Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Грижа білої лінії живота – це випирання органів черевної порожнини та передочеревинної клітковини крізь щілини у серединній лінії живота. На першому етапі розвитку вона завдає лише психологічного дискомфорту. Але подальше розкриття грижових воріт призводить до порушень роботи кишечника та наростання інтенсивності больового синдрому. Утиск грижі білої лінії живота вимагає негайного оперативного лікування.

Малков Ігор Ігорович
 Про лікаря 
Малков Ігор Ігорович 
 Стаж:  33 роки 
 Лікар – хірург, кандидат медичних наук, генеральний директор 
Антіпов Максим Геннадійович
 Про лікаря 
Антіпов Максим Геннадійович 
 Стаж:  22 роки 
 Лікар-хірург вищої категорії, загальна хірургія 

Як з'являються грижі у дорослих людей

Виникнення захворювання продиктоване анатомічною будовою передньої черевної стінки. Кожен шар м'язів, що формують каркас цієї області, укладено в сполучнотканинну оболонку. Посередині живота вона є щільним зрощенням волокон сухожиль у вигляді тонкої білої смужки, що не містить кровоносних судин. У середньому ширина білої лінії становить 1 см, але в надпупковій ділянці вона може досягати 3 см. Тому найчастішим випадком є ​​пупкова грижа білої лінії живота.

У момент ослаблення сухожилля відбувається випинання невеликої ділянки підшкірної клітковини. У міру розширення в цей просвіт проникають кишкові петлі та сальник, викликаючи легке відчуття дискомфорту, що поступово переходить у біль.

Помітивши невелику м'яку припухлість вздовж білої лінії, варто записатися на прийом до хірурга та з'ясувати природу цього утворення. У медичному центрі "Медікал Плаза" можна пройти повну діагностику на сучасному обладнанні. Лікарі вищої категорії, які працюють у нашому центрі, швидко та з високою точністю поставлять діагноз, призначать та проведуть лікування, а також дадуть консультацію щодо подальшої поведінки та способу життя, щоб запобігти прояву рецидивів.

Причини грижі у дорослих

Грижі білої лінії живота найчастіше виявляються у жінок після виношування дуже великого плода (кілька плодів) або після численних вагітностей.

Серед чоловіків патологія частіше виявляється у тих, хто зайнятий важкою фізичною працею, а також у спортсменів, які не дотримуються правил безпеки під час роботи з великою вагою.

До сприятливих факторів формування патології відносяться:

  • генетично обумовлена ​​слабкість зв'язково-м'язового апарату;
  • численні чи тривалі пологи;
  • травми в животі (удари, падіння, здавлювання);
  • скупчення рідини в черевній порожнині;
  • надмірні фізичні навантаження;
  • хронічні запори;
  • надлишкова вага;
  • тривалий надривний кашель.

Найчастіше цей вид гриж утворюється при сукупності кількох причин.

Особливості виникненні гриж у дітей

Грижа білої лінії живота у дитини віком до 3-5 років є результатом вроджених аномалій. При формуванні черевної стінки під час внутрішньоутробного розвитку у плода утворюються ділянки тканин сухожилля, в яких недостатньо колагену та еластину. Після народження тут сприятливі умови появи гриж.

Проте фахівці звертають увагу батьків на наявність сприятливих факторів до грижоутворення у дітей, які не мають вроджених патологій. До них відносяться:

  • часті надривні крики;
  • сильні запори;
  • тривалі напади кашлю;
  • ожиріння;
  • надмірне напруження при фізичних навантаженнях;
  • асцит (водянка живота).

Послабленню сухожиль і м'язів сприяють такі похибки у догляді та харчуванні дитини:

  • дефіцит білків, вітамінів і мінералів з одночасним переважанням у раціоні жирів та легкозасвоюваних вуглеводів;
  • недостатнє надходження поживних речовин до організму дитини, що призводить до виснаження;
  • порожнинні операції;
  • травми.

Грижа білої лінії живота в дітей з віком може ускладнитися утиском. Своєчасне звернення до центру Medical Plaza допоможе запобігти цій небезпечній патології та зберегти здоров'я дитини. Залежно від діагнозу та супутніх факторів наші лікарі призначать попереднє консервативне лікування грижі білої лінії живота, виконають хірургічне втручання, а також забезпечать відновлення.

Різновиди гриж

Грижі білої лінії живота класифікують залежно від місця локалізації щодо пупкового кільця. Розрізняють:

  • надпупкові (епігастральні);
  • навколопупкові (параумбілікальні);
  • підпупкові грижі.

За кількістю грижових мішків дані утворення поділяють на одиночні та множинні.

Ознаки захворювання

Симптоми грижі білої лінії живота визначаються стадією патології.

На першій стадії хвороби при пальпації середньої лінії живота можна знайти невелику припухлість. Вона не завдає дискомфорту і може зникати у положенні лежачи. Ущільнення може проявити себе під час підняття тяжкості або значного посилення внутрішньочеревного тиску під час кашлю, запору або переїдання.

Для другої та третьої стадії характерні такі клінічні ознаки:

  • наявність больового синдрому в області припухлості, що посилюється при фізичних навантаженнях та підвищення внутрішньочеревного тиску;
  • нудота, блювання, метеоризм, печія;
  • чергування запорів та діареї.

Ущемлена грижа білої лінії живота проявляється:

  • гострим наростаючим болем;
  • багаторазовим блюванням з кров'ю;
  • наявністю крові у калових масах.

