Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Пупкова грижа - це патологія, при якій органи черевної порожнини виходять (випинають) за межі черевної стінки через пупкове кільце. Випирання у районі пупка помітно при зовнішньому огляді.

Малков Ігор Ігорович
 Про лікаря 
Малков Ігор Ігорович 
 Стаж:  33 роки 
 Лікар – хірург, кандидат медичних наук, генеральний директор 
Антіпов Максим Геннадійович
 Про лікаря 
Антіпов Максим Геннадійович 
 Стаж:  22 роки 
 Лікар-хірург вищої категорії, загальна хірургія 

Види пупкових гриж

За характером появи грижі поділяють на вроджені та набуті. Уроджені діагностуються в перші місяці після народження малюка, і лікування пупкової грижі у цьому періоді зазвичай проводиться без операції.

Набуті грижі можуть розвинутись у будь-якому віці через патологічне ослаблення м'язів пупкового кільця. Трапляються як у дітей, так і у дорослих.

Пупкова грижа у дорослого буває 2 видів:

  • Та, що вправляється. Випинання біля пупка самостійно зникає при натисканні на нього або коли людина лежить на спині. Таке буває, коли грижовий мішок невеликий. Операція потрібна не завжди, може бути призначена консервативна терапія.
  • Невправна. Випирання в пупковій ділянці зберігається постійно і стає лише трохи менше, коли людина лягає на спину. Діагностується у запущених випадках. Необхідне хірургічне втручання.

Розмір грижового мішка різний: від 2 до 20 см, інколи навіть і більше.

Якщо ви виявили у себе в області пупка випинання, яке зникає, коли ви лягаєте на спину, то не відкладайте візиту до хірурга. Без лікування пупкова грижа поступово збільшується в розмірах, а це супроводжується появою різних ускладнень. Найчастіше – їх утиск, коли у грижовому мішку органи здавлюються оточуючими його м'язами. Це призводить до порушення кровообігу, запалення та некрозу тканин, що небезпечно не тільки для здоров'я, але й для життя.

Ознаки та симптоми пупкової грижі

Прояви патології залежить від розміру грижового мішка, загального стану здоров'я (спайки або захворювання органів черевної порожнини) та ще низки факторів. Найчастіше з'являються такі ознаки пупкової грижі:

  • м'яка «шишка» в районі пупка, яка може мати різні розміри, але завжди зникає або зменшується в положенні лежачи на спині;
  • болі в животі, що тягнуть, що з'являються при фізичних зусиллях, кашлі, напруженні під час спорожнення кишечника:
  • запори та метеоризм;
  • інтоксикація, що виникає через тривалі запори (виявляється нудотою та блюванням).

При пальпації хірурги відзначають діастаз прямих м'язів черевної стінки (розшарування м'язових структур) та розширення пупкового кільця.

Діагностика грижі пупка

Грижа пупка добре помітна та супроводжується характерною симптоматикою, тому майже завжди діагностується без додаткових обстежень.

У деяких випадках, коли є післяопераційні рубці в області пупка або людина має надмірну масу тіла, ознаки під час огляду та пальпації можуть бути виражені нечітко. Для диференціальної діагностики проводять УЗД чи КТ. Якщо є можливість, краще зробити комп'ютерну томографію.

Лікування пупкової грижі

Для повного одужання потрібне виключно хірургічне видалення пупкової грижі. Яким методом проводитиметься втручання, лікарі вирішують індивідуально, враховуючи:

  • локалізацію та розмір грижового утворення;
  • чи є ускладнення (запалення, обмеження);
  • загальний стан здоров'я та вік пацієнта.

Лікарі нашого Центру віддають перевагу малоінвазивними методам. Більшість операцій (навіть при великих післяопераційних грижах) проводиться ендоскопічним методом. Таке втручання менш травматичні для пацієнта і рідше дають післяопераційні ускладнення.

Герніопластика пупкової грижі

Оперативне втручання (герніопластика) – єдиний спосіб, що дозволяє повністю усунути грижу. З урахуванням показань вибирають лапароскопічне втручання або відкриту порожнинну операцію. Кожен із методів має свої особливості:

  • Лапароскопія. У черевній стінці робиться кілька проколів і встановлюється сітка для закриття грижового отвору. Весь перебіг операції видно хірургу на моніторі, що забезпечує максимальну точність втручання. Ушкодження тканин мінімальні, і вже через добу пацієнта виписують зі стаціонару.
  • Відкрита герніопластика. У околопупочной області робиться розріз тканин і встановлюється сітка. Застосовується, якщо грижа в районі пупка досягає великих розмірів.

Який спосіб вибрати, вирішує хірург. У нашому медичному центрі перевага надається лапароскопічній герніопластиці, якщо дозволяють показання.

Особливості лапароскопії та відкритого втручання

Ціна видалення пупкової грижі за допомогою закритого (лапароскопічного) методу зазвичай коштує дорожче за відкриту пластику. Але воно має низку переваг:

  • коротка післяопераційна реабілітація (5-7 діб);
  • мінімум перебування у стаціонарі (1 день);
  • болючі відчуття незначні;
  • низький ризик ускладнень;
  • мінімальний косметичний дефект.

Ціна операції при пупковій грижі відкритим методом багатьом здається привабливішою. Але тоді, окрім помітного післяопераційного шва на животі, людина отримує низку незручностей. Насамперед, це більш тривале перебування у стаціонарі (мінімум 2 дні) та збільшення відновлювального періоду до 2 тижнів. Та й болить розріз набагато сильніший, ніж невеликий прокол.

Сітка, що застосовується для грижової пластики, сприймається організмом як стороннє тіло, і в ранньому післяопераційному періоді біля неї майже завжди накопичується лімфатичний ексудат. Це природна реакція організму. Але якщо при лапароскопії кількість рідини буває незначною і не викликає занепокоєння, то при відкритому втручанні скупчення лімфатичного ексудату може бути великим і його видаляють за допомогою пункції.

Ущемлення грижі

Цей стан завжди виникає раптово. Змикання грижових воріт через спазму м'язів, залежно від сили перетиску, призводить до повного або часткового припинення кровопостачання частини органу (сальник, петля кишечника), що опинився в грижовому мішку, і до здавлення нервових закінчень. Це стає причиною болю та розвитку некрозу (відмирання) тканин. Без медичної допомоги такий стан закінчується смертельними наслідками. Найбільш небезпечна ущемлена пупкова грижа для осіб похилого віку.

Вираженість симптоматики залежить від того, який орган був ущемлений у грижовому мішку, і від сили спазму м'язів грижового кільця. Визначити утиск пупкової грижі можна за такими ознаками:

  • гострий біль у ділянці грижового мішка, який поступово посилюється;
  • набряклість та синюшність шкіри над грижею;
  • запор та метеоризм.

Якщо відразу не звернутися за допомогою, наростають ознаки інтоксикації, які проявляються у вигляді нудоти та блювоти.

При огляді лікар виявляє відсутність симптому «кашльового поштовху» у защемленій ділянці.

Важливо! Заборонено робити будь-які спроби самостійного вправлення ущемленої грижі. Сильний тиск на грижовий мішок може спричинити додаткове пошкодження ущемленого в ньому органу. Це посилить перебіг патології, а в деяких випадках може стати причиною смерті.

Серед причин, що провокують утиск, найчастіше зустрічаються:

  • підйом тягарів та інші великі статичні навантаження;
  • порушення дієти.

Ще одна часта причина - відсутність лікування, коли людина, виявивши біля пупка невелике випирання, довго відкладає візит до хірурга. Грижа пупкового кільця поступово збільшується в розмірах і під впливом факторів, що провокують, виникає утиск.

Деякі люди з пупковою грижею довгі роки носять бандаж і поступово перестають помічати дискомфорт, який завдає патології. Якщо не проходити регулярний огляд у хірурга, можна пропустити момент посилення стану.

При першій підозрі на грижу слід звернутися по допомогу до хірурга. А пацієнтам, у яких діагностовано грижове випинання та показано носіння бандажу, потрібно 2 рази на рік проходити профілактичний огляд у лікаря. Це дозволить вчасно помітити погіршення та знизить ризик розвитку утисків.

Якщо виникла підозра, що грижа ущемлена, потрібна негайна госпіталізація до хірургічного відділення. Транспортування людини проводиться у положенні лежачи на ношах.

Пупкові грижі у дітей

У дитячому віці також зустрічаються вроджене та набуте грижове випинання.

Вроджена грижа трапляється через те, що м'язи пупкового кільця після відсікання пуповини не можуть повноцінно скоротитися. Це зустрічається, коли у новонародженого є аномалії розподілу колагену у сполучній тканині. Тоді кільце зовсім не закривається чи відбувається неповне закриття. Найчастіше така патологія спостерігається у недоношених та у новонароджених з низькою масою тіла.

Набуті грижі можуть виникати у дитини в будь-якому віці через часті підвищення внутрішньочеревного тиску внаслідок тривалого плачу, газоутворення або постійного напруження при частих запорах. Підвищує ризик грижоутворення уроджена слабкість пупкового кільця.

Діагностика пупкової грижі у дітей

У дитини, як і у дорослої, пупкову грижу легко діагностувати за зовнішніми ознаками. Батьки звертаються до лікаря, коли помічають у дітей припухлість біля пупка, яка збільшується під час крику або напруження під час дефекації. Має невеликий розмір: від горошини до маленького яблука. При легкому натисканні вона зникає.

Діагноз «грижа» підтверджує педіатр чи хірург після пальпації живота малюка. На дотик визначається розбіжність пупкового кільця.

У більшості випадків дитячі пупкові грижі мають безсимптомний перебіг. Але іноді трапляється пристінне ущемлення невеликої ділянки кишкової стінки. Це порушує проходження калу по петлях кишечника. У стінках кишечника багато нервових волокон, тому стан супроводжується болями. Дитина стає неспокійною, багато плаче, відмовляється від їжі.

Лікування пупкової грижі у дітей

У ранньому дитячому віці пупкові грижі можуть вилікуватися без хірургічного втручання, тому до 5 років, якщо немає додаткових порушень, операція пупкової грижі не проводиться. Приводом для хірургічного втручання у дошкільнят вважається лише пристінне ущемлення з появою болю.

Якщо патологія не турбує дитину, то батькам пояснюють, як лікувати грижу пупка консервативними методами. До списку рекомендацій включено:

  • Гімнастика. Ефективними є вправи «Куточок» і «Велосипед», що зміцнюють м'язи живота.
  • Масаж області пупка. Покращує кровообіг та стимулює скорочення пупкового кільця.
  • Дієта для запобігання запорам (підбирається з урахуванням віку). Якщо дитина має малу вагу, то в меню включаються продукти для нарощування ваги тіла.

Як правило, грижі виліковуються до настання шкільного віку. Якщо цього не сталося, то показано операцію при пупковій грижі за допомогою ушивання кільця.

Техніка такого втручання нескладна:

  • роблять невеликий надріз над або під пупком;
  • накладають кисетний шов.

Якщо лікування грижі у дошкільника був проведено, то операцію роблять у шкільному віці. Часто застосовують аутопластику - пересаджування власних тканин організму.

Пупкові грижі при вагітності

Найчастіше з'являються на пізніх термінах, коли матка з плодом розтягує черевні м'язи, у тому числі й області пупкового кільця. Також патологія виникає після пологів, коли недостатньо еластичні м'язи погано скорочуються.

Вирізняють кілька причин розвитку такого порушення:

  • Спадковість. М'язи та сполучна тканина мають знижену еластичність та міцність.
  • Ожиріння. Воно часто стає причиною переростання та ослаблення черевних м'язів.
  • Повторні пологи. Ризик появи грижі при вагітності або після народження дитини зростає. Особливо висока ймовірність появи патології, якщо попередня вагітність була тяжкою чи пологи проходили з ускладненнями.

У вагітних поява пупкової грижі небезпечна тим, що через підвищене навантаження на черевну стінку підвищується ризик ускладнень. При виявленні пупкової грижі вагітній показано регулярне спостереження не лише у акушера, а й у хірурга.

Ускладнення пупкових гриж при вагітності

Найбільш небезпечне - утиск, коли при спазмі м'язів пупкового кільця ущемляється частина органу (петля кишечника). Порушення кровообігу на ущемленому ділянці викликає некроз тканин. У тяжких випадках це може спровокувати летальний наслідок.

З безпечних ускладнень часто зустрічаються запори.

Крім того, пупкова грижа може призвести до неможливості фізіологічних пологів і жінці знадобиться кесарів розтин.

Лікування

Якщо немає виражених ускладнень, оперативне втручання проводять після пологів, коли організм жінки відновиться. При вагітності показано спостереження за хірургом. Лікар пояснює жінці, чим лікувати пупкову грижу - носити допологовий бандаж, дотримуватися дієти для запобігання запорів, уникати підняття тяжкості.

Вагітність після видалення грижі

Герніопластика відкритого чи закритого типу дозволяє повністю усунути патологію. Але якщо жінка знову хоче народити дитину, зачаття доведеться відкласти на кілька років. Цей період необхідний, щоб відбулося зміцнення м'язів пупкового кільця та передньої черевної стінки. Тривалість цього періоду залежить від виду оперативного лікування та характеру проведеної пластики.

Щоб запобігти повторному утворенню грижового мішка, зачаття після операції потрібно планувати спільно з гінекологом та хірургом. Лікарі не лише вкажуть, коли можна вагітніти, а й порекомендують заходи, які зменшать ризик повторного грижоутворення при виношуванні плода.

 

У медичному центрі Medical Plaza використовуються інноваційні методи малоінвазивної хірургії. Видалення пупкової грижі – це ефективне та безпечне оперативне лікування без ризику післяопераційних ускладнень. Використання ендоскопічних методів дозволить скоротити час перебування пацієнта у стаціонарі до доби. Наші фахівці грамотно проконсультують, розкажуть про те, як проводиться оперативне лікування, дадуть рекомендації, як поводитись у післяопераційному періоді. Якщо вам потрібна консультація провідних хірургів Дніпра, залиште заявку на нашому сайті або за телефоном.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження