У чоловіків два серця! Цей мем має широке поширення, оскільки другим серцем кожного чоловіка вважається простата, нормальне функціонування якої має значення як для юнаків, так і для чоловіків поважного віку, не кажучи вже про представників репродуктивно-активного покоління. Сьогодні ми поговоримо про простатит і про те, чому чоловікам важливо своєчасно відвідувати уролога як у літньому, так і молодому віці. Як профілактувати простатит і які шляхи позбавлення від неприємних симптомів вже наявної недуги, куди бігти і що робити при виявленні перших симптомів, і що буде, якщо простатит не лікувати. Отже, давайте розбиратися.

ПРОСТАТИТ: ЩО ЦЕ?

Простатит – одне з найпоширеніших захворювань у практиці будь-якого лікаря- уролога. Простатит – це запалення тканин передміхурової залози.

СТАТИСТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ

За різними оцінками, простатит у Європі зустрічається у 2,2-9,7% чоловіків. Якщо говорити про світову статистику, то, за даними різних досліджень, поширеність простатиту у світі становить від 3 до 16%. В той же час, самі урологи кажуть, що насправді практично кожен другий чоловік за своє життя хоча б раз зустрічався з симптомами простатиту. При цьому найчастішою є хронічна форма захворювання, а гостра форма простатиту становить лише близько 1% від усіх передміхурових патологічних станів.

ХТО В ЗОНІ РИЗИКУ?

Третина всіх звернень до уролога пов'язані з хронічним простатитом. Активність запального процесу вища у чоловіків після 40 років. Якщо говорити про відсоткове співвідношення, то 35-40% хворих припадає на вік від 20 до 40 років, а у пацієнтів після 50 років простатит зустрічається у кожного другого.

ПРИЧИНИ ПРОСТАТИТУ


Простатит часто виникає через запальну реакцію в паренхімі простати, викликану наявністю патогенної або умовно-патогенної мікрофлори бактеріальної, вірусної та грибкової природи.

Додатковими факторами, що провокують розвиток простатиту, є:

 • Надмірна вага пацієнта;
 • Гіподинамія;
 • Відсутність регулярного статевого життя;
 • Безладні та незахищені статеві контакти;
 • Хронічні інфекції сечостатевих шляхів в анамнезі;
 • Алкоголізм;
 • Регулярні стреси та перевтоми;
 • Наявність деяких неврологічних захворювань;
 • Цукровий діабет;
 • Нездорове харчування;
 • Системні інфекційні захворювання;
 • Травми органів малого тазу;
 • Імунодефіцитні стани;
 • Розлади травлення.

СИМПТОМАТИКА ПРОСТАТИТУ

Простатит - захворювання підступне, оскільки може протікати безсимптомно. Симптомний простатит буває бактеріальний (гострий та хронічний) та небактеріальний (запальний та незапальний). Насправді їх часто називають синдромом хронічного тазового болю (СХТБ)

Основними симптомами простатиту є:

 • біль у нижніх відділах живота, зовнішніх статевих органах, прямій кишці, пахвинній та попереково-крижовій областях;
 • наявність вираженого печіння в промежині та уретрі;
 • підвищена температура;
 • часте сечовипускання;
 • каламутний, молочно-білий колір сечі;
 • відчуття неповного спорожнення;
 • слабкий потік сечі;
 • лихоманка, озноб;
 • швидка еякуляція;
 • болючість ерекції та еякуляції;
 • болі та неприємні відчуття після сечовипускання;
 • наявність крові у сечі;
 • знижене лібідо;
 • біль у ділянці промежини та прямої кишки;
 • слизові виділення із уретри.

ПРОСТАТИТ - ЦЕ ФОРМА РАКУ?

Ні. Простатит – це не розростання тканин передміхурової залози, а лише її запалення. Проте запаленням не можна нехтувати, оскільки воно може бути основою для розростання тканини та призвести до формування доброякісних або злоякісних новоутворень залози. Як показує практика: після 35 років такі новоутворення знаходять у 1 із 10 000. Важливо відзначити, що з віком ризик захворіти у чоловіків збільшується в сотні разів. Серед чоловіків старше 60 років на рак передміхурової залози хворий вже кожен сотий. А в похилому віці після 75 років рак передміхурової залози знаходять у одного з восьми чоловіків.

ПРОГНОЗ

При своєчасному та правильному лікуванні, з дотриманням усіх рекомендацій спеціаліста, прогноз лікування простатиту у пацієнтів сприятливий, але дуже багато залежить від стадії захворювання та дотримання дисципліни лікування самим пацієнтом.

ЗАХВОРЮВАННЯ СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНЕ?

Простатит не є смертельною небезпекою, проте рак передміхурової залози посідає друге місце серед причин смерті чоловіків від онкологічних захворювань. У той же час більшість чоловіків, у яких розвивається рак передміхурової залози, як правило, успішно виліковуються. При своєчасній діагностиці та лікуванні шанси на виживання при цьому виді онкології становить понад 90%.

КЛАСИФІКАЦІЯ ПРОСТАТИТУ

На сьогоднішній день урологам рекомендується використовувати класифікацію, запропоновану Національним інститутом здоров'я США (NIH).

I - Гострий простатит.
II - Хронічний бактеріальний простатит.
III - Хронічний простатит/синдром хронічного тазового болю (СХТБ, далі класифікується як запальний (IIIA) або незапальний (IIIB)).
IV - Безсимптомний хронічний простатит.
На практиці також зустрічаються хронічний конгестивний простатит (захворювання, для якого характерний застій у передміхуровій залозі) та хронічний гранулематозний простатит (рідкісна форма простатиту, що виникає внаслідок інфекції, опромінення, малокоплакії або системних гранулематозних запальних захворювань).

ДІАГНОСТИКА ПРОСТАТИТУ

Як відомо, запорукою успішного лікування є правильно встановлений діагноз, тому вірна діагностика компетентним урологом при цьому захворюванні особливо важлива. Згідно з затвердженим протоколом лікування, при підозрі на простатит пацієнту призначають ряд діагностичних тестів, які допомагають розібратися в симптомах, що імітують ;хронічний простатит, та правильно встановити точний діагноз пацієнту.

Вони включають:

 • ведення пацієнтом щоденника сечовипускань;
 • комплексне уродинамічне дослідження (КУДІ);
 • уретроцистоскопія;
 • електроміографія статевого нерва та м'язів промежини.

При підозрі на злоякісний характер захворювання на простату додатково до мануального дослідження простати та трансректального ультразвукового дослідження обов'язково проводять визначення рівня простат-специфічного антигену у крові, відомого як ПСА.

Для візуалізації пухлини, а також визначення її розмірів та чіткої локалізації лікарі використовують комп'ютерну та магнітно-резонансну томографію. Для остаточної постановки діагнозу проводять біопсію ділянки тканини передміхурової залози з метою визначення доброякісності або злоякісності новоутворення

При необхідності в кожному конкретному випадку (наприклад, за наявності метастазів) можуть застосовуватися й інші методи діагностики захворювання, такі як тазова лімфаденектомія, остеосцинтиграфія, позитронно-емісійна томографія та інші. Якщо Ви виявили у себе симптоми простатиту, звертайтесь до фахівців медичного центру «Medical Plaza» у Дніпрі чи Києві. В центрі проведуть обстеження за затвердженим протоколом для постановки остаточного діагнозу, а також підберуть схему лікування, яка найбільше підходить у Вашому випадку.

ЛІКУВАННЯ ПРОСТАТИТУ

Лікування включає призначення антибіотикотерапії, якщо етіологія захворювання у пацієнта є бактеріальною. Небактеріальний простатит лікують із застосуванням теплих сидячих ванн, спазмолітиків і протизапальних препаратів або транквілізаторів. У будь-якому випадку лікування пацієнта в кожному окремому випадку індивідуальне. Лікування неускладнених форм гострого простатиту триває в середньому від 10 днів до 4 тижнів. При діагностиці хронічної патології лікування пацієнта може тривати до 3-х місяців, а в особливих випадках – до півроку.

ЧИ Є СЕКС ПРИ ПРОСТАТИТІ?

Багатьох чоловіків, які страждають на простатит, цікавить одне питання: чи можна займатися сексом за наявності простатиту чи це табу? Перед тим, як дати відповідь на це питання, урологу, що лікує пацієнта, необхідно розуміти який вид простатиту у пацієнта.

При гострій формі простатиту займатися сексом не рекомендується. Пацієнту слід пам'ятати, що гостра форма захворювання, за умови дотримання ним схеми лікування, пройде через 3-5 днів. При асептичному простатиті сексуальне життя також необхідно обмежити, оскільки ниючі болі, характерні для цього виду захворювання, під час сексу лише посиляться. Тому до закінчення лікування таким пацієнтам варто утриматися від сексуальних контактів. Також табу на інтимну близькість мають чоловіки, хвороба яких розвинулася внаслідок зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). У цьому випадку лікування обов'язково проходять обидва партнери, яким до закінчення лікування не можна вступати в інтимну близькість. У нашому центрі «Medical Plaza» Ви можете зробити аналізи на ЗПСШ та пройти комплексне лікування. Якщо ж у чоловіка хронічний простатит – інтимна близькість навпаки настійно рекомендується, оскільки секс дозволяє відновити рух крові та усунути наявні застійні явища. У цьому випадку секс діятиме як масаж на передміхурову залозу. Але важливо відзначити, що у цьому випадку близькість має проходити лише з використанням презервативів.

Якщо у пацієнта діагностовано специфічний і неспецифічний простатит - йому показано тимчасову помірність, оскільки секс лише посилить наявну симптоматику і перенесе інфекцію на сечовидільну систему – нирки та сечовий міхур. Всім пацієнтам, що хворіють, важливо розуміти, що від сексу варто утриматися, якщо відсутня постійна партнерка, оскільки безладні статеві зв'язки можуть призвести до рецидиву через конфлікт мікрофлори партнерів.
І пам'ятайте: при простатиті не варто вступати в інтимну близькість частіше 1 разу на день, і при будь-яких болях під час близькості секс необхідно перервати!

ЯК УНИКНУТИ ПРОСТАТИТУ?

Найкращий природний спосіб уникнення простатиту - це регулярний захищений секс із постійним партнером. Також чоловікам дуже важливо своєчасно спорожняти сечовий міхур, вести активний спосіб життя, відмовитися від куріння, дотримуватися гігієни статевих органів, з метою підтримки регулярного сечовипускання вживати достатню кількість рідини, обмежити споживання гострої та жирної їжі, алкоголю, кофеїну та підтримувати здорову статеву активність.

Кваліфіковані урологи-андрологи медичного центру «Medical Plaza» професійно діагностують та призначать індивідуальний курс лікування у кожному конкретному випадку. Довірте потаємне нашим фахівцям і ваше «друге» серце буде завжди в порядку!