Резекція яєчника
Резекція яєчника - це хірургічне втручання, під час якого видаляють уражені тканини залози, при цьому здорова частина органу не зачіпається. Ця процедура може бути проведена, коли існує необхідність видалити пухлину, кісту або іншу патологію на яєчнику, зберігаючи при цьому частину яєчника для його функціональності.
Показання до резекції яєчника
Резекція яєчника може бути призначена за наявності таких станів:
- кістозні утворення;
- апоплексія яєчника;
- полікістоз яєчників;
- перекручування ніжки;
- серозна цистаденома;
- травми яєчників;
- фіброма матки;
- крововиливи;
- внутрішні кровотечі;
- гнійно-запальні процеси;
- ендометріоїдні зміни;
- позаматкова вагітність (яєчникова);
- безпліддя.
Операція виконується в тих випадках, коли видалення частини органу достатньо для досягнення результату. Рішення про її проведення ухвалюють після ретельного обговорення з фахівцем, під час якого враховують потенційні ризики та передбачувану користь для пацієнта.
Протипоказання до проведення
Існує певний перелік станів і діагнозів, за яких проведення резекції не проводять або обмежують:
- великі розміри утворень;
- гіпертермія;
- злоякісний характер утворення;
- важкі серцево-судинні захворювання;
- гострі інфекції, запальні процеси;
- внутрішні кровотечі;
- шокові стани;
- інфаркти, інсульти;
- захворювання нирок і печінки на стадії декомпенсації;
- серйозні порушення з боку системи згортання крові;
- перитоніт;
- цукровий діабет;
- важкий ступінь ожиріння;
- тромбофілія.
Види резекції яєчника
Процедура може бути проведена двома способами - лапаротомічним (відкритий доступ) і лапароскопічним (мінімально інвазивний варіант).
Лапароскопія
Вважається найбільш щадним і безпечним методом резекції яєчника. Для отримання хірургічного доступу робляться невеликі проколи на черевній стінці, які після не залишають грубих шрамів і рубців. Завдяки цьому пацієнти добре переносять операцію і швидко відновлюються після неї. Ще однією перевагою для хірурга є те, що процедура виконується під контролем відеокамери. Операційне поле можна в деталях і під великим збільшенням розглянути на екрані монітора.
Порівняно з традиційними відкритими операціями, лапароскопія має переваги, серед яких:
- малоінвазивність (мінімальна травматизація тканин);
- максимальна точність;
- відмінний естетичний результат;
- коротка тривалість (близько тридцяти хвилин);
- мінімальний больовий синдром у післяопераційному періоді;
- низька ймовірність розвитку ускладнень;
- короткий час перебування в лікарні;
- можливість одномоментного проведення додаткових процедур, наприклад, усунення спайок і непрохідності труб.
Лапаротомія
Це відкрите хірургічне втручання, що вимагає проведення розрізу на черевній стінці. Це травматична операція, яка пов'язана з високими ризиками і тривалим періодом реабілітації. З цих причин вона все рідше використовується під час проведення резекції яєчника.
Зазвичай до лапаротомії вдаються в ургентних випадках, які становлять реальну загрозу життю пацієнтки. Крім того, відкритий доступ кращий у разі наявності занадто великих або складних для лапароскопічного видалення утворень. Операція забезпечить достатній хірургічний доступ і дасть змогу провести більшу кількість маніпуляцій за один раз.
Підготовка
Резекція яєчника потребує комплексного обстеження для виключення наявності протипоказань до її проведення. Спеціаліст може призначити:
- ЗАК, ЗАС;
- біохімію крові;
- коагулограму;
- визначення онкомаркерів;
- дослідження гормонального фону;
- визначення групи крові та резус фактора;
- мазок на мікрофлору;
- цитологію шийки матки;
- флюорографію;
- УЗД;
- ЕКГ;
- КТ, МРТ.
Перебіг операції
Операція включає в себе такі етапи:
- Введення в наркоз.
- Антисептична обробка шкіри.
- Отримання хірургічного доступу. Під час лапароскопії робляться невеликі проколи на передній черевній стінці, під час лапаротомії - порожнинний розріз.
- Ізоляція яєчника і створення простору для проведення процедури.
- Резекція яєчника. Цей етап може включати в себе видалення пухлини, кісти або інших патологічних змін.
- Закриття ран.
Період реабілітації
На тривалість відновного періоду впливає обраний метод оперативного втручання. За лапароскопічної техніки він становить 7-10 днів. Реабілітація після відкритої операції триває не менше двох-трьох тижнів.
Для того, щоб прискорити процес відновлення і мінімізувати ймовірність ускладнень, важливо дотримуватися лікарських рекомендацій. На деякий час потрібно відмовитися від:
- занять спортом;
- підйому важких предметів;
- статевих контактів;
- шкідливих звичок (куріння, алкоголю);
- відвідування солярію, сауни, лазні;
- тривалого перебування під прямими сонячними променями;
- приймання гарячої ванни;
- плавання в басейнах або водоймах.
Чи можливо завагітніти після резекції яєчника
Відповідь на це запитання залежить від великої кількості чинників, серед яких якість функціонування частини залози, що залишилася, вік жінки, стан здоров'я репродуктивної сфери. Що більший обсяг тканини довелося видалити під час операції, то менше шансів на природну вагітність. Саме тому фахівці намагаються проводити максимально органозберігаючі процедури, особливо коли пацієнтки бажають мати дітей.
Планувати вагітність можна після повного відновлення яєчників. На це зазвичай іде три місяці. Якщо попри спроби завагітніти так і не вдається, фахівці можуть порекомендувати процедуру ЕКЗ. Допоміжні репродуктивні технології дають шанс мати дітей навіть тим жінкам, у яких видалено обидва яєчники.
Коли мова заходить про жіноче здоров'я, важливо звернутися до справжніх професіоналів своєї справи. Таких фахівців можна знайти в клініці «Medical Plaza». Хірурги-оператори володіють сучасними малоінвазивними техніками, які дають змогу провести резекцію яєчників на високому рівні. Перед процедурою вам буде призначено комплексне обстеження організму для виключення протипоказань і визначення оптимального методу операції. У клініці є своя власна лабораторія. Всі аналізи можна здати в одному місці. Ми гарантуємо своїм пацієнтам максимально швидкі й точні результати досліджень. Резекція яєчників проводиться з використанням сучасного ендоскопічного обладнання. Після операції у вас не залишиться негарних шрамів і рубців. Реабілітаційний період проходить швидко і легко. Переконайтеся в професіоналізмі фахівців "Medical Plaza" самі. Двері нашої клініки відкриті для Вас!