Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Анатомічно організм жінки створений для зачаття, виношування та народження дитини. Кожен орган жінки виконує свої функції та завдання, проте деякі біологічні системи мають особливе значення. Мова про маткові труби. Навіть якщо репродуктивна система жінки працює нормально, непрохідність маткових труб може знизити або нівелювати ймовірність настання природної вагітності.

Саме маткові труби є тим «тонким місцем», яке часом відіграє першорядну роль у плануванні вагітності. Тому при обстеженні у репродуктолога насамперед проводять діагностику прохідності маткових труб, використовуючи доступні діагностичні методи. У цьому матеріалі ми розповімо про найбільш ефективні методи перевірки прохідності маткових труб.

Складності діагностики при оцінці прохідності

Проблема оцінки полягає в тому, що в одних випадках непрохідність може бути помилковою, наприклад через спазм. В інших, навіть діагностично підтверджена прохідність, може тривалий час не призводити до бажаної вагітності. Тому таке поняття як «прохідність» має сприйматися, як функціональність (хороша працездатність). Трапляються випадки, коли перевірка прохідності маткових труб показує відсутність будь-яких порушень, але вагітність при цьому не настає.

Функція труби – це ширше поняття, ніж просто анатомічна прохідність. Її функція полягає у забезпеченні умов доставки ембріона в порожнину матки на 5-6 добу після запліднення (in vivo). І якщо ці умови порушені, може розвинутися безпліддя або позаматкова вагітність (ектопічна), причому навіть після ЕКЗ. За абсолютно нормальної прохідності труби може бути порушена її анатомія (механічні пошкодження) або топографічна анатомія (розташування). Також труба може мати патологічну подовжену форму або бути уражена спайковим процесом зовні.

Саме тому так важливо розуміти, як перевіряють прохідність маткових труб, які методи використовують, наскільки об'єктивною і доцільною є обрана методика, в яких випадках вона показана та протипоказана.

Існує 7 офіційних методик діагностики прохідності, і 3 з них – оперативні. Усі вони виконуються на 6-10 день менструального циклу. Далі розглянемо найпопулярніші та найчастіше використовувані методи, як у МЦ Medical Plaza, так і у провідних репродуктивних клініках ЄС та США.

Неоперативні методи діагностики

Метросальпінгографія (МСГ)

Перший метод неоперативної діагностики – метросальпінгографія (МСГ). Суть методики досить проста. У порожнину матки вводиться спеціальна рентгеноконтрастна речовина, яка підсвічується на рентгені, окреслюючи контури органів малого тазу та показуючи їхню прохідність. Ця процедура перевірки труб на прохідність має деякі протипоказання:

  1. Запальні процеси.
  2. Алергія на контрастну речовину (містить йод).
  3. Маткова кровотеча.
  4. Підозра на вагітність.

Також можна виділити переваги та недоліки методики.

Плюси:

  • висока інформативність;
  • простота;
  • поширеність;
  • доступність.

Мінуси:

  • болючість (помірна);
  • невелике опромінення (контрастна речовина);
  • неможливість одночасно проводити лікувальних заходів.

Ця перевірка труб на прохідність останнім часом використовується все рідше через появу більш досконалих та безпечних діагностичних методик. Однак багато клінік досі активно практикують метросальпінгографію, часто в комплексі з іншими підходами.

Ехогістеросальпінгоскопія (ЕхоГСС)

Другий популярний метод неоперативної діагностики – ехогістеросальпінгоскопія (ЕхоГСС). Суть процедури полягає в тому, що в порожнину матки вводиться рідина (фізрозчин), а потім проводиться звичайне УЗД органів малого тазу. Лікар оцінює рух рідини трубами з наступною візуалізацією її руху в малому тазі. Якщо ви десь почули, що перевірити прохідність труб можна за допомогою УЗД, то це дійсно так, звичайно, якщо не вдаватися до подробиць.

Плюси методики:

  • швидкість виконання (20-30 хвилин);
  • використання місцевої анестезії;
  • відсутність променевого навантаження;
  • можна планувати вагітність у цьому циклі.

Мінуси:

  • неможливість однозначного трактування отриманого результату;
  • ймовірність появи запальних осередків (не критично, швидко минає);
  • сечовий міхур під час діагностики повинен бути наповненим (за півгодини пацієнтка має випити щонайменше 1 літр води).

Далі розповімо, як перевірити прохідність маткових труб оперативними методами.

Оперативні методи діагностики

Лапароскопія

Перший і, мабуть, найінформативніший метод оперативної діагностики – лапароскопія. Це діагностична операція, коли через три проколи на животі виконується весь необхідний обсяг лікувально-діагностичних заходів. Цей метод вважається "золотим стандартом". З його допомогою досліджують не лише прохідність, а й стан фалопієвих труб та органів малого тазу, не кажучи вже про можливість оперативного втручання під час процедури.

Плюси методики:

  • висока інформативність;
  • оцінка прохідності та функціонального стану маткових труб;
  • діагностика супутніх захворювань та патологій (ендометріоз, спайки, деякі види кіст тощо);
  • можливість проведення лікувальних заходів під час операції.

Мінуси процедури:

  • потрібен загальний ендотрахеальний наркоз;
  • довший період відновлення (3-5 діб у стаціонарі під наглядом).

Аналіз прохідності маткових труб за допомогою діагностичної лапароскопії вважається мініінвазивним та малотравматичним методом втручання, та використовується не тільки для діагностики працездатності органів малого тазу, але й для оперативного лікування цілого спектра захворювань та патологій.

Фертилоскопія (трансвагінальна гідролапароскопія)

Другий оперативний метод діагностики – фертилоскопія чи трансвагінальна гідролапароскопія. По суті, це та сама лапароскопія, тільки виконується вона через прокол у задній стінці піхви. Дозволяє оцінити стан маткових труб, а також частково виконати ревізію органів малого тазу.

У яких випадках фертилоскопію робити не можна (протипоказання):

  1. Неможливість виконання процедури при загину матки (retroflexio).
  2. Діагностовано ретроцервікальний ендометріоз.
  3. Спостерігається виражений спайковий процес.

Плюси фертилоскопії:

  • мініінвазивність;
  • відсутність рубців;
  • висока інформативність та об'єктивність за рахунок прямої візуалізації;
  • тривалість процедури – лише 15-20 хвилин;
  • через 3 години після втручання пацієнтка може йти додому.

Мінуси:

  • обмеженість огляду;
  • немає можливості обстежити передньоматковий простір та органи черевної порожнини.

Процедура проводиться поетапно. Спочатку - діагностична гістероскопія для оцінки стану цервікального каналу, порожнини матки, ендометрію. Для цього використовують діагностичний гістероскоп (3 мм). У порожнину матки вводиться катетер, яким подається розчин метиленового синього для візуалізації оцінки прохідності труб.

Наступний етап – трансвагінальна гідролапароскопія. Тонкою голкою виконується прокол піхви, через який у черевну порожнину вводиться невелика кількість фізрозчину та за допомогою спеціальної оптики візуально оцінюється як прохідність, так і стан фалопієвих труб та органів малого тазу.

Перевірка прохідності маткових труб у Medical Plaza

Ми не лише перевіряємо прохідність труб у жінок, це лише невелика, але важлива частина роботи репродуктологів, які працюють у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza. Загальна оцінка фертильності, точкове обстеження органів малого тазу, лікування різних типів чоловічого та жіночого безпліддя, аналіз, підготовка та ведення програм ЕКЗ, ембріологічні маніпуляції (ICSI, PICSI, IMSI, IVF), розробка ефективних стратегій, що дозволяють безплідним парам стати батьками.

Якщо у вас проблеми репродуктивного характеру і ви давно й безуспішно намагаєтесь завагітніти природним шляхом, записуйтесь на прийом до репродуктолога МЦ Medical Plaza. Ми знаємо, як вам допомогти і обов'язково допоможемо!

Залишити заявку