При утиску грижі порушується перистальтика кишечника. У пацієнта відсутній акт дефекації та відходження газів, що сприяє швидкому наростанню больового синдрому та посилює здавлювання випинання.

Ущемлену грижу неможливо вправити, тому потрібна термінова операція грижі білої лінії живота.

Діагностика

Діагностика грижі білої лінії живота полягає у проведенні наступних досліджень:

  • огляд та пальпація;
  • УЗД;
  • езофагогастродуоденоскопія;
  • рентгенографія шлунка та кишечника;
  • герніографія;
  • комп'ютерна томографія;
  • магнітно-резонансна томографія.

Під час ультразвукового дослідження фахівець проводить диференціальну діагностику, що дозволяє відрізнити грижу від доброякісної або злоякісної пухлини. По УЗД оцінюють стан тканин та визначають склад грижового мішка.

Герніографія є інвазивним методом дослідження. Це рентгенографія черевної порожнини із попереднім введенням контрастної речовини. Проводиться виявлення прихованих гриж пахової області і промежини, які можуть поєднуватися з грижами білої лінії живота.

Комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія дозволяє точно встановити розміри та характер утворення. Проте дані методи виявлення гриж застосовується вкрай рідко. Вони доцільні лише у разі появи у черевній порожнині додаткових болів неясної етіології.

Консервативна терапія

Консервативні форми лікування даного виду гриж не дозволяють усунути патологію. До їхньої допомоги вдаються лише з ціллю відстрочки, коли проведення хірургічного втручання неможливе на даний момент. Причинами перенесення термінів є інфекційні захворювання та рецидиви хронічних хвороб.

Як консервативні методи, що здатні призупинити збільшення грижі, застосовують:

  • носіння спеціального бандажу;
  • курс лікувальної гімнастики під контролем спеціаліста;
  • сеанси лікувального масажу.

Ці заходи тимчасові, тому що не призводять до повного одужання.

Хірургічні методи

Операція грижі білої лінії живота є єдиним ефективним методом усунення даної патології.

До нашого центру звертаються пацієнти, які пройшли курс лікування консервативними та народними засобами. На жаль, дані методи терапії лише ускладнюють проблему і призводять до виникнення спайок, запалень та утисків.

У нашому центрі застосовують 3 методики проникнення до місця локалізації патології, що визначають вартість операції грижі білої лінії живота.

1. Лапароскопічна герніопластика передбачає видалення грижового мішка та закриття воріт через точкові проколи в очеревині. Її проводять висококваліфіковані хірурги із великим досвідом роботи. Сучасне обладнання з вбудованою оптикою дозволяє з максимальною точністю та мінімальною травматизацією тканин проводити операції. Даний метод підходить пацієнтам, які страждають на цукровий діабет, ожиріння та захворювання, що зумовлені зниженням імунітету.

2. Відкрита герніопластика, за якої роблять невеликий акуратний розріз біля пупка.

3. Гібридна герніопластика, що поєднує в собі ендоскопію та відкритий метод. Вона доцільна у разі, коли необхідно усунути розбіжність м'язів живота.

Усі операції проводяться під загальним наркозом. Хірург видаляє спайки, вправляє грижовий мішок і зашиває отвір.

Для зміцнення тканин черевної порожнини та усунення можливості прояву рецидиву застосовуються 2 способи. Їх вибір залежить від стадії та розміру патології, а також від стану прилеглих тканин.

  1. Натяжна герніопластика. Даний метод передбачає пошарове накладання шарів тканин, що розійшлися один на одного в місці утворення грижі. Це дозволяє зміцнити з'єднання та мінімізувати ризик розходження м'язів у ураженій ділянці. Натяжна герніопластика використовується при неускладнених грижах малого розміру. Недоліком методу є ризик рецидиву при поєднанні таких факторів, як сильний натяг рубця і слабкість прилеглих сполучних тканин.
  2. Ненатяжна герніопластика. Передбачає зміцнення області шва за допомогою синтетичних ендопротезів, що не відторгаються клітинами організму. Матеріал має вигляд тонкої щільної сітки. Його краї закріплюють швами, що розсмоктуються згодом, формуючи своєрідний зміцнюючий каркас. Він перешкоджає формуванню нового грижового випинання.

Лікування ущемлених гриж

При зверненні до нашого Центру пацієнта з ущемленою грижею білої лінії призначається невідкладне оперативне лікування.

Особливістю проведення операції щодо усунення даного виду грижі є оцінка стану ущемлених органів. Якщо уражена ділянка кишки або сальника нежиттєздатна, проводять її резекцію з подальшим відновленням функції органу.

Якщо ущемлена грижа ускладнюється кишковою непрохідністю, під час операції додатково проводиться:

  • резекція ураженої ділянки кишківника;
  • дренування кишки та черевної порожнини, санація;
  • ненатяжна герніопластика грижових воріт.

Післяопераційна терапія проводиться відповідно до принципів лікування гнійних ран, а також включає використання системних антибіотиків і гепарину, що перешкоджає порушенню мікроциркуляції крові.

Вартість лікування

Вартість операції грижі білої лінії живота в Україні може суттєво різнитися залежно від техніки проведення, використовуваних матеріалів, розмірів грижового мішка, наявності утисків та інших факторів, що ускладнюють.

У центрі Medical Plaza перед проведенням терапії призначається обов'язкова консультація у спеціаліста, за наслідками якої визначається ціна повного курсу лікування з урахуванням усіх особливостей патології конкретного пацієнта. Це дозволяє пацієнтам заздалегідь розрахувати кошти, які підуть на перебування у центрі та на відновлення в період реабілітації.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження