Ендометріоз
Ендометріоз класифікують в якості небезпечного захворювання, що викликає розростання клітин ендометрію. Така тканина вистилає матку зсередини. Також вона присутня на її поверхні та входить до структури інших органів.
Існує поширена думка стосовно того, що до розвитку ендометріозу переважно схильні жінки (патологія зустрічається у кожної третьої-четвертої дорослої пацієнтки). Рідше симптоми цього захворювання виявляють у дорослих чоловіків або підлітків.
Лікування ендометріозу у жінок вимагає проведення детальної попередньої діагностики та з'ясування форми патології. Залежно від того, де локалізуються патологічні осередки, розрізняють генітальний тип хвороби (до нього належить й ендометріоз матки), а також екстрагенітальну форму.
ЕНДОМЕТРІОЗ МАТКИ
ЧОМУ ВИНИКАЄ ЕНДОМЕТРІОЗ – ПРИЧИНИ, ЩО ПРИЗВОДЯТЬ ДО ПАТОЛОГІЇ ЖІНОЧИХ ОРГАНІВ
Кращі представники сучасної медицини продовжують проводити дослідження та з'ясовувати, у чому полягають точні причини розвитку ендометріозу. На сьогодні існує декілька теорій стосовно джерела походження цієї патології. Серед них найбільш популярною є імплантаційна версія. Її автор, J.A. Sampson, у 1921 р. повідомив, що ендометріоз виникає у випадку знаходження в черевній порожнині живих клітин ендометрія, відторгнених при менструації, та здатних імплантуватися до сусідніх органів.
Ендометріоз у гінекології має ще одну, більш нову теорію виникнення – імунологічну. Відповідно до цієї версії, при наявності нормального імунітету клітини ендометрія втрачають здатність до виживання за межами матки. Для здорової імунної системи характерно сприймати блукаючі клітинні структури в якості чужорідних та знищувати їх. Однак у випадку порушення захисної функції жіночого організму ендометріоїдна тканина починає проростати в тіло матки, яєчники, у просвіт маткових труб та поширюється на інші органи, розташовані у малому тазі.
ЕНДОМЕТРІОЗ, СИМПТОМИ ТА ЛІКУВАННЯ У ЖІНОК
Ендометріоз жіночих органів може набувати різноманітних проявів, локалізація яких визначається місцезнаходженням осередка патології. До загальної симптоматики цього захворювання відносять виникнення:
- болісних менструацій із рясною кровотечею;
- постійного болю в області таза, паху, нижньої частини живота;
- дискомфорту та больових відчуттів під час статевого акту, спорожнення кишечника;
- нудоти, блювоти;
- проблемного сечовипускання.
При виникненні зазначених симптомів рекомендується якомога скоріше звертатися до кваліфікованого спеціаліста. Завдяки проведенню ранньої діагностики та лікування значно підвищуються шанси на сприятливий прогноз, зменшується ризик розвитку небезпечних ускладнень.
ІНШІ ПРОЯВИ ПАТОЛОГІЇ
Найчастіше за все ендометріоз матки у жінок провокує появу:
- Болісних відчуттів.
- Ендометріоїдних кіст.
- Менорагії.
- Безпліддя.
Болісні відчуття виникають у період місячних, які тривають протягом 8 або більше днів. Характерним стає короткий менструальний цикл (менш ніж 27 діб). Біль також здатний з'являтися незадовго до менструації або за кілька днів після неї.
Формування ендометріоїдних кіст пов'язане із перебуванням клітин ендометрія у замкнутому просторі. Найчастіше новоутворення локалізуються поблизу яєчників. Вони можуть бути напруженими, здатні викликати біль незалежно від менструації. Розрив кісти призводить до появи гострої симптоматики.
Менорагія – сильна маткова кровотеча, що виникає під час місячних. Це досить рідкісний симптом ендометріозу, який спостерігається лише у 2-10% випадків. Іноді рясне відходження крові вказує на наявність у пацієнтки інших патологій (міоми матки, полікістозу яєчників).
Безпліддя найчастіше виникає як наслідок ендометріозу. Патологія вражає від 24 до 40% жінок. Її розвиток викликають патологічні зміни в яєчниках та трубах матки. Іноді нездатність завагітніти пов'язують з імунними порушеннями.
ЯК ВИЛІКУВАТИ ЕНДОМЕТРІОЗ?
При ендометріозі симптоми та лікування у жінок є індивідуальними й залежать від осередка локалізації патології, ступеня тяжкості захворювання. При будь-якому варіанті виникає потреба у зверненні до досвідчених фахівців. Основними способами боротьби із хворобою стають медикаментозна терапія та хірургічне втручання.
МЕДИКАМЕНТОЗНЕ ЛІКУВАННЯ
Пацієнткам призначаються наступні види препаратів:
- прогестерони;
- аналоги гонадотропін-рилізинг-гормону (гозереліна);
- андрогени та оральні контрацептиви, спрямовані на усунення болю та циклічних змін ендометрія;
- інгібітори ароматази, що допомагають боротися зі стійкою патологією.
Фахівці, які лікують ендометріоз, також застосовують гормональні медикаменти. Такі ліки пригнічують щомісячні зміни ендометрія.
Препарати, що містять у складі гормони, не рекомендується приймати без призначення лікаря. У випадку порушення дозування та недотримання інших моментів зростає ризик появи побічних ефектів.
ХІРУРГІЧНІ МЕТОДИ
Хірургічне лікування ендометріозу в гінекології може мати різний характер. Полегшені методи показані жінкам, які планують вагітність; «напівконсервативні» не передбачають народження дитини у подальшому, але зберігають функції яєчників; радикальне лікування полягає у видаленні внутрішніх репродуктивних органів.
Вирішуючи, як лікувати ендометріоз, які хірургічні методи використовувати, спеціалісти враховують тяжкість захворювання, вік жінки, бажання пацієнтки завагітніти у майбутньому.
Хірургічне лікування – єдиний метод, що дозволяє повністю ліквідувати ендометріоїдний осередок. Фахівці МЦ «Medical Plaza» проводять сучасні ендоскопічні операції, які забезпечують незначну травматизацію тканин та мінімальний ризик подальшого розростання ендометрія (в 95% випадків втручання засноване на лапароскопічній технології).
ЧИ МОЖНА ЗАВАГІТНІТИ З ЕНДОМЕТРІОЗОМ?
Якщо ендометріоз жіночих органів діагностували у молодої пацієнтки, основним завданням лікарів стає відновлення та збереження її репродуктивної функції. Вагітність при такому захворюванні є можливою, однак залежить від ступеня його складності.
Рівень розвитку сучасної гінекології та операційних методів дозволяє зберігати здатність до народження дитини у 60% прооперованих жінок віком від 20 до 36 років.
Спеціалісти, які займаються лікуванням ендометріозу, констатують – незважаючи на те, що побороти безпліддя вдається не завжди, шанси на вагітність все ж таки зберігаються. Однак треба знати, що протягом 5-річного періоду після завершення терапії симптоматика захворювання проявляється повторно у 50% випадків.
Щоб відновити нормальну роботу репродуктивних органів та повністю вилікувати ендометріоз, важливо своєчасно звернутися до лікаря. Наші фахівці проводять якісне лікування такої патології, допомагають зберігати Ваше здоров'я та уникати незворотних змін.
Не відкладайте звернення до спеціаліста! Запишіться на прийом за допомогою форми зворотного зв'язку, або набравши один із контактних номерів телефону, представлених на сайті.