Брадикардія
Серце - це м'язовий орган, який перекачує кров по всьому організму. Його скорочення виникає завдяки електричним стимулам, які генеруються в спеціалізованих клітинах. У разі порушення вироблення або проведення імпульсу серцевий ритм порушується. Якщо він сповільнюється, йдеться про брадикардію.
Нормальні показники ЧСС - це запорука здорового функціонування всього організму. Завдяки роботі серця тканини забезпечуються киснем і отримують живлення. У разі скорочення частоти серцевих скорочень може порушуватися функціонування життєво важливих органів і систем. Якщо вчасно нічого не зробити, все може закінчитися фатально. Важливо якомога швидше обстежитися й отримати медичну допомогу.
Що собою являє брадикардія?
Брадикардія - це різновид порушення серцевого ритму, за якого частота серцевих скорочень становить менше ніж 60 ударів на хвилину.
У нормі в дорослих ЧСС коливається в межах 60-90 уд/хв. Через рідкісні удари серця відбувається порушення кровообігу і подачі кисню до внутрішніх органів. Передусім при цьому страждають головний мозок, серцево-судинна та дихальна системи. Стан потребує професійного спостереження і комплексної медичної допомоги. Брадикардія загрожує розвитком серйозних ускладнень, аж до набряку легенів, зупинки серця або брадизалежної фібриляції шлуночків серця.
При цьому важливо вміти розмежовувати норму від патології. Не завжди відхилення в показниках вважаються патологією. На цей параметр можуть впливати різні чинники - фізичні навантаження, маса тіла, загальний стан здоров'я, рівень стресу, температура довкілля тощо. Фізіологічне зниження ЧСС спостерігається у спортсменів за рахунок великої натренованості серцевого м'яза. Потоншення ритму відбувається у всіх людей у стані спокою, а також під час сну. Для розуміння того, в яких випадках показана кардіостимуляція і який вид електрокардіостимуляції застосовувати, з періодичністю приблизно 1 раз на п'ять років, Європейською Асоціацією Кардіологів виписуються рекомендації. Останні рекомендації Європейської Асоціації Кардіологів щодо електрокардіостимуляції та ресинхронізуючої терапії від 2021 року затверджені двадцятьма експертами Європейської Асоціації Серцевого ритму. Ці рекомендації писали 68 провідних фахівців з усього світу. Написані вони на 92 сторінках і в них наведені посилання на 844 дослідження та наукові доповіді.
Причини виникнення
Брадикардія рідко виступає у вигляді окремої патології. Найчастіше вона є симптомом, що сигналізує про наявність проблем в інших органах або системах, а саме:
- ішемія, інфаркт міокарда;
- інтоксикації організму;
- міокардит;
- кардіосклероз;
- неврози;
- вроджені аномалії;
- гіпотиреоз;
- пухлинні процеси;
- кишкові інфекції;
- виразкова хвороба;
- ендокринні розлади;
- черепно-мозкові травми;
- синдром обструктивного апное;
- порушення обмінних процесів;
- електролітні порушення;
- вплив деяких лікарських препаратів.
Брадикардія може бути спричинена тривалим голодуванням, переохолодженням, хронічним стресом, шкідливими звичками (куріння, алкоголізм). Зменшення серцевих скорочень спостерігається і під час механічного тиску краваткою або коміром. Нерідко брадикардія спостерігається у літніх людей і розвивається у зв'язку зі старінням організму. Також проблема може мати спадковий характер.
Клінічні симптоми
Яскравих клінічних проявів за брадикардії, як правило, не спостерігається. Найчастіше ознаки патології виявляються чисто випадково під час діагностичного обстеження. Симптоми брадикардії з'являються здебільшого при зниженні показників ЧСС до 40 ударів на хвилину і нижче. Що нижчий пульс і що довше зберігається брадикардія, то сильніше проявляються клінічні ознаки. Найчастіше пацієнти скаржаться на:
- запаморочення;
- різку слабкість;
- блідість шкіри;
- непритомні стани;
- швидку стомлюваність;
- задишку, утруднене дихання;
- оборотні зорові розлади;
- відчуття нестачі повітря;
- нестабільність артеріального тиску;
- болі в грудній клітці;
- рясне потовиділення;
- порушення концентрації уваги;
- неуважність, провали пам'яті;
- епізоди сплутаної свідомості.
Діагностика брадикардії
Діагностикою брадикардії займається кардіолог. Обстеження починається з вивчення скарг пацієнта, збору історії хвороби та проведення огляду. Пильна увага приділяється пульсу, звучності серцевих тонів і частоті дихальних рухів.
Для постановки діагнозу потрібна комплексна діагностика, яка може включати:
- ЕКГ (зокрема, добове моніторування);
- велоергометрію;
- ЕхоКГ (УЗД серця);
- ЧПЕФІ;
- МРТ;
- рентгенографія грудної клітки;
- біохімія дослідження крові;
- ядерне сканування;
- стрес-тест;
- тил-тест;
- атропінова проба;
- катетеризація серця.
Лікування брадикардії
Тактика лікування брадикардії пов'язана з безпосередньою причиною, що викликала порушення серцевого ритму. Залежно від клінічної ситуації, застосовуються медикаментозні та оперативні методи. Якщо порушення не супроводжується відхиленнями в роботі серця і не впливає на самопочуття, за пацієнтом встановлюється динамічне спостереження.
Незалежно від того, що викликало брадикардію, перед фахівцями стоїть завдання - довести показники ЧСС до того рівня, за якого буде забезпечено достатнє кровопостачання організму. Якщо ураження ритму виникло на тлі якогось захворювання, наприклад, електролітних розладів або гормональних порушень, для стабілізації пульсу достатньо усунути основну проблему. Якщо ж зниження частоти серцевих скорочень розвинулося внаслідок приймання певних медикаментозних засобів, лікар може порекомендувати змінити дозування препарату або замінити його на інші ліки, що не спричинятимуть змін з боку ЧСС.
Якщо медикаментозним шляхом не вдається домогтися нормалізації ритму, вдаються до хірургічних методів. Пацієнту імплантується кардіостимулятор, який допомагає підтримувати серцевий ритм і сам генерує електричні імпульси з потрібною частотою. Прилад являє собою невеликий компактний пристрій, який імплантується під шкіру в ділянку грудей. Сучасні методи встановлення кардіостимулятора малоінвазивні й виконуються через невеликий розріз під місцевою анестезією. Ускладнення під час такої операції бувають відносно рідко. Після встановлення кардіостимулятора самопочуття поліпшується, а неприємні симптоми знижуються. Операція дарує шанс повернутися до нормального життя - подорожувати, літати на літаку, займатися спортом тощо.
Профілактика брадикардії
Як профілактику брадикардії лікарі рекомендують:
- відмову від шкідливих звичок (куріння, алкоголь, наркотики);
- ведення активного способу життя;
- підтримання ваги в межах здорової норми;
- оволодіння навичками контролю стресу;
- нормалізація артеріального тиску;
- підтримка рівня цукру та холестерину в крові в межах норми;
- дотримання збалансованого раціону харчування;
- помірні фізичні тренування без надмірних навантажень;
- відмова від самолікування, дотримання дозування і режиму прийому лікарських препаратів;
- своєчасне лікування серцево-судинних патологій;
- проведення регулярних профілактичних оглядів.
Для діагностики та лікування брадикардії звертайтеся в клініку «Медікал Плаза». У нас працюють найкращі кардіологи міста, які знають і люблять свою справу. Клініка оснащена потужним лікувально-діагностичним обладнанням і власною лабораторією. Наші лікарі проведуть ретельну діагностику, на підставі її результатів вам буде призначено ефективну схему лікування. Якщо буде потрібна установка кардіостимулятора, наші фахівці проведуть операцію на високому рівні. Звертайтеся, в «Медікал Плаза» Ваше серце в надійних руках!