Незважаючи на високий рівень популярності ЕКЗ, більшість людей недостатньо проінформовані про тонкощі і нюанси його проведення. Одним з найактуальніших на етапі планування є питання про те, скільки ембріонів краще підсаджувати при ЕКЗ. Незважаючи на деякі складності виношування багатоплідної вагітності, значна кількість пацієнтів вважають за краще перенесення двох і більше ембріонів, що обумовлено страхом відсутності результаті при підсадці одного. На які критерії і нюанси слід звернути увагу в межах вибору між одноплідною і багатоплідною вагітністю - розглянемо далі.
РИЗИКИ ПРИ БАГАТОПЛІДНІЙ ВАГІТНОСТІ
Для людини фізіологічною нормою є одноплідна вагітність. Виношування двох і більше дітей нерідко пов'язане з низкою ризиків, про що свідчать численні відгуки практикуючих фахівців. Імовірність настання передчасних пологів при багатоплідній вагітності особливо висока. Крім того, можливі такі варіанти ускладнень:
- Тазове або поперечне передлежання, що зустрічається в 50% випадків при багатоплідній вагітності. Неправильне положення плода ускладнює або повністю виключає природне розродження. При проведенні такого висока ймовірність отриманням дитиною родових травм.
- Збільшення ризику розвитку гестозу на пізніх етапах виношування. У більшості випадків таке ускладнення призводить до відшарування плаценти і гіпоксії у плода.
- Трансфузійний синдром. Одна з поширених причин мимовільного переривання багатоплідної вагітності - трансфузійний синдром. Патологія виникає на тлі багатоплідної вагітності, коли обидва плоди мають єдину плаценту, у результаті чого розвивається гемодинамічний дисбаланс.
- Патології розвитку. Якщо кількість ембріонів при ЕКЗ два і більше, є незначний ризик розвитку патологій внутрішньоутробного розвитку, що обумовлено недостатньою кількістю важливих мікроелементів, необхідних для формування плодів.
Якщо вирішується питання про те, скільки підсаджувати ембріонів при ЕКЗ, враховується загальний стан здоров'я матері. Виношування багатоплідної вагітності загрожує ризиком для жінки, оскільки організму необхідно витримувати подвійні навантаження. У ряді випадків вагітність супроводжується різними ускладненнями, серед яких анемія, гестози, підвищений артеріальний тиск, прееклампсія.
ПРАКТИКА ЕКЗ, ЩО ЗАСТОСОВУВАЛАСЬ КІЛЬКА РОКІВ ТОМУ
Питання про те, скільки потрібно підсаджувати ембріонів при ЕКЗ, набуло актуальності відносно нещодавно. Раніше необхідність в його розгляді була відсутня, як така. Такий підхід був обумовлений відсутністю методів і способів, за допомогою яких можна було визначити життєздатність і відсутність патологій у зародка.
Кілька років тому, коли процедура ЕКЗ позиціонувалася як інноваційна, поширеною була практика підсадки декількох ембріонів. Іноді їх кількість становила близько 20. Такий підхід був обумовлений високим рівнем ризику загибелі більшої кількості ембріонів. У тому випадку, якщо закріплювалися всі, проблеми виношування і пологів вирішувалися на ходу.
Дещо пізніше з'явився альтернативний варіант. При закріпленні трьох і більше ембріонів жінці пропонували провести процедуру редукції, суть якої полягала у вибірковому видаленні декількох плодів. Однак існувала низка ризиків:
- пошкодження або загибель залишеного плодового яйця;
- інфікування органів репродуктивної системи матері;
- ушкодження тканин матки;
- збільшення ризику самовільного переривання вагітності на ранніх термінах.
Саме з метою мінімізації ризиків для майбутньої матері і дитини питання про те, скільки ембріонів підсаджують при ЕКЗ, вирішується до, а не після проведення процедури.
ЯК ПІДВИЩИТИ ШАНСИ НА ПРИКРІПЛЕННЯ ЕМБРІОНА
Відсутність позитивного результату після проведення процедури перенесення може бути наслідком анеуплодії - наявності хромосомних порушень у генетичному матеріалі ембріона. Згідно з даними статистики, ризики збільшуються пропорційно віку жінки. Відповідно, скільки ембріонів переносять при ЕКЗ, залежить також від вікових показників майбутньої матері. Чим вони вище, тим більший відсоток ризику:
- у віці до 35 років з трьох здорових ембріонів один є анеуплодним;
- після 35 років анеуплодія частіше спостерігається у двох зародків з трьох;
- до 40 років п'ять зародків з шести мають відхилення;
- після 44 років лише один ембріон з десяти не має хромосомних порушень.
При екстракорпоральному заплідненні для пересадки обирається найздоровіший ембріон, який не має відхилень.
Щоб визначити їх життєздатність і вирішити питання про те, скільки ембріонів переносити при ЕКЗ, проводиться процедура преімплантаційного генетичного скринінгу. Суть її полягає в наступному: після п'ятого дня розвитку проводиться забір трофетодерми для виявлення хромосомних аномалій. Процедура повністю безпечна і дозволяє визначити повністю здорові ембріони.
Одними з незаперечних плюсів преімплантаційного генетичного скринінгу є наступні:
- для підсадки буде обраний ембріон, що володіє максимальними показниками до життєздатності;
- шанси на настання вагітності з першого разу збільшуються в рази;
- надається можливість вибрати потрібну кількість ембріонів, тобто, виключається ймовірність багатоплідної вагітності;
- мінімізація ризиків народження дитини з генетичними патологіями.
Процедура генетичного скринінгу також дозволяє виявити патології, які можуть проявитися в подальшому в процесі розвитку ембріона або відсутність таких.
ЯКУ КІЛЬКІСТЬ ЕМБРІОНІВ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ПІДСАДЖУВАТИ
Скільки можна підсаджувати ембріонів при ЕКЗ залежить від безлічі факторів. Для отримання більш повної інформації рекомендується ознайомитися з відповідями фахівців на питання, які особливо часто ставлять клієнти, які бажають завести дитину методом екстракорпорального запліднення:
- Які шанси на успіх проведення екстракорпорального запліднення і благополучний результат вагітності? У тому випадку, якщо була проведена процедура генетичного скринінгу, у результаті якої був обраний найбільш здоровий ембріон, вірогідність позитивного результату становить понад 60%. При підсадженні двох ембріонів без проведення скринінгу відсоток успіху коливається в межах 65.
- Скільки ембріонів приживається при ЕКЗ і наскільки ймовірною є багатоплідна вагітності? При підсадженні двох зародків ймовірність появи на світ близнюків становить близько 30%. У тому випадку, якщо для проведення процедури був обраний один ембріон, шанси на народження двійні також залишаються, однак відбувається це в 1 випадку з 100.
- Яка ймовірність викидня? Ризики самовільного переривання вагітності присутні в кожному випадку ЕКЗ. Однак при підсадці зародка після проведення скринінгу ймовірність викидня становить не більше 11%, тоді як при підсадці двох без зазначеної процедури вона дорівнює 20%.
- Який ризик передчасних пологів? Імовірність настання передчасного розродження при вагітності за допомогою проведення екстракорпорального запліднення невелика, і становить не більше 11% при одноплідній гестації. При багатоплідній вагітності вірогідність появи дітей на світ завчасно трохи вища, і становить близько 30%.
- Яким буде вага у дитини при народженні? Наведені показники, як правило, стандартні. Більша частина дітей, народжених після процедури ЕКЗ, важать близько 3,5 кг. Якщо ж вагітність була багатоплідною, вага новонароджених трохи нижча, і частіше становить не більше 2,7 кг.
- Чи є ризик розвитку у дитини ДЦП? Відсоток ризику залежить від того, чи була проведена процедура преімплантаційного генетичного скринінгу. При її проведенні ймовірність діагностики ДЦП становить не більше 1/1000. За її відсутності ризик дещо збільшується, і дорівнює 7,4 на 1000.
Без індивідуального підходу до ситуації не можна визначити заздалегідь, який спосіб виявиться ефективнішим - підсадка одного ембріона після проведення процедури скринінгу або двох без залучення такої. Для отримання відповідей, максимально наближених до достовірних, рекомендується звернутися до фахівця. У деяких випадках цілком припустима підсадка двох ембріонів, тому що ймовірність щасливого кінця вагітності висока. Іноді ж жінці слід відкласти питання про народження другої дитини на дещо пізній час.