Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Внутрішньоматкові спайки (синехії або синдром Ашермана) – це набуте хронічне захворювання, при якому в порожнині матки між стінками формуються так звані сполучні тяжі, здатні викликати часткову або повну облітерацію тканин (зрощення стінок матки).

Безконтрольне розростання внутрішньоматкових синехій призводить до порушення менструального циклу, зниження ймовірності природного чи штучного запліднення (ЕКЗ) та безпліддя. Якщо спайки діагностовані під час вагітності, підвищується ризик розвитку плацентарних аномалій та ймовірність викидня.

Основні причини-тригери формування синехій – перенесені внутрішньоматкові втручання (наприклад, діагностичне вишкрібання), фізіологічні травми матки (аборти, кесарів, важкі пологи) та періодичні запалення слизової оболонки, що супроводжуються сильною набряклістю. За статистикою, приблизно в 20-22% випадків внутрішньоматкові втручання з деструкцією шару ендометрію призводять у перспективі до формування спайок. На щастя, ця патологія легко лікується за допомогою міні-інвазивної хірургії в багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza.

Мочайло Сергій Володимирович
 Про лікаря 
Мочайло Сергій Володимирович 
 Стаж:  27 років 
 Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, онкогінеколог, хірург 
Іванова Тетяна Валеріївна
 Про лікаря 
Іванова Тетяна Валеріївна 
 Стаж:  17 років 
 Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, оперативна гінекологія 
Рубан Валерія Олександрівна
 Про лікаря 
Рубан Валерія Олександрівна 
 Стаж:  22 роки 
 Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, оперативна гінекологія 

Класифікація внутрішньоматкових синехій

Всі види внутрішньоматкових синіх поділяють на дві групи по:

  1. Типу гістологічної будови.
  2. Площі поразки.

Класифікація синехій на кшталт гістологічної будови:

  • спайки, що формуються з базального шару слизової оболонки матки – легко поділяються, небезпека низька;
  • синехії з щільнішої сполучної тканини з вкрапленнями м'язових волокон – формуються з рубцевої тканини, кровоточать при розсіченні, рівень небезпеки середній;
  • повноцінно сформовані внутрішньоматкові злуки (тяжі) із щільно зрощеної сполучної тканини – у структурах відсутні судини, розтин утруднений, кровотеча після хірургічного впливу відсутня.

Класифікація внутрішньоматкових злук за площею ураження:

  1. При першому ступені ураження синехії охоплюють до 25% внутрішнього об'єму матки. Спайки «м'які», дно матки та гирла маткових труб не пошкоджені.
  2. На другій стадії тяжі займають від 25 до 75% об'єму матки. Можливе локальне зрощування стінок матки у місцях із найбільшою концентрацією синехій.
  3. Третій ступінь, коли сполучні тяжи із щільної тканини займають понад 75% внутрішнього об'єму матки. Гирла фалопієвих труб і дно матки перекриті, спостерігається велика облітерація тканин.

При третьому ступені синехії стінки матки зрощуються, перешкоджаючи природним метаболічним процесам у жіночій статевій системі. У разі потрібна термінова хірургічна допомога.

Є ще європейська кваліфікація внутрішньоматкових спайкових процесів, що складається з 5 стадій розвитку захворювання. Але різниця між 3-х та 5-и етапною класифікацією незначна. Головне запам'ятати, що будь-який прояв спайкового процесу – це вже проблема. Навіть одиничний тяж може стати причиною порушення менструації та зниження ймовірності запліднення, що вже говорити про широке розростання сполучних тяжів та блокування природних проходів фалопієвих труб.

Першопричини формування внутрішньоматкових злук

Про причини ми сказали на початку статті, тому лише структуруємо інформацію для зручності. Причини формування внутрішньоматкових синехій:

  • видалення функціонального шару ендометрію з діагностичною або лікувальною метою (вишкрібання порожнини матки) – чим більша площа ураження ендометрію, тим вище ризик формування синехій;
  • кесарів розтин або важкі пологи, внаслідок чого було пошкоджено шар ендометрію, з'явилася рубцева тканина;
  • перенесений аборт;
  • інші внутрішньоматкові втручання із травмуванням ендометріального шару;
  • надто тривале носіння внутрішньоматкової спіралі;
  • Запалення функціонального шару слизової оболонки матки (ендометрит).

