Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Менструальний цикл у жінок багато в чому нагадує складний годинниковий механізм. Наявність будь-якого збою завжди пов'язується з певною причиною, встановити яку під силу тільки досвідченому фахівцю.

Головний лікар МЦ «Medical Plaza», який має 10-річний досвід роботи, акушер-гінеколог Коломоєць П. В. пропонує дізнатися, чому виникають порушення менструального циклу. Також надається інформація про те, якими способами можна нормалізувати стан жіночого організму.

ЩО РОЗУМІЮТЬ ПІД ПОРУШЕННЯМИ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ?

Нормальний менструальний цикл триває протягом 26-36 днів. Якщо його затримка або скорочення на 5-7 діб (іноді – до 10-ти) обумовлені певною ситуацією, вони розглядаються як варіант норми. До так званого «золотого стандарту» гінекологи відносять 28-денний цикл.

До порушень менструального циклу належать:

  • поява патологічного болю та погане самопочуття під час місячних;
  • рідкісні менструації;
  • нерегулярний цикл;
  • кровотечі, що виникають у міжменструальний період;
  • дуже рясні або мізерні місячні;
  • повна відсутність менструації, не пов'язана із заплідненням.

Збій менструального циклу, який не має природних причин, не повинен залишатися без уваги. Дуже часто таке порушення виступає в якості симптома небезпечного захворювання.

ПОШИРЕНІ ВИДИ ПАТОЛОГІЇ

Порушення менструального циклу поділяються на декілька видів. До патологій, які виявляють найчастіше за все, відносять:

  1. Альгодисменорею.
  2. Нерегулярний менструальний цикл.
  3. Аменорею.
  4. Меннорагію.
  5. Олігоаменорею.
  6. Метрорагію.

АЛЬГОДИСМЕНОРЕЯ

Така патологія є найбільш поширеним варіантом порушення менструального циклу. Частота розвитку цієї аномалії досягає 52% у пацієнток, вік яких перебуває у межах 14-44 років. Альгодисменорея провокує появу під час місячних ниючого болю в нижній частині живота, в області крижів, попереку, та стає причиною погіршення загального самопочуття жінки .

НЕРЕГУЛЯРНИЙ МЕНСТРУАЛЬНИЙ ЦИКЛ

Нерегулярний цикл місячних – це відхилення в звичному графіку менструацій. Для нього характерні затримки або передчасна поява менструальної кровотечі.

При затримці менструації більш ніж на 10 днів або скороченні циклу на 5-7 днів рекомендується обов'язково відвідати гінеколога (за умови, що вони мають місце періодично).

До винятку належать жінки, у яких спостерігається дуже довгий менструальний цикл, обумовлений генетично (такий, що був і раніше в одному роді). Також не є порушенням поява невеликих кров'яних виділень під час овуляції (за 2 тижні до початку менструації).

АМЕНОРЕЯ

Під цим гінекологічним терміном розуміють нерегулярний цикл місячних, відсутність самостійних менструацій протягом декількох місяців, півроку чи довше. Аменорея вважається найбільш важкою патологією менструальної дисфункції. Жінки з таким порушенням нерідко зазнають змін психоемоційної та сексуальної сфери, втрачають повноцінну працездатність. Крім цього вони мають підвищений ризик розвитку онкології, психічних, серцево-судинних захворювань.

Поширеною причиною виникнення аменореї стає радикальна зміна принципів харчування, дотримання жорстких низькокалорійних або нізькобілкових дієт, сироїдіння, вегетаріанство. Результатом подібних «експериментів» над власним організмом стає не тільки зменшення ваги, але й «згасання» репродуктивної функції.

Аменорея виникає в результаті швидкої втрати тілесної маси (в межах 15-20% від початкового ваги) або природної схильності до надмірної худоби. Для того, щоб протікав нормальний менструальний цикл, маса тіла повинна відповідати віку та зросту жінки.

МЕННОРАГІЯ

До меннорагії (гіперменореї, рясної менструації) відносять тривалі та рясні маткові кровотечі, що виникають регулярно. Такий діагноз ставлять пацієнткам, у яких менструація триває протягом 7-ми днів або довше, призводячи до крововтрати обсягом більше ніж 100 мл.

ОЛІГОАМЕНОРЕЯ

Патологія призводить до нерегулярних мізерних місячних. Порушення проявляється безпліддям, рідкими менструаціями, збільшенням тілесної ваги, посиленим ростом волосяного покриву. Нерідко відбувається збільшення яєчників, розвиваються симптоми ПКЯ (полікістозних яєчників).

МЕТРОРАГІЯ

Для такого порушення характерна поява кров'янистих виділень (маткових кровотеч) у міжменструальний період. Подібні геморагії здатні спостерігатися в різні дні циклу та мати неоднакову інтенсивність. При виникненні симптомів метрорагії важливо не відкладати візит до лікаря. Пацієнтці знадобиться обов'язково пройти медичне обстеження, яке дозволяє виключити наявність серйозних захворювань (онкології, патологій щитовидної залози тощо).

З ЯКИМИ ПРИЧИНАМИ ПОВ'ЯЗАНІ ПОРУШЕННЯ ЦИКЛУ?

В основі менструального циклу полягають складні біохімічні реакції, що відбуваються за участю кори головного мозку, підкіркових центрів, щитовидної залози, надниркових залоз та яєчників. Якщо цикл є нерегулярним, причини патології потрібно шукати в їх неправильному функціонуванні.

Порушення менструального циклу мають різні причини свого розвитку:

  • корково-гіпоталамічні;
  • гіпофізарні;
  • яєчникові;
  • маткові.

Корково-гіпоталамічні причини нерегулярних місячних пов'язані з нервовими розладами, які унеможливлюють нормальну овуляцію (хронічними стресовими ситуаціями, зміною часових поясів). До даної категорії також належить відсутність сну рано вранці (у цей період доби відбувається активне виділення гормонів, що регулюють жіночий цикл).

До гіпофізарних причин належать захворювання ендокринної системи. Такі хвороби загрожують занадто мізерними або дуже рясними менструальними виділеннями.

Яєчникові причини асоціюються із запальними захворюваннями, які заважають дозріванню фолікулів. Маткові пов'язуються із патологіями придатків та труб. Такі фактори часто провокують появу болісних відчуттів під час місячних.

ЧОМУ БУВАЮТЬ НЕРЕГУЛЯРНІ МІСЯЧНІ У ПІДЛІТКА?

У підлітковому віці цикл стає регулярним за 2-3 роки після початку менструацій. Цей період потрібний організму для адаптації до притоку гормонів, пов'язаного зі статевим дозріванням.

Зміни гормонального рівня провокують нерегулярні місячні у підлітків, впливають на їх тривалість. У різні місяці менструація може бути неоднаковою – тривати кілька днів або більше одного тижня. В якийсь з періодів вона може зовсім не наступити, а інтенсивність кровотечі здатна змінитися.

Якщо після завершення трьох років цикл залишається нестабільним, місячні є нерегулярними, необхідно звернутися до лікаря для з'ясування причини порушення. Також варто відвідати спеціаліста, якщо тривалість циклу менше 24 чи більше 38 днів, або менструація не з'являється протягом декількох місяців.

ШАНСИ НА ВАГІТНІСТЬ ПРИ НЕРЕГУЛЯРНОМУ ЦИКЛІ

Нерегулярний цикл значно знижує ймовірність настання здорової вагітності. Шанси зачати та виносити дитину в першу чергу визначаються віком жінки:

  • пацієнтки молодше 24-х років – до 30%;
  • в 25-33 роки – 19%;
  • від 34 до 44 років – не більше 13%.

Нерегулярний цикл заважає сприятливому плануванню, однак завагітніти при такому порушенні все ж таки можливо. У деяких пацієнток вагітність при нерегулярному циклі настає після декількох невдалих спроб.

У жінок з нерегулярними місячними овуляція не може бути розрахована точно. Це робить заплановане запліднення проблематичним.

Для того, щоб успішно виносити та народити малюка, потрібно мати впевненість у відсутності ендокринних та гінекологічних патологій. Для цього необхідно пройти детальне медичне обстеження під контролем кваліфікованого гінеколога, здати важливі аналізи. Тільки після отримання всіх результатів спеціаліст зможе проаналізувати проблему.

При виявленні будь-яких захворювань, що викликали збій менструального циклу, потрібно негайно починати лікування. Зволікати в подібній ситуації небезпечно. Такими діями можна викликати значне погіршення дітородної функції.

Крім застосування призначених препаратів та проведення необхідних процедур, потрібно відкоригувати спосіб життя, поліпшити якість харчування. Також важливо щодня контролювати емоційний стан, уникати негативу й стресових ситуацій. Якщо у жінки маються проблеми з вагою, слід позбутися зайвих кілограмів, зайнятися доступними видами фізичної активності. При дефіциті тілесної маси потрібно скласти повноцінний раціон, зробити повсякденне меню більш різноманітним.

ЗАПИС ДО ЛІКАРЯ-ГІНЕКОЛОГА

У більшості жінок нерегулярний цикл місячних призводить до виникнення різних негативних наслідків. Для правильного функціонування всього організму менструації повинні проходити регулярно, в нормальному обсязі.

Завдяки використанню сучасних методів діагностики та призначенню якісних медикаментів фахівці нашого центру досягають високих результатів у боротьбі з порушеннями жіночого циклу. Перед початком лікування в МЦ «Medical Plaza» проводяться комплексний огляд та детальна консультація лікаря-гінеколога.

Для запису на прийом спеціаліста можна зателефонувати за номером, запропонованим на сайті, або заповнити зручну форму. Ми рекомендуємо не відкладати візит до фахівця й подальше ефективне лікування. Тільки завдяки своєчасному зверненню до лікаря можна усунути порушення менструального циклу, зберегти та відновити жіноче здоров'я.

Залишити заявку