У ситуації, коли абсолютно здорова жінка не може завагітніти, фахівці призначають обов'язкове обстеження її партнеру. Однією з причин відсутності зачаття може стати чоловіча азооспермія. Далі буде розглянуто особливості цієї патології і способи її ефективного лікування.

ЩО ТАКЕ АЗООСПЕРМІЯ?

При азооспермії в спермі відсутні чоловічі статеві клітини - сперматозоїди. Саме цей фактор призводить до нездатності здійснити повноцінне зачаття. У результаті азооспермія і вагітність розглядаються як несумісні поняття.

Існує 2 різновиди патології:

  • обструктивна азооспермія (ОА);
  • необструктивна (НА).

Якщо має місце перший варіант захворювання, сперматозоїди виробляються в яєчках, проте не залишають їх межі. Обумовлено це непрохідністю сім'явиносних проток. При необструктивній формі хвороби, що розглядається як секреторна азооспермія, синтез чоловічих статевих клітин порушений - вони можуть повністю бути відсутніми, або утворюватися поодинично.

ЧИ ЛІКУЄТЬСЯ АЗООСПЕРМІЯ?

У минулому патологія вважалася важковиліковною. Сьогодні твердження «азооспермія - це вирок» втратило свою актуальність. Завдяки досягненням сучасної медицини багатьом чоловікам вдалося позбутися від такого захворювання і отримати високий шанс на батьківство.

У неускладнених випадках, коли порушення пов'язують з виконаною раніше перев'язкою сім'явиносних проток (хірургічний метод контрацепції), призначається відновна операція. Якщо азооспермію спровокував знижений гормональний фон, лікування також проходить успішно.

Необхідно розуміти, що велика частина пацієнтів з такою патологією страждає безпліддям через фактори, непереборні терапевтичними методами. Причини азооспермії можуть полягати в генетичному збої або мати нез'ясовану етіологію. Однак і в таких випадках не варто впадати у відчай - кваліфіковані лікарі здатні допомогти кожному пацієнту.

Сучасні фахівці користуються методиками, суть яких полягає в отриманні статевих клітин з яєчок і їх застосуванні в програмі ЕКЗ (ІКСІ). Подібна техніка отримання чоловічих сперматозоїдів називається біопсією. Згідно зі статистикою, цей метод дозволив зачати дитину не менше 60% пацієнтів.

Успішність проведення біопсії багато в чому визначається важкістю перебігу хвороби. Щоб визначити характер азооспермії і оцінити шанси на отримання сперматозоїдів, лікар-андролог проводить ретельне обстеження хворого. Отримавши необхідні дані, фахівець вибирає оптимальний метод проведення біопсії, здатний забезпечити позитивний ефект у кожному конкретному випадку.

Якщо лікар поставив невтішний діагноз, не варто довго роздумувати, де лікувати азооспермію. Звернувшись в наш центр, Ви отримаєте найвищі шанси на повне одужання.​

МЕТОДИКИ БІОПСІЇ

Лікування пацієнтів з азооспермією може проводитися різними способами. У процесі проведення біопсії фахівці клініки «Medical Plaza» застосовують:

  • аспіраційну техніку;
  • відкриту форму втручання.

АСПІРАЦІЙНА БІОПСІЯ

Після детального обстеження пацієнта лікар визначає, як лікувати азооспермію. Якщо патологія протікає за відносно сприятливих обставин, отримати позитивний результат вдається завдяки хірургічному проколу стінки придатка яєчка. З цією метою використовується спеціальна тонка голка. Процедура має назву PESA (ТЕSА).

Маніпуляція має на увазі застосування місцевого знеболювання або загальної анестезії. Весь процес займає кілька хвилин. Вже за годину після проведеного лікування пацієнт може покинути клініку.

МЕТОД ВІДКРИТОЇ БІОПСІЇ

Більш складні випадки вимагають вилучення певної кількості тканини. Щоб виявити сперматозоїди, вдаються до виконання відкритої біопсії.

На першому етапі втручання виконується через розріз шкіри в ділянці мошонки, що досягає 1 см (процедура ТЕСЕ). Після цього лікарю вдається отримати фрагмент тканини яєчка, розмір якої не перевищує розміри рисового зерна. Іноді таких матеріалів потрібно кілька.

У фіналі процедури на місце розрізу накладають розсмоктувальні шви. Метод не вимагає госпіталізації. За 2-3 години після втручання чоловікові дозволяється повернутися додому.

МІКРОХІРУРГІЧНА ПРОЦЕДУРА

Якщо у пацієнта підтвердилася необструктивна азооспермія, часто призначається лікування, засноване на інноваційному підході - мікрохірургічна біопсія яєчка (micro-ТЕSЕ). Метод полягає у виконанні більшого розрізу шкіри мошонки, і проведенні повного систематичного пошуку сперматозоїдів.

Під час такої маніпуляції застосовується операційний мікроскоп, завдяки якому хірург знаходить розширені сім’яні канальці з життєздатними сперматозоїдами. Час перебування пацієнта в стаціонарі після виконання micro-ТЕSЕ не перевищує 2-3 годин.

РОБОТА З БІОМАТЕРІАЛОМ

Пацієнтам, які пройшли лікування, варто знати - азооспермія і ЕКЗ тісно пов'язані між собою. Після біопсії біологічним матеріалом чоловіка займається лікар-ембріолог. Успішність процедури багато в чому визначається професійністю цього фахівця.

Ембріолог обробляє отриману тканину, виділяє з неї статеві клітини і приступає до штучного запліднення. Щоб отримати необхідний результат і підвищити шанси на благополучну вагітність, фахівець повинен мати у своєму розпорядженні достатню кількість яйцеклітин партнерки. Решта життєздатних сперматозоїдів підлягають заморожуванню, і можуть бути використані в майбутньому.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ПРОЦЕДУРІ?

У день, на який призначено хірургічне лікування азооспермії, лікар ще раз інформує пацієнта про всі деталі майбутньої процедури. Якщо маніпуляція буде проходити під загальним наркозом, потрібно обговорити з анестезіологом відповідний метод знеболення. Щоб виконати аспіраційну біопсію, зазвичай використовують місцеву анестезію.

Перш ніж здійснити лікування, потрібно здати необхідні передопераційні аналізи. Пацієнт повинен обов'язково повідомити лікаря, чи є в його організмі імпланти, стенти, штучні клапани тощо. Також необхідно розповісти лікарю, чи приймаються в даний момент препарати для розрідження крові (Варфарин, Аспірин або інші).

Незадовго до біопсії необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:

  • напередодні процедури вечеряти не пізніше 20:00, вживаючи легку їжу;
  • в день лікування, зранку відмовитися від будь-яких продуктів і напоїв;
  • виконати ретельне гоління зони мошонки, передньої поверхні стегон (не можна голитися увечері - це може спровокувати нагноєння в ділянках видаленого волосся).

У період підготовки до процедури важливо приймати всі призначені лікарем медикаменти, суворо дотримуючись зазначені дозування.

ОСОБЛИВОСТІ ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНОГО ПЕРІОДУ

Після виписки з клініки, яка найчастіше здійснюється в день процедури, необхідно дотримуватися всіх рекомендацій лікуючого фахівця:

  • в першу добу приймати знеболюючі препарати (обов'язково на ніч);
  • в наступні дні утримуватися від статевих контактів;
  • виключити інтенсивну фізичну активність (заняття спортом заборонені протягом 2-3 тижнів).

Дотримуватися спеціальної дієти не потрібно. Іноді пацієнтів можуть турбувати незначний дискомфорт і припухлість в частині проведення операції. Подібні явища не є патологією, і зникають самостійно за декілька днів.

ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ АЗООСПЕРМІЇ В МЦ «МЕДІКАЛ ПЛАЗА»

Фахівці нашої клініки володіють глибокими знаннями в галузі чоловічої репродуктивної медицини. У центрі проводиться високоточна діагностика азооспермії, працюють досвідчені андрологи, репродуктологи, ембріологи і генетики, що допомагають бездітним парам стати батьками.

Звернувшись до нас, можна більше не шукати відповіді на запитання - азооспермія лікується чи ні. Наші лікарі регулярно проходять стажування в провідних зарубіжних центрах, і володіють усіма актуальними методами усунення патології. У клініці є багатопрофільний стаціонар з оперблоком, обладнаний новітньою апаратурою для проведення мікрохірургічних маніпуляцій. Також центр «Medical Plaza» має сучасну ембріологічну лабораторію і кріобанк.

Ми проводимо найбільш ефективне лікування азооспермії в Україні, і беремося допомогти чоловікам навіть з найважчими формами патології. При зверненні в наш центр кожен пацієнт отримує максимальні шанси на одужання і щасливе батьківство. Ціна на лікування в клініці визначається видом захворювання, його етіологією, складністю протікання і повідомляється кожному пацієнту індивідуально.