Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є гормональним порушенням, що провокує появу множинних доброякісних утворень (кіст). Таке захворювання протікає з неприємною симптоматикою і здатне викликати різні ускладнення, одним з яких є безпліддя.

ПРО ЩО ГОВОРИТЬ СВІТОВА СТАТИСТИКА?

Захворювання діагностують у 4-12% дорослих представниць жіночого населення. Представники Європейського та Американського товариства репродуктивної медицини стверджують - порушення зустрічається частіше, у 15-20% жінок фертильного віку. При безплідді у шлюбі цей показник досягає 22%.

На сьогодні активно ведуться суперечки щодо критеріїв діагностики полікістозу яєчників і процедури екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Фахівці всього світу вважають застосування гормональних препаратів невід'ємним етапом лікування, особливо при плануванні ЕКЗ при полікістозі (СПКЯ).

Багато сучасних лікарів кажуть про взаємозв'язок цієї проблеми із зайвою вагою. Після ЕКЗ при полікістозі яєчників жінки із зайвою вагою вагітніють вдвічі рідше. Саме тому в США лікування починають тільки після зниження ваги пацієнток на 5-7%. Такий захід підвищує шанси на вдале ЕКЗ при СПКЯ в середньому на 15-20%.

ПРИЧИНИ ПОЛІКІСТОЗУ

До причин, що викликають СПКЯ, відносять:

  • часті стреси, депресії;
  • порушення з боку ендокринної системи;
  • неправильне протікання метаболізму;
  • хронічні інфекції;
  • зайва вага;
  • спадкову схильність.

Захворювання також здатне розвиватися у жінок, які тривалий час проживають в регіонах з поганою екологією.

У разі наявності одного або декількох несприятливих факторів відбувається ущільнення і збільшення в розмірах капсул яєчників, під якими починають розвиватися численні кістозні утворення.​

КРИТЕРІЇ І СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ

Полікістоз яєчників характеризується неприємною симптоматикою, що приймає форму:

  • надлишку андрогенів;
  • відсутності овуляції;
  • жирної себореї;
  • акне;
  • облисіння;
  • гірсутизму (оволосіння за «чоловічим» типом).

Постановка діагнозу «полікістоз» дозволяє виключити інші захворювання, до яких відносять пухлини яєчників, надниркові залози, синдром Кушинга, гіперпролактинемію, гіпотиреоз. При проведенні дифдіагностики визначають тестостерон, тиреотропний гормон.

На тлі полікістозу яєчників зростає ймовірність розвитку патологій серця і судин (незалежно від віку). Це обумовлено інсулінорезистентністю, високим ризиком розвитку цукрового діабету, дисліпідемією, артеріальною гіпертензію, гіперкоагуляцією. З цієї причини жінки, які мають індекс тілесної маси понад 30, а також схильність до діабету, кардіоваскулярні порушення, потребують визначення толерантності до глюкози, рівня інсуліну, ліпідограми та інших діагностичних процедур.

Метод екстракорпорального запліднення може призначатися пацієнткам, у яких протягом року після операції або медикаментозної терапії відсутні поліпшення. Серед цих жінок чимало таких, у кого вийшло ЕКЗ при СПКЯ.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ЛІКУВАННЯ СИНДРОМУ?

У виборі терапевтичної стратегії лікарі МЦ «Medical Plaza» керуються репродуктивними планами жінки. Якщо в майбутньому вагітність не передбачається, лікування буде направлено на регуляцію менструального ритму, усунення симптомів гірсутизму, корекцію метаболізму, профілактику онкології ендометрія. Жінкам, які планують завагітніти, показана терапія для лікування безплідності, викликаної, в основному, відсутністю овуляції.

Якщо пацієнтка не має надмірної ваги, а також не зацікавлена ​​в материнстві, основним методом лікування стає застосування КГК (гормональних контрацептивів з комбінованим складом). До таких препаратів входять:

  • Джес;
  • Жанін;
  • Діані-35;
  • Ярина;
  • Белара;
  • Мідіана.

Перш ніж призначити зазначені препарати, проводять скринінг протипоказань до медикаментозної терапії.

У жінок з надмірною масою тіла і різними ступенями ожиріння першим етапом лікування стає зниження ваги, що сприяє корекції метаболічного статусу, нормалізації ритму менструацій і фертильності. Подібні випадки передбачають зміну життєвого укладу, підвищення фізичної активності, корекцію раціону.

Пацієнткам з гіперінсулінемією, непереносимістю глюкози, а також схильних до синдрому гіперстимуляції, призначається «Метформін».

У разі наявності ановуляторного безпліддя основною лінією терапії стає індукція овуляції антиестрогенами. Це правило поширюється на пацієнток без внутрішньоматкових патологій, що мають нормальну прохідність фаллопієвих труб і здорового партнера. Іноді метод комбінується з внутрішньоматковою інсемінацією, і вимагає проведення не менше 5 циклів.

У випадку недостатньої ефективності консервативної індукції овуляції, виникає необхідність у проведенні лапароскопії або каутеризації яєчників. Завдяки проведенню хірургічного втручання вдається виявити і усунути супутні патології (у вигляді спайок, малих форм зовнішнього генітального ендометріозу).

Важливо враховувати, що хірургічне втручання на яєчниках необхідно тільки для боротьби з безпліддям при підтвердженому полікістозі. Такі маніпуляції не коригують менструальний цикл і не сприяють одужанню хворих на гіперандрогенію. Також небажано проводити повторне оперування.

Після операції вагітність наступає протягом 6 місяців або 1 року. Якщо цей вид лікування все-таки неефективний, є сенс звернутися до програм екстракорпорального запліднення. У цьому випадку обов'язковою стає підготовка до ЕКЗ при СПКЯ, що складається зі стимуляції овуляції. Нерідко у пацієнток відбувається надмірно активне зростання численних дрібних фолікулів, нездатних досягти необхідної величини і повної зрілості.

Іноді лапароскопія або ЕКЗ при СПКЯ застосовуються несвоєчасно - занадто рано, на початковому етапі діагностики, або навпаки, надто пізно. Якщо в молодому віці програми екстракорпорального запліднення були використані занадто рано, можуть виникнути важкі форми синдрому гіперстимуляції яєчників. Також це загрожує багатоплідністю, репродуктивними втратами. При пізньому зверненні до ЕКЗ ефективність процедури знижується через тривалу попередну терапію, віковий фактор.

ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ ПРОГРАМ ЕКЗ ПРИ СПКЯ

Багатьох жінок, які страждають СПКЯ, хвилює - чи можна робити ЕКЗ при полікістозі яєчників. Процедура показана багатьом пацієнткам з подібною проблемою, і вважається одним з найбільш надійних засобів досягнення вагітності.

ЕКЗ при полікістозі яєчників має свої особливості - ретельна підготовка, обов'язкове усунення порушень ендокринної системи і неправильного метаболізму. Клінічна практика говорить про те, що 3-місячного підготовчого курсу часто буває більш ніж достатньо.

Специфікою програм ЕКЗ при СПКЯ є ймовірність виникнення СГЯ - синдрому гіперстимуляції яєчників. Таке відбувається, якщо є підвищена чутливість останніх до стимуляції гонадотропінами. У разі наявності полікістозу СГЯ проявляється вдвічі частіше, ніж при нормальному стані здоров'я.

Синдром гіперстимуляції яєчників розглядається як серйозне ускладнення, на тлі якого відбувається двостороннє збільшення яєчників, підвищення згортання крові, скупчення рідини у внутрішніх порожнинах, розвиток недостатності нирок, печінки. При надмірно активній стимуляції дозріває безліч фолікулів (20 і більше). Разом з тим виробляється підвищений обсяг естрадіолу, наслідками чого стають порушена проникність дрібних і середніх судин, згущення крові, набряклість. У зв'язку з цим стимуляція овуляції при ЕКЗ повинна проходити під постійним медичним контролем.

Фахівці центру «Медікал Плаза» стверджують - при нормальному перебігу гормональних і обмінних процесів, позбавлення від зайвої ваги вагітність може наступити і без екстракорпорального запліднення. Довгий протокол ЕКЗ при СПКЯ і гіперстимуляція яєчників у пацієнток з полікістозом стають необов'язковими завдяки:

  • застосування гонадотропінів у невисоких дозах;
  • використанню антагоністів
  • заміні ЧХГ агоністів ГНРГ;
  • кріоконсервації ембріонів і їх пізнішого переносу.

Перераховані клінічні рішення досить ефективні. Крім них розробляються й інші результативні методи (кріоконсервація ооцитів та інші). Провідні сучасні технології часто застосовуються в центрі «Medical Plaza» при здійсненні процедури ЕКЗ і завжди забезпечують високі показники. Завдяки вдосконаленню програм індукції овуляції і ембріології вдається запобігати небезпечним ускладненням, серед яких переважає синдром гіперстимуляції яєчників.

У багатьох випадках екстракорпоральне запліднення сприяє успішній боротьбі зі СПКЯ. Про це свідчать відгуки тих, хто робив ЕКЗ при полікістозі. Шанси на настання вагітності при цьому прирівнюються до таких у жінок, безплідних з інших причин.

Якщо є діагноз СПКЯ, варто відвідати фахівця клініки «Медікал Плаза». Репродуктологи нашого центру мають величезний досвід діагностики та лікування цієї патології, завдяки чому кожній жінці гарантуються максимальні шанси вдалого ЕКЗ при полікістозі.​