Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Розрив кісти яєчника (апоплексія) – патологічне ускладнення розвитку кістозного утворення, що характеризується розривом оболонки та витіканням вмісту кісти та крові в черевну порожнину, створюючи передумови до перитоніту, сепсису та інших тяжких ускладнень.

Апоплексія відноситься до патологій, що вимагають невідкладної медичної допомоги, у тому числі хірургічної. Для лікування можуть використовуватись як методи консервативної терапії, так і малоінвазивна хірургія, у поодиноких випадках – лапаротомія. Залежить від діагнозу.

Не всі кістозні новоутворення схильні до розриву. Зазвичай на прийом у Medical Plaza потрапляють пацієнтки з розривом фолікулярної або лютеїнової кісти, рідше - серозної або муцинозної цистаденоми (істинні кісти). Хоч би якою була кіста, її розрив, що супроводжується різким болем і загальним нездужанням, потребує кваліфікованої допомоги. Якщо ігнорувати наростаючі симптоми і вчасно не викликати швидку допомогу, внутрішня кровотеча в черевну порожнину (гемоперитонеум) може призвести до серйозних ускладнень, у поодиноких випадках – до смерті.

Мочайло Сергій Володимирович
 Про лікаря 
Мочайло Сергій Володимирович 
 Стаж:  27 років 
 Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, онкогінеколог, хірург 
Іванова Тетяна Валеріївна
 Про лікаря 
Іванова Тетяна Валеріївна 
 Стаж:  17 років 
 Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, оперативна гінекологія 
Рубан Валерія Олександрівна
 Про лікаря 
Рубан Валерія Олександрівна 
 Стаж:  22 роки 
 Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, оперативна гінекологія 

Етіологія кістозних розривів

Не всі кісти яєчників схильні до розриву. Лопнути за певних обставин можуть лише:

  1. Функціональні кісти – фолікулярна кіста та кіста жовтого тіла (лютеїнова).
  2. Деякі види істинних кіст. Це доброякісні кістозні новоутворення – серозна чи муцинозна цистаденома.

Розрив функціональної кісти зустрічається значно частіше, оскільки фолікули та жовті тіла утворюються у кожному менструальному циклі. З початку місячних у яєчнику закладається фолікул (або декілька при оваріальній стимуляції),  який розвивається до 14-15 днів, після чого лопає, що називається овуляцією. З фолікула, що лопнув, вивільняється яйцеклітина, яка запліднюється сперматозоїдом або гине і виходить природним шляхом при відшаруванні та відторгненні ендометріального шару, що називається менструацією.

На місці фолікула, що лопнув, утворюється, так зване, жовте тіло - тимчасова залоза внутрішньої секреції, що виробляє прогестерон, яка до початку наступного менструального циклу поступово розсмоктується. Розмір фолікула та жовтого тіла на піку розвитку становить близько 2 см у діаметрі. Якщо фолікул не луснув, утворюється фолікулярна кіста яєчника, яка може зникнути через 1-3 місяці або продовжити зростати. Приблизно така сама схема розвитку лютеїнової кісти – якщо жовте тіло не розсмокталося на початок наступного менструального циклу, з тимчасової залози може утворитися кістозне новоутворення.

Щодо серозної та муцинозної цистоаденоми, то це доброякісні новоутворення, наповнені серозною рідиною або слизом. Самі собою вони не становлять великої небезпеки, але розрив оболонки з кровотечею може підвищити ризик розвитку ускладнень.

Чим небезпечний розрив кісти яєчника

Всі розриви кіст яєчників за наслідками для організму можна розділити на дві частини:

  1. Розрив невеликої кісти з рясною безперервною кровотечею в черевну порожнину.
  2. Розрив великої кісти та витікання її вмісту в черевний простір.

Найбільша небезпека при розриві кісти яєчника - безперервна внутрішня кровотеча. У стінках функціональних і справжніх кіст є живильні судини. Якщо при розриві ці судини сильно ушкоджуються, починається внутрішня кровотеча. Нагадаємо, що всі органи та анатомічні структури в очеревині покриті тонким шаром серозної тканини, яка може, грубо кажучи, «усмоктати та переробити» невелику кількість крові. Але якщо кровотеча не припиняється, розвиваються тяжкі ускладнення.

Якщо говорити про вміст кіст та його потенційну небезпеку при розриві оболонки, то кістозна рідина може призвести до гнійного запалення черевної порожнини (перитоніт) або зараження крові (сепсис). Подібні розриви зустрічаються рідше, але несуть велику небезпеку, оскільки розвиваються поступово з симптоматикою, що постійно наростає.

Причини розриву кісти яєчника

Причини розриву функціональної чи істинної кісти яєчника прийнято ділити на:

  1. Внутрішні.
  2. Зовнішні.

До зовнішніх причин розриву відносять:

  • зайняття активними видами спорту;
  • надмірні та нетипові фізичні навантаження – мова про випадки, коли виконується нехарактерна для жінки важка робота на кшталт перенесення тяжкості тощо;
  • надмірно активний статевий акт;
  • механічні травми живота – забиті місця, удари і т.д.

До внутрішніх причин розриву кісти яєчника належать:

  • збій системи секреції гормонів, що провокує дисбаланс менструального циклу та овуляції;
  • запальні процеси у сечостатевій системі або прилеглих органах;
  • сечостатеві інфекції та гінекологічні захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ);
  • тривале (свідоме чи несвідоме) ігнорування зростання кісти яєчника;
  • вагітність – зростаючий внутрішній тиск на яєчники може спричинити розрив кісти.

Бувають випадки, коли жінка відмовляється від класичного лікування в лікарні, воліючи лікуватися народними засобами або чекати, доки кіста сама не зникне. Це практично завжди призводить до розриву та ускладнень. Не варто недооцінювати кісти, навіть функціональні – ті, що здатні до самостійного розсмоктування. Якщо з'явилися симптоми, що свідчать про розрив кісти яєчника, звертайтеся до лікарні. Самолікування може бути небезпечним.

Симптоми

Розрив кісти яєчника завжди супроводжується гострим болем, причому він починається раптово і швидко наростає. За такого діагнозу зазвичай використовують термін «гострий живіт», коли терпіти біль фізично неможливо. У таких ситуаціях викликається швидка допомога та у лікарні після УЗД призначають медикаментозне чи оперативне лікування.

Інші симптоми:

  • сильне запаморочення, сплутаність свідомості, непритомність;
  • збліднення слизових та шкірних покривів;
  • зниження АТ (артеріальний тиск) – швидкість зниження залежить від серйозності внутрішньої кровотечі;
  • підвищення пульсу, тахікардія;
  • спрага.

Якщо мова про перитоніт та сепсис, то їх симптоми схожі, але вони розвиваються не стрімко, а протягом деякого часу.

Як діагностують розрив кісти яєчника

При доставці пацієнтки до клініки, лікар робить швидке опитування про характер та локалізацію болю та супутні симптоми, уточнює історію хвороби, якщо є, та проводить пальпацію. Далі призначається кілька ультразвукових досліджень (УЗД) органів малого тазу з допплерографією.

Динамічне спостереження за допомогою УЗД допомагає стежити за об'ємом крові в черевній порожнині. Якщо об'єм крові невеликий (до 50 мл), і він при наступних циклах УЗД не показує збільшення, пацієнтці призначають курс лікування та переводять до стаціонару для спостереження. У разі безперервної кровотечі проводять екстрену операцію лапаротомічним або лапароскопічним методом.

Методи лікування розриву кісти яєчника

Є три підходи у лікуванні розривів кістозних утворень у яєчниках:

1. Консервативна терапія – призначення індивідуального курсу медичних препаратів з урахуванням особливостей патології та загального стану пацієнтки. Зазвичай призначають гонадотропні препарати, протизапальні, іноді курс доповнюють гормонами. Усі дуже індивідуально.

2. Лапароскопічна операція – виконується у разі середньої безперервної кровотечі. Хірург під загальним наркозом робить кілька невеликих (~1 см) отворів у черевній порожнині, які використовуються для маніпуляторів та ендоскопа з відеокамерою. У ході втручання хірург прибирає рідину, що накопичилася, і зупиняє кровотечу. Операція триває близько 20-40 хвилин.

3. Лапаротомія – порожнинна операція з відкритим хірургічним доступом до цільової області. Роблять вкрай рідко через високу травматичність та тривалу реабілітацію. Лапаротомія використовується в особливо важких випадках, коли безперервна кровотеча загрожує життю пацієнтки.

Згідно зі статистикою, у більшості випадків при розриві кісти яєчника проводиться лапароскопічна операція. Рідше обходяться консервативною терапією. Вкрай рідко вибирають лапаротомію.

Профілактика повторного розриву

Якщо у вас одного разу був розрив кісти яєчника, то можливість повторного розриву залишається досить високою. У нашій практиці був випадок, коли у пацієнтки відбувалися періодичні (приблизно раз на рік) розриви фолікулярної кісти яєчника з невеликою кровотечею через анатомічні особливості.

Існує певний перелік рекомендацій, що сприяє зниженню ймовірності розриву кісти яєчника. Рекомендацій небагато, але всі вони мають розглядатися у комплексі:

  • пацієнткам у групі ризику рекомендується проходити УЗД органів малого тазу хоча б 1 раз на півроку;
  • також рекомендується поміняти дієту, віддаючи перевагу здоровій та збалансованій їжі;
  • не зайвим буде зайнятися спортом – помірні регулярні фізичні навантаження сприятливо впливають на весь організм;
  • бажано відмовитись від шкідливих звичок;
  • мати постійного статевого партнера.

Пам'ятайте – розрив кісти яєчника може бути небезпечним, якщо вчасно не звернутися за допомогою. Багатопрофільний медичний центр Medical Plaza – це лікарі вищої кваліфікації, передове лікувально-діагностичне обладнання та власна лабораторія для біохімічних досліджень. Ми практикуємо найсучасніші методи лікування та діагностики, проводимо лапароскопічні операції будь-якої складності, щодня допомагає десяткам пацієнтів вилікуватися та повернути своє здоров'я.

Якщо у вас з'явилися симптоми розриву кісти яєчника, зателефонуйте за номером на сайті. Наші лікарі приймуть вас без попереднього запису, проведуть обстеження та динамічне УЗД, зроблять операцію чи покладуть у стаціонар. Або записуйтесь на планове обстеження з УЗД у гінеколога. Лікувати та контролювати зростання кісти легше, ніж боротися з наслідками її розриву.

Мочайло Сергій Володимирович
 Про лікаря 
Мочайло Сергій Володимирович 
 Стаж:  27 років 
 Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, онкогінеколог, хірург 
Іванова Тетяна Валеріївна
 Про лікаря 
Іванова Тетяна Валеріївна 
 Стаж:  17 років 
 Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, оперативна гінекологія 
Рубан Валерія Олександрівна
 Про лікаря 
Рубан Валерія Олександрівна 
 Стаж:  22 роки 
 Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, оперативна гінекологія 

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження