Аденоміоз
Аденоміоз відповідно до міжнародної класифікації має назву внутрішнього генітального ендометріоза.
ХАРАКТЕРИСТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ
Не всі пацієнтки володіють інформацією стосовно того, що таке аденоміоз. При цьому порушенні відбувається проростання ендометрія в міометрій (матковий шар, утворений м'язами). Клітини ендометрія збільшуються в розмірах, стаючи причиною виникнення запалень та вузлів. При відсутності якісного лікування аденоміоз провокує утворення пухлин. Патологія здатна ставати серйозною перешкодою при бажанні завагітніти.
Незважаючи на всю складність такої хвороби, у пацієнток зберігаються шанси на зачаття та виношування. На початковому етапі захворювання вагітність дозволяє скоротити осередки ендометріоїдних клітин в м'язовому шарі та прискорити процес одужання. Пояснюється таке явище виробленням в організмі майбутньої матері прогестерону – особливого гормону, здатного забезпечувати стійку ремісію.
ЧИ ЗДАТНИЙ АДЕНОМІОЗ ПЕРЕХОДИТИ В РАК?
Така ймовірність присутня у пацієнток, які ігнорують прояви хвороби та не проходять адекватного лікування. Саме тому фахівці попереджають про важливість своєчасного звернення до лікаря.
Якщо не лікувати аденоміоз, значно зростає ризик розвитку безпліддя. Також можуть виникати кровотечі, які вимагають надання жінці негайної медичної допомоги.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ АДЕНОМІОЗА
Кращі представники сучасної медицини продовжують шукати відповідь на питання – що викликає аденоміоз? Точні причини хвороби поки що не встановлені, проте добре відомі фактори, котрі здатні її викликати:
- гормональний дисбаланс;
- пошкодження базальної мембрани між ендометрієм та міометрієм.
Ендометрій та міометрій розділяються між собою за допомогою базальної мембрани. Коли ця структура пошкоджується, відбувається неконтрольоване та неправильне зростання ендометрія.
До інших провокуючих чинників відносять аборти, використання внутрішньоматкових спіралей, пологові ускладнення, нерегулярне статеве життя.
В деяких випадках аденоміоз матки може бути наслідком безконтрольного прийому оральних контрацептивів, інфекційно-запальних захворювань сечостатевої системи, проведення хірургічних маніпуляцій в області матки (одна з найпоширеніших операцій – Кесарів розтин).
Патологію виявляють у жінок, які ведуть нездоровий спосіб життя, регулярно переживають стресові ситуації, мають ослаблений імунітет або генетичну схильність до розвитку порушення.
ФОРМИ ТА СТАДІЇ ХВОРОБИ
Аденоміоз тіла матки може бути:
- осередковим;
- вузловим;
- дифузним.
При осередковому типі захворювання клітини ендометрія виявляються в різних шарах матки (підслизистому, м'язовому). Накопичуючись, ці структури утворюють патологічні осередки.
Якщо має місце вузлова форма патології, залозистий епітелій проникає до міометрія, після чого утворюються численні вузлики. Останні дуже нагадують зовні міоматозні вузли.
Особливість дифузного аденоміоза – рівномірне вростання ендометріоїдних клітин до поверхні слизової оболонки матки. Іноді тут формуються своєрідні «кишені». Вони являють собою скупчення клітинних структур, що потрапляють всередину м'язового шару.
Аденоміоз здатний протікати в 4 стадії, які визначаються поширеністю враження та глибиною проникнення ендометрія до маткової стінки:
Перша | Глибина проростання до підслизового шару не перевищує 2-4 мм |
Друга | Патологічний процес вражає до 50% товщини міометрія |
Третя | Ступінь проникнення ендометрія до структури міометрія перевищує 50% |
Четверта | Ендометрій виходить за межі м'язового шару, поширюючись на очеревину малого таза та сусідні органи. |
З ЯКИМИ СИМПТОМАМИ ПРОТІКАЄ АДЕНОМІОЗ?
Симптоматика захворювання залежить від стадії її розвитку та індивідуальних особливостей жінки (віку, загального стану організму). У початковому періоді аденоміоз часто не набуває виражених проявів. Саме тому діагностувати першу стадію захворювання здатний тільки досвідчений спеціаліст.
При прогресуванні аденоміоза проявляється його основна ознака, яка приймає форму болісних, рясних менструацій. Патологічні виділення можуть бути присутніми більше 8 днів та містять в собі кров'яні згустки.
Крім нетипових місячних, порушення проявляється наступними ознаками:
- болісними відчуттями під час статевого акту;
- збоями менструального циклу;
- наявністю кров'яних виділень з піхви між менструаціями;
- болями в нижньому відділі живота;
- зниженням рівня гемоглобіну.
На четвертій стадії хвороби виникає такий виражений симптом як здуття живота.
ДІАГНОСТИКА ПАТОЛОГІЇ
У МЦ «Медікал Плаза» проводиться комплексна діагностика аденоміоза. У багатьох випадках спеціалісти говорять про наявність захворювання вже на підставі наявного анамнезу, а також результатів загального гінекологічного огляду та кольпоскопії.
У пацієнток з аденоміозом матка набуває специфічної форми, що нагадує кулю. Також цей репродуктивний орган значно збільшується, досягає розмірів, характерних для 5-6 тижнів вагітності.
Щоб поставити точний діагноз, правильно визначити стадію хвороби та призначити ефективний лікувальний курс, фахівці нашого центру проводять лабораторну та інструментальну діагностику.
ЛАБОРАТОРНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
На цьому етапі обстеження виконуються аналізи крові пацієнтки (клінічний, біохімічний). Також проводиться обов'язкове дослідження на гормони. Крім цього, гінеколог бере у жінки мазок на цитологію та визначення типу флори.
ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ДІАГНОСТИКА
Процедура включає в себе:
- дослідження органів малого таза ультразвуком (УЗД);
- МРТ матки (призначається в тих випадках, коли УЗД не дозволяє встановити стадію патології);
- гістероскопію з біопсією (також може проводитися вишкрібання ендометрія для гістології).
Медичний центр «Медікал Плаза» має необхідне сучасне обладнання для проведення якісної діагностики. Найновіша апаратура дозволяє виявляти аденоміоз на ранній стадії, коли симптоми ще не спостерігаються. Досвідчені спеціалісти нашого закладу зі 100% точністю встановлять причину розвитку патології, підберуть найбільш результативні та безпечні методи боротьби із захворюванням.
ЯК ЛІКУЮТЬ АДЕНОМІОЗ МАТКИ?
У МЦ «Medical Plaza» для кожної пацієнтки розроблюється індивідуальна схема терапії. Перед тим, як прийняти рішення стосовно лікування аденоміоза, спеціаліст визначає стадію порушення, уточнює наявність супутніх захворювань. Обов'язково беруться до уваги вік, анамнез, загальний стан здоров'я жінки.
Після розгляду всіх факторів фахівець повідомляє, як буде проходити лікування адноміоза. Боротьба із патологією може здійснюватися двома способами – консервативним або хірургічним.
КОНСЕРВАТИВНА ТЕРАПІЯ
Такий вид лікування здатний забезпечити позитивний результат тільки на ранньому етапі перебігу хвороби. Також консервативну терапію застосовують з метою підвищення ефективності хірургічних методів.
Медикаменти, які призначаються пацієнткам з аденоміозом, допомагають:
- стабілізувати гормональний фон;
- усунути негативні симптоми;
- зміцнити імунну систему;
- попередити можливий рецидив.
Всі види препаратів підбираються індивідуально. Якщо проводиться лікування гормонами та іншими фармакологічними засобами, менструальний цикл нормалізується в середньому за 4-6 тижнів.
Необхідно розуміти – швидко вилікувати аденоміоз вдається не завжди. Медикаментозний курс здатний займати тривалий час – кілька місяців або навіть років.
ХІРУРГІЧНЕ ВТРУЧАННЯ
Операція стає необхідною на пізніх стадіях хвороби. Хірургічне втручання в першу чергу призначається пацієнткам із вузловими або осередковими формами аденоміоза. Оперативний метод полягає у видаленні ділянок тканин та вузлів, нормалізації форми та структури маткової стінки, усуненні постійно зростаючого слизового шару, здатного спровокувати розвиток кровотечі.
Спеціалісти медичного центру «Медікал Плаза» застосовують різні способи оперування пацієнток із аденоміозом:
- Гістероскопію.
- Емболізацію маткових артерій.
- Гістеректомію.
Гістероскопія – малоінвазивна хірургічна маніпуляція, що дозволяє отримувати високі результати в процесі діагностики та лікування патології. Метод заснований на застосуванні короткочасного наркозу та не потребує тривалої госпіталізації. Вже за 2-3 години після лікування пацієнтка може бути відпущена додому.
Емболізація маткових артерій (ЕМА) – один із найбільш актуальних способів боротьби з аденоміозом. Під час втручання призупиняється кровотік, що постачає сформовані вузли, а патологічні осередки склерозуються. ЕМА проводять із використанням місцевої анестезії. Весь процес займає від 10 хвилин до 2 годин.
Лікування аденоміозу матки методом гістеректомії є радикальною процедурою, яка застосовується в складних ситуаціях:
- при активному прогресуванні захворювання;
- у випадку підвищеного ризику враження сусідніх органів або тканин.
Операція полягає у видаленні матки. Щоб відновитися після такого втручання, пацієнтки потребують тривалого часу.
ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ АДЕНОМІОЗА В МЦ «MEDICAL PLAZA»
Аденоміоз ні в якому разі не повинен розглядатися як вирок та невиліковне захворювання. Також не варто вважати цю патологію підставою для відмови від вагітності та материнства. Фахівці нашого медичного центра володіють всіма сучасними методами боротьби з аденоміозом та допомагають вилікувати захворювання на будь-яких стадіях розвитку.
Ми знаємо, як позбавити наших пацієнток від різних форм хвороби, включаючи аденоміоз шийки матки. Досвідчені хірурги медичного центру «Медікал Плаза» гарантовано збережуть репродуктивну функцію та допоможуть підготуватися до успішного виношування. Вартість лікування в нашому закладі визнана однією з найбільш доступних на території Україні.