Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Аглютинація сперматозоїдів - це одна з поширених патологій сперми, при якій рухливі сперматозоїди склеюються один з одним, що значною мірою знижує здатність до природного зачаття (чоловіча фертильність). Виявляють аглютинацію за допомогою спермограми – мікробіологічного дослідження еякуляту, що дозволяє вивчити сперму за основними показниками (кислотність pH, рухливість, кількість, якість, концентрація та ступінь склеювання статевих клітин).

Аглютинація сперматозоїдів вважається досить поширеним явищем, особливо у чоловіків, які перенесли операцію на мошонці або мають високі показники рівня антиспермальних антитіл (АСАТ) в еякуляті. Згідно з результатами дослідження, проведеного академічною репродуктивною клінікою за участю 1095 чоловіків (випадкова вибірка), ознаки аглютинації знайшли у 12,1% піддослідних. Якщо екстраполювати отримані результати на все населення планети, то поширеність аглютинації серед чоловіків змінюватиметься в межах 10-12%.

Аглютинація та агрегація сперми

Багато хто, цікавлячись патологіями сперми, часто плутають поняття «аглютинація» та «агрегація». Насправді, це дві різні патології, хоча з погляду етіології вони мають схожі риси. Агрегація сперматозоїдів – це склеювання нерухомих сперматозоїдів між собою та/або з нестатевими клітинами в спермі (макрофаги, клітини епітелію і т.д.). Різниця між аглютинацією та агрегацією в тому, що в першому випадку склеюються життєздатні та рухливі статеві клітини, у другому випадку йдеться про хаотичний процес, коли всі клітини в спермі починають прилипати одна до одної, формуючи досить масивні скупчення.

Агрегація у спермі також вважається досить серйозною причиною зниження чоловічої фертильності. Більше того, практично завжди агрегація діагностується разом з іншими патологіями сперми, наприклад, з акінозооспермією (повна нерухомість сперматозоїдів) або некрозооспермією (всі статеві клітини в еякуляті мертві). Агрегація в спермограмі проявляється у вигляді одиночних або множинних скупчень нерухомих сперматозоїдів, що склеїлися з статевими клітинами, присутніми в еякуляті.

Види аглютинації сперми

Розрізняють три види аглютинації:

  1. Статеві клітини злипаються головками (head to head attachment), утворюючи якесь коло (пучок) із хвостиками назовні. Раціональний рух за такої форми аглютинації неможливий.
  2. Злипання хвостиків сперматозоїдів (tail to tail attachment). Цілеспрямований рух також неможливий через злиплі хвостики.
  3. Змішаний вид аглютинації (mixed attachment). Спостерігається хаотичне злипання як головок, так і хвостиків статевих клітин.

Будь-яка форма аглютинації сперми знижує шанси на природне зачаття. Звичайно, ймовірність запліднення без програм ЕКЗ є, але вона знижується в міру переходу патології на складніші стадії.

Класифікація аглютинації

Поділ аглютинації на ступені обумовлено розміром злиплих пучків та їх концентрацією по відношенню до вільних сперматозоїдів. Виділяють 4 ступеня патології:

  1. Аглютинація 1 ступеня – в еякуляті фіксуються рідкісні скупчення статевих клітин чисельністю трохи більше 10 штук. При цьому вільних сперматозоїдів більш ніж достатньо для природного запліднення. Концентрація пучків у спермі – менше 10%.
  2. Аглютинація 2 ступеня - чисельність статевих клітин в пучках, що склеїлися, варіюється від 10 до 50 сперматозоїдів. При цьому загальна концентрація аглютинованих клітин становить 30% або менше від загальної кількості сперматозоїдів в еякуляті. Кількість вільних сперматозоїдів середня.
  3. Аглютинація 3 ступеня - спостерігаються більш масштабні скупчення сперматозоїдів, що склеїлися, чисельністю понад 50 штук в кожному пучку. Концентрація аглютинованих скупчень у спермі становить 50% або менше. Кількість вільних статевих клітин низька. Склеювання сперми на цьому етапі розглядають як основну причину серйозного зниження фертильності.
  4. Аглютинація 4 ступеня – усі сперматозоїди аглютиновані, а аглютинації пов'язані між собою (об'єднання скупчень у великі групи). Ця форма патології прирівнюється до чоловічого безпліддя, оскільки запліднення можливе лише за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ).

Про те, як лікувати аглютинацію, ми розповімо нижче. Зазначимо лише, що навіть пацієнти із 4 ступенем аглютинації можуть стати щасливими батьками.

Причини аглютинації

Найбільш поширеною причиною аглютинації є наявність в еякуляті імуноглобулінів IgM, IgA та/або IgG, які називають антиспермальними антитілами (АСАТ). Ці імуноглобуліни виробляються у відповідь на супресорну активність T-клітин внаслідок порушення гемато-тестикулярного бар'єру (фізіологічний бар'єр між насінними канальцями та кровоносними судинами).

Якщо використовувати спрощену термінологію, то внаслідок інфекції, локальних запалень, механічних травм чи оперативних втручань у ділянці мошонки імунні клітини з крові потрапляють у чоловічий генітальний тракт, стимулюючи вироблення антиспермальних антитіл. Потрапляючи в яєчка, імуноглобуліни провокують склеювання сперматозоїдів, що називають імунологічним безпліддям через аглютинацію сперматозоїдів. Лікування подібних форм патології досить просте, але це пізніше.

Розглянемо менш поширені причини аглютинації:

  • надмірно висока концентрація статевих клітин в еякуляті – чим вища щільність сперматозоїдів, тим вища ймовірність їх склеювання одна з одною та іншими клітинами в спермі;
  • зміни рівня кислотності (pH) сперми через локальні запалення або інфекції в придаткових залозах;
  • підвищена температура тіла – у цьому випадку спостерігається тимчасова аглютинація сперми, лікування не потрібне;
  • бактеріальна інвазія – деякі види бактерій також можуть підвищувати потенціал аглютинації сперматозоїдів;
  • хронічний дефіцит вітаміну C;
  • великий стаж куріння та зловживання алкоголем – прямий зв'язок не доведений, але сам факт негативного впливу токсичних речовин на організм не піддається сумніву.

Важливо, що перелічені причини не завжди призводять до аглютинації. У ряді випадків склеювання сперматозоїдів не відбувається, незважаючи на, здавалося б, відповідні умови. Кожен випадок унікальний та потребує індивідуального підходу. Запишіться на прийом андролога-репродуктолога в Medical Plaza, наші лікарі проведуть комплексне дослідження, поставлять діагноз, призначать відповідне лікування.

Діагностика аглютинації

Як ми вже говорили, єдиний спосіб діагностування патології – знайти аглютинацію у спермограмі. Це мікроскопічний аналіз еякуляту для визначення та зіставлення показників з діючими нормами (ВООЗ). Спермограма дозволяє скрупульозно вивчити еякулят та присвоїти ступінь аглютинації в залежності від розміру і концентрації пучків сперматозоїдів, що склеїлися.

Після спермограми призначаються додаткові діагностичні дослідження для пошуку причини прояву аглютинації у спермі. Використовувані методи:

  • ультразвукове дослідження (УЗД) мошонки, залоз, сім'явивідних проток та насіннєвих бульбашок – комплексне обстеження, що дозволяє виявити локальні патології, що провокують аглютинацію;
  • мікроскопічне дослідження урогенітального мазка (мазок на флору) – вивчення мікрофлори та пошук збудників (інфекції, бактерії);
  • MAR-тест, який використовується для виявлення антиспермальних антитіл в еякуляті;
  • тест на гормони, що дозволяє виявити можливі дисбаланси у роботі ендокринної системи.

Основний метод дослідження, що підтверджує діагноз аглютинації - спермограма. Інші методи використовуються для пошуку причин.

Методи лікування

Що робити, коли діагностовано аглютинацію, як лікувати цю патологію та до кого звертатися? Для початку зверніться до лікаря та пройдіть обстеження. Далі, ґрунтуючись на результатах аналізів та діагностичних процедур, лікар призначить відповідну терапію. Лікування аглютинації може бути різним, залежить від причини виникнення патології.

Якщо лабораторне дослідження мазка показало наявність інфекції, то після завершення курсу антибіотиків аглютинація має зникнути. Якщо йдеться про запалення, то призначають протизапальні препарати локальної дії. У разі виявлення в спермі антиспермальних антитіл, що з'явилися внаслідок порушення гемато-тестикулярного бар'єру, може застосовуватись мініінвазивна хірургія. Все залежить від діагнозу.

Якщо ж лікування аглютинації неможливе через незворотні явища (важка травма, генетичні мутації, аглютинація невідомого генезу), пацієнтові разом із партнеркою (дружиною) запропонують записатися до програми екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Репродуктологу потрібен лише один здоровий сперматозоїд від чоловіка та яйцеклітина від жінки, щоб провести запліднення у пробірці за допомогою інтрацитоплазматичної ін'єкції (ІКСІ) та подальшого ЕКЗ.

Аглютинація насіннєвої рідини навіть у тяжкій формі не може і не повинна розглядатися як перешкода до здорової вагітності. Звертайтеся до Medical Plaza, у нас великий досвід у лікуванні різних патологій сперми, а також чоловічої та жіночої безплідності. Сучасний медичний комплекс, передове лікувально-діагностичне обладнання, власна лабораторія та висококваліфіковані лікарі різних спеціальностей – все це в сукупності дозволяє нам лікувати різні захворювання та патології. Записуйтесь на прийом, ми обов'язково допоможемо!

Залишити заявку