Капсулярна контрактура
Капсулярна контрактура – це рідкісне, проте досить небезпечне ускладнення після операції зі збільшення грудей: проблема полягає у надмірному утворенні сполучної тканини навколо грудного імплантату, що викликає його стиск та деформацію, а у запущених випадках – навіть розрив та витікання вмісту.
Що собою представляє?
Сам собою механізм утворення фіброзної оболонки є нормою. Це природна реакція організму на чужорідний предмет. Для нього імплантат – це стороннє тіло, якого потрібно позбутися. Утворена тонка капсула відокремлює тканини від чужорідного їм протеза. Завдяки цьому імплантат та організм «добре почуваються» по сусідству один з одним. Капсула утримує протез у потрібному положенні та перешкоджає його зміщенню. У нормі товщина такого сполучнотканинного футляра не перевищує 2-3 мм. Проте так не завжди. Капсула імплантату може ущільнюватися, збільшуватися, затискати та здавлювати імплантат. Це явище називається контрактурою.
Ускладнення завдає істотного дискомфорту. Груди деформуються і набувають неприродного вигляду. Стан посилюється появою больового синдрому. У важких випадках це може спровокувати розрив ендопротезу та витікання його вмісту назовні. Найчастіше капсула імпланту формується у перші місяці після маммопластики, проте буває і так, що проблема виникає через роки. Зазвичай діагностують капсулювання одного імплантату, але в окремих випадках патологічний процес розвивається із двох сторін.
Механізм капсулоутворення досі залишається загадкою для лікарів. Неможливо достовірно спрогнозувати, чи буде капсула навколо імплантату стискатися. Фахівці висувають багато гіпотез та відзначають вплив наповнювача протезу, текстури його поверхні, розташування. Інші говорять про роль хірургічних похибок та тактичних помилок фахівця в ході операції. Поки що це питання залишається предметом вивчення вчених. При своєчасному виявленні проблема легко усувається без наслідків. Ступінь капсулоутворення можна визначити шляхом візуального огляду грудей та пальпування (обмацування). Підтвердити діагноз можна з допомогою інструментальних методів діагностики (МРТ, УЗД).
Причини виникнення
До можливих причин появи контрактури імпланту фахівці відносять:
- помилки у проведенні маммопластики (грубі та неточні розрізи, неправильно підібрана техніка імплантації, недотримання стерильності);
- травматичні ушкодження грудей у післяопераційному періоді;
- інтенсивні заняття спортом, сильне навантаження на грудні м'язи;
- невідповідність розміру ендопротезу та тканин, у які він був поміщений;
- післяопераційні гематоми (це може статися через інтенсивну фізичну активність та заняття спортом під час реабілітації);
- індивідуальні особливості, відторгнення протеза;
- тенденція до формування келоїдних рубців;
- запальні реакції залоз, що виникли у період реабілітації;
- хронічні захворювання молочних залоз;
- аутоімунні процеси;
- використання неякісного дешевого імплантату, внаслідок чого силікон проник через оболонку;
- скупчення серозної рідини навколо імплантату;
- порушення гормонального тла;
- інтоксикація організму;
- ослаблення імунної системи.
Як видно, більшість причин виникнення капсулярної контрактури після маммопластики пов'язані саме з лікарськими помилками. Грамотний вибір клініки та лікаря, а також використання якісних імплантатів допоможе звести до мінімуму ризик розвитку патології. Крім того, причиною виникнення проблеми можуть стати й самі пацієнти. Недотримання лікарських рекомендацій, куріння, зловживання алкоголем також можуть створити передумови для формування фіброзної капсули.
Симптоми та стадії
До основних ознак, що вказує на розвиток ускладнення, можна віднести:
- ущільнення, затвердіння та набряк грудей;
- болючі відчуття у молочній залозі;
- зміна форми та деформація грудей.
Скарги пацієнток можуть змінюватись, залежно від тяжкості патологічного процесу. Фахівці виділяють чотири стадії формування контрактури грудного імпланту:
- Фіброзна тканина тонка та еластична, її щільність не перевищує нормальних показників. Груди виглядають природно. Ця стадія вимагає спостереження. Лікування не проводиться.
- Відбувається потовщення тканини, що призводить до зміщення ендопротезу. Визначити це можна при пальпації – прощупується контур імпланту.
- Деформацію грудей видно неозброєним оком. З'являються болючі відчуття в молочних залозах. Контури ендопротезу видно візуально.
- Груди втрачають свою природну форму, стають менш еластичними і твердіють. Молочні залози виглядають асиметричними.
Чим небезпечна капсулярна контрактура?
Небезпека капсулярної контрактури не обмежується лише погіршенням естетичного вигляду, яке спотворює жіночі груди і стає причиною невпевненості в собі. Ускладнення завдає і фізичного дискомфорту. Головна небезпека фіброзу полягає в тому, що капсула, яка утворилася, тисне на імплантат і може спровокувати його розрив у майбутньому. Витікання наповнювача імплантату у прилеглі тканини може стати причиною зараження. В результаті виникає необхідність повторної мамопластики.
Контрактура добре піддається лікуванню і не становить небезпеки для життя. Однак, якщо вчасно не лікувати ускладнення, рубцева тканина стає все більш щільною та болісною, що призведе до серйозної деформації грудей.
Як зрозуміти, що грудний імплант не прижився?
Відторгнення імплантату – це ще одне ускладнення мамопластики. Про те, що протез не прижився, можуть свідчити такі симптоми:
- набряклість;
- груди збільшуються у розмірі, стають несиметричними;
- гематома;
- нагноєння;
- відчуття рідини, що перекочується при пальпації;
- міграція чи розрив імплантату.
Скільки формується капсула навкола імпланта?
Капсула навколо імпланта формується протягом перших кілька місяців. Тому протягом усього цього періоду важливо дотримуватися лікарських рекомендацій: виключити високі фізичні навантаження, перебування під відкритим сонячним промінням; потрібно носити підтримуючий бюстгальтер, проводити самомасаж грудей, правильно харчуватися. Відвідування солярію, лазні, сауни також знаходиться під забороною. Коливання у вазі мають бути мінімальними. Не можна різко худнути або набирати вагу. Небажано курити та вживати алкоголь. Якщо жінка дотримуватиметься всіх правил реабілітації, організм швидко відновиться.
Що робити?
Важливо, якнайшвидше звернутися до фахівця. Чим раніше ви це зробите, тим простіше усунути це ускладнення і звести до мінімуму негативні наслідки.
Консервативна терапія
Перша стадія капсулоутворення не потребує медичної допомоги. Вона вважається варіантом норми. Якщо капсулярну контрактуру грудей виявлено на 2 стадії, операція не потрібна. На цьому етапі практикується вичікувальна позиція. Поки що ще можна обмежитися консервативним підходом. У терапії використовується одночасно кілька методик, а саме:
- Масаж грудей. Головною умовою є професійне виконання із дотриманням правильної техніки. За допомогою масажу можна зменшити хворобливі відчуття та набряклість.
- Фізіотерапія. Добре себе при контрактурі грудей зарекомендувала лазерна терапія. Процедура має протизапальну дію, стимулює процеси загоєння, а також перешкоджає рубцюванню.
- Прийом токоферолу (вітаміну E). Антиоксидант ефективно купує запалення та набряк, а також нормалізує гормональний фон.
- Курс ін'єкцій. Використовуються нестероїдні протизапальні препарати, які призупиняють процес утворення сполучнотканинної оболонки та прискорюють загоєння.
Хірургічне лікування
На 3-4 стадії капсулярної контрактури без оперативного втручання не обійтися. Консервативні методики тут точно не допоможуть. Перед хірургом стоїть цілий комплекс завдань: видалити рубцеві тканини, відновити грудну естетику, попередити рецидив.
Пацієнтам призначається капсулотомія молочної залози, в ході якої висікається фіброзна тканина та замінюється імплантат. На сьогоднішній день існує три методики хірургічного лікування:
- Відкрита із розрізом шкіри. Проводиться зменшення тиску на імплантат. Дозволяє оцінити товщину та локалізацію рубцевої тканини, змінити величину «кишені», здійснити корекцію положення ендопротезу або замінити його на новий. У деяких випадках, за медичними показаннями або за бажанням самої пацієнтки, лікар може видалити тільки грудні імплантати і на цьому закінчити операцію.
- Ендоскопічна. Здійснюється через мінімальний розріз. Для зменшення ущільнення проводиться дренаж та очищення тканин. Після такої операції рубці не з'являються. Залишаться лише непомітні дрібні шрами. При ендоскопічній методиці неможливо видалити або замінити ендопротез.
- Капсулектомія з видаленням або заміною протеза. Це найбільш травматичний метод, який застосовується за показаннями. Щоб уникнути ускладнень, хірург змінює місце розташування імплантату, встановлюючи його в м'язових прошарках.
Метод оперативного втручання підбирається індивідуально. Це залежить від першопричини косметичного дефекту, ступеня капсулоутворення, віку та ін.
Технологія закритої капсулотомії, яка раніше використовувалася в запущених випадках, тепер не застосовується. Для розриву фіброзної тканини груди сильно стискали зовні. Така тактика часто призводила до серйозних ускладнень у вигляді крововиливу, рубцевих змін, рецидиву, зміщення та розриву імплантату. Зрозуміло, чому згодом від використання закритої капсулотомії фахівці відмовилися.
Чи можна жити із капсулярною контрактурою?
Теоретично це можливо, оскільки ускладнення не становить загрози життю. Разом з тим, якщо нічого не робити, патологія прогресуватиме, викликаючи деформацію грудей та хворобливі відчуття. Краще швидко виправити проблему за допомогою малоінвазивних хірургічних технік, ніж зазнавати естетичних та фізичних незручностей. А якщо в результаті імплантат розірветься і його вміст витікає, може знадобитися більш травматична операція.
Профілактика
Передбачити розвиток контрактури неможливо, проте існують заходи щодо мінімізації ризиків. Для цього необхідно:
- використовувати якісні імплантати нового покоління (ендопротези з рельєфною поверхнею не дають протезу зміщуватися та тертися);
- звертатися до висококваліфікованих спеціалістів із великим досвідом роботи в галузі маммопластики;
- вибирати клініку з гарною репутацією;
- не ігнорувати обстеження перед мамопластикою;
- неухильно дотримуватись усіх рекомендацій лікаря в періоді реабілітації (виключити шкідливі звички);
- використовувати компресійну білизну протягом усього періоду відновлення;
- не займатися самодіагностикою та самолікуванням;
- вести здоровий спосіб життя.
Хірургія молочної залози – один із провідних напрямків Medical Plaza. Ми проводимо не тільки висококласні операції в галузі естетичної хіругуії, але й видалення доброякісних та злоякісних утворень молочної залози. У нас працюють одні з найкращих мамологів-онкологів у Дніпрі, ми можемо пишатися унікальним для України обладнанням – робот Да Вінчі, ICG-камера для лікування РМЗ. Лікарі мамологічного відділення проведуть ефективне лікування капсулярної контрактури після маммопластики. Для вирішення проблеми ми використовуємо малоінвазивну хірургічну техніку. Наші пацієнти можуть розраховувати на високий професіоналізм, максимальний комфорт та безпеку, а також швидке відновлення.
Отже, скупчення сполучної тканини навколо протеза є нормальною реакцією організму на чужорідне тіло. Якщо цей захисний футляр потовщується, груди втрачають свою первинну форму. Це не просто косметична проблема, так як вона впливає на фізичне самопочуття. Причини ускладнення остаточно не вивчені. Вважається, що викликати проблему можуть як лікарські помилки, так і шкідливі звички пацієнтки. Також фіброз може виникнути і з незалежних ні від кого причин, наприклад, на тлі ослаблення імунітету або індивідуальних особливостей організму. Головна небезпека ускладнення полягає у ризику розриву імплантату, що може становити загрозу здоров'ю жінки. Лікування залежить від стадії, де було виявлено ускладнення. У якихось випадках призначається вичікувальна тактика, у якихось – проводиться операція.
- Пластичний хірург
- Кандидат медичних наук