Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Підшкірна мастектомія – це резекція молочної залози (жирових та залозистих тканин) із збереженням шкіри, субмамарної складки та сосково-ареолярного комплексу з можливістю подальшої реконструкції через ендопротезування (онкопластику).

Операція вважається малотравматичною, проводиться через невеликий дугоподібний надріз по межі ареоли або висічення шкіри в проекції пухлини, що дозволяє зберегти естетику грудей і знизити ризик рецидиву.

До недавнього часу при раку молочної залози III-IV стадії хірурги-мамологи частіше вибирали класичну мастектомію – тобто повне видалення залозистої тканини разом з частиною шкіри, ареолами та пахвовими лімфовузлами. Сучасний підхід передбачає видалення лише пошкоджених (видозмінених) залозистих тканин із збереженням більшої частини молочної залози. Однак у комплексі з підшкірною мастектомією в обов'язковому порядку проводиться доопераційна та післяопераційна променева терапія для зниження ризику рецидиву пухлини.

Кутова Юлія Вікторівна
 Про лікаря 
Кутова Юлія Вікторівна 
 Стаж:  47 років 
 Онкохірург вищої категорії, мамолог 
Жильцов Олексій Валерійович
 Про лікаря 
Жильцов Олексій Валерійович 
 Стаж:  20 років 
 Онколог-мамолог, лікар ультразвукової діагностики 

Переваги підшкірної мастектомії

Основна перевага, яку приписують підшкірній ендоскопічній мастектомії, – збереження шкіри/органу, а саму операцію називають органозберігаючою. Застосування цієї технології дає низку переваг:

  • невисока травматичність – видаляється лише частина тканин, уражених злоякісними клітинами;
  • невелика крововтрата – менший розріз та обсяг резекції;
  • абсолютна безболісність під час операції (загальний наркоз) та слабкий больовий синдром у період післяопераційного відновлення;
  • невеликий та досить простий реабілітаційний період – 2-3 дні у стаціонарі під наглядом, після – амбулаторне лікування;
  • низька ймовірність розвитку післяопераційних ускладнень;
  • збереження чутливості, м'якості та рухливості молочної залози;
  • можливість реконструкції молочної залози та коригування симетрії – у деяких випадках онкопластика може бути виконана під час проведення підшкірної мастектомії.

Підшкірна мастектомія дозволяє прицільно видаляти злоякісні вогнища та прилеглі ушкоджені клітини, не торкаючись при цьому здорових тканин. Це ювелірна робота, яка виконується досвідченими хірургами Medical Plaza з використанням передового обладнання – ICG-камери для флуоресцентної розмітки та візуалізації тканин, пошкоджених злоякісними клітинами.

Класична мастектомія (повне видалення грудей) з погляду медицини – нескладна операція. Але для жінки таке радикальне втручання часто сприймається як особиста трагедія. Повне видалення молочної залози сильно впливає психоемоційний стан жінки. Тому підшкірна мастектомія з можливістю подальшої пластичної реконструкції та відновлення симетрії – справжня революція в онкохірургії. До того ж, згідно з останніми дослідженнями, ризик рецидиву після підшкірної мастектомії – лише 7%, а після класичної мастектомії – близько 10%.

Показання та протипоказання

Кому показано підшкірну мастектомію? Є кілька умов, при яких допускається органозберігаюча мастектомія або онкопластична резекція грудей:

  1. Розмір злоякісної пухлини - до 20 мм. Мова про стадію раку грудей T1, не більше.
  2. Пухлина розташована в 20 мм від сосково-ареолярної зони або далі (глибше).
  3. Злоякісне новоутворення не торкнулося грудної стінки (шкіри).

Ці показання дуже умовні, оскільки, по-перше, кожен випадок унікальний, по-друге, регулярно з'являються досконаліші та ефективніші методи підшкірної мастектомії. Наприклад, якщо діагностовано рак молочної залози II або III стадії (T2-T3), і пацієнтка наполягає на органозберігаючій операції, призначається курс неоад'юватної (доопераційної) променевої терапії, за допомогою якої можна домогтися зменшення розміру первинної пухлини, після чого можна буде зробити підшкірну мастектомію. .

Це стосується й інших показань та протипоказань. Все відносно, а призначення того чи іншого методу хірургічного втручання безпосередньо залежить від багатьох факторів та особливостей клінічної картини окремо взятого пацієнта. Наші лікарі завжди працюють індивідуально, ведучи пацієнтів від першого обстеження в кабінеті мамолога до одужання.

Щодо протипоказань, то їх кілька:

  • надто велика пухлина, яка слабо реагує або зовсім не реагує на променеву чи хіміотерапію;
  • діагностовано рак молочної залози T4 – пухлину з поширенням на грудну стінку (шкіру);
  • пухлина поширилася на інші тканини (м'язи, лімфатичні вузли);
  • остання стадія раку з метастазами по всьому тілу – підшкірна мастектомія у таких випадках неактуальна.

Кінцеве рішення про можливість чи неможливість проведення органозберігаючої операції приймає хірург-мамолог на основі клінічної картини та особливостей характеристик та локалізації злоякісної пухлини.

Підготовка до операції

Підшкірна мастектомія – досить складна операція, яка потребує ретельної доопераційної підготовки, що включає необхідність проведення низки діагностичних заходів. Як відбувається підготовка до підшкірної мастектомії:

  1. Додаткове обстеження у терапевта та кардіолога (ЕКГ), що дозволяє виключити протипоказання до загального наркозу.
  2. Цифровий рентген у двох проекціях (мамографія).
  3. Повний комплекс лабораторних досліджень крові – загальний та біохімічний аналіз, коагулограма тощо.
  4. УЗД молочної залози для точного опису локалізації пухлини.

Усі діагностичні процедури проводяться у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza на передовому лікувально-діагностичному обладнанні експертного класу.

Самостійна підготовка до операції передбачає обов'язкове дотримання деяких правил, а саме:

  • за 7-10 днів до операції заборонено приймати препарати, що знижують функцію згортання крові;
  • також не можна приймати їжу за 10-12 годин до операції - якщо операція призначена на 9 ранку, то останній прийом їжі повинен бути не пізніше 9 годин вечора, бажано ще раніше;
  • вранці у призначений день не можна їсти, пити та палити.

Також потрібно повідомити лікаря, якщо ви регулярно приймаєте БАДи або інші лікарські препарати. Ця інформація записується в медичну картку і повинна враховуватися під час підготовки до підшкірної мастектомії.

Як відбувається операція

Підшкірна мастектомія проводиться під загальним наркозом, щоб уникнути випадкових рухів. Майже завжди вибирають ареолярний доступ.

Весь процес покроково:

  1. Підготовка до операції та наркоз.
  2. Після хірург робить невеликий розріз по краю ареоли. Через нього хірург отримує доступ до злоякісної пухлини у залозистій тканині.
  3. Лікар акуратно через розріз видаляє новоутворення.
  4. Одночасно з цим запаюються деякі кровоносні судини.
  5. Коли вся видозмінена залозиста тканина видалена, розріз акуратно зашивають.

Якщо передбачено одночасну реконструкцію молочної залози (імплант), то додатково проводиться пластика грудей. Тривалість операції – близько 1:00.

Післяопераційне відновлення

Скільки триває реабілітація після підшкірної мастектомії? Тривалість та складність реабілітаційного періоду безпосередньо залежить від обсягу хірургічних маніпуляцій. У більшості випадків пацієнтку залишають у стаціонарі на 1-3 добу для динамічного спостереження та корекції стану. Додатково призначають превентивний курс антибіотиків, особливо при одномоментній реконструкції.

Яких рекомендацій повинен дотримуватись пацієнт після операції:

  • на кілька тижнів виключити теплове навантаження на молочні залози – лазні, сауни, гарячий душ або ванна кімната;
  • також варто на якийсь час обмежити фізичні навантаження, особливо активні види спорту;
  • дуже бажано у післяопераційний період утриматися від куріння.

Крім цього, пацієнт повинен виконувати всі приписи лікаря та адекватно реагувати на можливі симптоми, що свідчать про розвиток ускладнень. Якщо з'явилися болі, запалення або почалася кровотеча, потрібно терміново звернутися до лікаря.

Багатопрофільний медичний центр Medical Plaza – одна із провідних онкологічних клінік України. У медичному центрі працюють лікарі з багаторічним практичним досвідом лікування різних типів онкології, включаючи рак молочної залози. Відкрито оновлений операційний блок, побудований за зразками найкращих медичних центрів Європи та США. У клініці встановлено сучасне лікувально-діагностичне обладнання, регулярно впроваджуються нові, ефективніші методи лікування онкологічних захворювань.

Рак молочної залози – не вирок. Не варто панікувати раніше, просто запишіться на прийом до мамолога в Medical Plaza. Наші фахівці проведуть обстеження та поставлять точний діагноз, після чого сформують найбільш відповідну тактику лікування. Звертайтесь, ми обов'язково допоможемо вам!

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження