Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Злоякісні новоутворення слизової оболонки товстої або прямої кишки називаються колоректальним раком (КРР). Вони є небезпечними для життя та лікуються комплексними методами. Статистика останніх років стосовно країн Європи та США показує, що колоректальний рак діагностується у 50 % всіх випадків онкологічних утворень органів травлення. Причому пухлини прямої, сигмовидної та ободової кишки є різновидами колоректального раку, які мають схожі причини, принципи розвитку, а також симптоматику та можливі ускладнення. Злоякісні новоутворення кишечника найчастіше виявляються на 3-й та 4-й стадіях, коли необхідно призначати хворому не тільки хірургічне лікування, але й хіміотерапію.

РІЗНОВИДИ ХІМІОТЕРАПІЇ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ РАКУ КИШЕЧНИКА

Сутність хіміотерапії полягає в застосуванні спеціальних препаратів, які руйнують ракові клітини та уповільнюють подальший розвиток пухлини. Вони негативно впливають на всі клітинні структури, але в першу чергу діють саме на патологічний осередок, клітини якого прискорено діляться. Виділяють наступні види хіміотерапії, які успішно застосовуються спеціалістами нашого медичного центру:

 1. Передопераційна або неоад'ювантна – сприяє зменшенню злоякісного утворення, завдяки чому полегшується процес оперативного видалення. Нерідко призначається в комбінації з променевою терапією (курс триває близько 4 тижнів).
 2. Післяопераційна або ад'ювантна – перешкоджає утворенню нових осередків онкології. Призначається протягом перших 4 тижнів після оперативного втручання.
 3. Паліативна – стає необхідною при неоперабельному раку, дозволяє уповільнити розвиток пухлини, зменшити її розміри та знизити вираженість симптоматики.

ХІМІОТЕРАПЕВТИЧНІ ПРЕПАРАТИ, ЩО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ПРИ КОЛОРЕКТАЛЬНОМУ РАКУ

Речовини, які присутні в хіміотерапевтичних препаратах, мають системний вплив на організм. Форми лікарських засобів:

 • розчини – вводяться внутрішньовенно, потім розносяться кровотоком;
 • таблетки – приймаються перорально, всмоктуються в кишечнику та транспортуються системним кровотоком.

У терапевтичній практиці перевірені препарати використовуються в різних поєднаннях. Комбінована терапія демонструє високу ефективність у лікуванні КРР: збільшилася кількість успішних результатів по відношенню до загальної кількості хворих, а також зросла тривалість життя при неоперабельному раку.

 1. Фторурацил (5-ФУ). Препарат для внутрішньовенного введення. Був синтезований ще в 1957 році та досі успішно застосовується для лікування онкологічних захворювань, зокрема раку кишечника. Механізм дії продукту полягає в блокуванні синтезу ДНК. Переважно його призначають з лейковорином, який підсилює дію фторурацилу. Термін лікування поєднанням 5-ФУ + лейковорин становить 6-8 місяців. Побічні дії спостерігаються з боку системи згортання крові, системи кровотворення, ЦНС, серцево-судинної, травної, репродуктивної систем.
 2. Капецитабін. Випускається у формі таблеток. В останні 10 років використовується особливо активно в комбінації з іншими хіміотерапевтичними препаратами. Цей медикамент відрізняють простота застосування та менша кількість побічних ефектів. У тканинах пухлини капецитабін перетворюється на 5-фторурацил. Побічні дії можливі з боку травної, нервової систем. Нерідко зустрічаються зміни шкіри та підшкірних тканин, а також задишка, кашель, міалгії, зневоднення, зниження ваги.
 3. Іринотекан. Напівсинтетичний препарат, який є похідним камптотецину. Застосовується при місцевому, метастатичному раку товстої та прямої кишки: в комбінації з фторурацилом при первинній хіміотерапії та в монотерапії після стандартного протипухлинного лікування. Вводиться у вигляді внутрішньовенної інфузії. Дозування та режим підбираються індивідуально. Можливі побічні ефекти з боку органів кровотворення, травної системи, ЦНС, алергічні реакції, а також холінергічний синдром, підвищення температури тіла, задишка.
 4. Оксаліплатин. Препарат відноситься до похідних платини. Використовується в післяопераційній хіміотерапії колоректального раку, в монотерапії дисемінованого колоректального раку, а також в комбінованій терапії в поєднанні з 5-фторурацилом та фолінієвою кислотою. Вводиться до центральної венозної лінії або до периферичної вени. При розвитку нейротоксичності дозу коректують. До найбільш поширених побічних ефектів належать реакції з боку шлунково-кишкового тракту, кровотворної системи, ЦНС. Нерідко зустрічаються негативні явища з боку дихальної, кістково-м'язової, серцево-судинної, сечовивідної систем.

Більша частина хіміотерапевтичних препаратів призначається для внутрішньовенного введення. Медикаменти у вигляді таблеток застосовуються в меншому обсязі, але також мають місце.

Популярні комбінації препаратів для комбінованої хіміотерапії:

 • фторурацил + лейковорин - 5-ФУ / ЛВ;
 • капецитабін - Капецитабін;
 • лейковорин + фторурацил + іринотекан - FOLFIRI;
 • лейковорин + фторурацил + оксаліплатин - FOLFOX>;
 • лейковорін + фторурацил + оксаліплатин + іринотекан - FOLFOXIRI;
 • капецитабін + іринотекан - XELIRI.

Найчастіше застосовуються комбінації з 2-3 препаратів.

СУТЬ ТА ОСОБЛИВОСТІ РЕГІОНАРНОЇ ХІМІОТЕРАПІЇ

Регіонарна хіміотерапія є методикою, при використанні якої медикаментозні засоби вводяться до судин, що живлять ракову пухлину.

Існують спеціальні методики введення препаратів, одна з яких – хіміоінфузія до печінкової артерії або ХІПА. Метод застосовується при появі осередків у печінці під час лікування раку товстої кишки. Препарат вводиться до печінкової артерії через катетер, встановлений в судину, що живить ракове утворення.

Хіміоемболізація – ще одна методика, яка полягає в одночасному введенні двох препаратів до певної судини, кровотік якої спрямований на метастази. В результаті блокується прилив крові до ракового осередка. Одночасно з цим накопичується хіміопрепарат, який потім вивільнюється та надходить безпосередньо до пухлини, уникаючи системного кровотоку. Методика відрізняється високою ефективністю (позитивні результати спостерігаються у 2/3 випадків), тривалим результатом та щадним впливом на організм. Може застосовуватися як самостійний вид лікування або в комплексі з променевою терапією, хіміотерапією тощо.

ПОРЯДОК ЗАСТОСУВАННЯ ХІМІОТЕРАПІЇ ПРИ РАКУ КИШЕЧНИКА

Застосування хіміотерапевтичних препаратів здійснюється циклічно, з певними інтервалами. Чергування днів прийому та введення лікарських засобів із днями відпочинку є необхідним для відновлення організму. Сукупність днів застосування препаратів та днів відпочинку складає один цикл, за яким йде новий. Тривалість циклу становить, в залежності від виду призначених препаратів, 14, 21 або 28 днів. Одна з лікувальних схем: 1 тиждень терапії та 3 тижні відпочинку. У тритижневий проміжок часу жодні медикаменти не призначаються.

ОСОБЛИВОСТІ ХІМІОТЕРАПІЇ ПРИ МЕТАСТАЗАХ ТА РЕЦИДИВІ РАКУ ТОВСТОЇ КИШКИ

Рак товстої кишки спочатку локалізується в нижній частині травної системи – товстому або прямому кишечнику. Рецидив або повторний розвиток пухлини трапляється навіть при ранній діагностиці та успішному видаленні первинного злоякісного утворення. Причому повторна пухлина з'являється не тільки в місці первинного раку, але й в інших органах, в тому числі віддалених від товстої та прямої кишки. Таке утворення називається метастазом раку.

Трапляються випадки, коли на пізніх стадіях діагностики раку товстої кишки він вже встигає метастазувати до інших органів. Метастатичний рак виліковується не завжди. Одужання хворого стає можливим при ураженні печінки та легенів, коли метастази локалізуються тільки в цих органах. Сформована пухлина ліквідується хірургічним шляхом.

Оперативний метод лікування використовується в поєднанні з хіміотерапією. Остання також застосовується як самостійний засіб, коли повністю вилікувати пацієнта неможливо, але призначений курс сприятливо позначається на якості та тривалості його життя, зменшує біль та інші симптоми.

КОЛИ ЗАСТОСУВАННЯ ХІМІОТЕРАПІЇ У КОМПЛЕКСІ З ХІРУРГІЧНИМ ЛІКУВАННЯМ Є ОБГРУНТОВАНИМ?

Хірургічний метод лікування використовується при локалізації метастазів у печінці, коли рак не поширюється за її межі. Вражені ділянки органу видаляються оперативним шляхом. Застосування цієї методики дозволяє вилікувати до 30% пацієнтів з обмеженим поширенням раку товстої кишки. При цьому потрібно враховувати, що після резекції має залишатися достатня для життєдіяльності кількість здорової печінкової тканини.

Якщо у пацієнта діагностовано саме таку форму метастатичного раку, попередньо використовується хіміотерапія. Вона підвищує шанси на успішний результат операції, збільшує розрив між операбельним та неоперабельним раком, зменшує розміри пухлини. Згодом, після хірургічного втручання, показано проведення післяопераційної хіміотерапії. Це дозволяє попереджувати повторну появу метастазів.

У практиці лікування раку хірургічне втручання розглядається як варіант, що також стає результативним при обмеженому метастатичному ураженні легенів. Роль, яку має додаткова хіміотерапія після хірургічного видалення легеневих метастазів, продовжує досліджуватися. Хіміотерапія призначається в індивідуальному порядку, з урахуванням особливостей кожного клінічного випадку.

ТРИВАЛІСТЬ ХІМІОТЕРАПІЇ РАКУ ТОВСТОЇ КИШКИ

Хіміотерапія при раку товстої кишки використовується дуже часто. Вона дозволяє збільшувати тривалість життя, але не позбавляє від метастатичної форми захворювання. Для лікування цього різновиду патології передбачається використання хіміотерапії в поєднанні з ефективними хірургічними методами.

КОНЦЕПЦІЯ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ ЛІКУВАННЯ

Якщо рак визнаний невиліковним до кінця, хіміотерапія в більшості випадків призначається періодично або до тих пір, поки пухлина не припинить реагувати на медикаментозні препарати чи обрані режими лікування. Після можуть застосовуватися нові протиракові засоби або режим (так звана «терапія другої лінії»).

Для лікування метастатичного раку товстої кишки наші спеціалісти застосовують широкий спектр хіміопрепаратів. Для збільшення ефективності терапії їх комбінують між собою. З метою зменшення інтенсивності побічних ефектів показана редукція дози деяких лікарських засобів.

Поки пухлина не почне прогресувати, лікування підбирається в індивідуальному порядку. Можливе не постійне, а періодичне вживання хіміопрепаратів. Після поліпшення стану пацієнта їх прийом припиняють, у випадку погіршення – призначають знову.

Якщо хіміотерапія не скасовується повністю, агресивний режим лікування змінюється на підтримуючий. Останній відрізняється мінімумом побічних ефектів та збереженням звичної якості життя пацієнта. Саме такий підхід покладено в основу концепції безперервності лікування метастатичного раку товстої кишки.

Онкологи МЦ «Медикал Плаза» підбирають режим лікування та хіміопрепарати в індивідуальному порядку. Рішення визначається різновидом, локалізацією пухлини, її поширеністю, наявністю хронічних захворювань.

Лікування в МЦ «Medical Plaza» проводиться відповідно до сучасних міжнародних клінічних рекомендацій. Спеціалісти центру постійно вивчають останні дослідження в сфері онкології, регулярно підвищують свій кваліфікаційний рівень. Це дозволяє мінімізувати ризик появи побічних ефектів та підбирати максимально ефективні поєднання хіміотерапевтичних препаратів.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження