Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Внутрішньоматкова спіраль або ВМС – один із популярних методів контрацепції, який пригнічує рухову функцію сперматозоїдів, перешкоджає просуванню чоловічих статевих клітин через цервікальний канал (згущення цервікального слизу) та зменшує життєвий цикл яйцеклітин. Виділяють негормональні спіралі з намотаним мідним або срібним дротом, і гормональні, що виділяють левоноргестрел (синтетичний прогестоген), що пригнічує синтез ендометріального естрогену, і знижує ймовірність природного запліднення практично до нуля (частота контрацептивних невдач не перевищує 0,38%).

Вартість установки спіралі невелика, побічних ефектів практично немає, процедура проводиться амбулаторно без анестезії. Багато дівчат та жінок репродуктивного віку віддають перевагу саме внутрішньоматковим спіралям, відмовляючись від гормональних контрацептивів та інших видів захисту від небажаної вагітності. Це зручно та безпечно, при цьому репродуктивна функція (фертильність) зберігається, і після видалення спіралі жінка може завагітніти природним шляхом.

Види спіралей

Перш ніж поставити спіраль, ви повинні знати, що існує кілька видів внутрішньоматкових спіралей, що відрізняються формою, діючою речовиною, і допустимим періодом використання. За формою ВМС бувають три види:

  • Т-подібні – найпоширеніші і найчастіше використовуються;
  • Ф-подібні – трапляється рідше;
  • кільцеподібні – відносно рідкісний вид ВМС.

За діючою речовиною ВМС поділяють на:

  1. Негормональні спіралі.
  2. Гормональні ВМС.

Негормональні спіралі – невеликі пластикові вироби з намотаним мідним або посрібленим дротом. Ці метали здатні змінювати хімічний склад цервікальної рідини, ускладнюючи або унеможливлюючи прохід сперматозоїдів через цервікальний канал. Також мідь та срібло ушкоджують мембрану чоловічих статевих клітин, порушуючи їхню здатність до пересування. Ще спіраль знижує тривалість життєвого циклу статевих клітин і виснажує ендометріальний шар, що унеможливлює приєднання яйцеклітини до слизової оболонки, навіть якщо вона якимось чином була запліднена.

Гормональні внутрішньоматкові спіралі - більш сучасні системи внутрішньоматкової контрацепції, що мають невеликий резервуар з гормоном під назвою - левоноргестрел, який мізерними порціями виділяється в матку протягом 3-5 років, іноді і довше. Головна функція левоноргестрела – придушувати вироблення естрогену, що у свою чергу впливає на овуляцію. Яйцеклітини під впливом синтетичного прогестогену просто не дозрівають і не можуть бути заплідненими. Крім іншого, прогестоген також згущує цервікальну рідину, змінює морфологію ендометрію, знижує рухливість сперматозоїдів.

Скільки коштує спіраль? Залежить від обраної ВМС. Негормональні коштують дешевше, гормональні трохи дорожчі. Актуальні ціни на встановлення спіралі в багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza вказані нижче в таблиці.

Назва послугиЦіна, грн.
Введення ВМС (з урахуванням ВМС "Мірена")від 4000,00
Введення ВМС (з урахуванням ВМС "Джайдес")від 4300,00
Введення ВМС (без урахування вартості ВМС)від 1200,00

Більше інформації про те, як проводиться установка внутрішньоматкової спіралі в клініці Medical Plaza, ви можете дізнатися з представленого матеріалу або на консультації гінеколога.

Переваги та недоліки внутрішньоматкових спіралей

Про негормональні ВМС говорити не будемо, оскільки цей тип спіралей вже застарів і використовується значно рідше. Наведемо плюси та мінуси гормональних внутрішньоматкових спіралей, що виділяють левоноргестрел. Переваги:

  • високий рівень захисту від небажаної вагітності (понад 99,6%);
  • тривалий термін служби - гормональні спіралі (наприклад, "Мірена" або "Джайдес") ставлять на 3-5 років;
  • мінімальний вплив на гормональний фон – порівняно з пероральними гормональними контрацептивами (протизаплідні), спіралі діють точково, дозовано виділяючи мізерну кількість левоноргестрелу, що знижує жіночу фертильність через придушення овуляції та рухливості чоловічих статевих клітин;
  • носіння спіралі не викликає будь-якого дискомфорту чи больових відчуттів;
  • гормональні ВМС також використовуються з лікувальною метою, наприклад, для стримування поширення ендометрію поза порожниною матки;
  • прийнятна вартість установки спіралі.

Крім переваг у внутрішньоматкових спіралей є недоліки. Мінуси:

  • немає захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) – ті ж презервативи захищають від усіх видів статевих інфекцій;
  • збій менструального циклу та можливе незначне зниження фертильності – левоноргестрел пригнічує синтез ендометріального естрогену та роботу прогестеронових рецепторів – це не критично, проте будь-які збої, викликані штучним введенням статевого гормону, у довгостроковій перспективі можуть вплинути на фертильність;
  • незначний ризик настання позаматкової вагітності;
  • можуть виникнути мимовільні виділення між менструальними циклами;
  • є невеликий ризик запліднення яйцеклітини, проте практично відразу ембріон відкидається, оскільки не може прикріпитися до тонкого шару ендометрію;
  • також можливе випадання спіралі або її усунення при надмірно агресивному статевому акті.

Кому рекомендують ставити спіраль у матку. Гінекологи дотримуються думки, що ВМС найкраще використовувати жінкам, які мають як мінімум одну дитину та постійного статевого партнера. Що стосується дівчат репродуктивного віку, які ще не народжували, то ВМС може бути призначена тільки лікарем після повного обстеження.

У яких випадках ВМС ставити не можна (протипоказання)

Поставити спіраль жінці не проблема. Процедура досить проста і триває не більше ніж 10-15 хвилин. Однак є певні обмеження, пов'язані із встановленням ВМС. Коли спіраль ставити не можна (протипоказання):

  • різні види деформацій матки, спричинені структурними ушкодженнями чи вродженими аномаліями;
  • локальні запальні процеси (різного генезу);
  • інфекційні захворювання та бактеріальні інвазії;
  • доброякісні та злоякісні новоутворення у матці;
  • маткові кровотечі неясного генезу;
  • гіперплазія;
  • індивідуальна непереносимість діючої речовини (алергія до левоноргестрелу).

У будь-якому разі перед встановленням ВМС жінка проходить повне обстеження, щоб оцінити загальний стан репродуктивної та ендокринної системи, а також проаналізувати роботу гіпоталамо-гіпофізарної системи, яка відповідає за регуляцію синтезу статевих гормонів та овуляторних циклів.

Підготовка до процедури

Підготовка до встановлення ВМС починається з першого прийома у кабінеті гінеколога. Спочатку лікар проведе обстеження за допомогою гінекологічного дзеркала та проаналізує медичну історію пацієнтки. Далі направить на аналізи:

  • загальні поліклінічні аналізи крові та сечі;
  • мазок на флору, щоб унеможливити статеві інфекції;
  • додатково може знадобитися гістологічне дослідження зразка внутрішньоматкового ендометрію.

Крім цього гінеколог повинен зробити УЗД органів малого тазу для виключення наявності внутрішньоматкових новоутворень та оцінити розмір матки, щоб підібрати спіраль потрібного розміру. Це робиться за допомогою спеціального зонда, лише після цього проводиться установка спіралі.

Також є кілька рекомендацій щодо індивідуальної підготовки до процедури:

  • варто утриматися від статевої близькості за 2-4 дні до встановлення ВМС;
  • не можна спринцюватися, якщо ця процедура не призначена гінекологом;
  • перед процедурою також не можна використовувати вагінальні супозиторії (свічки).

Якщо результати аналізів та діагностичних процедур дозволяють провести встановлення внутрішньоматкової спіралі, гінеколог призначить день проведення процедури.

Як ставлять внутрішньоматкову спіраль

Встановлення ВМС – досить проста процедура. Її ставлять на 3-5-й день менструального циклу, коли шийка матки максимально розширена. Конструкція звичайної Т-подібної спіралі дуже проста:

  • тонка пластикова трубка у вигляді літери "Т";
  • посередині невелике ущільнення – там є резервуар з гормоном левоноргестрел;
  • і так звані «усики» – дві нитки завдовжки 4-5 см, закріплені в основі.

Установка спіралі проводиться за допомогою спеціального провідника (йде у комплекті). Хід процедури:

  1. Спочатку лікар вводить гінекологічне дзеркало для розширення піхви.
  2. Після передня губа шийки матки фіксується кульовими щипцями.
  3. На наступному етапі перевіряється становище матки за допомогою зондування. Для цього в матку вводять спеціальний пластиковий стрижень з рівневими насічками, за допомогою якого визначається положення та розмір порожнини матки.
  4. Стрижень витягують і за його допомогою налаштовують довжину поглиблювача (провідника спіралі).
  5. Останній крок – введення спіралі за допомогою провідника.

Наприкінці гінеколог відрізає вусики, залишаючи 2-2,5 см до зовнішнього зіва. Після кульові щипці та гінекологічне дзеркало знімаються. Процедуру завершено.

Рекомендації щодо використання внутрішньоматкових спіралей

Після встановлення спіралі деякий час можуть спостерігатися незначні болі внизу живота, а також скупі рідкісні кров'яні виділення. Через кілька місяців організм адаптується до стороннього предмета в матці, болі пройдуть, виділення зникнуть.

Жінка, яка обрала як контрацептив ВМС, повинна дотримуватися певних правил (їх небагато):

  • протягом 2-3 тижнів після процедури рекомендується утриматися від статевої близькості;
  • також спочатку рекомендується обмежити себе від надмірних фізичних навантажень;
  • жінки з ВМС повинні проходити стандартне обстеження у гінеколога не рідше ніж один раз на три місяці для профілактики.

Як ми вже говорили, спіралі ставлять на 3-5 років, дехто на 10 років. Це зручно, безпечно та ефективно. До того ж вартість спіралі разом із установкою зовсім невисока. А якщо враховувати всі переваги використання ВМС, то ціна взагалі виглядає незначною.

Якщо ви вирішили поставити спіраль, звертайтесь до багатопрофільного медичного центру Medical Plaza. У клініці працюють досвідчені гінекологи, є власна лабораторія та кілька відділень (гінекологія, репродуктологія, урологія, офтальмологія, ортопедія тощо), обладнаних сучасним лікувально-діагностичним обладнанням експертного класу. Записуйтесь на прийом, використовуючи форму (потрібно вказати особисті дані та номер мобільного), телефон клініки або чат.

Залишити заявку