Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Фімоз – це одна з найпоширеніших вроджених патологій чоловічої статі: внаслідок звуження отвору епітеліальної тканини крайньої плоті неможливо оголити голівку прутня. 

Парафімоз – це невідкладний медичний стан, який проявляється в обмеженні голівки прутня, крайньою плоттю, що змістилася. Описані явища можуть зустрічатися як у дітей, так і у дорослих. Єдиний ефективний спосіб лікування – хірургічний.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ФІМОЗ І ПАРАФІМОЗ

У дитячому віці фімоз є нормою у дітей, його називають фізіологічним. Неможливість розкрити голівку пояснюється наявністю спайок між епітеліальними шарами внутрішньої поверхні крайньої плоті та голівки. У такому випадку явище самостійно зникає до другого, іноді - до п'ятого року життя: у міру зростання спайки розсмоктуються в результаті періодичного зміщення крайньої плоті та ерекцій. При народженні фізіологічне звуження крайньої плоті спостерігається в 96% випадків.

Парафімоз часто виникає як ускладнення фімозу. При обмеженні голівки прутня відбувається її набряк, виникають проблеми з відтоком сечі, порушується процес кровопостачання у тканини. Якщо вчасно не звернутися за медичною допомогою, то парафімоз може стати причиною некрозу – процесу відмирання спочатку обмежуючого кільця, а потім –і голівки статевого органу.

ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ

Набутий, або патологічний, фімоз обумовлений такими причинами, як:

  • недостатня гігієна;
  • травми, що викликають появу рубцевої тканини на крайній плоті (сюди можна віднести спроби самостійно «розкрити» голівку, перші статеві акти та спроби мастурбації);
  • баланопостит –запальний процес крайньої плоті та голівки прутня;
  • нерівномірний розвиток крайньої плоті при статевому дозріванні;
  • дерматологічні захворювання, включаючи псоріаз, екзему, склероатрофічний та червоний плоский лишай);
  • інфекції сечовивідних шляхів.

Парафімоз не є самостійним захворюванням. Обмеження голівки статевого члена виникає на тлі супутніх відхилень і захворювань. Це:

  • фімоз;
  • коротка вуздечка статевого органу;
  • баланопостит;
  • первинний сифіліс;
  • гонорея.

Ризик розвитку описаних відхилень підвищується при наявності таких факторів ризику, як порушення метаболізму, часте переохолодження або, навпаки, перегрівання пахової ділянки, схильність до алергічних реакцій.

СТУПЕНІ ВАЖКОСТІ ФІМОЗУ ТА ПАРАФІМОЗУ

У дорослих фімоз, в залежності від вираженості проявів, підрозділяють на 4 ступені:

  1. Перша. Для неї характерне утруднене оголення голівки прутня в ерегованому стані.
  2. Друга. Головка вивільняється з утрудненням у спокійному стані. При ерекції спроба оголити її викликає біль.
  3. Третя. Для цього ступеню характерна неможливість вивільнення головки при ерекції. У спокійному стані вона показується, але тільки частково.
  4. Четверта, найбільш важка. В цьому випадку голівка не вивільняється ні в спокійному, ні в ерегованому стані статевого органу. Спостерігається набряклість крайньої плоті, порушується процес сечовипускання.

Парафімоз проходить 2 стадії розвитку. На першій обмеження є неускладненим. Це означає, що воно розвинулося нещодавно, і кровообіг поки не порушено. Набряклість статевого органу відсутня або виявляється мінімально. Друга стадія – це ускладнений парафімоз. У цьому випадку відбувається порушення кровотоку. Статевий член характеризується вираженим набряком, особливо в області здавлюючого кільця. Якщо головка набуває синього або чорного кольору, це свідчить про розвиток некрозу тканин.

КЛІНІЧНА КАРТИНА

Для фімозу, крім неможливості оголити голівку прутня, характерні такі прояви:

  • звуження отвору крайньої плоті;
  • тонкий струмінь при сечовипусканні та збільшення розмірів крайньої плоті;
  • біль при ерекції, а також при статевому акті;
  • ущільнення шкіри поруч з отвором сечовипускального каналу.

Якщо на тлі фімозу відбувається приєднання бактерій, що провокують запальний процес, то додатково виникають такі симптоми:

  • відчутний біль у ділянці крайньої плоті та голівки;
  • виділення гною з уретрального отвору;
  • поява крові в сечі та спермі;
  • підвищення температури;
  • збільшення розмірів пахових лімфовузлів.

Якщо у хлопчика чи чоловіка розвивається парафімоз, то спостерігаються такі прояви:

  • виражений набряк і почервоніння крайньої плоті, яка набуває вигляду щільного кільця або округлого валику;
  • гострий біль в ділянці головки, інтенсивність якої згодом може різко знизитися;
  • утруднення сечовипускання аж до неможливості спорожнити сечовий міхур;
  • посиніння або потемніння шкіри головки статевого прутня.

Обидва описанні стани вимагають хірургічного лікування. Якщо вчасно не звернутися за допомогою, ризик незворотних змін зростає в декілька разів.

МОЖЛИВІ УСКЛАДНЕННЯ

Фімоз порушує якість життя в будь-якому віці: таке явище перешкоджає нормальному відтоку сечі, провокує повторювані запальні процеси, викликає зниження потенції. Тривале ігнорування цієї проблеми в підсумку призводить до розвитку парафімозу.

У свою чергу, парафімоз може викликати гангрену статевого органу. У найважчих випадках, коли в тканинах головки відбуваються незворотні некротичні зміни, потрібне проведення ампутації головки, а іноді – висічення навколишніх тканин статевого органу з ознаками некрозу.

ЛІКУВАННЯ

Фахівці медичного центру «Medical Plaza» виконують хірургічні операції для боротьби з фімозом і парафімозом. Це єдиний спосіб позбутися від проблеми. Консервативні методи в даному випадку неефективні. Хірурги медичного центру проводять втручання максимально обережно, щоб в подальшому в пацієнта не виникли ускладнення.

ОПЕРАЦІЇ ПРИ ФІМОЗІ

Пацієнтам з порушенням розкриття головки через звуження шкіри крайньої плоті призначають препуціопластіку або циркумцизіо.

Препуціопластіка, або пластика крайньої плоті, – малоінвазивне, хірургічне втручання, яке дозволяє вільно відкритися голівці прутня та при цьому зберігає крайню плоть. Суть операції полягає у виконанні розрізу задньої поверхні голівки. Якщо виявляються спайки між головкою та крайньою плоттю, то їх розсікають скальпелем. Після цього листки крайньої плоті зшивають матеріалом, що розсмокчиться.

У першу добу після виконання препуціопластіки голівку закривають, щоб знизити ризик розвитку післяопераційного парафімозу.

Ще один спосіб хірургічного лікування фімозу – циркумцизіо, або обрізання крайньої плоті (часткове або повне). Його вибирають, якщо у пацієнта виявлено рубцевий процес, а також є дерматологічні захворювання. За допомогою циркумцизіо можна не тільки позбутися від фімозу, але і зменшити ризик злоякісних новоутворень статевого члена. Також обрізання є профілактикою запальних процесів крайньої плоті.

У ході операції хірург відтягує крайню плоть, виконує поздовжній надріз і видаляє, закриває голівку. Надріз зашивають нитками, що самі розсмоктуються.

У післяопераційний період потрібно утриматися від статевого життя протягом 1,5 місяців, щоб не допустити розриву рани.

ЛІКУВАННЯ ПРИ ПАРАФІМОЗІ

Якщо пацієнт з утиском голівки статевого члена звернувся в медичний центр на ранній стадії, тобто протягом 2-3 годин після появи парафімозу, то проводять вправлення. Це дозволяє відновити кровообіг у голівці та не допустити некрозу тканин органу. Суть такої маніпуляції полягає у відновленні анатомічного положення головки шляхом її проштовхування через кільце крайньої плоті.

На жаль, при парафімозі пацієнти рідко звертаються до лікаря вчасно. У запущених випадках виконують розсічення обмежуючим кільцем або обрізанням (циркумцизіо). Операції виконуються екстрено.

Якщо голівка прутня протягом тривалого часу не забезпечувалася кров'ю через здавлювання, відбувається відмирання тканин. Ці нежиттєздатні ділянки видаляються хірургом для запобігання гангрени. Після такого хірургічного втручання можна скористатися методиками пластики для відновлення форми органу.

Медичний центр «Medical Plaza» пропонує сучасні методи лікування фімозу та парафімозу. Операції виконуються із застосуванням високотехнологічного обладнання та під суворим контролем фахівця.

Залишити заявку