Синдром діабетичної стопи
Синдром діабетичної стопи (СДС) - серйозне та важке ускладнення, що розвивається, щонайменше, у 10-12% пацієнтів, хворих на цукровий діабет (ЦД). Причини появи діабетичної стопи пов'язують з регіональними мікроциркуляторними і нейротрофічними порушеннями, які при відсутності відповідного лікування призводять до появи регулярних больових відчуттів, розвитку виразкових процесів, некрозу м'яких тканин, в останній стадії - до гангрени та ампутації.
Часто цей синдром називають - цукрова стопа, оскільки розвиток гнійно-некротичних процесів і гангрени дистальних відділів нижніх кінцівок пов'язано з цукровим діабетом. Первинні симптоми СДС у вигляді больових відчуттів у пальцях ніг і ступнях згодом трансформуються в більш складні форми, завдаючи набагато більше дискомфорту хворому, нерідко призводячи до часткової або повної втрати працездатності.
З'являються виразкові рани, які практично не загоюються, спостерігаються абсцеси в м'яких тканинах, починаються руйнівні процеси, що викликають сильні больові відчуття. Потрібно чітко розуміти, що захворювання ніг при цукровому діабеті без своєчасної діагностики та відповідного лікування рано чи пізно призведе до розвитку гангрени. А гангрена, як відомо, лікується лише одним способом - часткова або повна ампутація кінцівки.
За статистикою, раніше ампутації піддавалися до 25% людей, у яких з'являлися симптоми синдрому діабетичної стопи. Проблема в тому, що половина з них протягом 1-2 років вмирали від різного роду ускладнень після проведення операції. Саме тому сьогодні активно розробляються нові методи лікування діабетичної стопи, які не потребують серйозних хірургічних втручань.
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО СДС
В ендокринології під синдромом діабетичної стопи розуміють комплекс анатомо-функціональних змін, що розвиваються на тлі великих поразок малих кровоносних судин (діабетична нейропатія), хронічного захворювання еластичних і м'язово-еластичних артерій (атеросклероз) та остеоартропатіі. Говорячи простіше, у хворих, які тривалий час страждають від цукрового діабету, розвиваються зміни в роботі судин, артерій, шкірних покривів, кісток і суглобів, периферичних нервів і м'язових тканин, які з часом призводять до появи перших симптомів СДС.
Синдром діабетичної стопи розвиваються у 10-12% людей, хворих на ЦД. Перші ознаки СДС з'являються через 15-25 років після діагностування цукрового діабету. Приблизно 50% людей, які приймають інсулін на постійній основі, входять до групи ризику. Однак хвороба в 90% випадків з'являється у діабетиків другої групи, і нечасто в діабетиків першої.
До недавнього часу ситуація з діагностикою та ефективним лікуванням СДС була, без перебільшення, катастрофічною. Але з розвитком приватної медицини, включаючи появу більш ефективних методик і технологій, лікування діабетичної стопи стало можливим, навіть в запущених і важких формах.
КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДІВ (ФОРМ) ДІАБЕТИЧНОЇ СТОПИ
Враховуючи перевагу тієї чи іншої форми патології захворювання класифікується за видами( формами):
- ішемічна форма;
- нейропатична;
- і нейроішемічна (змішана).
У більшості випадків (60-73%) синдром діабетичної стопи набуває нейропатичну форму, яка характеризується регіональним ураженням нервової системи в області стопи. Серед основних ознак розвитку нейрапатичного СДС: гіперкератоз стопи (огрубіння і потовщення шкіри стопи), ангіндроз (часткове або повне припинення виділення поту), сухість шкіри, зниження або втрата чутливості пальців ніг.
Стопа діабетика в ішемічної формі зустрічається рідше, приблизно в 7-11% хворих на ЦД. При ішемічної формі СДС спостерігаються порушення в роботі дрібних і великих судин і артерій. Симптоматика наступна: з'являються болі в ногах, набряки, абсцеси, швидка стомлюваність, що на другий і наступних стадіях часто призводить до кульгавості.
При змішаній формі діабетичної стопи в тій чи іншій мірі проявляється симптоматика ішемічного і нейропатичного видів СДС.
СТАДІЇ РОЗВИТКУ СДС
Кожен, хто цікавиться питанням, як лікувати ноги при цукровому діабеті, зобов'язаний знати про стадії розвитку синдрому діабетичної стопи, навіть якщо на даний момент симптоматика СДС відсутня. Чим раніше хворий виявить характерні симптоми, тим швидше звернеться до лікаря, що допоможе оперативно усунути проблему, не чекаючи ускладнень
Всього існує шість стадій розвитку синдрому діабетичної стопи:
- Початкова стадія, вона ж, «нульова». Стопа діабетика має слабо або середньо виражену деформацію, можуть з'являтися невеликі мозолі, часто спостерігається гіперкератоз. Помітні шкірні тріщини або виразки, як правило, відсутні.
- Друга стадія характерна появою невеликих поверхневих виразок.
- При третій стадії з'являється більше виразок, і вони захоплюють більше тканин стопи. Виразки при цукровому діабеті на третій стадії розвитку СДС глибокі, що зачіпають шкіру, м'які тканини, сухожилля і підшкірно-жирову клітковину.
- Наступна стадія характеризується глибокими ураженнями м'язових тканин, кісток і суглобів. Як правило, на цій стадії людина страждає від сильного болю, який знімають медикаментозно.
- П'ята, передостання стадія. Розвивається обмежена гангрена.
- Шоста стадія - гангрена стає великою і некерованою. На цьому етапі проводиться вимушена хірургія діабетичної стопи, тобто, ампутація пошкодженої частини ноги.
Останнім часом ампутація проводиться набагато рідше, оскільки вже існують більш ефективні та менш травматичні способи лікування СДС.
ЯКІ ІСНУЮТЬ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ
Існує кілька методів лікування синдрому діабетичної стопи, застосування яких залежить від виду СДС та стадії розвитку хвороби. Діагностика діабетичної стопи в цьому випадку - краще, що можна зробити при СДС, оскільки своєчасне лікування допоможе знизити ймовірність розвитку ускладнень і ампутації кінцівки зокрема.
У початкових стадіях синдрому діабетичної стопи, незалежно від типу цукрового діабету, застосовуються терапевтичні методи лікування, а саме:
- корекція кількості спожитих вуглеводів;
- для стабілізації рівня глікемії проводиться коригування дозування інсуліну;
- для нормалізації артеріального тиску використовуються діуретики, β-блокатори, антагоністи кальцію та інгібітори АПФ;
- обмеження руху з метою розвантаження пошкодженої кінцівки в разі появи гнійно-некротичних уражень;
- лікування трофічних виразок при діабеті проводиться антибактеріальними і антисептичними засобами, пов'язками та методом лазерної обробки;
- додатково може призначатися курс антибіотиків широкого спектра.
У разі якщо терапевтичні методи лікування не дають очікуваних результатів, або хвороба діабетичної стопи активно прогресує, використовується один з варіантів хірургічного втручання.
МЕТОД ЕНДОВОСКУЛЯРНОГО ЛІКУВАННЯ
Один з часто використовуються хірургічних методів - ендоваскулярна дилатація (інша назва - ангіопластика). Являє собою лікування обмежених сегментарних уражень судин, оклюзії та стенозів. Також можуть застосовуватися артеріалізація стопних вен, тромбоемболектомія, стентування периферичних артерій, підколінно-стопе шунтування та інші.
Незважаючи на значний список методів хірургічного лікування, сьогодні найпопулярнішим і ефективним вважається ангіопластика. Цей метод не має обмежень за віком, вважається відносно нескладним хірургічним втручанням і демонструє високу ефективність навіть при вкрай запущених формах діабетичної стопи.
Операція практично безболісна, не вимагає загального наркозу і будь-яких спеціальних приготувань пацієнта. Після процедури у пацієнта відновлюється прохідність артерій, шляхів припливу крові в стегнових і повздошних артеріях.
ЕФЕКТИВНЕ ЛІКУВАННЯ СДС В «MEDICAL PLAZA»
Як виглядає діабетична стопа – фото:
На щастя, метод ендоваскулярної терапії, який використовується талановитими хірургами нашого центру, забезпечить тривалу ремісію синдрому діабетичної стопи, поступово зніме симптоматику, включаючи гнійні виразки, абсцеси та інші прояви хвороби, та поверне легкість ходи, та відчуття радості життя.
Більше не потрібно терпіти постійний біль, безсило спостерігати за прогресуючим синдромом діабетичної стопи та боятися страшного слова - ампутація.
Фахівці «Medical Plaza» мають практичний багаторічний досвід успішної боротьби з різними проявами СДС. Знаходиться наш медичний центр в місті Дніпро.
Чи можна вилікувати діабетичну стопу? Ще років 30 тому це було практично неможливо, але сучасні медичні технології та нові методи лікування дають практичний, стабільний результат. Наші фахівці не раз повертали пацієнтам надію на нормальне, щасливе життя, яке вони практично втратили.
Однак варто пам'ятати, що ефективність лікування СДС багато в чому залежить від своєчасного звернення до лікаря для діагностики. Чим раніше наші фахівці почнуть займатися вашою проблемою, тим кращого результату вийде добитися в процесі боротьби з синдромом діабетичної стопи. Тому, якщо у вас з'явилися хоч якісь симптоми, що нагадують СДС, негайно зверніться до лікаря.