Скринінг 2 триместру вагітності
Другий скринінг вагітності (PRISCA-2) – комплекс діагностичних процедур, що складається з ультразвукового дослідження плода (допплерометрія) та біохімічного аналізу на гормони β-ХГЛ, АФП та некон'югований естріол. Проводять скринінг у період з 16-17 по 20 тиждень вагітності. Найбільш сприятливий термін другого дослідження – 19 тиждень. Мета ПРИСКА-2 – дослідження процесу розвитку дитини у другому триместрі, а також оцінка змін після першого скринінгу (11-14 тиждень). Враховуються як фізичні параметри (УЗД), так і показники цільових гормонів (генетичне дослідження).
Скринінг 2 триместру дозволяє виявити можливі відхилення та аномалії у розвитку плода, діагностувати важкі спадкові патології на кшталт синдрому Дауна, Тернера, Патау, оцінити рівень розвитку кісткового апарату малюка та будову органів (серце, легені, печінку тощо). Якщо вам потрібно зробити ультразвуковий та генетичний скринінг 2 триместру, звертайтеся в багатопрофільний медичний центр Medical Plaza: досвідчені гінекологи та генетики, передове медичне обладнання, сучасні методи діагностики та лікування.
Мета другого скринінгового дослідження
На другому триместрі вагітності кістковий апарат вже сформувався, значно збільшились органи. Тому ультразвукове дослідження дає точніші дані про фізичний розвиток малюка. При скринінгу 1 триместру йдеться швидше про ймовірність та ризики розвитку тієї чи іншої патології. Другий скринінг деталізує результати першого обстеження та фіксує нові патологічні зміни, якщо вони є.
Скринінг 2 триместру вважається плановим необов'язковим обстеженням. Однак якщо ви дбаєте про свого малюка і хочете переконатися, що вагітність протікає нормально, ми рекомендуємо проходити всі три скринінги, починаючи з першого триместру, закінчуючи третім. Спостереження в динаміці дозволяє контролювати пренатальний розвиток плода за допомогою аналізів та діагностичних процедур, та вносити зміни в цей процес через корекцію дієти, балансу вітамінів, макро- та мікроелементів. У деяких випадках, якщо доречно, можна використовувати безпечні для вагітних медичні препарати під контролем лікаря.
Ультразвуковий скринінг 2 триместру
Друге обстеження складається із двох частин:
- УЗД 2 триместру.
- Біохімічний аналіз крові на цільові гормони.
Які параметри досліджують за допомогою допплерометрії:
- біпарієтальний розмір голівки плода (відстань від скроні до скроні);
- хребет (розмір, викривлення, наявність патологій);
- розвиток грудної клітки;
- будова та працездатність органів – допплерометрія дозволяє в реальному часі спостерігати рух крові в органах, фіксуючи можливі відхилення;
- довжину окремих кісток кісткового апарату;
- розташування дитини;
- щільність, товщину та будову плаценти;
- кількість та якість навколоплідної рідини;
- стан та тонус шийки матки.
Якщо узагальнити, то 2 скринінгове УЗД дозволяє оцінити фізичний стан плода та виявити відхилення, які можуть вказувати на наявність спадкових захворювань (синдром Дауна, Тернера, Патау, триплоїдії) та інших пренатальних вад розвитку.
Генетичне дослідження
Як ми вже згадували, при біохімічному скринінгу досліджують три гормони – бета ХГЛ, АФП та вільний естріол. Які дані одержують при біохімії крові:
- Аналіз хоріонічного гонадотропіну або ХГЛ показує, чи є серйозні відхилення у розвитку плода. Значне підвищення або зниження гормону ХГЛ щодо норми свідчить про можливу наявність геномної патології, затримку у розвитку плода або порушення функції плаценти.
- Аналіз альфафетопротеїну (АФП) у межах PRISCA-2 може вказувати на наявність патологій у нирках, печінці та кістковому мозку. Цей гормон виділяється ШКТ дитини і є інформативним маркером пороків розвитку основних органів плода. Також за допомогою аналізу АФП діагностують геномну патологію.
- Вільний чи некон'югований естріол. Цей стероїдний гормон виділяється плацентою та частково печінкою плода. Може вказувати на наявність хромосомних патологій, уроджених аномалій та відхилень у кровоносній системі. Також вільний естріол може свідчити про наявність внутрішньоутробної інфекції та виявляти ризики викидня.
УЗД-скринінг 2 триместру спільно з біохімічним аналізом крові на цільові гормони дають розгорнуту картину стану плода в момент обстеження, а також показують структурні зміни після першого обстеження.
Підготовка до скринінгу та його ціна
Як підготуватись до процедури? Ультразвукове дослідження не потребує особливої підготовки. Це стандартна процедура, яка проводиться амбулаторно протягом 20 хвилин. Щодо біохімічного скринінгу, то підготовка потрібна. Перше - забір крові робиться натще. Не можна їсти за 6 годин до процедури, оскільки активна робота ШКТ може спотворити кінцеві показники. Також варто утримати від цукромістких напоїв.
Друге – стабільний емоційний стан. Не можна нервувати перед біохімією крові. Емоції є сильним каталізатором вироблення гормонів. Якщо сильно переживати, то гормональний портер буде спотворений, і аналіз ПРИСКА-2 буде неправильним. Не варто хвилюватися, це стандартне планове обстеження, абсолютно безпечне і безболісне.
Щодо ціни послуги. Базова вартість другого скринінгу у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza – від 1000 грн (2 скринінги з доплерометрією). Щоб дізнатися точну вартість, зателефонуйте за номером гарячої лінії МЦ Medical Plaza або напишіть у чат. Наш співробітник проконсультує вас з питань, що цікавлять.
Розшифровка пренатального скринінгу 2 триместру
Показники доплерометрії та біохімічного скринінгу не мають якихось усереднених меж. Безумовно, є таблиці із середніми показниками, але вони здебільшого не мають користі. Всі показники PRISCA 2 триместру інтерпретуються з урахуванням безлічі факторів, які на перший погляд не стосуються ні гормонів, ні гіпотетичних патологій, ні вагітності в цілому. Наприклад, якщо майбутня мама регулярно приймає медичні препарати або випила, наприклад, знеболювальне безпосередньо перед забором крові, результат генетичного дослідження буде спотвореним.
До інших факторів відносяться: вага вагітної та плода, наявність шкідливих звичок, регулярні стреси, супутні захворювання, фізична активність і навіть раціон. На показники скринінгу можуть вплинути різні фактори, і всі вони мають бути враховані під час інтерпретації результатів дослідження. Тому розшифровкою та аналізом показників займається генетик та ваш гінеколог. До того ж, для аналізу даних використовують комп'ютер із відповідним програмним забезпеченням.
Важливо розуміти, що навіть у разі значних розбіжностей показників скринінгу з діючими нормами кінцевий діагноз може бути поставлений лише після інвазивного генетичного дослідження, коли біоматеріал для дослідження беруть безпосередньо у плода. І цим повинні займатися дійсно досвідчені фахівці, оскільки діагностична помилка може призвести до викидня через надмірне переживання та депресію пацієнтки.
Щоб зробити скринінг 2 триместру, запишіться на прийом в багатопрофільний медичний центр Medical Plaza. Наші лікарі проведуть ультразвукове дослідження та біохімічний скринінг, проаналізують дані, проконсультують з приводу подальших дій залежно від результату PRISCA-2.
FAQ
Чи потрібно робити пренатальний скринінг 2 триместру?
Так, другий скринінг входить до загального комплексу пренатального дослідження розвитку плода. Це необов'язкова процедура, але рекомендована. Особливо, якщо прямі родичі одного з партнерів раніше хворіли на тяжкі спадкові захворювання.
Що входить у скринінг 2 триместру?
Допплерометрія (один із видів УЗ-дослідження), яка дозволяє оцінити фізичні характеристики плода та особливості його розвитку, та генетичний аналіз на гормони ХГЛ, АФП та вільний естріол.
На якому терміні роблять скринінг 2 триместру?
У період із 16-17 по 20 тиждень. Найбільш сприятливим терміном обстеження вважається 19 тиждень вагітності.
Що показує біохімічний скринінг 2 триместру?
Досліджуються гормони ХГЛ, АФП, некон'югований естріол, показники яких можуть вказувати на наявність геномних (хромосомних) патологій та інших відхилень у розвитку малюка.
Якщо перший скринінг хороший, чи може другий бути поганим?
Звісно. Вагітність – це динамічний процес. Якщо перший скринінг був хорошим, це не гарантує, що другий буде таким же. Ми рекомендуємо робити скринінг 1-го, 2-го та 3-го триместру вагітності. Особливо якщо вагітність настала внаслідок використання методів екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) та замісної гормональної терапії (ЗГТ).
Ціни
Послуга | Ціна, грн |
ІІ скрінінг з доплерометрією (пуповина, маткові артерії, середні мозкові артерії) | 1000 |
Консультація лікаря-генетика | 700 |