Що таке ЕКЗ в природному циклі (ЕКЗ-ПЦ)? Цей метод називається ще «природним протоколом». Його характерна особливість - відсутність необхідності в гормональній стимуляції.
Схема отримання однієї яйцеклітини, дозрілої природним чином, використовується у пацієнток, що мають категоричні протипоказання до проведення стимуляції. Її застосовують, якщо в попередніх спробах ЕКЗ було отримано недостатньо зрілих ооцитів або вони мали погану якість.
У МЦ «Медікал Плаза» до природного протоколу звертаються в наступних випадках:
- якщо жінка відмовляється проходити стимуляцію;
- при наявності у пацієнтки діагнозу «СПКЯ»;
- якщо є високий ризик розвитку СГЯ (синдрому гіперстимуляції яєчників);
- при онкологічних захворюваннях перед хіміотерапією;
- при наявності протипоказань до проведення гормональної стимуляції.
Завдяки цьому методу вдається уникнути виникнення побічних ефектів, що виникають на тлі введення додаткових доз гормонів. Також природний протокол збільшує ймовірність отримання єдиної яйцеклітини високої якості, обраної організмом самостійно. Далі докладно описано, як проходить ЕКЗ в природному циклі, якими перевагами і недоліками володіє ця репродуктивна техніка.
ЯК РОБЛЯТЬ ЕКЗ В ПРИРОДНОМУ ЦИКЛІ - ОБОВ'ЯЗКОВІ ЕТАПИ
Для кожної пацієнтки важливо мати уявлення, як робиться ЕКЗ в природному циклі. При такому підході основні процеси росту фолікула і дозрівання ооцита повинні відбуватися в жіночому організмі. Обов'язково проводиться УЗД-моніторинг, що уточнює особливості росту фолікула. Іноді виникає необхідність у вимірі деяких гормональних параметрів, для чого береться венозна кров. Щоб отримати зрілий ооцит, перед його взяттям жінці внутрішньом'язово вводять препарат хоріонічного гонадотропіну (за 36 годин до процедури).
Коли виконують ЕКЗ в природному циклі без стимуляції, для взяття яйцеклітини здійснюють трансвагінальну пункцію яєчника. Ця хірургічна процедура може проходити як під нетривалою внутрішньовенною анестезією, так і без наркозу (такий момент заздалегідь узгоджують з пацієнткою).
У день, коли повинна відбутися овуляція, лікар бере у жінки ооцит, який підлягає заплідненню в умовах in vitro. З цією метою застосовується біоматеріал партнера (в деяких випадках - донора). Протягом 5 діб отриманий ембріон досягає стадії бластоцисти, потім впроваджується в порожнину жіночої матки. Умови цього процесу аналогічні традиційній програмі ЕКЗ.
СТРУКТУРА ПРОГРАМИ
Безпосередньо перед процедурою передбачені консультація, гінекологічний огляд, УЗД-дослідження, проведене на початку менструального циклу. Далі фахівці нашої клініки здійснюють:
- фолікулометрію (УЗД-моніторинг, що відслідковує зростання фолікула);
- трансвагінальну пункцію фолікула (проводиться без знеболювання або під загальним нетривалим наркозом).
Після цих маніпуляцій пацієнтка надходить в комфортабельну палату, де знаходиться протягом двох годин. На наступному етапі лікар поміщає ембріон всередину матки, здійснює контроль за його станом до настання вагітності.
КОМУ РЕКОМЕНДОВАНА ПРОГРАМА ЕКЗ В ПРИРОДНОМУ ЦИКЛІ
Існують різні показання до ЕКЗ в природному циклі. Метод застосовується щодо наступних категорій пацієнтів:
- Жінок різного віку з підтвердженою овуляцією (ЕКЗ-ПЦ варто застосовувати до 37 років, також програма приносить позитивні результати в більш зрілому періоді).
- Пар з діагностованим трубним або чоловічим безпліддям.
- Жінок, у яких на 2-4 дні менструального циклу рівень ФСГ нижче 15-18 мМО / мл, а вміст естрадіолу перевищує 75 пмоль / л.
- Пацієнток з онкологічними діагнозами, схильних до тромбоемболічних ускладнень (станами, які виступають прямими протипоказаннями до гормональної стимуляції суперовуляції).
- Пар, які бажають уникнути придбання дорогих стимуляторів яєчників (такі засоби обов'язково використовуються при проведенні стандартного ЕКЗ).
- Партнерів, які відмовляються виконувати кріоконсервацію ембріонів. Якщо отриманий ембріон володіє хорошими характеристиками, і може бути перенесений в маткову порожнину, заморожувати залишені екземпляри не потрібно. Це стосується пацієнтів, що проходять звичайну програму екстракорпорального запліднення. При цьому фахівці отримують не один, а більше ооцитів, що залишилися і які можуть застосовуватися для кріо ЕКЗ в природному циклі.
Програму ЕКЗ-ПЦ рекомендується також проходити пацієнтам, які вважають неетичним вибирати кращий ембріон серед отриманих, і використовувати його для перенесення в порожнину матки (цей момент є одним з основних принципів традиційного екстракорпорального запліднення).
Важливо знати! Виконуючи ЕКЗ в природному циклі, репродуктологи клініки «Medical Plaza» часто вдаються до методикиІКСІ, що сприяє успішному зачаттю. При цьому вибір яйцеклітини і здорового сперматозоїда виконується ручним способом, а чоловіча статева клітина вводиться через оболонку ооцита за допомогою тонкої голки. У ПЦ отримують не більше 1-2 яйцеклітин, а ІКСІ стає «страховкою» від можливої невдачі.
Програма ЕКЗ-ПЦ нерідко розглядається як альтернатива для пацієнток, які в минулому мали невдалі спроби проведення звичайного ЕКЗ (на тлі відсутності відповіді на стимулювання яєчників, отримання низькоякісних ооцитів).
При значному зниженні оваріального резерву (уточнюється після того, як будуть з'ясовані рівень антимюллерова гормону, показники естрадіолу, кількість антральних фолікулів, які визначаються методом трансвагінального УЗД) пара може скористатися донорськими яйцеклітинами. При таких обставинах здійснюється програма ЕКЗ в природному циклі із застосуванням біоматеріалу, взятого у донора.
ЯКІ ПЕРЕВАГИ МАЄ ПРОГРАМА ЕКЗ-ПЦ
ЕКЗ в природному циклі, плюси і мінуси методу детально висвітлюються лікарями нашого центру перед проведенням процедури. Репродуктивна техніка володіє чималою кількістю переваг.
ЕКЗ в природному циклі з мінімальною стимуляцією розглядається як безпечний і дієвий спосіб запліднення, не вимагає застосування великої кількості фармакологічних засобів. Крім зниженого медикаментозного навантаження, метод характеризується відсутністю великих економічних витрат, пов'язаних з потребою в дорогих препаратах (такі ліки обов'язково використовують в процесі стимуляції суперовуляції, передбаченою стандартним ЕКЗ).
Значним плюсом програми ЕКЗ в природному циклі вважається можливість її реалізації протягом декількох послідовних циклів. Крім цього, процедура допомагає запобігти багатоплідній вагітності, уникнути розвитку СГЯ.
Проведені дослідження підтвердили - ембріони, отримані в процесі реалізації стандартного ЕКЗ і застосування препаратів, що стимулюють функцію яєчників, мають більш низьку якість в порівнянні з ембріонами, отриманими завдяки програмі ЕКЗ-ПЦ. Це пояснюється негативним впливом фармакологічних препаратів на якість яйцеклітин, а також властивості ендометрія, що вимагаються для успішного зачаття і виношування.
Вартість ЕКЗ в природному циклі доступна для різних категорій пацієнтів. Метод схвалюється багатьма кваліфікованими лікарями. ЕКЗ-ПЦ широко застосовується в репродуктивних клініках великих міст України: Київ, Харків, Дніпро та ін.
ЕФЕКТИВНІСТЬ РЕПРОДУКТИВНОЇ МЕТОДИКИ
Ефективність процедури багато в чому визначається віком пацієнтки. Найменш результативним є ЕКЗ в природному циклі після 40 років.
Сучасна медична статистика повідомляє наступне:
- після ЕКЗ-ПЦ імовірність настання вагітності у віці 40 і більше років становить в середньому 3-6%;
- для пацієнток молодше 39 років цей показник досягає 11-53%.
Репродуктологи МЦ «Medical Plaza» стверджують - серед тих, у кого вийшло ЕКЗ в природному циклі, переважають жінки молодше 36-38 років. У цій категорії пацієнток частота настання повноцінної вагітності склала не менше 36%.
ЧИ Є У ПРОГРАМИ НЕДОЛІКИ?
Згідно з багаторічними спостереженнями, у 10-15% жінок в процесі проведення УЗД-моніторингу, перед етапом трансвагінальної пункції, спостерігають передчасну овуляцію. Також не можна виключати забору недостатньо зрілого ооцита, або його повної відсутності. Незважаючи на таку ймовірність, для більшості пацієнток процедура трансвагінальної пункції проходить успішно, з отриманням здорової яйцеклітини.
Після запліднення, що відбулося, лікар не завжди отримує якісні ембріони. Частина з них не здатні продовжувати свій розвиток у пробірці, і вважаються непридатними для впровадження в маткову порожнину.
На підставі всього вищесказаного можна говорити про середню ефективності програми. У цифрах цей показник досягає 20%, що також підтверджують відгуки про ЕКЗ в природному циклі.
НАЯВНІСТЬ ПРОТИПОКАЗАНЬ
Список протипоказань до застосування програми ЕКЗ в природному циклі збігається з вимогами, що діють відносно стандартного екстракорпорального запліднення. Говорити про наявність чи відсутність обмежень для здійснення цієї процедури може репродуктолог після ретельного обстеження організму пацієнтки. В окремих випадках жінці потрібно проконсультуватися з іншими фахівцями (мамологом, ендокринологом, неврологом, онкологом).
Підготовка до ЕКЗ в природному циклі аналогічна стандартним методом. Пацієнтки здають аналізи, які повністю збігаються з переліком процедур, обов'язкових при здійсненні стандартної програми екстракорпорального запліднення. Вибором ефективної тактики ведення пари, яка бажає стати батьками, і уточненням доцільності виконання ЕКЗ в природному циклі, повинен займатися тільки досвідчений фахівець.
Репродуктологи центру «Medical Plaza» допоможуть точно визначити, чи підходить пацієнту протокол ЕКЗ-ПЦ. Клієнти нашої клініки отримують максимальні шанси зробити ЕКЗ в природному циклі з першого разу.
Звертаючись до лікарів клініки «Медікал Плаза», можна зберігати повну впевненість у високих шансах на настання вагітності і народження довгоочікуваної дитини. Ціна на ЕКЗ в природному циклі повідомляється під час індивідуальної бесіди з репродуктологом і визначається з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнтки.