ОНКОФЕРТИЛЬНІСТЬ
Сучасні методи протиракової терапії базуються на використанні ефективних медичних препаратів, які здатні припиняти процес ділення хворих клітин. Така методика протистоїть активному зростанню злоякісних новоутворень, але водночас негативно впливає на репродуктивну функцію хворої людини. Найбільш поширеним побічним ефектом, що виникає внаслідок лікування онкологічних патологій, вважається жіноче та чоловіче безпліддя.
Онкофертильність – це одна зі сфер практичної медицини, завданнями якої виступають вивчення особливостей впливу протиракових препаратів на репродуктивну сферу, а також пошук результативних способів збереження здатності пацієнтів з онкологією до батьківства. Цей термін з'явився у 90-х роках минулого століття, і відразу став назвою напрямку, що розвивається найбільш активно.
Статистичні данні повідомляють – кількість чоловіків та жінок, хворих на рак, зростає з кожним роком. Подібна ситуація спостерігається і в Україні. Ракові патології часто вражають людей репродуктивного віку. Саме тому напрямок онкофертильності є дуже актуальним, і застосовується у багатьох медичних центрах.
Існує розповсюджена думка про те, що успіх боротьби з онкологічними захворюваннями залежить не тільки від своєчасності та правильності застосування терапії, але й від настрою хворого. Для більшості пацієнтів пріоритетним стимулом для лікування є бажання народити дитину і повернутися до повноцінного життя.
ВПЛИВ РАКУ НА РЕПРОДУКТИВНУ ФУНКЦІЮ ОРГАНІЗМУ
Онкологія та вагітність частіше за все позиціонуються медичними фахівцями в якості несумісних понять. Таке явище обумовлено певними чинниками, з-поміж яких:
- Деякі види фармакологічних препаратів, які, застосовуючись у рамках протиракової терапії, негативним чином впливають на яйцеклітини, призводять до їх загибелі. При цьому обсяг втраченого біологічного матеріалу залежить від стану репродуктивної системи жіночого організму та віку пацієнтки. Чим старшою стає жінка, тим більше зростає ризик повної втрати яєчниками природних функцій.
- Вагітність при ракових патологіях часто є неможливою через передчасне скорочення кількості здорових яйцеклітин та старіння яєчників, зумовлених впливом призначених препаратів. Менопауза у хворої жінки настає значно раніше віку біологічного старіння. Можливість завагітніти при онкології залишається, але кількість часу, необхідного для повноцінного зачаття, істотно зростає.
- Лікування деяких видів раку не обходиться без застосування радіотерапії. Якщо опромінення здійснюється в області тазу жінки, ймовірність гестації стає значно меншою. Один із побічних ефектів цього виду терапії – рубцювання тканин матки, яке призводить до неможливості виношування, збільшує ризик передчасних пологів або мимовільного викидня. Чим вищою виявиться доза радіації, отримана пацієнткою, тим меншою стане вірогідність повноцінного зачаття.
- Хірургічні методи також є потенційно небезпечними для стану репродуктивної системи. Особливо це стосується випадків, коли інвазивне втручання відбувається у тазовій області. Чи вдасться завагітніти при онкології в подібному випадку, залежить від характеристик проведеної операції. Наприклад, при частковому або повному видаленні органів жіночої репродуктивної системи шанси на вагітність будуть незначними.
- При наявності онкологічного захворювання головного мозку проведена терапія здатна негативно вплинути на стан гіпофізу, повноцінне функціонування якого необхідне для вироблення гормонів, стимуляції дозрівання яйцеклітин. У таких випадках вагітність стає можливою тільки завдяки проведенню замісної гормонотерапії.
Існує численна кількість факторів, які негативним чином впливають на репродуктивні можливості жінки після застосування протиракової терапії. Для того, щоб точно визначити шанси пацієнтки на настання вагітності, потрібен детальний аналіз індивідуального клінічного випадку.
ВИЗНАЧЕННЯ СТАНУ РЕПРОДУКТИВНОЇ ФУНКЦІЇ
Для з'ясування, чи можна завагітніти після ракової патології, потрібно забезпечити організму певний час для відновлення біологічних функцій. Спеціалісти центру «Медікал Плаза» рекомендують відвідати лікаря-репродуктолога лише через рік після завершення інтенсивного курсу терапії. Тільки в цьому випадку результати, отримані при проведенні медичних досліджень, максимально наблизяться до правдивих показників.
Обстеження, які проводяться з метою визначення репродуктивних можливостей, складаються з декількох стандартних методик:
- трансвагінального ультразвукового дослідження (УЗД);
- аналізів крові;
- спермограми.
ТРАНСВАГІНАЛЬНЕ УЛЬТРАЗВУКОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
Така процедура проходить із використанням спеціального датчика, який вводиться до піхви. Процедура УЗД дозволяє отримати об'ємне зображення матки та яєчників, оцінити стан репродуктивної системи жінки. При проведенні дослідження фахівець дізнається про кількість активних фолікулів, що знаходяться в яєчниках, та обумовлюють можливість настання вагітності після онкології. Якщо раніше пацієнтка не мала статевих контактів, діагностику проводять, накладаючи датчик УЗД на передню стінку черевної порожнини.
АНАЛІЗИ КРОВІ
Проведення цих аналізів допомагає визначити, у якому стані перебуває гормональний фон. Здатність до народження дитини після онкологічного захворювання в значній мірі залежить від кількості гормонів, необхідних для успішного зачаття й виношування. При виявленні проблем в цій сфері жінці може призначатися гормональна терапія.
СПЕРМОГРАМА
Цей метод дозволяє оцінювати якість сперми партнера, з'ясовувати кількість здорових сперматозоїдів, здатних до запліднення яйцеклітини. Вирішуючи, як завагітніти після раку, необхідно обов'язково здати спермограму. В деяких випадках складнощі із зачаттям виникають саме через низьку якість біологічного матеріалу партнера.
Інколи може виникати потреба у застосуванні додаткових методів обстеження, які допомагають оцінити стан та функціонування репродуктивної системи жінки. Ймовірність настання вагітності після хіміотерапії або інших способів протиракового лікування залежить від особливостей кожного окремо взятого клінічного випадку.
Не рекомендується зачаття без попередньої консультації досвідченого лікаря. В подібних ситуаціях суттєво зростає ризик передчасного переривання вагітності, розвитку ускладнень, передчасних пологів. Тільки завдяки постійному контролю за станом та перебігом гестації жінка отримує шанси на народження здорової дитини.
ВАГІТНІСТЬ ПІСЛЯ ТЕРАПІЇ
Значну кількість пацієнтів цікавить, чи можливо завагітніти після онкології? В певній мірі це залежить від тривалості періоду, який пройшов після завершення протиракової терапії. Спеціалісти не рекомендують планувати зачаття протягом декількох місяців після курсу лікування. Такий підхід обумовлений наступними причинами:
- Після проведеної терапії організм хворого виснажений, а для відновлення сил може знадобитися декілька місяців. Вагітність є суттєвим навантаженням, витримати яке ослабленій жінці не під силу.
- Якщо при проведенні хіміотерапії чи застосуванні інших методів мав місце вплив на тазову область пацієнтки, перед вагітністю після лікування онкології треба витримати не менше дванадцяти місяців. Така умова пов'язана з тим, що під час терапії деякі яйцеклітини могли зазнати пошкоджень. Щоб позбавитись від неякісного репродуктивного матеріалу, людський організм потребує достатньої кількості часу.
- Вагітність, яка настає невдовзі після завершення протиракової терапії, здатна призвести до небажаного рецидиву захворювання. Складність подібних клінічних випадків полягає у неможливості скористатися методами та препаратами, призначеними для лікування й контролю за станом жінки. Такий стан речей може стати причиною негативного результату.
Отже, онкологія та репродуктивна функція – взаємопов'язані фактори. Успішна вагітність та позитивні результати пологів суттєво залежать від того, чи дотримувалась пацієнтка правил, зазначених спеціалістами. Вагітніти після хіміотерапії або інших методів лікування ракових захворювань рекомендується не раніше, ніж мине дванадцять місяців після завершення лікувального курсу. В окремих випадках для повної реабілітації та відновлення організму може знадобитися від трьох до п'яти років.
Окремо слід зазначити, що успішна вагітність не завжди завершується безпроблемними пологами. Особливо це стосується тих випадків, коли з моменту завершення терапії ще не минула необхідна кількість часу. Подібна ситуація є небезпечною та сприяє високому ризику розвитку побічних ефектів, що виникають при проведенні протиракового лікування. Наприклад, більшість видів хіміотерапії негативно впливають на стан та функціонування внутрішніх органів, внаслідок чого виникають різноманітні ускладнення вагітності.
Шанс народити дитину після хіміотерапії також залежить від специфіки препаратів, що призначалися жінці. Наприклад, деякі протиракові медикаменти значно погіршують гормональний фон пацієнтів. При таких обставинах вагітність стає можливою тільки завдяки проведенню курсу замісної гормонотерапії.
Негативні наслідки для репродуктивної системи також виникають при застосуванні методу радіотерапії. Використання цього виду лікування здатне викликати формування рубцевої тканини на стінках матки, в результаті чого значно зростає ризик передчасних пологів або мимовільного викидня. Навіть при можливості настання вагітності, пацієнтки, яким призначалося опромінення, повинні перебувати під уважним медичним контролем протягом усього гестаційного періоду.
Відповідь на питання стосовно того, чи народжують після проведення хіміотерапії, залежить від численних факторів, включаючи особливості індивідуального характеру. Жінкам, які планують завагітніти після початку ремісії, рекомендується пройти повне обстеження у різних спеціалістів. Це допоможе оцінити стан організму та визначати рівень його репродуктивних можливостей.
Важливо враховувати, що потреба в уважному медичному спостереженні може виникнути й під час виношування. Значна кількість вагітностей, які наступили після проведення протиракової терапії, протікають з різноманітними ускладненнями. Щоб звести до мінімуму ймовірність їх розвитку, лікар-перинатолог повинен проводити постійний контроль за станом жінки.
ПОСЛУГИ МЕДИЧНОГО ЦЕНТРУ ««MEDICAL PLAZA»
Всього кілька десятиліть тому питання про те, чи можна жінці народжувати після онкологічного захворювання, було неактуальним. Це обумовлювалось дуже низькими шансами пацієнток на благополучне зачаття, нормальний перебіг вагітності та пологів. Розвинені сучасні технології дозволяють пацієнткам з раковими патологіями виносити і народити здорову дитину. Це стає можливим навіть у тих випадках, коли при проведенні терапії були видалені або пошкоджені будь-які органи репродуктивної системи.
За таких обставин вагітність після хіміотерапії стає реальною завдяки збору та кріоконсервації донорського матеріалу, а саме – яйцеклітин, що були взяті у пацієнтки до початку застосування протиракових препаратів. Така методика дозволяє уникнути негативного впливу медикаментів на біологічний матеріал, та забезпечити можливість появи у майбутньому нормального потомства. В деяких випадках може застосовуватись інший підхід, який полягає у заморожуванні тканин яєчників та їх пересадки жінці, яка благополучно вилікувалась від раку. Подібна процедура значно підвищує шанси на відновлення фертильності та гормональних функцій організму.
Процедури, які дають значну надію на батьківство, також проводяться відносно чоловіків. З цією метою передбачається заморожування сперми. Всі названі методи демонструють високу ефективність, і були спеціально розроблені для збереження фертильності у пацієнтів з онкологією.
У МЦ «MEDICAL PLAZA» працюють висококваліфіковані спеціалісти, які мають глибокі знання з питань онкофертильності. Основна діяльність цих лікарів спрямована на збереження й відновлення репродуктивної функції у чоловіків та жінок, що проходять протиракову терапію. Перш ніж визначити, чи можна народжувати дитину після онкології, та які методи допоможуть жінці завагітніти, в центрі проводиться сучасне, високоінформативне обстеження.
НАШ ЦЕНТР Є ЄДИНИМ В УКРАЇНІ ПАРТНЕРОМ МІЖНАРОДНОГО КОНСОРЦІУМУ З ПИТАНЬ ОНКОФЕРТИЛЬНОСТІ (м.Чикаго).
Ще порівняно недавно у сфері практичної медицини можливість результативної співпраці спеціалістів у галузі репродуктології та онкології здавалась цілком неймовірною. На сьогодні такий тандем є дуже ефективним, і дозволяє пацієнтам з раком отримувати значні шанси на батьківство. Спільні зусилля репродуктологів та онкологів дають високі шанси на народження дитини які під час проведення протиракової терапії, так і в період реабілітації. При цьому слід враховувати, що такий варіант, як настання вагітності водночас з хіміотерапією, є неможливим. Це обумовлено значним ризиком розвитку важких побічних ефектів. Попри все, залишається вірогідність того, що народження малюка відбудеться у майбутньому.
Фахівці медичного центру «MEDICAL PLAZA» готові ефективно застосувати весь спектр сучасних методів, які дозволяють жінкам та чоловікам з онкологічними захворюваннями стати щасливими батьками. Ми гарантовано подолаємо всі перешкоди на шляху до народження дитини, і допоможемо здійснити Вашу мрію про батьківство навіть у найскладніших клінічних випадках.