Миготлива аритмія (фібриляція передсердя)
Серце - це біологічний насос, найголовнішим завданням якого є забезпечення безперервної циркуляції крові. Його скорочення відбувається у відповідь на вплив електричних стимулів, які виробляє спеціальний «генератор» - синусовий вузол. Уявіть собі таку ситуацію, коли замість одного раптово виникає багато джерел імпульсів. При цьому кожне з них виробляє електричні стимули у своєму власному ритмі. Найточнішим словом, що описує цей процес, буде «хаос». Саме це і відбувається під час фібриляції передсердь.
Миготлива аритмія не мине сама собою. З імовірністю в 99% епізоди повторюватимуться знову і знову. Спочатку напади виникають рідко, але з часом вони стають частішими і тривалішими. Для відновлення правильного ритму потрібно більше і більше зусиль. Від фібриляції передсердь не вмирають, натомість можна померти від її ускладнень.
Що таке миготлива аритмія
Миготлива аритмія (фібриляція передсердя) - це порушення ритму, за якого серце починає скорочуватися нерегулярно. Передсердя не скорочуються, а їхні стінки неритмічно і не координовано посмикуються. Тому відсутній передсердний внесок у скорочення серця.
У разі виникнення нападу необхідно одразу ж звернутися по медичну допомогу. Відновити правильний ритм важливо якомога швидше. Що більше часу минуло, то складніше буде нормалізувати роботу серця.
Прогноз захворювання загалом сприятливий. За умови своєчасного усунення провокуючих чинників і грамотно підібраної схеми лікування можна домогтися високого рівня якості життя.
Сама по собі ФП безпосередньо не є життєзагрозливим станом. Є люди, які навіть не помічають появи миготливої аритмії. Вони належать до першого функціонального класу за класифікацією ERHA. Деякі люди дуже важко переносять напади миготливої аритмії. У них знижується тиск, втрачають свідомість, розвивається серцева недостатність. Таких людей відносять до III - IV функціонального класу за ERHA. І в деяких випадках вона може призвести до розвитку важких ускладнень, які потребують негайної медичної допомоги. Деякі з них можуть виявитися смертельними.
Причини миготливої аритмії
Етіологія цієї патології до кінця не вивчена. У більшості випадків виявити точну причину її розвитку так і не вдається. Однак фахівцям добре відомо, що ризик виникнення ФП збільшується під дією таких чинників, як:
- підвищений артеріальний тиск;
- вади серця;
- ендокринні порушення;
- легеневі захворювання;
- хірургічні втручання на серці;
- інфекційні захворювання;
- стрес, нервові потрясіння;
- вікові зміни;
- надлишкова маса тіла;
- пухлинні процеси;
- спадкова схильність;
- хронічні кардіологічні захворювання;
- синдром апное сну;
- міокардит, перикардит;
- електролітні порушення;
- стенокардія, інфаркт міокарда, ІХС;
- інтенсивні напружені фізичні навантаження;
- патології шлунково-кишкового тракту;
- наявність шкідливих звичок (куріння, алкоголь, наркотики);
- інтоксикація лікарськими препаратами.
Діагностика
Основним методом діагностики захворювання є ЕКГ. Як додаткові методи дослідження можуть призначати:
- рентгенографію;
- ехокардіографію;
- тредміл-тест;
- ХМ ЕКГ;
- ЧПСП;
- ЕхоКГ;
- навантажувальні проби;
- велоергометрію;
- МРТ мозку;
- УЗД щитоподібної залози;
- електрофізіологічне дослідження;
- лабораторні аналізи (ЗАК, біохімія крові, показники згортання).
Фібриляція передсердь на ЕКГ
Порушення важливо зареєструвати на ЕКГ. Запис має бути зроблено саме в момент нападу. Головними ознаками патології виступають:
- відсутність хвилі P;
- хвилі фібриляції f з різною амплітудою і формою;
- хаотично різні інтервали RR;
- відсутність рівної ізолінії між комплексами QRS, альтернація амплітуди.
Якщо епізоди трапляються рідко і «зловити» аритмію не вдається, може бути рекомендовано проведення добового моніторингу ЕКГ.
Симптоми миготливої аритмії
При зверненні до фахівця пацієнти часто відзначають:
- відчуття серцебиття, завмирання серця;
- слабкість, втому, запаморочення;
- тремтіння, напади страху, пітливість;
- потемніння в очах, непритомні стани;
- погіршення переносимості до фізичних навантажень;
- задишка, відчуття нестачі повітря, задуха;
- дискомфорт у грудній клітці, переймоподібні напади болю.
Який пульс за миготливої аритмії
ЧСС може досягати понад 200 ударів на хвилину за норми 60-90. Вимірювання пульсу потребує уважного спостереження, оскільки його частота і ритм можуть змінюватися за короткі проміжки часу.
Форми
Існує кілька форм ФП, кожна з яких має свої особливості та потребує специфічного підходу до лікування.
Вперше виявлена
Діагностувати перші напади складно. Симптоми часто списуються на інші проблеми зі здоров'ям. Епізод може тривати всього кілька хвилин. Для постановки діагнозу потрібен запис ЕКГ.
Пароксизмальна форма фібриляції передсердь
Напади виникають багаторазово, але ритм відновлюється самостійно. Тривалість епізоду, як правило, від кількох хвилин до 48 годин.
Персистуюча форма фібриляції передсердь
Тривалість нападу не перевищує семи днів. Ритм самостійно не відновлюється. Для цього проводиться кардіоверсія (медикаментозна або електрична).
Тривало-персистуюча форма
Триває протягом одного року і більше. Зберігається попри спроби кардіоверсії.
Постійна
Присутня тривалий час. Спроби відновлення ритму неефективні або вони не робилися зовсім. Лікувальна тактика фокусується на контролі ЧСС і профілактиці ускладнень.
Миготлива аритмія: чи небезпечно це
Якщо захворювання не лікується належним чином, воно може призвести до низки ускладнень. Ось головні з них:
- утворення тромбів;
- інфаркт міокарда;
- інсульт;
- набряк легень;
- деменція;
- серцева недостатність;
- значне погіршення якості життя;
- проблеми з пам'яттю та концентрацією уваги.
Скільки живуть із миготливою аритмією
Однозначної відповіді на це запитання не існує, все індивідуально. Тривалість життя багато в чому залежить від загального стану здоров'я, особливостей захворювання, його причин і своєчасності лікування. Якщо пацієнт приділяє достатньо уваги стану здоров'я і дотримується всіх рекомендацій фахівця, у нього є всі шанси дожити до глибокої старості.
Лікування фібриляції передсердь
Тактика лікування підбирається для кожного пацієнта в індивідуальному порядку, залежно від особливостей клінічного випадку. Незалежно від ситуації, терапія спрямована на:
- підтримання нормального серцевого ритму;
- попередження нових епізодів;
- профілактику ускладнень.
Починають зазвичай із медикаментозної терапії. У разі її неефективності або коли пацієнти відносяться до III - IV функціонального класу за ERHA, то вдаються до більш агресивних - транскатетерних методів лікування. Також вдаються до транскатетерного методу лікування коли, незважаючи на прийнятну частоту скорочення шлуночків, розвивається серцева недостатність або порожнини серця продовжують збільшуватися.
Я вилікував миготливу аритмію: найефективніші методики
Найкращі результати в лікуванні ФП дають такі методи:
- Лікарська терапія. Найефективніша на ранніх стадіях, а також як підтримувальний захід після оперативних втручань. Має на увазі застосування препаратів, які нормалізують частоту серцевих скорочень або відновлюють ритм.
- Радіочастотна абляція (транскатетрна деструкція). Суть методу полягає в точковому впливі на патологічні ділянки електричним струмом високої частоти.
- Кріоабляція - це коли в місця утворення патологічного проходження імпульсу вводиться балон. Він наповнюється рідким азотом і «заморожує» вогнище патологічного проведення збудження передсердями.
- Операція «лабіринт». Хірургічне втручання виконується на відкритому серці. Для того, щоб переспрямувати електричні імпульси, у передсердях робляться розрізи або наносяться лінії пошкодження радіочастотним струмом у формі лабіринту. Виконується практично завжди симультанно під час операції на клапанах серця або іншого оперативного втручання на «сухому серці».
- Імплантація електрокардіостимулятора. Застосовується в тих випадках, коли серце скорочується рідко (брадисистолічна форма миготливої аритмії). Кардіостимулятор імплантується для штучного підтримання частоти скорочення шлуночків.
Кардіостимулятор у разі миготливої аритмії
Електрокардіостимулятор являє собою прилад, який імплантується під шкіру переважно в ділянці ключиці. Пристрій генерує електричні імпульси, які змушують серцевий м'яз скорочуватися з потрібною частотою. Операція зі встановлення ЕКС малотравматична, виконується через невеликий розріз під місцевою анестезією, і ускладнення бувають не часто. Якщо імплантацію проводить висококваліфікований фахівець і Ви дотримуєтеся всіх його рекомендацій, ризик виникнення небажаних явищ зведений до мінімуму. Після операції неприємні симптоми або зменшаться, або зникнуть. У більшості випадків пацієнти можуть повернутися до нормального життя.
Лікування фібриляції передсердь у літніх людей
Фібриляція передсердь є найпоширенішим порушенням серцевого ритму. Патологія може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше трапляється у літніх людей. Фібриляція передсердь, у деяких популяціях, спостерігається у 10% пацієнтів, старших за 75 років. Найчастіше патологія проявляється на тлі гіпертонії, кардіосклерозу, міокардиту та інших захворювань серцево-судинної системи.
Головна проблема лікування миготливої аритмії в літніх людей пов'язана з характерною для цих пацієнтів коморбідністю (наявністю супутніх патологій) і пов'язаним із цим вживанням великої кількості препаратів. Зважаючи на це, терапія захворювання значно ускладнюється. Переносимість призначених від аритмії препаратів значно погіршується, частіше розвиваються небажані побічні ефекти, а виведення лікарських засобів різко сповільнюється. Однак, незважаючи на такі обтяжливі обставини, завдяки точному дотриманню всіх рекомендацій, систематичному прийому прописаних лікарських препаратів, а також регулярній діагностиці та зверненню до кардіолога вдається досягти хороших результатів у лікуванні.
Миготлива аритмія - це не вирок. У клініці «Медікал Плаза» успішно допомагають пацієнтам з таким діагнозом незалежно від його складності. У нас працюють найкращі кардіологи та кардіохірурги. Клініка обладнана сучасним лікувально-діагностичним обладнанням, тому ми гарантуємо своїм пацієнтам точні діагнози та ефективні схеми лікування. Звертайтеся, ми будемо раді допомогти і Вам!