У більшості випадків причиною формування синехій є діагностичне або лікувальне вишкрібання шару ендометрію в матці. Рідше – ендометрит. Ще рідше спайки утворюються внаслідок аборту або кесаревого розтину.

Симптоми внутрішньоматкових злук

На ранній стадії розвитку синехії практично ніяк не виявляють. Перші симптоми з'являються, коли спайки зайняли щонайменше 25% обсягу матки і почали проводити менструальний цикл. Основні симптоми патології:

  • хронічний больовий синдром середньої інтенсивності, локалізований у нижній частині живота;
  • гострий спазматичний біль у разі, якщо спайки перекрили природні шляхи для виведення менструальної крові;
  • зниження кількості менструальних виділень (олігоменорея);
  • повна відсутність менструацій (аменорея);
  • Проблеми природного зачаття;
  • повне безпліддя.

Найчастіше жінки звертаються до гінеколога із проблемою природного зачаття. І нерідко в ході ультразвукового дослідження порожнини матки виявляються синехії.

Методи діагностики

Внутрішньоматкові злуки неможливо виявити при звичайному гінекологічному огляді. Підозра на наявність активного злукового процесу може виникнути під час аналізу симптомів та скарг пацієнтки. Якщо є порушення менструального циклу, важко завагітніти або є скарги на періодичний біль, гінеколог направить пацієнтку на повноцінне діагностичне обстеження, що включає:

  1. УЗД – основний метод діагностики, що дозволяє оцінити товщину стінок матки та її структуру, а також кількість спайок та прохідність фалопієвих труб. Якщо додатково використовується доплерографія, можна оцінити силу та характер кровотоку в цільових та суміжних анатомічних структурах.
  2. Гістеросальпінгографія (ГСГ) – дослідження порожнини матки та стану ендометрію за допомогою рентгену та контрастної речовини.
  3. Гістероскопія - мініінвазивний метод обстеження порожнини матки за допомогою гістероскопа з відеовізуалізації в реальному часі. Дозволяє досліджувати внутрішньоматкові спайки, оцінити їх кількість та площу, що займає.

Найчастіше застосовується УЗД разом із гістероскопією. Такий підхід дозволяє повноцінно вивчити особливості спайкового процесу, оцінити ступінь деформації ендометріального шару та стан природних проток.

Методи лікування

Для лікування внутрішньоматкових синехій використовують комплексний підхід. Спочатку проводять гістероскопічний адгезіолізис – розтин сполучних тяжів під час гістероскопії. Після цього призначають курс гормональної терапії для відновлення шару ендометрію. Якщо є підозри на інфекційну природу запальних процесів, проводяться додаткові аналізи та виписується курс антибіотиків.

При комбінованому лікуванні внутрішньоматкових спайок переслідують три цілі. Перша – повне відновлення менструального циклу. Друга – відновлення репродуктивної функції жінки. Третя – підготовка до циклів екстракорпорального запліднення у разі, якщо ймовірність природного зачаття низька.

Профілактика внутрішньоматкових злук

Найкращий метод профілактики внутрішньоматкових злук – регулярні планові обстеження у гінеколога, що включають УЗД. Щорічне гінекологічне обстеження допоможе виявити будь-яку патологію на ранній стадії розвитку, що підвищить прогноз успішного лікування. Планові огляди особливо рекомендовані жінкам, які перебувають у зоні ризику – перенесений аборт, часті запалення, діагностичне вишкрібання тощо.

Якщо ви шукаєте хорошу клініку, де працюють дійсно досвідчені та висококваліфіковані гінекологи, звертайтесь до багатопрофільного медичного центру Medical Plaza. Сучасне гінекологічне відділення, власна лабораторія для біохімічних та гістологічних досліджень, передове діагностичне обладнання. Ми не тільки вилікуємо внутрішньоматкові спайки, але й допоможемо завагітніти природним шляхом або за допомогою методів екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Записуйтесь на консультацію гінеколога у Medical Plaza, використовуючи форму, номер телефону клініки або чат.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження