Оваріектомія (видалення яєчника)
Оваріектомія - це хірургічне втручання, під час якого проводиться видалення одного або обох яєчників.
Показання та протипоказання до проведення оваріектомії
Операцію з видалення яєчника проводять у крайніх випадках, коли врятувати орган уже неможливо. Оваріектомія може проводиться за такими показаннями:
- злоякісні новоутворення;
- утворення великих розмірів;
- аднексит;
- некроз залози;
- абсцеси, поліпи;
- позаматкова вагітність;
- розрив кісти;
- ендометріоз;
- склерополікістоз;
- апоплексія або перекрут ніжки яєчника;
- гнійно-запальні процеси;
- пухлина молочної залози;
- маткові кровотечі;
- травма, що спричинила розрив яєчника;
- високі ризики розвитку онкології.
Оваріектомія - це серйозне хірургічне втручання, яке так чи інакше зачіпає весь організм. Існує низка станів, за яких його проведення протипоказане. Ось головні з них:
- серцево-судинні захворювання;
- важкі порушення згортання крові;
- ниркова або печінкова недостатність;
- перитоніт;
- важкий ступінь ожиріння;
- внутрішня кровотеча;
- цукровий діабет;
- гострі інфекційні або запальні процеси.
Види оваріектомії
Тотальна
Під час операції видаляють обидва яєчники (включно з усіма тканинами і структурами). Призначається в разі виявлення злоякісних утворень або високого ризику їхнього розвитку.
Субтотальна
Має на увазі видалення більшої частини одного або обох яєчників. При цьому невеликий фрагмент тканини залишається. Проводиться в тих випадках, коли потрібно зберегти гормональну функцію.
Лапароскопічна
Є найбільш щадним варіантом з мінімальною травматизацією тканин. Операція виконується через невеликі отвори на животі, в які вводяться хірургічні інструменти. Весь хід процедури проводиться під контролем відеокамери. Операційне поле виводиться на екран під великим збільшенням. Це є гарантією максимальної точності процедури.
Лапароскопія триває в середньому близько півгодини. Найчастіше її проводять у неускладнених випадках під час проведення планових втручань. Технологія гарантує швидке відновлення і прекрасний косметичний ефект без грубих шрамів і рубців. Головними перевагами лапароскопії є:
- мінімальні крововтрати;
- короткий реабілітаційний період;
- незначна травматизація тканин;
- висока точність;
- мінімальний больовий синдром після операції;
- низька ймовірність ускладнень;
- коротке перебування в стаціонарі;
- можливість усунення деяких причин безпліддя (спайок, непрохідності фаллопієвих труб).
Порожнинна
Являє собою відкрите хірургічне втручання, під час якого доступ до оперованого органу здійснюється за допомогою розрізу черевної стінки. Перевагу віддають лапаротомії в тих випадках, коли розмір або розташування утворення робить лапароскопію скрутною, а також, коли є необхідність в одночасному виконанні додаткових хірургічних процедур. Це не менш надійний і ефективний метод, проте він пов'язаний із тривалішим періодом відновлення і високими ризиками розвитку ускладнень.
Ризики й ускладнення
Оваріектомія, як і будь-яке інше хірургічне втручання, пов'язана з певними ризиками, серед яких:
- кровотеча;
- інфікування;
- пошкодження сусідніх тканин і органів;
- розрив пухлини;
- поширення потенційно ракових клітин;
- хронічний тазовий біль;
- утворення рубців;
- гормональний збій;
- безпліддя.
При видаленні обох яєчників настає природна менопауза. Операція позбавляє жіночий організм здатності виробляти такі гормони, як естроген і прогестерон, що призводить до таких ускладнень:
- припливи жару;
- сухість піхви;
- депресивний або тривожний стан;
- неконтрольоване підвищення тиску;
- швидка стомлюваність;
- порушення сну;
- постійні головні болі;
- часті позиви до сечовипускання;
- серцеві захворювання;
- погіршення пам'яті;
- зниження статевого потягу;
- підвищена пітливість (особливо в нічний час);
- остеопороз.
Вираженість симптомів залежить від великої кількості чинників. Провідне значення відіграє вік пацієнтки.
За одностороннього видалення яєчника ситуація дещо краща. Шанси на материнство значно знижуються, проте вони все ж таки присутні. Протягом року відбувається поступове відновлення структури та функції яєчника.
Відновлення після видалення яєчника
Тривалість реабілітації може відрізнятися залежно від техніки оваріектомії, віку пацієнтки та індивідуальних особливостей її організму. Зазвичай у стаціонарі потрібно перебувати від одного до трьох днів. У разі виконання лапароскопії, як правило, виписку проводять уже наступної доби. На повне відновлення може піти від кількох тижнів до кількох місяців.
У рамках реабілітаційного періоду фахівці дають певні рекомендації. Для мінімізації ризиків розвитку ускладнень рекомендується відмовитися від:
- занять спортом;
- підйому важких предметів;
- статевих контактів;
- шкідливих звичок (куріння, алкоголю);
- плавання в басейні, водоймі;
- приймання гарячої ванни;
- відвідування солярію, лазні, сауни;
- тривалого перебування під прямими сонячними променями.
Поява болю і дискомфорту в ділянці живота є варіантом норми після операції. Зазвичай неприємні симптоми самостійно минають протягом кількох днів. Для полегшення самопочуття можуть бути призначені знеболювальні препарати.
Вагітність після оваріектомії
Після оваріектомії, особливо після видалення обох яєчників, можливість зачаття природним шляхом знижується або навіть стає неможливою. Це пов'язано з тим, що яєчники відіграють ключову роль у процесі овуляції та виробленні жіночих статевих гормонів, необхідних для зачаття і підтримки вагітності.
Щоб дізнатися свої шанси на вагітність після оваріектомії, необхідно проконсультуватися з фахівцем. Імовірність природного зачаття підвищується в разі наявності таких критеріїв:
- високий оваріальний резерв до операції;
- відсутність інших патологій репродуктивної системи;
- відбувається овуляція;
- маткова труба прохідна;
- регулярний менструальний цикл;
- хороші показники спермограми у статевого партнера.
Для проведення оваріектомії звертайтеся в клініку «Medical Plaza». Тут є все для підтримання і відновлення жіночого здоров'я - висококваліфіковані фахівці з великим досвідом роботи, потужна технічна база і комплексний підхід до лікування з урахуванням індивідуальних особливостей кожної пацієнтки. Ми віддаємо перевагу щадним оперативним втручанням. Під час проведення оваріектомії наші фахівці віддають перевагу ендоскопічним технікам. Ми гарантуємо високий рівень сервісу, комфортне перебування в нашій клініці та повну безпеку. Ви можете записатися на консультацію до одного з лікарів клініки «Medical Plaza». Чим раніше буде виявлено проблему, тим успішніше і швидше наші фахівці допоможуть з нею впоратися!