура стає причиною гострої затримки сечі через повне перекриття просвіту в сечівнику. Це небезпечний стан, який вимагає термінової госпіталізації пацієнта.
МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ
Якщо у вас з'явилися симптоми, характерні для стриктури уретри, не відкладайте візит до лікаря. Фахівці медичного центру «Medical Plaza» призначать комплексне обстеження, яке допоможе виявити точну причину підозрілих проявів. Всі маніпуляції виконуються із застосуванням технологічного обладнання, тому ймовірність помилки в постановці діагнозу виключена..
Задля підтвердження або виключення стриктури проводять обстеження просвіту уретри, губчатого тіла і періуретральних тканин. Виконують такі діагностичні маніпуляції:
- Огляд і пальпація статевого прутня, уретри, промежини та мошонки
- Загальний аналіз сечі
- Аналіз мазків з уретри, необхідний для визначення наявності та типу статевих інфекцій
- Бакпосів сечі, що дозволяє виявити інфекції різного типу
- Ретроградна уретрографія. Цей метод дозволяє оцінити ступінь і протяжність звуження, а також локалізацію стриктури. Уретрографія проводиться тільки в тому випадку, якщо збережена прохідність сечівника, достатня для контрасту (речовина, яка дозволяє візуалізувати внутрішні структури та отримати максимально докладні рентгенівські знімки)
- Антеградная цистоуретрографія. Ця діагностична маніпуляція проводиться при неможливості ввести контрастну речовину в сечовипускальний канал. У цьому випадку через сечоміхуровий свищ і шийку сечового міхура проводять буж. Таким чином фахівець отримує можливість візуалізувати проксимальний кінець стриктури/li>
- Уретроскопія. Метод візуальної діагностики сечівника за допомогою оптичного приладу необхідне, якщо проведення ретроградної уретрографії та антеградной цистоуретрографії позбавило змоги виявити відсутність або наявність стриктури
Результати, отримані в ході досліджень, дозволяють визначити найбільш підходящий варіант лікування.
МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ
Фахівці медичного центру «Medical Plaza» пропонують сучасні ефективні способи лікування стриктури уретри при щадному втручанні. Ми не використовуємо застарілі та травматичні методики, наприклад, бужування - механічне розширення просвіту сечівника за допомогою гладких, металевих стрижнів. Крім високої інвазивності, така процедура відрізняється неефективністю: оскільки причини, що викликали звуження, не зникають, згодом знову утворюється стриктура.
У «Medical Plaza» пропонують варіанти лікування, завдяки яким пацієнт зможе забути про проблему звуження уретри назавжди. Це:
- Внутрішня оптична уретротомія – малоінвазивна ендоскопічна операція. Таке втручання проводять, якщо звуження спостерігається в бульбозному відділі, а його протяжність не перевищує 0,5 см. Операція проводиться під контролем оптичної уретротомії. У ході виконання маніпуляції звужену ділянку розсікають лазерним променем або ендоскопічним скальпелем, а потім видаляють рубцеву тканину. Завдяки цьому сечовипускання відновлюється.
- Пластика уретри з заміною звуженої ділянки власними здоровими тканинами. Такий спосіб підходить, якщо довжина стриктури становить 1 см і більше. Це досить складне втручання, яке вимагає від лікарів граничної уважності та професіоналізму. У ході операції хірург виконує поздовжнє розсічення в ділянці звуження та вшиває на цій ділянці фрагменти тканини, взяті з крайньої плоті пацієнта або внутрішньої поверхні щоки.
Замісна пластика при стриктурі уретри на сьогодні є золотим стандартом лікування. Цей метод дає найнижчий відсоток рецидивів. Таку операцію можна проводити в будь-якому віці. Відторгнення трансплантата спостерігається вкрай рідко.
У вас серйозні проблеми з сечовипусканням? Можливо, це перша ознака звуження сечовипускального каналу. Не варто очікувати, що ситуація вирішиться самостійно, не запускайте проблему. Звертайтеся в медичний центр «Медікал Плаза»: наші фахівці проведуть докладне обстеження та підберуть оптимальний варіант лікування.