Рак середостіння
Рак середостіння - це збірна назва злоякісних новоутворень тканин або органів ділянки середостіння, розташованих у медіастинальному просторі грудної порожнини.
Рак середостіння - це рідкісне, але складне в діагностиці та лікуванні злоякісне новоутворення, що розвивається в центральній частині грудної клітки. Патологія торкається середостіння - область між легенями, де розташовані серце, великі судини, трахея, стравохід та лімфатичні вузли.Рак середостіння часто не виявляється на ранніх стадіях, а перші симптоми можуть бути неспецифічними, включаючи біль у грудях, задишку, кашель чи загальну слабкість. Нерідко пацієнти звертаються за медичною допомогою, коли пухлина вже досягла значних розмірів або торкнулася сусідніх структур, що ускладнює лікування.
Причини виникнення
Справжні причини захворювання досі до кінця не визначені. Однак маніфестація злоякісного процесу може відбутися під впливом таких чинників:
- куріння;
- іонізуюче випромінювання;
- контакт із канцерогенними речовинами;
- вірусні інфекції;
- променева терапія;
- хронічний стрес;
- аутоімунні процеси;
- зловживання алкоголем;
- тривале вдихання пилу і шкідливих речовин;
- спадкова схильність;
- погана екологічна обстановка;
- вік.
Симптоми та ознаки
На початкових етапах захворювання зазвичай не дає про себе знати і не спричиняє жодних занепокоєнь, саме тому так важливо проходити регулярні скринінгові обстеження. Найчастіше онкопатологія стає випадковою знахідкою під час проведення флюорографії.
Тривалість прихованого періоду залежить від великої кількості чинників, включно з розміром, локалізацією пухлини, швидкістю її росту, віком пацієнта, станом імунної системи тощо. Зазвичай клінічна симптоматика з'являється після того, як утворення досягає певних розмірів. Ознаки доброякісного і злоякісного процесу часто схожі, з тією різницею, що в другому випадку вони розвиватимуться набагато активніше.
Загалом, симптоми захворювання можна розділити на три основні групи:
- Локальні;
- Загальні;
- Специфічні.
Локальні симптоми спричинені компресією або проростанням пухлини в тканини. Найпоширенішою скаргою є біль у грудях тупого або гнітючого характеру на боці ураження. Він може віддавати в шию, плече, спину (між лопатками). Біль часто виникає спонтанно, посилюється під час кашлю і періодично зникає. Неприємні відчуття можуть бути настільки сильними, що імітують напад стенокардії. Також пацієнти можуть скаржитися на:
- осиплість голосу, порушення мовлення;
- задишку (виникає під час фізичних навантажень і в стані спокою);
- часті інфекції дихальних шляхів;
- набряклість обличчя, шиї, верхніх кінцівок;
- кровохаркання;
- порушення серцевого ритму;
- сухий нападоподібний кашель, який не купірується препаратами;
- м'язову слабкість, ломоту;
- деформацію грудної клітки;
- парез гортані та діафрагми;
- підвищення артеріального тиску;
- утруднення ковтання;
- печію, діарею;
- одутлість обличчя, синюшність або почервоніння;
- головний біль, важкість;
- птоз верхньої повіки, затуманення зору;
- набухання вен шиї, збільшення лімфовузлів.
До загальних симптомів належить слабкість, швидка стомлюваність, пітливість, втрата ваги, гарячка.
Специфічні прояви відрізняються залежно від конкретного типу пухлини. Так, наприклад, у разі фібросаркоми різко знижується рівень глюкози і розвивається напад гіпоглікемії. За лімфоми спостерігається нічна пітливість і свербіж шкіри. Тимома в 50% випадків викликає міастенію.
Класифікація
Пухлини середостіння діляться на дві великі групи - первинні та вторинні. У першому випадку йдеться про новоутворення, що формуються безпосередньо в медіастинальному просторі. Вторинні пухлини є результатом метастазування раку іншої локалізації, наприклад, трахеї або стравоходу.
Залежно від гістологічних особливостей виділяють такі види новоутворень середостіння:
- аденокарцинома (утворюється з клітин залозистого епітелію);
- тимома (формується з епітеліальних клітин вилочкової залози);
- фібросаркома (розвивається зі сполучної тканини);
- ліпосаркома (розвивається з жирових клітин);
- ангіосаркома (розвивається з клітин, що утворюють судини);
- хондросаркома (формується з хрящової тканини);
- лімфома Ходжкіна (утворюється в лімфоїдній тканині) тощо.
Діагностика
Для встановлення діагнозу слід звернутися до пульмонолога. Також може знадобитися консультація торакального хірурга. Під час прийому лікар вислухає всі скарги і проведе медичний огляд. Важливим елементом діагностики онкологічних захворювань є збір анамнезу. Лікарю важливо побачити повну картину і виявити фактори, які могли б вплинути на вибір тактики лікування, тому йому потрібна велика кількість інформації про пацієнта, а саме:
- час появи перших симптомів;
- тригери, що провокують погіршення стану;
- проведені лікувальні заходи;
- раннє перенесені захворювання;
- травми й операції в минулому;
- онкологічні захворювання у близьких членів сім'ї;
- лікарські препарати, які приймають на постійній основі;
- спосіб життя, шкідливі звички, особливості професійної діяльності;
- особливості харчування, фізична активність;
- наявність хронічних захворювань дихальної системи.
Для встановлення діагнозу потрібне комплексне обстеження, що включає в себе низку лабораторних та інструментальних методів діагностики:
- рентгенографія;
- медіастиноскопія;
- бронхоскопія;
- трахеоскопія;
- ларингоскопія;
- стернальна пункція;
- радіонуклідна діагностика;
- відеоторакоскопія;
- біопсія;
- МРТ, КТ, ПЕТ-КТ;
- ЗАК, ЗАС, біохімія крові, коагулограма;
- цитологічні та гістологічні дослідження.
Рак середостіння може вміло маскуватися під інші захворювання, тому в рамках діагностики в обов'язковому порядку проводиться диференційний аналіз. Злоякісний процес можна сплутати з:
- пневмонією;
- стенокардією;
- хронічним бронхітом;
- бронхіальною астмою;
- серцевою недостатністю тощо.
Лікування
Тактика лікування підбирається в індивідуальному порядку і залежить від типу пухлини, її агресивності, локалізації, поширеності, а також клінічної картини. Найефективнішим вважається комбінований підхід, що містить хірургічне втручання, хіміотерапію та/або променеву терапію.
Хірургічне втручання
Операція є ключовим методом лікування онкологічних захворювань. Головною метою втручання є висічення самої пухлини, а в разі проростання її в сусідні органи, виконують резекцію і частини ураженого органу. За необхідності проводиться видалення регіонарних лімфовузлів.
Залежно від особливостей клінічного випадку (розміру, розташування пухлини, наявності метастазів), операція може бути виконана традиційним способом з відкритим доступом або із застосуванням малоінвазивних технік. Якщо ситуація дозволяє, фахівці використовують менш травматичні способи через невеликі розрізи, щоб дістатися до пухлини. Вони легше переносяться, пов'язані з меншими ризиками ускладнень, забезпечують коротший період реабілітації та хороший косметичний результат.
Головна складність хірургічного втручання пов'язана з близьким розташуванням життєво важливих органів, магістральних кровоносних судин і нервових стовбурів. Особливості анатомічної будови ускладнюють доступ і візуалізацію внутрішніх органів. Ця ситуація вимагає від хірурга, який оперує, певного рівня майстерності, знань і умінь.
Найефективнішими на сьогодні вважаються робот-асистовані операції з використанням системи da Vinci. Маніпулятори роботизованої установки забезпечують неперевершену точність, маневреність і спритність рухів. Хірургічне втручання проводиться через невеликі розрізи і повністю контролюється фахівцем. Тривимірна візуалізація забезпечує отримання зображення високої роздільної здатності, що дає змогу ефективно та безпечно відокремити пухлину від здорових органів.
Променева терапія
Метод передбачає сфокусований вплив на пухлину іонізуючого випромінювання, яке пошкоджує ДНК атипових клітин і зупиняє процес їхнього неконтрольованого поділу. Може використовуватися як самостійний метод лікування або в комбінації з операцією. До втручання виконується з метою зменшення розміру пухлини і переведення її в операбельний стан, після - для знищення ракових клітин, що залишилися, і запобігання рецидиву. Також її можуть призначати в паліативних цілях у разі неоперабельних форм раку, щоб полегшити стан пацієнта і продовжити йому життя.
Хіміотерапія
Метод заснований на введенні лікарських засобів, що пригнічують ріст ракових клітин. Головним його завданням є знищення злоякісних елементів і запобігання їхньому подальшому поширенню. Найчастіше призначається після видалення первинного вогнища, а також у разі прогресування онкологічного процесу.
Останнім часом дедалі частіше використовуються таргетні препарати, що відрізняються прицільним впливом на атипові елементи. Здорові клітини при цьому залишаються практично незачепленими. Деякі засоби цієї групи запускають роботу імунної системи, щоб організм сам знаходив і знищував пухлинні клітини. На відміну від хіміотерапії, таргетна терапія пов'язана з меншим ризиком розвитку ускладнень.
Прогноз
Що раніше розпочато лікування, то кращий прогноз для пацієнта. Для порівняння, при виявленні захворювання на початковій стадії, критерій п'ятирічного виживання дорівнює понад 90%. Наявність метастаз скорочує цей показник до 20%. Без лікування летальний результат неминучий.
Термін «п'ятирічна виживаність» використовується для приблизного уявлення про прогнози. Однак він нічого не говорить про те, скільки років проживе кожна окрема людина. За цим показником можна приблизно спрогнозувати, скільки пацієнтів із конкретним захворюванням залишиться живими через п'ять або більше років із моменту встановлення діагнозу.
Профілактика
Незважаючи на те, що повністю застрахуватися від появи онкології неможливо, можливо все ж істотно знизити ризики розвитку захворювання, якщо:
- вести здоровий спосіб життя;
- відмовитися від шкідливих звичок (куріння та алкоголь);
- своєчасно лікувати хронічні захворювання дихальної системи;
- правильно харчуватися;
- звертатися до лікаря за появи тривожних симптомів;
- дотримуватися правил роботи з токсичними речовинами;
- проходити щорічні профогляди.
Найкраще, що можна зробити за підозри на рак середостіння - це своєчасно звернутися до лікаря. Якщо Ви шукаєте клініку з сильною командою висококласних спеціалістів, бездоганною репутацією та сучасним технічним оснащенням, тоді Вам у «Medical Plaza». Ми гарантуємо високий професіоналізм, безпеку, комфорт, а також індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Досвідчені пульмонологи, онкологи і хірурги, за плечима яких колосальний клінічний досвід і значний багаж знань - гордість нашої клініки. У своїй роботі ми використовуємо інноваційне обладнання останнього покоління. Ми гарантуємо постановку точних діагнозів, за можливості використовуємо малоінвазивні техніки під час проведення операції. Не забувайте, чим раніше буде поставлено діагноз, тим більше шансів на повне одужання. Звертайтеся, ми знаємо, як Вам допомогти!
- Торакальна хірургія
- Онколог
- Онкохірург