Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Кожен наступний менструальний цикл запускається і супроводжується потужним викидом гонадотропних гормонів (ФСГ та ЛГ), що активізують роботу статевих залоз та стимулюють виробництво ооцитів, які в міру зростання та фолікулярної трансформації починають виділяти естроген та прогестерон. Гіпоталамо-гіпофізарно-яєчникова система, що регулює всі процеси від викиду ооциту під час гаметогенезу, до овуляції та деградації жовтого тіла, налаштована дуже тонко. І якщо в цій системі відбувається збій, діагностується гостре чи хронічне порушення менструального циклу, то потребує відповідного лікування.

Гормональна регуляція менструального циклу передбачає пошук причини збою в гіпоталамо-гіпофізарно-яєчниковому ланцюжку подій та вироблення ефективної стратегії лікування з урахуванням гормональних та негормональних факторів, що впливають на роботу статевої системи. Це комплексна робота, якою повинен займатися досвідчений лікар-гінеколог або репродуктолог, нерідко разом із невропатологом та/або ендокринологом. Якщо у вас є порушення менструального циклу, запишіться на консультацію до гінеколога в клініці Medical Plaza. Ми допоможемо знайти причину менструального збою та розробимо ефективну програму лікування.

Як організм керує менструальними циклами

Гормональна регуляція роботи статевої системи - складний процес, що починається з синтезу гонадотропін-релізин-гормону (ГнРГ), який запускає вироблення інших стимулюючих гормонів. Систему регулювання прийнято розглядати за рівнями:

  1. На першому рівні гіпоталамус починає виробляти гонадотропін-релізинг-гормони (ГнРГ) та їх різновиди – ліберини та статини.
  2. На другому рівні регуляції гіпофіз під впливом ГнРГ, ліберинів та статинів починає активно синтезувати гонадотропні гормони ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) та ЛГ (лютеїнізуючий гормон). При цьому кількість і співвідношення гонадотропних гормонів, що виробляються, регулюється частотою викиду ГнРГ.
  3. На третьому рівні ФСГ та ЛГ починають стимулювати процеси у яєчниках. Фолікулостимулюючий гормон відповідає за зростання і дозрівання фолікулів у яєчниках, а лютеїнізуючий – за вироблення естрогену.

Це орієнтовна схема гормональної регуляції менструального циклу. Насправді вона набагато складніша і зачіпає не тільки репродуктивну систему жінки, а й весь організм загалом, оскільки гіпоталамус та гіпофіз є головними ендокринними органами, що регулюють роботу різних залоз в організмі (підшлункова, щитовидна, надниркові залози тощо).

Повертаючись до регуляції менструального циклу, варто додати, що збій може статися на будь-якому рівні. Якщо це порушення роботи гіпоталамуса, то ми говоримо про гіпоталамічний синдром, якщо проблеми з гіпофізом, то йдеться про гіпер-або гіпофункцію центрального ендокринного органу. Якщо ж порушена секреція естрогену, прогестерону або естрадіолу, то проблема полягає в неправильній роботі яєчників, що може бути пов'язане з різними захворюваннями та патологіями. У будь-якому випадку потрібен досвідчений лікар, який зможе знайти точну причину та усунути її, використовуючи медикаментозну терапію чи оперативні методи.

Прийняті норми тривалості менструального циклу

Які місячні можна вважати нормальними, а які анормальними? Згідно з сучасними уявленнями про періодичність менструальних циклів, у молодих жінок до 30 років тривалість періоду між місячними становить 21-45 день, а сама кровотеча триває від 3 до 7 днів. У жінок старшого віку менструальний цикл стабілізується лише на рівні тривалості 21-35 днів. При настанні менопаузи (45+) місячні припиняються, що також регулюється гіпоталамо-гіпофізарно-яєчниковою системою.

Насправді не так важливо, скільки днів проходить між менструальними циклами. Набагато важливіше:

  • регулярність чи періодичність циклів;
  • тривалість кровотечі у циклі (кількість днів);
  • обсяг крові, що виділяється (норма - 50-150 мл);
  • рівень больового синдрому.

Будь-яка затримка місячних, незвичний біль, недостатня або надмірна кровотеча та інші нетипові симптоми, як мінімум, повинні вас насторожити. Порушення циклу практично завжди свідчить про наявність будь-якого захворювання чи патологічного відхилення від норми.

Класифікація порушень менструального циклу

Нормою для жінки вважається проміжок між місячними у 4 тижні. При цьому незначні коливання (3-7 днів) у той чи інший бік – цілком допустимі. Тривалість кровотечі – трохи більше 7 днів (зазвичай, 3-4 дня), обсяг виділень – трохи більше 150 мл протягом усього менструальної фази. Все що нижче або вище за ці показники, вважається патологією. Порушення менструального циклу, з якими найчастіше звертаються до Medical Plaza:

  1. Опсоменорея - подовження циклу до 45 днів і більше за умови, що раніше цикл був коротшим.
  2. Поліменорея – скорочення циклу до 21 дня чи менше.
  3. Аменорея - прямий наслідок запущеної опсоменореї, коли місячні пропадають на 6 місяців або більше.
  4. Гіпоменорея – незначний обсяг виділень, якщо точніше, то – функціонального шару ендометрію, що відторгається, (менше 50 мл).
  5. Гіперменорея - надто рясні виділення (200 мл і більше).
  6. Альгоменорея – дуже сильні болі, які доводиться купірувати знеболюючими та/або протизапальними препаратами.
  7. Дисменорея – сильний біль, що супроводжується розладом вегетативної нервової системи та симптоматикою, характерною при інтоксикації.

Крім описаних видів порушень є ще дисфункціональні збої кровотечі (менорагія, метрораргія, менометрорагія), що відрізняються тривалістю та великою кількістю менструальних виділень.

Симптоми та діагностика

Симптоматика менструальних порушень досить широка і за багатьма критеріями схожа із симптомами захворювань сечостатевої системи. Які симптоми можуть виникнути:

  • біль унизу живота - найчастіший і яскраво виражений симптом, що сигналізує про порушення роботи репродуктивної системи;
  • періодичні напади нудоти та блювання;
  • підвищена стомлюваність та безсоння;
  • біль голови, мігрень;
  • різке зниження чи підвищення маси тіла без видимих причин;
  • підвищена температура, що зберігається протягом кількох днів, іноді й тижнів;
  • сильна дратівливість до нападів істерики – знову-таки без видимих причин.

Це вторинні симптоми. Первинні завжди пов'язані з періодичністю менструального циклу, обсягом та тривалістю виділень. Жінки зазвичай досить швидко помічають зміни та звертаються до наших гінекологів.

Які методи використовують із пошуку причин порушень менструального циклу? Вони різні залежно від первинного анамнезу пацієнта. Особливості діагностики:

  • Загальне обстеження гінеколога, де збирається первинний анамнез. Враховується періодичність місячних, рясність та тривалість виділень, симптоми та скарги пацієнтки, наявність супутніх захворювань.
  • Обов'язково проводиться трансвагінальне УЗД, щоб унеможливити наявність локальних патологій, що порушують синтез статевих гормонів.
  • Може бути додатково призначено УЗД органів малого тазу з допплерографією чи контрастуванням. Рідше УЗД черевної порожнини.
  • Разом із цим проводиться дослідження мікрофлори у лабораторії.
  • У деяких випадках пацієнту призначають МРТ головного мозку та окремо гіпофіза, щоб унеможливити патології на першому рівні системи гормональної регуляції. Пошук причини збою менструального циклу – складне та багаторівневе завдання, над яким одночасно працює кілька фахівців. Такий підхід є найбільш ефективним і результативним.

Варіанти лікування

Найчастіше для регуляції оваріально-менструального циклу використовують комбіновані оральні контрацептиви чи КОК. Застосовують КОК терапію дуже акуратно і м'яко, ведучи динамічний нагляд за станом здоров'я пацієнтки, оскільки гормональні контрацептиви здатні впливати на всі рівні секреції гормонів, починаючи від гіпоталамуса, закінчуючи яєчниками. При правильному використанні метод дає вражаючі результати у вигляді стабілізації загальної гормональної системи та менструального циклу зокрема.

Якщо в анамнезі пацієнта є захворювання статевої системи або інфекції, що впливають на вироблення гормонів, застосовують методи консервативної терапії або оперативної гінекології. Все дуже індивідуально – те, що підійшло одній пацієнтці, може бути протипоказане іншій.

Вартість послуги

Регуляція менструального циклу – комплексне багатофакторне завдання, над яким часто працюють спеціалісти кількох медичних спеціальностей.

Вартість послуги з регулювання менструального циклу у МЦ Medical Plaza – від 9000 грн.

У клініці встановлено передове діагностичне обладнання експертного класу, працює згуртована команда висококваліфікованих лікарів, практикуються сучасні методи лікування, які використовуються у провідних клініках ЄС та США. Якщо у вас з'явилися ознаки порушення менструального циклу, записуйтесь на прийом до гінеколога в Medical Plaza, використовуючи реєстраційну форму, номер телефону реєстратури або чат.

Залишити заявку