Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Серозометра – патологічний стан, що характеризується хронічним скупченням серозної рідини в порожнині матки, що провокується складністю або неможливістю її природного відтоку. Деякі називають серозометру захворюванням, але це помилка. Серозометра, швидше, – симптоматичний прояв, ніж хвороба. Досвідчені лікарі-гінекологи завжди описують цю патологію як вторинний процес, що має одну або кілька причин.

Зазвичай серозометра розвивається безсимптомно протягом тривалого часу і діагностується випадково на плановому гінекологічному обстеженні крім випадків, коли патологія переходить в гостру форму. Група ризику – дівчата репродуктивного віку із захворюваннями матки та її слизової (ендометрит, ендометріоз, поліпи, маткові інфекції, онкологія тощо) та жінки у менопаузі або постменопаузі.

Особливості патології

Перш ніж описувати симптоми та причини серозометри, варто детальніше зупинитися на механізмі формування умовно сприятливого середовища для розвитку патології. За вироблення серозної рідини в організмі відповідає серозна оболонка - найтонший шар сполучної тканини (не більше 1 мм), якою покриті всі органи черевної порожнини, серце (перикардальна оболонка), легені (перетворююча порожнина), а також внутрішня поверхня піхви та матки. Регулярне виділення невеликої кількості серозної рідини – абсолютно нормальний та здоровий процес.

Проблеми виникає у двох випадках:

  1. Порушено механізм секреції серозної рідини (гіперсекреція).
  2. Природний фізіологічний відтік рідини утруднений чи неможливий.

Звідси умовний поділ патології на два види:

  1. Патологічна серозометра, що є прямим чи непрямим відбиттям стану слизової оболонки матки.
  2. Фізіологічна серозометра, пов'язана з особливостями відтоку рідини.

Серозометру часто використовують як достатньо інформативного маркера, що визначає ризики формування онкології на дуже ранніх стадіях, що підтверджується або спростовується за допомогою біопсії.

У пацієнток, у постменопаузі серозометра діагностується частіше. При тривалій відсутності менструальних кровотеч серозна тканина поступово розростається і може закрити внутрішній зів, що в свою чергу порушує природний процес відтоку рідини. Однак навіть у таких випадках організм регулює об'єм серозної рідини, локально знижуючи її секрецію. Нормою вважається об'єм рідини, що не перевищує 2,5 см³. Якщо серозної речовини більше, є сенс провести додаткові діагностичні дослідження, визначити першопричину та розробити індивідуальну стратегію лікування, що включає динамічний нагляд з періодичним ультразвуковим дослідженням (УЗД).

Причини розвитку серозометри

Практично завжди причиною надмірного накопичення серозної рідини виступає або часткова або повна непрохідність цервікального каналу та/або внутрішнього зіва. Які захворювання та патології можуть спровокувати непрохідність та стати причиною формування серозометри:

  • хронічний цервіцит – інфекційне чи неінфекційне запалення шийки матки;
  • хронічний ендометрит – періодичне запалення ендометрію у матці;
  • внутрішньоматкова синехія або синдром Ашермана – розростання у матці «перегородок» із сполучної тканини, які згодом склеюють стінки;
  • поліпи шийки матки;
  • множинні міоматозні вузли у цервікальному каналі;
  • одна велика міома, що закриває область внутрішнього зіва;
  • пройдено кілька сеансів вишкрібання стінок порожнини матки (механічне зняття шару ендометрію);
  • жінка раніше пройшла процедуру "припікання" ендометрію (абляція);
  • перенесений медичний аборт на великому терміні вагітності, внаслідок якого внутрішній зів і цервікальний канал були сильно травмовані;
  • перенесені специфічні та неспецифічні захворювання статевої системи;
  • діагностовано ендометріоз;
  • гіперплазія ендометрію;
  • сальпінгоофорит (запалення придатків матки);
  • пухлини придатків;
  • аденокарценома.

Важливо пам'ятати, що ризик розвитку серозометри підвищується у рази, якщо жінка курить, регулярно приймає алкоголь, веде безладне статеве життя, неправильно приймає протизаплідні засоби.

Симптоми серозометри

На початковій стадії розвитку серозометра ніяк не проявляє себе. Немає ні болю, ні дискомфорту, ні якихось нетипових виділень. У разі патологія виявляється випадково на плановому чи вимушеному (за показаннями) ультразвуковому дослідженні органів малого таза. Якщо ж обсяг серозної рідини в порожнині матки перевищує 2,5 см 3 , можуть з'явитися характерні симптоми на кшталт:

  • ниючого болю, що локалізується внизу живота над лобком;
  • прискорених позивів до сечовипускання через механічний тиск серозометри на сечовий міхур;
  • відчуттів зайвого тиску в ділянці прямої кишки;
  • рідких виділень, коли цервікальний канал залишається частково прохідним.

Як ми вже говорили, серозометра можна і потрібно розглядати як симптом – тобто прояви якогось іншого захворювання або патологічного стану. Тому формування об'єму надлишкової рідини часто супроводжується симптомами інших захворювань, які спричинили надмірне накопичення серозної речовини в порожнині матки. Це можуть бути сильні ріжучі або ниючі болі, гнійні та кров'яні виділення з піхви, підвищена температура (~37,5 °C), що зберігається протягом тривалого часу, озноб, загальна слабкість, порушення випорожнень тощо.

Діагностика серозометри

Основним методом первинного опису фізичних параметрів накопиченої серозної рідини є класичне ультразвукове дослідження або УЗД у B-режимі. З його допомогою розраховують:

  • розмір освіти (довжина, ширина, глибина);
  • локалізація;
  • загальний об'єм рідини у порожнині матки в см³;
  • товщина переднього та заднього листка слизової матки;
  • дослідження кровотоку матки у режимі кольорового доплерівського картування (ЦДК).

Але класичного УЗД нехай і з доплерографією недостатньо. Якщо виявлено серозометру, можуть знадобитися додаткові діагностичні процедури, а саме:

  1. Цервікометрія – оцінка внутрішнього стану шийки матки за допомогою спеціального трансфузера, який вводиться трансвагінально.
  2. Діагностична гістероскопія – мініінвазивне обстеження матки за допомогою гістероскопу.
  3. Аспіраційна біопсія ендометрію за допомогою пайпеля. Паркан ендометрію для гістологічного дослідження в лабораторії.
  4. Біохімія крові на онкомаркери (аденокарцинома).
  5. Зондування маткової порожнини для забору рідини на аналіз.

Цілі діагностики - описати фізичні властивості серозометри, вивчити біохімічний склад рідини, визначити причину надмірного скупчення секрету, оцінити можливість розвитку аденокарциноми.

Особливості лікування серозометри

Якщо серозометра розвинулася на фоні постменопаузи, і об'єм рідини в порожнині матки зберігається в межах 2,5 см³, спочатку проводиться діагностика стану та супутніх патологій, після чого призначається динамічне УЗД спостереження з періодичністю в 6-12 місяців. Небезпека серозометри в період постменопаузи полягає в тому, що зростає ризик розвитку аденокарциноми, при якій серозометра виступатиме як єдиний симптом до моменту загострення онкології. Якщо ситуація посилилася, обсяг рідини почала стрімко збільшуватися, водночас діагностовано рак чи іншу тяжку патологію, може бути прийнято рішення про екстирпацію матки разом з її придатками (повне видалення матки, труб, яєчників). При діагностуванні раку матки у постменопаузі ця операція виглядає цілком доречною.

Якщо патологія виявлена в репродуктивному віці, то серозометра розглядається як симптом вже наявного захворювання (інфекції, запалення, новоутворення). Як тільки основне захворювання (першопричина) буде вилікувано, серозометра зникне сама. Якщо причиною є онкологія, тоді пацієнтку направляють до онколога, який розробляє прийнятні стратегії лікування з огляду на вік, загальний стан здоров'я жінки, стадію та особливості злоякісного новоутворення.

На І та ІІ стадії рак тіла матки досить добре лікуватися за допомогою мініінвазивної лапароскопії спільно з променевою терапією та/або хіміотерапією. Лапароскопічним малоінвазивним методам акуратно видаляють пухлину, а після втручання проводять курс ад'ювантної терапії (хіміо- та/або променева терапія). Якщо діагностовано рак III або IV стадії, розглядається варіант повного видалення матки та її придатків з подальшою хіміо- та променевою терапією.

Лікування серозометри в Medical Plaza

У клініці Medical Plaza у Дніпрі створено оптимальні умови для професійної діагностики та ефективного лікування не лише гінекологічних захворювань, а й багатьох інших патологій. У медичному центрі працює згуртована команда досвідчених висококваліфікованих фахівців, збудовано високотехнологічний оперативний блок, сконструйований за зразками найкращих клінік Європи та США, встановлено сучасне медичне обладнання.

Ми знайдемо першопричину, вивчимо та опишемо захворювання за допомогою передового діагностичного обладнання, розробимо персональний курс лікування або проведемо малоінвазивне втручання – все залежить від діагнозу. Записуйтесь на прийом до гінеколога, використовуючи форму нижче, телефон гарячої лінії або чат.

Залишити заявку