Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Допоміжний хетчинг - це ембріологічна процедура, яка передбачає штучне розкриття оболонки ембріона, що підвищує ймовірність його успішної імплантації в порожнину матки.

Природний процес хетчингу

Після запліднення ембріон ще якийсь час покриває еластична матриця. Однією з найважливіших складових настання вагітності є трансплантація зародка в порожнину матки. Для цього йому необхідно вийти зі своєї захисної оболонки. Цей процес відбувається приблизно на п'ятий-шостий день розвитку зародка. У ембріона запасу поживних речовин якраз вистачає на цей термін. Вкрай важливо, щоб імплантація була проведена вчасно, оскільки готовність організму до виношування вагітності триває обмежений період.

Після того, як яйцеклітина залишає яєчник, її оточує білкова капсула, яка виконує низку найважливіших функцій:

  • запобігає проникненню одночасно кількох сперматозоїдів у яйцеклітину;
  • утримує клітини розвиваючого зародка разом;
  • розпізнає сперматозоїди і дозволяє їм проникнути всередину яйцеклітини;
  • зберігає цілісність зародка;
  • перешкоджає проникненню шкідливих речовин.

З метою захисту ембріона вона стає товщою і щільнішою. Коли зародок досягає порожнини матки, ця зона, навпаки, стоншується, оскільки необхідність у ній відпадає. У якийсь момент оболонка проривається і ембріон виходить із неї. Далі він прикріплюється до слизової оболонки матки і настає вагітність.

Якщо ж капсула занадто товста й затверділа або в ній відбуваються хімічні зміни, зародку не вдається її розірвати. Через це він не може вийти назовні і проникнути в порожнину матки. Вагітність відповідно настати не може. Серед головних причин патологічних змін у зоні пеллюцида фахівці виділяють:

  • віковий фактор;
  • ендокринні порушення;
  • шкідливі звички;
  • тривала гормональна терапія;
  • культивування ембріонів поза жіночим організмом;
  • процедура кріоконсервації зародків.

Якщо цей процес з якихось причин не відбувається природним шляхом, фахівці вдаються до штучного впливу на цю зону. Далі детальніше розглянемо, що таке хетчинг, який використовується під час процедури екстракорпорального запліднення.

Хетчинг у програмі ЕКЗ: сенс і мета процедури

Процедура екстракорпорального запліднення являє собою складний і багатоетапний процес, успіх якого залежить від великої кількості чинників. Стовідсоткових гарантій не зможе дати жоден лікар. Жінка може успішно пройти всі етапи протоколу, отримати здорові ембріони, але вагітність так і не настає. Ембріологи постійно перебувають у пошуку шляхів для підвищення ефективності процедури.

Часто причиною невдачі є невдала імплантація зародка. На щастя, завдяки сучасним технологіям кількість вдалих спроб збільшується. Наприклад, фахівцям вдалося знайти розв'язання проблеми, яка полягає в ускладненні розриву зони пеллюцида й успішного прикріплення зародка до слизової оболонки матки. Цього вдалося досягти завдяки процедурі хетчинга в ЕКЗ.

Під час спостережень медики зуміли встановити, що найпоширенішою причиною, яка може завадити ембріону прикріпитися, може виявитися надто щільна або потовщена матриця, яка його оточує. У цьому разі зародку не вдається самостійно розірвати захисний шар і благополучно потрапити в порожнину матки. За допомогою хетчінгу під час ЕКЗ проводиться штучний розтин оболонки, що значно збільшує шанси на настання вагітності.

Потовщення зони пеллюцида нерідко стає результатом циклу заморозки-розморозки ембріона. Ось чому майбутнє перенесення розмороженого зародка є головним показанням до процедури. Хетчінг під час кріо являє собою штучне надсікання захисної оболонки зародка, яке спрощує його вихід і трансплантацію в матку.

Процедуру проводять на завершальній стадії протоколу, коли ембріон уже досяг необхідної стадії зрілості. У разі планування проведення кріопереносу маніпуляцію призначають одразу після розморожування біологічного матеріалу і контролю його життєздатності. Подальша тактика аналогічна стандартному протоколу.

Показання

Хетчинг ембріона проводять тільки за медичними показаннями і після узгодження з лікарем. Найчастіше до неї вдаються в таких випадках:

  • морфологічні зміни ембріона;
  • низька якість зародків;
  • вік жінки перевищує 35 років;
  • куріння;
  • неможливість природного хетчингу;
  • порушення гормонального фону (збільшення фолікулостимулюючого гормону в крові);
  • порушення структури і процесу формування зародка;
  • необхідність у проведенні генетичної діагностики;
  • ендокринні захворювання;
  • аномалії захисної капсули зародка;
  • трансплантація ембріонів, які зазнали заморожування;
  • невдалі спроби ЕКЗ.

Методики допоміжного хетчингу

Наразі застосовують чотири основні способи хетчингу. Кожен із них має свої особливості.

Механічний

Виконується фахівцем вручну за допомогою мікроінструментів і передбачає часткове розсічення. Процедуру проводять під найпотужнішим збільшенням мікроскопа в ембріологічній лабораторії.

Прокол виконується найтоншою голкою, не зачіпаючи ембріон. Другий прокол робиться під кутом, щоб не пошкодити власні тканини бластомера. Імовірність пошкодження самого ембріона становить не більше одного відсотка. Це вельми гідний, але поступово застаріваючий метод.

Хімічний

Для його проведення використовується кислий розчин, який стоншує і розчиняє оболонку. Під час процедури здійснюється точковий вплив. Фахівці дотримуються суворої концентрації лізуючих речовин, викликаючи часткове розчинення оболонки. В даний час все рідше використовується зважаючи на доведену ембріотоксичну дію. Кислотний розчин чинить агресивну дію не тільки на саму капсулу, а й на ембріон.

Ензиматичний

Захисна оболонка ембріона повністю розчиняється за допомогою спеціального ферменту, який забезпечує повне розчинення тканин, тим самим усуваючи ризики невдалих імплантацій.

Лазерний

Лазерний хетчинг є найпопулярнішою і найбезпечнішою методикою. Для її проведення використовується вузькоспрямований лазерний промінь. Він по черзі впливає на кілька точок, що викликає витончення оболонки в певному місці. Процедура відрізняється швидкістю і простотою виконання. Лазерний хетчинг ембріонів дає змогу зробити отвір будь-якого розміру без ризиків.

Для проведення процедури клініка має бути оснащена потужним мікроскопом, мікроманіпуляторами і лазером. Ембріон фіксують за допомогою мікропіпетки, після чого здійснюється надсікання оболонки на максимальній відстані від ембріональних клітин. Весь хід маніпуляції контролюється на моніторі зі збільшеним зображенням, що підвищує точність виконуваних фахівцем дій.

Коли допоміжний хетчинг проводиться обов'язково

Зайвий вплив на запліднену яйцеклітину може призвести до її пошкодження, ось чому процедуру проводять строго за показаннями. Хетчинг в обов'язковому порядку показаний таким групам пацієнтів: вік жінки старше сорока років, високий рівень ФСГ, потовщена оболонка зародка. У всіх цих випадках спостерігається порушення вироблення літичних ферментів, які допомагають вчасно зруйнувати захисну матрицю, а значить без штучного впливу не обійтися.

Чи може допоміжний хетчинг нашкодити ембріону

Методика безпечна для здоров'я матері та майбутньої дитини, а також не заважає подальшому розвитку ембріона. Правильно проведена процедура вмілим фахівцем виключає потенційні ризики. У рідкісних випадках хетчинг може зруйнувати ембріон і зробити його нежиттєздатним. Загрозу зазвичай становить хімічний метод.

Найбезпечнішим у цьому відношенні вважається лазерний варіант. Тонкий промінь лазера безконтактно і, головне, безпечно для ембріона стоншує навколишню зону пеллюцида, тим самим полегшуючи подальше прикріплення. Щоб уникнути можливих ризиків, слід віддавати перевагу клінікам з гарною репутацією, висококваліфікованими фахівцями і потужним технічним оснащенням.

Де зробити?

Для проведення якісного допоміжного хетчингу найкраще звертатися до медичного центру "Medical Plaza". Високий професіоналізм наших фахівців і технічні можливості клініки працюють для Вас. У своїй роботі ми віддаємо перевагу найбільш дбайливим і безпечним методикам.

Для проведення допоміжного хетчингу ми використовуємо лазерну установку останнього покоління. Це є гарантією вашої безпеки та високої ефективності процедури. У нас сильна команда лікарів із багаторічним досвідом у сфері репродуктивних технологій, яка постійно вдосконалює свої знання та вміння. Ми подарували можливість тисячам родин здійснити свою заповітну мрію стати батьками!

Серед наших переваг:

  • Найкращі професіонали міста.
  • Потужне технічне обладнання.
  • Індивідуальний і комплексний підхід.
  • Світові стандарти якості.
  • Комфорт і турбота.
  • Протоколи доказової медицини.
Залишити заявку