Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Фіброма яєчника - це нефункціональна гормонально-неактивна доброякісна пухлина, що формується в сполучній тканині (строма), що живить фолікули в яєчнику. Пухлина може зростати обмежено в рамках строми яєчника або розростатися на суміжні структури, що призводить до порушення процесу овуляції. Фіброма росте повільно. Може досягати значних розмірів – до 15-20 см, але зазвичай її виявляють значно раніше. Здатність злоякісного переродження (малігнізації) мінімальна, але невеликий ризик все ж таки є.

У гінекології з усіх пухлинних новоутворень, що діагностуються, фіброму виявляють приблизно в 10% випадків. Патологія може проявитися як у пубертатний період (рідко), і у репродуктивному віці. Однак найчастіше фіброму яєчника діагностують у жінок середнього віку, що знаходяться в передменопаузі (40-50 років) або в менопаузі (50-52 роки і старше). Якщо у вас діагностували фіброму яєчника, боятися не варто – записуйтесь на прийом до гінеколога в Medical Plaza!

Етіологія та патанатомія фіброми яєчника

Структурна основа фіброми яєчника – веретеноподібні клітини, що об'єднуються у групи розгалуження (веретеноподібні пучки), вкриті щільною сполучною тканиною, яку називають фіброзною. На зрізі колір внутрішньої структури фіброми – білий або трохи сіруватий. Усередині пухлини можуть відбуватися кровотечі та періодичні ішемії, що супроводжуються некрозом частини клітин сполучної тканини. Чим довше пухлина зростає, тим частіше і серйозніше кровотечі.

Фіброма яєчника вважається пухлиною, що повільно росте, що розвивається за рахунок невеликої кількості діляться пухлинних клітин (мітотичні фігури). Однак, якщо порушена структура тканини або почали розвиватися дистрофічні процеси, зростання новоутворення може прискоритися. При цьому потенціал злоякісного переродження навіть при прискореному розвитку фіброми залишається дуже низьким (~1%).

Види фібром яєчників

Фіброми яєчників поділяють на два види залежно від структури, ризику ураження яєчника та потенціалу злоякісного переродження. Це:

  1. Обмежена фіброма.
  2. Дифузна фіброма яєчника.

Обмежена фіброма має округлу або овальну форму, чіткі межі та ніжку, яка при тривалому ігноруванні патології може перекручуватись, створюючи додаткові проблеми у вигляді непередбачених ускладнень. Зовні фіброма оточена міцною оболонкою (капсулою) з тієї ж сполучної тканини, яка перешкоджає внутрішнім структурам пухлини розростатися на сусідні оваріальні тканини. Вважається відносно безпечною формою фіброми.

Дифузна фіброма яєчника не має капсули, а її тканини зі структурними вкрапленнями множинних мікрокіст перебувають у перманентному стані набряклості. Дифузна пухлина повільно розростається, вражаючи нові клітини, поки вона не захопить весь яєчник. На жаль, найчастіше діагностують саме дифузну фіброму. Ця форма патології небезпечніша. Якщо вчасно не виявити пухлину, вона почне гнити, запалюватися та кровоточити. Може переродитись у рак.

Тому вкрай важливо діагностувати фіброму вчасно та видалити її на ранній стадії, використовуючи ефективну мініінвазивну техніку оперативного втручання – лапароскопію. Ми завжди радимо жінкам знайти «свого гінеколога» та проводити планові профілактичні обстеження хоч би раз на рік, але можна й частіше. Це найефективніша стратегія профілактики, що дозволяє вчасно реагувати на прояви різноманітних захворювань.

Причини формування фіброми яєчника

Причин багато і вони різні, навіть незначне коливання гормонального фону, спричинене стресом, може стати тригером до запуску процесу формування первинної структури пухлини з веретеноподібних клітин. Але в гінекології прийнято розглядати причини щодо груп:

  1. Імунна, коли природна система захисту організму знижена. У такому стані проявляються не тільки фіброми, а й інші захворювання та патології.
  2. Ендокринна, коли порушується система вироблення гормонів, що призводить до перекосів та дисбалансів. Взагалі, порушення ендокринної системи вважаються основною причиною розвитку кіст, пухлин та інших новоутворень у матці та суміжних структурах.
  3. Інфекційна/мікробна, коли в матці, її шийці або трубах відбуваються регулярні запальні процеси через інфекції або бактеріальні інвазії.

Шукати причини розвитку фіброми яєчника безглуздо, оскільки прийом пацієнтки зазвичай приходять, коли вже є симптоми. Тобто фіброма перейшла у хронічну стадію розвитку та почала впливати на роботу яєчника. Краще проходити планове обстеження у свого гінеколога, про що ми вже згадували вище.

Симптоми фіброми яєчника

На початковій стадії формування та зростання фібромної пухлини явна симптоматика відсутня. Немає ні болю, ні виділень, ні інших нетипових відчуттів. Безсимптомний період розвитку фіброми закінчується, коли розмір новоутворення досягає 5-7 см. Симптоми обмеженої фіброми:

  • періодичні тупі болі праворуч чи ліворуч (залежить від розташування пухлини);
  • підвищена стомлюваність;
  • асцит (наявність вільної рідини в животі) та інші прояви синдрому Мейгса у вигляді задишки, тахікардії та загальної слабкості;
  • при перекруті ніжки фіброми підвищується температура, з'являється запаморочення та нудота;
  • іноді зростання фіброми супроводжується полісерозитом (запалення серозних оболонок) або кахексією (вкрай швидке виснаження організму, скидання ваги, психічні зміни).

При повільному розвитку фіброми менструальний цикл не порушується. Більше того, з обмеженою фібромою можна навіть завагітніти, виносити та народити здорового малюка.

Що стосується симптоматики дифузної фіброми яєчника, то вона більша і яскраво виражена:

  • біль стає регулярним, і набуває різних форм – колючого, ріжучого, тупого, гострого, оперізувального;
  • більш активно розвивається симптоматика, характерна для синдрому Мейнса – збільшення живота, постійна втома, задишка, тахікардія тощо;
  • з'являються гнійні та/або кров'яні виділення з піхви;
  • частіше підвищується температура до 37,5-38 °C, причому без явних причин.

Якщо у вас з'явилися симптоми, рекомендуємо негайно звернутися до гінеколога. Це не порожній заклик, а рекомендація, яка дозволить уникнути розвитку тяжких ускладнень.

Діагностика фіброми яєчника

Дослідження фіброми яєчника проводять у комплексі, використовуючи різні методики та підходи. Послідовність та особливості обстеження:

  1. Первинне гінекологічне обстеження, у якому гінеколог з допомогою пальпації визначає локалізацію, зовнішню структуру і рухливість освіти.
  2. Ультразвукове дослідження (УЗД) з кольоровим допплерівським картуванням (ЦДК). Допомагає більш точно описати фізичні характеристики фіброми, позначити контури, тип будови стінок (однорідної чи зниженої ехогенності), інтенсивність кровопостачання.
  3. Замість або спільно з УЗД можуть використовувати магнітно-резонансну (МРТ) та комп'ютерну томографію (КТ).
  4. Біохімічний аналіз крові та гістологічне дослідження зразка тканини фіброми яєчника, взятого під час діагностичної лапароскопії.
  5. У деяких випадках роблять імуногістохімію – спеціальний тест, що дозволяє підтвердити попередній діагноз через реакції на інгібін, кальретинін, гормональні рецептори та WT1.

Зазвичай для встановлення точного діагнозу достатньо гінекологічного обстеження, УЗД та біохімії крові. Якщо ситуація складна, є підозри на злоякісність новоутворення, проводиться ряд додаткових тестів, включаючи аналіз на онкомаркери.

Фіброма яєчника та вагітність

Обмежена фіброма – нефункціональна пухлина, яка практично ніяк не впливає на можливість запліднення та процес виношування дитини. Якщо у вагітної жінки знайдено невелику фіброму, то за нею спостерігають у динаміці, а після пологів видаляють.

Що стосується дифузних фібром, то вони при значному розростанні можуть порушувати функції яєчника та перешкоджати природному заплідненню. Небезпеку становлять великі дифузні фіброми, що впливають на суміжні органи та анатомічні структури. Кожен випадок є унікальним, тому краще проконсультуватися у свого гінеколога.

Видалення фіброми яєчника за допомогою лапароскопії

Консервативна терапія на лікування фіброми яєчника не розглядається в принципі. Єдиний спосіб позбутися пухлини – видалити її, використовуючи найбільш щадний та ефективний хірургічний метод – лапароскопію. Це проста та вкрай ефективна операція, яка дуже легко переноситься пацієнтами. Усі хірургічні маніпуляції проводяться через кілька невеликих проколів розмірів 0,5-1,5 см. Висока точність маніпуляцій, мінімальна травматичність, низька крововтрата, швидке відновлення.

Якщо у вас виявили фіброму яєчника, не варто панікувати. Досвідчені гінекологи клініки Medical Plaza проведуть повне обстеження з використанням передового діагностичного обладнання, досліджують пухлину, поставлять точний діагноз та підготують до операції, яка пройде в сучасній операційній, сконструйованій за зразками найкращих клінік Євросоюзу. Записуйтесь на прийом, використовуючи реєстраційну форму, чат або номер телефону гарячої лінії.

Залишити заявку