Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Ерозія або ектопія шийки матки – поширена патологія, що характеризується яскраво вираженим запаленням із формуванням виразок або розростанням циліндричного епітелію на піхвову частину шийки матки, що зовні виглядає як запалена червона пляма навколо зовнішнього отвору цервікального каналу. Виділяють вроджену, хибну та справжню ерозію. Трапляється патологія досить часто, приблизно у кожної другої жінки репродуктивного віку до 40 років. У пізнішому віці подібне захворювання діагностується рідко.

Деякий час вважалося, що ерозія шийки матки – природний та тимчасовий процес, що не потребує цілеспрямованого лікування. Висувались теорії, що організм самостійно вирішує цю проблему за рахунок плоскоклітинної метаплазії (заміщення циліндричного епітелію на багатошаровий плоский). Однак, як пізніше з'ясувалося, некерована плоскоклітинна метаплазія може провокувати малігнізацію епітелію і призводити до розвитку раку шийки матки. Тому лікування ерозії шийки матки радіохвильовим методом або за допомогою кріодеструкції розглядається сьогодні і як терапія, і як профілактика щодо попередження розвитку злоякісних процесів.

Види ерозії (ектопії)

Слизова оболонка шийки матки складається з плоского епітелію і так званої сполучної пластини (lamina propria), яка є здебільшого фіброзною тканиною. Якщо в епітелії відбуваються структурні зміни, це явище називають ерозією. Патологію поділяють на три види:

  1. Справжня ерозія, що характеризується локальним запаленням вагінальної частини шийки матки та утворенням невеликих виразок. Патологічний стан супроводжується яскраво вираженою симптоматикою – болі, підвищення температури, нетипові вагінальні виділення. Для лікування використовується або припікання ерозії радіохвилями, або кріодеструкція.
  2. Хибна ерозія – розростання циліндричного епітелію з цервікального каналу на вагінальну частину шийки матки та часткову заміну плоского епітелію. Причини цього явища можуть бути різними. Як один з варіантів лікування може використовуватися консервативна терапія та динамічне спостереження. Якщо зростання циліндричного епітелію продовжується, застосовується припікання чи заморожування ерозії.
  3. Вроджена ерозія, за якої фізіологічна межа між циліндричним і плоским епітелієм відсутня. Зазвичай у дівчат до 24-25 років формуються чіткі контури, що обмежують поширення циліндричного епітелію. Якщо на той час фізіологічна межа не сформувалася, діагностують вроджену ерозію шийки матки.

Найбільш складна форма ерозії – справжня, коли разом із почервонінням піхвової частини шийки матки спостерігаються локальні запалення, зміни мікрофлори, а також зростає ризик малігнізації епітелію, що досить часто призводить до розвитку онкології.

Деструкція ерозії шийки матки радіохвильовим методом

Технологія радіохвильової хірургії заснована на впливі певної частоти радіохвиль на живі тканини. Точковий радіочастотний вплив провокує коливання молекул води в клітинах, внаслідок чого підвищується внутрішньоклітинний тиск, що призводить до їх руйнування. Вода в клітинах у прямому значенні закипає, перетворюючись на пару, яка викликає коагуляцію тканин. Зовні це виглядає як «запаювання» тканин. Після процедури залишається невеликий опік, який швидко гоїться без рубцювання.

Припікати ерозію радіохвильовим методом почали порівняно недавно. Однак досить швидко метод почав широко застосовуватися в гінекології та загальній хірургії, причому не тільки для припікання ерозії. Зазвичай використовуються апарати "Сургітрон" (виробник - компанія ELLMAN, США), що працюють у радіочастотному діапазоні 3,8-4,0 МГц. Процедура вважається найбільш безпечною та ефективною, використовується для лікування різних видів ерозій шийки матки.

Особливості та переваги радіохвильового методу

Чому найчастіше перевагу віддають радіохвильовому методу (переваги):

  • мінімальна травматичність – «радіохвильовий ніж» працює точково, впливаючи лише на патологічно змінені тканини, не торкаючись клітин здорового епітелію;
  • у порівнянні з лазерною хірургією, «Сургітрон» у 8-10 разів менш травматичний;
  • відсутність кровотечі як під час операції, так і після неї;
  • прискорена регенерація тканин після процедури – завдяки точковому впливу на епітеліальні клітини, тканини відновлюються набагато швидше;
  • відсутність больового синдрому у післяопераційний період;
  • після повного загоєння не залишається жодних слідів, включаючи рубцеву тканину.

Припікання ерозії радіохвильовим методом практично немає протипоказань. Однак у деяких випадках цей спосіб лікування ерозії застосовуватися не може. Протипоказання:

  • вагітність;
  • активна фаза менструального циклу (процедура відкладається на кілька днів);
  • маткові кровотечі неясного генезу;
  • наявність деяких хронічних захворювань, наприклад, діабет І та ІІ типу;
  • патології, що порушують згортання крові.

В іншому, припікання ерозії шийки матки радіохвильовим методом використовується досить часто нарівні з кріодеструкцією, про яку розповімо нижче.

Як відбувається операція

Процедура виконується під місцевою анестезією амбулаторно, триває близько 10-30 хвилин, проводиться на 7-10-й день менструального циклу. Усі маніпуляції проводяться у гінекологічному кріслі. Етапи:

  1. Обробка антисептиком області, що оперується.
  2. Встановлення гінекологічних дзеркал.
  3. Введення кольпоскопа з мінівідеокамерою, що передає відео у високій роздільній здатності на систему візуалізації.
  4. Припікання ураженого епітелію за допомогою радіохвильового випромінювача, що провокує коагуляцію пошкоджених тканин з одночасним запаюванням кровоносних судин.

Після завершення процедури гінекологічні дзеркала знімаються, лікар дає список рекомендацій та виписує пацієнтку додому. Також важливо додати, що після операції протягом кількох днів може відчуватися легкий дискомфорт у ділянці малого тазу, а також можливі незначні виділення у вигляді сукровиці. Зазвичай через 5-7 днів ці симптоми зникають. Радіохвильове лікування ерозії шийки матки – це швидко, безболісно та ефективно.

Кріодеструкція ерозії шийки матки

Кріодеструкцію, як і радіохвильовий метод лікування ерозії, відносять до мініінвазивних втручань. Для кріодеструкції також використовується термін «припікання», оскільки пошкоджені тканини епітелію в ході процедури одержують опік через деструктивний вплив понад низькі температури.

Кріотерапія ерозії шийки матки – це точкова та цілеспрямована обробка пошкоджених тканин рідким азотом за допомогою спеціального кріозонду або кріодеструктора. Клітини епітелію при температурі -196 °C замерзають і руйнуються. При цьому здорові ділянки слизової оболонки не страждають. Вода в клітинах під впливом рідкого азоту кристалізується, а кровопостачання локальними кровоносними капілярами зупиняється.

Заморозка ерозії шийки матки проводиться без анестезії, оскільки наднизькі температури обмежують здатність локальних нервових рецепторів передавати сигнали в головний мозок. Процедура практично безболісна, триває близько 20-30 хвилин, не потребує реабілітації у стаціонарі.

Протипоказання до кріодеструкції:

  • вагітність;
  • наявність статевих інфекцій;
  • локальні запалення;
  • місячні (активна фаза – 1-4 день циклу);
  • запущені форми ендометріозу;
  • доброякісні утворення (міоми);
  • наявність атипових (злоякісних) клітин чи повноцінної пухлини;
  • занадто велика площа ерозії (у разі використовують радіохвильовий метод деструкції).

У 98% випадків жодних ускладнень після кріодеструкції не спостерігається. Але іноді може:

  • піднятися температура (тимчасово та незначно);
  • з'явитися вагінальна кровотеча;
  • розвинутись гострий больовий синдром.

Кріодеструкція ерозії - проста і абсолютно безпечна процедура, але якщо з'явилися болі або кровотеча, яка не припиняється кілька годин, потрібно терміново звернутися до клініки, бажано лікаря, який провів операцію.

Підготовка до радіохвильової та кріодеструкції

Підготовку поділяють на:

  1. Клінічну – аналізи та діагностичні процедури.
  2. Індивідуальну – самостійна підготовка пацієнта до операції.

Клінічна підготовка має на увазі необхідність здачі аналізів та проведення діагностичних процедур, щоб вивчити патологію та виключити захворювання, що належать до групи «протипоказань». Які аналізи призначають:

  • загальні поліклінічні аналізи крові та сечі;
  • аналіз крові на ВІЛ, сифіліс та гепатити;
  • ПАП-тест на онкоцитологію;
  • бакпосіви сечі та мазка з піхви.

Додатково проводиться розширена кольпоскопія з прицільною біопсією для візуального обстеження шийки матки та подальшого дослідження гістологічного зразка тканини (біоптат).

Рекомендації щодо індивідуальної підготовки до операції:

  • за 2-3 доби рекомендується утриматися від статевої близькості;
  • не рекомендується вживати алкоголь, особливо увечері перед процедурою;
  • вранці потрібно прийняти душ і збрити лобкове волосся.

Як ми вже говорили, обидва види деструкції ерозії шийки матки проводяться в кабінеті гінеколога, тобто амбулаторно. Зазвичай після операції пацієнтку відпускають додому. Контрольне обстеження (кольпоскопія) проводиться за кілька днів після втручання.

Післяопераційний період

Незважаючи на те, що лікування ерозії шийки матки за допомогою радіохвильової або кріодеструкції вважається малотравматичною операцією, пацієнтка в післяопераційний період повинна дотримуватись певних правил для успішної регенерації прооперованих тканин. Що важливо:

  • протягом 10-14 днів після радіохвильового методу та 30-45 днів після кріодеструкції не можна займатися сексом;
  • варто обмежити фізичні навантаження;
  • також не можна приймати гарячі ванни та відвідувати сауни з парилками;
  • заборонено самостійне спринцювання (без призначення лікаря);
  • у післяопераційний період не рекомендується приймати антикоагулянти, що пригнічують активність системи згортання крові.

Повний список рекомендацій, що враховує обраний метод проведення операції та характерні особливості патології, складе лікар. У ряді випадків список рекомендація доповнюється індивідуальними пунктами (залежить від діагнозу та загального анамнезу).

Вартість радіохвильової та кріодеструкції ерозії шийки матки

Вартість процедури у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza.

Деструкція ерозії шийки матки хірургічним методом (радіохвильовим, кріо)від 3300,00

Точну ціну, яка враховує ваш діагноз і передбачуваний обсяг хірургічного втручання, ви можете дізнатися або за телефоном або на консультації гінеколога. Записуйтесь на прийом до клініки Medical Plaza, використовуючи один із доступних варіантів – реєстраційна форма (потрібно заповнити анкету), телефон реєстратури, онлайн-чат.

FAQ

Чим лікувати ерозію шийки матки?

У деяких випадках, якщо діагностовано хибну або вроджену ерозію, гінеколог може призначити медикаментозну терапію та динамічне спостереження. Якщо це не допомагає, використовуються хімічна або лазерна коагуляція, радіохвильова хірургія або кріодеструкція.

Який метод лікування ерозії найкращий?

Найсучасніші, ефективніші та малотравматичні методи лікування патології – радіохвильова та кріодеструкція.

Чи потрібно припікати ерозію?

Якщо ушкодження незначні, а в діагнозі значиться «хибна ерозія», то припікання можна відкласти, віддавши перевагу консервативній терапії і періодичним обстеженням контролю розростання циліндричного епітелію на піхвову частину шийки матки.

Що не можна робити після припікання ерозії?

Не допускається інтимна близькість (14-45 днів, залежить від методу лікування), значні фізичні навантаження, відвідування саун та лазень.

Які аналізи потрібні на лікування ерозії?

Усі пацієнти здають загальні аналізи крові та сечі, аналіз на венеричні захворювання, мазок на флору та ПАП-тест на онкоцитологію.

Що не можна робити після радіохвильового лікування ерозії?

Не можна протягом 10-14 днів займатися сексом та активними видами спорту, а також варто знизити до мінімуму фізичні навантаження.

Чи можна під час лікування ерозії вести статеве життя?

Є певні часові обмеження щодо статевої близькості після припікання ерозії. Якщо використовувався радіохвильовий метод, потрібно утриматися від статевої близькості хоча б 10-14 днів. Якщо використовувалась кріодеструкція, сексом не можна займатися 30-45 днів.

Чи можна займатися спортом після радіохвильового лікування ерозії?

Можна, але після повного загоєння епітелію шийки матки. Зазвичай гінекологи рекомендують зробити перерву на 1,1-5 місяці, особливо якщо йдеться про професійний спорт.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження