Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Квадрантектомія молочної залози – секторальна резекція 1/4 молочної залози, що використовується для оперативного лікування долькового раку грудей II-III стадії, включаючи одну з його форм T4 – з поширенням на шкіру грудної стінки. З точки зору ієрархії хірургічних втручань квадрантектомія стоїть між лампектомією (мініінвазивне видалення пухлин незначних розмірів) та класичною мастектомією (повне видалення молочної залози з лімфовузлами). Іноді використовується назва - сегментарна квадрантектомія.

Цей вид хірургічного втручання дозволяє акуратно видалити пухлину та невелику частину прилеглої залозистої тканини, зберігши значну частину молочної залози. Чому саме квадрантектомія? Тому що під час операції вирізають квадрант грудей. Нагадаємо, квадрант у геометрії – це 1/4 частина кола. Відповідно при квадрантектомії видаляється близько 25% молочної залози, частина (75%), що залишилася, зберігає чутливість, м'якість і звичну рухливість. Для відновлення вирізаного квадранта можуть використовувати онкопластику – хірургічну реконструкцію молочних залоз та відновлення симетрії.

Кутова Юлія Вікторівна
 Про лікаря 
Кутова Юлія Вікторівна 
 Стаж:  47 років 
 Онкохірург вищої категорії, мамолог 
Жильцов Олексій Валерійович
 Про лікаря 
Жильцов Олексій Валерійович 
 Стаж:  20 років 
 Онколог-мамолог, лікар ультразвукової діагностики 
Хоменко Анатолій Васильович
 Про лікаря 
Хоменко Анатолій Васильович 
 Стаж:  40 років 
 Лікар – онкохірург, мамолог, кандидат медичних наук 

Особливості та переваги квадрантектомії молочної залози

Головна відмінність квадрантектомії від класичної мастектомії – порівняно невеликий обсяг хірургічного втручання. У той час як при мастектомії видаляється практично вся залозиста тканина, шкіра та сосково-ареолярний комплекс – часто разом з лімфатичними вузлами, – при квадрантектомії резекції піддається лише невелика частина грудей, де локалізується злоякісна пухлина. Зберігається як сосково-ареолярний комплекс, так і значна частина шкіри грудей.

При цьому квадрантектомія може застосовуватися в комплексі з лімфаденектомією – радикальним висіченням пахвових, підключичних або підлопаткових лімфовузлів. Лімфаденектомія використовується у разі метастазування злоякісної пухлини на довколишні лімфатичні вузли.

Переваги квадрантектомії:

  • зберігається більшість молочної залози (щонайменше 70%);
  • також зберігається основна функція молочної залози – синтез та секреція грудного молока;
  • операція проходить під загальним наркозом та триває не більше 1 години;
  • невелика травматичність м'яких тканин, як результат – досить швидка та порівняно легка реабілітація;
  • низька можливість розвитку післяопераційних ускладнень.

Єдиний недолік квадрантектомії – висока ймовірність рецидиву за умови недостатньої компетентності хірурга. У ході операції особливо ретельно перевіряються краї резекції залозистої тканини. Після видалення злоякісної пухлини хірург робить біопсію меж резекції та відправляє зразки на гістологічне дослідження. Якщо у зразках виявляють злоякісні клітини, проводиться повторна операція.

Суть у тому, щоб видалити всю тканину, в якій залишкові клітини злоякісної пухлини. Якщо пропустити хоча б кілька злоякісних клітин, то ймовірність рецидиву – 100%. У таких випадках говорять не про ймовірність, а про час, який знадобиться для формування та зростання нової злоякісної пухлини. Ось чому так важливо звертатися до висококласних онкохірургів із великим практичним досвідом. У Medical Plaza працюють одні з найкращих онкологів-мамологів України.

Показання та протипоказання до квадрантектомії

У яких випадках призначається квадрантектомія:

  1. Діагностовано дольковий рак грудей II або III стадії. За міжнародною класифікацією – T2-T3 (від 2 см і більше).
  2. Пухлина має чіткі межі (неінвазивний тип).
  3. Злоякісна пухлина поширилася на шкіру стінки грудей (T4).

При виборі способу хірургічного втручання питання розміру та локалізації злоякісного новоутворення є найбільш значущими. Найчастіше квадрантектомію призначають, коли розмір пухлини варіюється від 2 до 5 см. Якщо утворення менше 2 см, використовують лампектомію, якщо більше 5 см з великими ураженнями залозистої тканини, вибирають класичну мастектомію.

У деяких випадках квадрантектомію можна використовувати і при великих пухлинах (понад 5 см), але за умови, що доопераційний курс хіміотерапії дав добрий результат у вигляді зменшення розміру новоутворення. Такий підхід використовується досить часто, оскільки багато пацієнток особливо у молодому віці вибирають органозберігаючі операції, щоб зберегти молочну залозу.

Щодо протипоказань. Квадрантектомія не може бути проведена у разі якщо:

  • діагностовано занадто велику пухлину (понад 7 см), яка не реагує на ад'ювантне лікування;
  • виявлено середню за розміром пухлину зі значною інвазією в залозисту тканину грудей;
  • локальне запалення чи інфекція – операція у разі відкладається;
  • Квадрантектомія не використовується для видалення протокових форм раку молочної залози.

Ви повинні розуміти, що кожен діагноз є унікальним набором різних характеристик, даних і показань. І йдеться не лише про саму пухлину. Два однакові діагнози «на папері», за фактом, будуть абсолютно різними. Досвідчений мамолог-онколог враховує багато факторів та особливостей. Це і фізичні характеристики пухлини, і гістологічні результати біопсії, і вік пацієнтки, і її репродуктивний статус, і загальний стан здоров'я, супутні захворювання та багато іншого. Кожен випадок унікальний і потребує індивідуального підходу.

Особливості підготовки

Процес підготовки включає три етапи:

  1. Обстеження в кабінеті мамолога та онколога. Додатково проводяться обстеження у терапевта та кардіолога з приводу відсутності протипоказань до загального наркозу.
  2. Діагностичний комплекс. У нього входить: мамографія у двох проекціях та/або УЗД молочної залози, біохімічний аналіз крові, гістологічне дослідження зразка злоякісного новоутворення (біопсія), діагностика лімфатичних вузлів, що знаходяться поблизу, у тому числі сторожового вузла за допомогою ICG-камери з флуоресцентним контрастом.
  3. Самостійна доопераційна підготовка. За тиждень до втручання варто відмовитись від прийому препаратів, що розріджують кров, а також від куріння та вживання алкоголю. Операція проводиться на голодний шлунок. Не рекомендується їсти за 12 годин до операції.

Від пацієнтки вимагається неухильно дотримуватися рекомендацій лікаря.

Протокол оперативного втручання

Операція відбувається під загальним наркозом. Після підготовки пацієнта до оперативного втручання, хірург робить надріз від соска до основи грудей і через нього акуратно видаляє ракову пухлину за допомогою спеціального скальпеля, який додатково коагулює краї резекції. У деяких випадках додатково проводять радикальну або медіастинальну лімфаденектомію - видалення або висічення лімфатичних вузлів через поширення метастазів.

Після видалення квадранту залозистої тканини з пухлиною хірург проводить біопсію меж резекції та відправляє зразки на гістологічне дослідження. Далі рана зашивається, за потреби додатково проводять реконструкцію грудної залози, використовуючи методи пластичної хірургії. Тривалість операції – від 40 хвилин до години, травматичність – середня, ймовірність розвитку ускладнень – низька.

Особливості реабілітації

Після завершення оперативного втручання в молочній залозі залишається спеціальна дренажна трубка, яку прибирають через 2-3 дні. Весь цей час пацієнт перебуває у стаціонарі під наглядом лікаря. Додатково призначається курс антибіотиків для профілактики запальних процесів.

Якщо післяопераційне відновлення відбувається за планом, пацієнтку на 3-4 добу виписують додому. Подальше лікування проводиться амбулаторно. Пацієнтка ще кілька разів відвідує клініку, щоб зняти шви, скоригувати курс антибіотиків та пройти профілактичне обстеження (мамографія, УЗД, аналізи крові). Потрібно переконатись, що рак остаточно відступив. Після цього лікар призначить графік обстежень, щоб стежити за станом молочних залоз у динаміці.

Клініка Medical Plaza – багатопрофільний медичний центр, обладнаний сучасною медичною технікою та працює за міжнародними стандартами (протоколами). У нас працюють висококласні онкологи, мамологи та лікарі інших спеціальностей. Функціонує сучасна операційна система з антибактеріальним покриттям на стінах, автономною системою вентиляції та сучасним медичним обладнанням, включаючи роботизований комплекс Da Vinci. Наші хірурги виконують весь спектр хірургічних втручань, включаючи квадрантектомію. Щоб отримати кваліфіковану допомогу мамолога-онколога, заповніть форму реєстрації нижче. Вкажіть необхідні дані та бажаний час відвідування лікаря. Співробітник Medical Plaza зв'яжеться з вами, уточнить дані та запише на прийом до обраного фахівця.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження