Маткова кровотеча
Словосполучення «маткова кровотеча» для багатьох звучить досить лякаюче. Однак здорова жінка щомісяця проходить через менструальний цикл, який супроводжується кров'яними виділеннями. Ще незначне виділення крові спостерігається після пологів чи хірургічного втручання. Це варіант норми. Але є й інший термін, що означає патологію – «аномальна маткова кровотеча» або АМК, коли явних причин виділення крові з піхви немає.
Маточна кровотеча – це мимовільне надмірне виділення крові з матки поза менструальними періодами. Цей стан може виявлятися різним ступенем тяжкості: від легкої кровотечі до сильних та тривалих виділень. Маточна кровотеча може бути спричинена різними факторами, включаючи гормональні зміни, структурні аномалії матки, певні медичні стани або прийом ліків. Маточна кровотеча вимагає обов'язкової медичної оцінки та лікування, особливо якщо вона стає надмірно інтенсивною або тривалою, оскільки вона може призвести до анемії та інших серйозних захворювань.
Якщо кровотеча з'явилася до статевого дозрівання (ювенільна), поза менструальним циклом (репродуктивна) або в період постменопаузи (клімактерична), рекомендуємо негайно звернутися до гінеколога. І чим швидше ви це зробите, тим краще, оскільки деякі патології, які провокують маткову кровотечу, можуть швидко прогресувати, викликаючи гострі стани. Важливо пройти повний цикл діагностичних досліджень, щоб знайти точну причину та усунути її, використовуючи методи консервативної терапії чи оперативного лікування.
Причини аномальної маткової кровотечі
Багато жінок дуже трепетно ставляться до здоров'я репродуктивної системи, проходячи щорічні профілактичні обстеження у гінеколога. Це правильна стратегія, що дозволяє вчасно знаходити та адекватно реагувати на патологічні зміни. Проте маткова кровотеча може виникнути будь-якої миті, причому без видимих причин. Насправді, причина є завжди. Питання лише у тому, що це за причина. Розглянемо найпоширеніші їх:
- міоми – відносно безпечні доброякісні утворення, що провокує додаткове виділення крові з піхви, причому як під час місячних, так і у періоди між циклами;
- викидень на ранній стадії (до 12 тижнів) – мимовільний вихід плодового яйця з матки, що супроводжується (до, під час та після) матковою кровотечею різної інтенсивності;
- різні типи гормональних дисбалансів;
- тривалий та не контрольований прийом оральних контрацептивів (протизаплідні);
- гіповітаміноз – гостра нестача вітамінів;
- різноманітні захворювання ендокринних органів;
- ендометріоз та гіперплазія;
- аденоміоз;
- порушення процесу виходу яйцеклітини з фолікула (ановуляція);
- механічні травми піхви та матки;
- наслідки неправильно виконаної гінекологічної операції;
- різні новоутворення у шийці матці, яєчниках та самій матці (кісти, поліпи);
- рак ендометрію;
- хронічна чи гостра інтоксикація організму;
- злоякісні пухлини в матці, шийці, піхві, яєчниках;
- інфекційні захворювання та бактеріальні інвазії;
- витончення ендометріоїдного шару у жінок у постменопаузі;
- захворювання, що впливають на згортання крові;
- різка зміна часових поясів;
- хронічний стрес, тяжка депресія.
Як видно, причин АМК справді багато. І цей перелік далеко не повний. У будь-якому випадку, якщо ви помітили навіть невелику кількість крові між менструальними циклами, рекомендуємо записатися на прийом до хорошого лікаря-гінеколога та пройти обстеження. Повірте нашому досвіду – набагато легше лікувати хворобу на початкових стадіях, ніж потім боротися з гострими станами та тяжкими ускладненнями. Досвід гінекологів із Medical Plaza показує, що своєчасне звернення до клініки значно підвищує шанси на легке та швидке лікування.
Міжнародна класифікація АМК
У 2011 році представники Міжнародної Федерації гінекологів та акушерів (FIGO) переглянули застарілі методи визначення причин патології та за результатами колегіальної роботи прийняли нову класифікацію АМК. Назвали її – PALM-COEIN, взявши за основу перші літери захворювань, які найчастіше призводять до аномальної маткової кровотечі. Це:
- P – Polyp (поліпи);
- A – Adenomyosis (аденоміоз);
- L - Leiomyoma (лейоміома);
- M – Malignancy and hyperplasia (злоякісні новоутворення та гіперплазія);
- C – Coagulopathy (коагулопатія);
- – Ovulatory dysfunction (порушення овуляції);
- E - Endometrial (ендометріоз);
- I – Iatrogenic (ятрогенний – погіршення стану здоров'я/роботи органу з вини лікаря);
- N – Not otherwise classified (інші причини, які мають класифікації).
Хороші гінекологи успішно використовують обидва варіанти класифікації, оскільки головна мета обстеження – знайти причину, поставити діагноз та розробити ефективний курс лікування, або готувати пацієнтку до хірургічної інвазії.
Як не сплутати аномальну маткову кровотечу з менструацією
Нерідко трапляється, що аномальна маткова кровотеча починається під час місячних або синхронізується з їхньою циклічністю. У разі визначити АМК складно, але можливо. За якими ознаками можна виявити аномальну маткову кровотечу під час місячних:
- Цикл розпочався кілька днів раніше чи пізніше терміну, за умови, що місячні регулярні.
- Значне розширення періоду рясної кровотечі зі стандартних 3-5 днів до 7-8 днів, іноді й більше.
- Темно-коричневі виділення, що змащуються між циклами.
- Надмірно рясна кровотеча під час місячних.
- Наявність чорних згустків. Знову ж за умови, що раніше такого не було.
- Занадто сильний біль при місячних.
- Повна розсинхронізація менструального циклу, включаючи дисбаланс по днях - в один місяць місячні починаються раніше, наступного із затримкою на 1-2 тижні, на третій йде довше, ніж належить.
Що стосується симптомів АМК, то головна ознака – кровотеча до статевого дозрівання (ювенільна), поза менструальним циклом (репродуктивна), у період постменопаузи (клімактерична). Ми про це вже згадували на початку статті. Другорядні (необов'язкові) - періодичні болі різного характеру, субфебрильна температура (37-37,9 ° C), нудота, порушення стільця і т.д. Все дуже індивідуально та залежить від першопричини.
Які методи діагностики використовують при АМК
При аномальних маткових кровотечах часто потрібна комплексна діагностика, оскільки за допомогою гінекологічного обстеження із дзеркалами можна досліджувати лише піхву та цервікальний канал. Які методи використовують:
- Кольпоскопія – діагностичний огляд вульви, піхви та шийки матки за допомогою кольпоскопа.
- Ендоскопічне дослідження матки через прокол задньої стінки піхви.
- Ультразвукове дослідження у B- або M-режимі з кольоровим допплерівським картуванням (ЦДК) або енергетичною доплерографією (ЕД). Досліджується як матка з придатками, так і органи малого тазу, що знаходяться поряд.
- Магнітно-резонансна та комп'ютерна топографія. Практикують рідко, але якщо УЗД не дає повної клінічної картини, можуть додатково використовувати МРТ та КТ.
- Рентгенографія з контрастуванням. Використовується ще рідше у випадках, коли решта діагностичних методів не допомогла поставити точний діагноз.
- Бактеріальний посів мікрофлору.
- Розширений аналіз крові – на гормони, онкомаркери, цукор, склад та характер крові тощо.
Діагностична програма формується для кожної пацієнтки індивідуально, ґрунтуючись на скаргах, симптомах та результатах гінекологічного обстеження.
Як лікують аномальну маткову кровотечу
Спосіб лікування АМК залежить від діагнозу. Використовують два підходи:
- Медикаментозна терапія.
- Оперативна гінекологія (переважно малоінвазивними методами).
Якщо виявлено поліпи чи міома матки, проводять гістероскопію чи лапароскопію через черевну порожнину. У разі діагностики кіст яєчників, залежно від виду, приймається рішення про консервативне лікування чи операцію. Деякі захворювання можна вилікувати за допомогою гормональної терапії чи індивідуально розробленого медикаментозного курсу лікування. Повторимося все дуже індивідуально. Спочатку потрібен точний діагноз, лише після вибирається метод лікування.
Якщо у вас з'явилася нетипова (аномальна) кровотеча – нехай незначна та рідкісна – звертайтеся до Medical Plaza. Не варто чекати, поки захворювання або патологія, що викликає кровотечу, перейде в хронічну стадію або гостру форму. Проігнорована під час місячних кровотеча може призвести до анемії – зниженого рівня еритроцитів та гемоглобіну. Також можливі запалення, формування абсцесів та пухлин.
У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza створені оптимальні умови для лікування різних захворювань і патологій. Працює сучасне відділення гінекології. У клініці встановлено багатофункціональне діагностичне обладнання експертного класу, працює лабораторія та унікальний операційний блок, створений за стандартами ЄС. Записуйтесь на прийом, використовуючи форму реєстрації або номер телефону (реєстратура). Ми можемо вам допомогти та обов'язково допоможемо!