Цистоскопія
Цистоскопія: що це
Цистоскопія - це малоінвазивний ендоскопічний метод дослідження, під час якого проводять візуальний огляд і оцінку функціональної активності органів сечовидільної системи. За необхідності під час процедури можна здійснити забір біологічного матеріалу, а також провести деякі лікувальні маніпуляції.
Ця технічно складна маніпуляція, вимагає від фахівця високої кваліфікації, досвіду і знання всіх тонкощів. Її проводять за допомогою спеціального приладу, забезпеченого освітлювальною та оптичною системою. Цистоскоп вводиться в сечовий міхур через уретральний канал.
Метод дає змогу достовірно оцінити стан органів сечовивідної системи зсередини та виявити зміни, які не завжди вдається знайти під час проведення інших діагностичних процедур. У разі наявності патологічних вогнищ, фахівець детально вивчає їхні характеристики, включно з локалізацією, розмірами, формою. Завдяки цистоскопії можна виявити джерело проблеми, онкологію на ранніх етапах і провести втручання без операції. Усі маніпуляції безболісні для пацієнта і не вимагають подальших обмежень або тривалої реабілітації.
👆 ❗ У "Медікал Плаза" пройти цистоскопію можна безкоштовно за Є-направленням пацієнтам старше 50 років. Якщо у вас не укладена декларація із сімейним лікарем, можна її укласти в нашому центрі онлайн або офлайн.
Показання до цистоскопії
Процедура активно використовується в діагностиці таких патологічних станів, як:
- цистит;
- уретрит;
- орхіт;
- пухлини;
- сечокам'яна хвороба;
- енурез;
- вроджені аномалії сечостатевої системи;
- піурія, гематурія;
- інфекції;
- туберкульоз сечового міхура;
- простатит, аденома простати;
- чоловіче безпліддя;
- поліпи, папіломи;
- дивертикули, свищі;
- лейкоплакія (передраковий стан);
- пієлонефрит;
- виразкові дефекти, атрофія слизової, крововиливи тощо.
Цистоскопія може знадобитися, якщо такі дослідження, як УЗД і КТ, не дали потрібної інформації. Також вона призначається в разі травматичного ушкодження сечостатевих органів і в разі потрапляння сторонніх предметів. Необхідність у її проведенні виникає і для виконання гістологічного аналізу біоматеріалу.
Велике діагностичне значення процедура має в разі онкологічних і запальних процесів. З її допомогою можна не тільки верифікувати захворювання, а й визначити стадію його розвитку, а також характер залучення внутрішніх органів. Процедуру можуть призначати перед плановою хірургічною операцією на органах малого таза, а також у разі частих загострень інфекційних захворювань сечовидільних органів. Також дослідження показане тим, хто перебуває в групі ризику. Сюди можна віднести курців, працівників хімічної та нафтової промисловості, перукарів, водіїв вантажівок.
Незважаючи на те, що цистоскопія - це діагностична процедура, за її допомогою можна провести деякі лікувальні маніпуляції, наприклад, дроблення та виведення каменів сечового міхура, відновлення прохідності сечовипускальних шляхів, установлення катетера, видалення пухлин невеликого розміру, поліпів, згустків, чужорідних тіл. У разі виразкових та ерозивних уражень слизової оболонки може бути проведена коагуляція тканин. Процедура також може використовуватися для введення медикаментозних засобів і санації внутрішніх органів.
Підставою для призначення цистоскопії можуть стати такі скарги пацієнтів:
- біль, печіння та різі під час сечовипускання;
- часті позиви до сечовипускання з малими порціями виділеної урини;
- запах аміаку сечі;
- болі в ділянці малого таза;
- відчуття тяжкості в ділянці промежини;
- відчуття неповного спорожнення сечового міхура;
- нетримання або затримка сечі;
- часті нічні позиви до сечовипускання;
- статеві розлади у чоловіків;
- помутніння сечі, домішки крові та гною.
Протипоказання до цистоскопії
Як і будь-яка медична процедура, цистоскопія має перелік протипоказань до проведення. До них належать:
- гострі запальні процеси сечостатевої системи;
- кровотеча з уретрального каналу;
- травми сечостатевих органів;
- гемофілія;
- вагітність, менструація;
- гіпертермія;
- інфаркт міокарда;
- ниркова або печінкова недостатність;
- гострі порушення мозкового кровообігу;
- пошкодження уретри;
- атонія сечового міхура.
Цистоскопія у чоловіків
Чоловіча уретра довша за жіночу в п'ять-шість разів, вужча і має кілька вигинів. Її розміри варіюються в межах 15-22 см. Введення цистоскопа викликає появу больових відчуттів, тому завжди проводиться анестезія. Для цього лікарська речовина вводиться безпосередньо в сечовипускальний канал.
Грубі та різкі дії можуть призвести до травмування внутрішніх органів і навіть стати причиною тимчасового порушення потенції. Процедура має виконуватися вкрай делікатно й обережно. Вартість процедури для чоловіків вища, а час її виконання - більший.
Цистоскопія у жінок
У жінок процедура зазвичай проходить без будь-яких складнощів і може проводитися без наркозу. Пов'язано це з особливостями анатомічної будови. Сечовипускальний канал у жінок короткий, широкий і прямий, тому цистоскоп вводиться швидко і легко.
Як правило, процедура протікає швидше і менш болюче. Для знеболювання достатньо місцевого анестетика, нанесеного на цистоскоп. Труднощі можуть виникнути за наявності пухлин матки великих розмірів, які чинять тиск на сечовий міхур і змінюють його конфігурацію. Вагітним жінкам процедура заборонена. Навіть за найделікатнішого введення цистоскопа є висока ймовірність викидня, а на пізніх термінах - передчасних пологів.
Цистоскопія: алгоритм проведення процедури
Дослідження проводять за суворо прописаним алгоритмом, який містить такі етапи:
- Антисептична обробка зовнішніх статевих органів.
- Місцева анестезія. Анестетик наноситься безпосередньо на трубку цистоскопа або вводиться в уретру.
- Акуратне введення і повільне просування цистоскопа.
- Примусове виведення залишкової урини із сечового міхура і санація фурациліном.
- Наповнення сечового міхура стерильною рідиною (дає змогу ґрунтовніше розглянути його внутрішню поверхню).
- Детальне вивчення слизової оболонки органу. За необхідності, проводиться забір біоматеріалу або виконуються терапевтичні маніпуляції.
- Вилучення приладу.
Після закінчення маніпуляції пацієнти можуть відчувати невеликий дискомфорт і печіння в уретрі, часті позиви до сечовипускання, виділення слизового секрету із сечовипускального каналу. Через три дні неприємні симптоми самостійно минають. Для зниження дискомфортних відчуття рекомендується вживати достатню кількість рідини. Також лікар може прописати аналгетичний засіб. З метою профілактики інфекційно-запальних ускладнень, може бути проведена антибактеріальна терапія.
Насторожити має поява лихоманки й ознобу, виділення свіжої крові, затримка сечі, сильні болі в попереку. У цьому випадку слід негайно звернутися до фахівця. Ускладнення після цистоскопії виникають рідко, але вони все ж можливі. Як найпоширеніші побічні ефекти можуть виступати інфекції, кровотеча, пошкодження і перфорація внутрішніх органів.
Щоб уникнути можливих неприємностей, важливо вибирати клініку з хорошою репутацією. Багато що залежить і від самого пацієнта. Вкрай важливо притримуватись всіх лікарських рекомендацій і стежити за дотриманням інтимної гігієни. На деякий час доведеться утримуватися від статевих контактів та інтенсивних фізичних вправ. Важливо уникати переохолодження і перегрівання організму. На деякий час потрібно відмовитися від відвідування лазні, сауни, солярію, приймання сонячних ванн. У середньому, повернутися до звичного способу життя можна буде через кілька днів.
Цистоскопія з біопсією
Біопсія доповнює інформацію, отриману під час цистоскопії. Вона проводиться в разі виявлення підозрілого утворення. Для забору біологічного матеріалу береться невеликий фрагмент ураженої тканини, після чого відправляється на гістологічне дослідження.
Підставою для проведення біопсії можуть послужити такі симптоми:
- безперервний біль у попереку, промежині та над лобком;
- нестримні позиви до сечовипускання;
- домішки крові в урині;
- болючі сечовипускання;
- поліурія;
- затримка сечі;
- загальна слабкість, стомлюваність.
Біопсія під час цистоскопії відіграє важливу роль в уточненні діагнозу і розробці плану лікування, особливо в разі підозри на онкологічний процес. За допомогою дослідження можна не тільки встановити діагноз, але також точно визначити ступінь злоякісності та поширення пухлини.
Біопсія показана при підозрі на різні захворювання сечовидільної системи, а саме:
- хронічний цистит;
- виразкові ураження;
- поліпи, кісти;
- малакоплакія, лейкоплакія;
- туберкульоз сечового міхура.
Цистоскопія - це боляче?
Процедура проводиться під анестезією, тому поява больових відчуттів виключена. У жінок уретра коротка і широка, тому знеболювання може взагалі не знадобитися. Під час обстеження чоловіків анестезію проводять завжди, оскільки їхній сечовипускальний канал довший і вужчий. Для знеболювання недостатньо нанести анестетик на цистоскоп, його слід ввести безпосередньо в уретру.
Болісні відчуття можуть виникнути під час сечовипускання наступного дня після цистоскопії. Це є варіантом норми. Неприємні відчуття минуть самостійно через кілька днів. За необхідності, можна прийняти знеболювальний засіб.
Підготовка пацієнта до цистоскопії
Процедура не потребує особливої підготовки, однак для отримання максимально точних результатів слід дотримуватися деяких правил. Пацієнтам може бути призначений аналіз сечі на наявність інфекції, коагулограма, а також тест на згортання крові. Додатково жінкам іноді потрібно здати гінекологічний мазок на мікрофлору піхви.
Напередодні дослідження необхідно прибрати волосяний покрив на лобку і в області промежини. Процедуру проводять натщесерце. Перед дослідженням потрібно зробити туалет статевих органів. Не варто використовувати лосьйони, креми або дезодоруючі засоби. Безпосередньо перед процедурою слід спорожнити сечовий міхур.
Лікаря слід заздалегідь повідомити про хронічні захворювання, алергічні реакції та лікарські препарати, які він приймає. Від деяких медикаментозних засобів доведеться на якийсь час відмовитися (НПЗЗ, анальгетики, гормони, антикоагулянти).
Цистоскопія в Дніпрі
Якщо Ви хочете зробити якісну цистоскопію без болю, ризиків і ускладнень, звертайтеся в клініку «Medical Plaza». Проведенням процедури тут займаються висококласні фахівці з великим досвідом роботи. Ми подбаємо про Ваш комфорт і безпеку. Наша клініка оснащена за останнім словом техніки. Завдяки високотехнологічному обладнанню ми можемо точно ставити діагнози і проводити сучасні малоінвазивні процедури в лікуванні захворювань сечовидільної системи. Звертаючись до нас, Ви можете розраховувати на високий рівень сервісу та професіоналізм. Потрапити на прийом до одного з фахівців нашої клініки можна в будь-який зручний час. Для цього потрібно попередньо записатися на консультацію. Звертайтеся, ми завжди раді Вам допомогти!