Астроцитома
Що таке астроцитома головного мозку
Астроцитома - це тип пухлини, що розвивається з астроцитів (одного з основних видів гліальних клітин), які являють собою підтримуючу тканину в центральній нервовій системі та виконують різні функції - забезпечення структурної підтримки нервовим клітинам, участь у метаболізмі тощо.
«Улюбленим» місцем локалізації астроцитом є великі півкулі. Рідше пухлина зустрічається в ділянці мозочка і ще рідше - в спинному мозку. Є доброякісні астроцитоми, які добре піддаються лікуванню, і злоякісні варіанти з високим ступенем агресивності. Перші, до речі, теж становлять небезпеку, оскільки з часом можуть рецидивувати і перероджуватися. Перспективи тим кращі, чим раніше було діагностовано захворювання. Однак навіть у тих випадках, коли вилікувати пацієнта не вдається, грамотна схема лікування дає змогу поліпшити його якість життя і полегшити страждання.
Етіологія захворювання
Етіологія астроцитоми є нагальною проблемою всієї онкології. Як і у випадку багатьох інших видів пухлин мозку, конкретні причини досі не були встановлені. Труднощі, пов'язані з визначенням точної етіології астроцитом, зумовлені складністю біологічних процесів, що лежать в основі їхнього розвитку пухлин, а також впливом безлічі потенційних внутрішніх (генетичних) і зовнішніх факторів. Крім того, різноманітність пухлини за морфологічними, молекулярними та клінічними характеристиками ускладнює це завдання перед ученими.
Однак проведені дослідження виявили деякі тенденції в розвитку захворювання. Серед фахівців переважає думка, що найбільшу роль у розвитку астроцитом відіграють мутації в певних генах. Крім того, фактором ризику, підтвердженим численними дослідженнями, є вплив іонізуючого випромінювання. Вплив інших детермінантів довкілля, як-от електромагнітні поля та хімічні речовини, наразі залишається предметом наукових дискусій і потребує додаткового вивчення.
Астроцитома - це рак чи ні
Відповідь на це запитання залежить від класифікації пухлини за ступенем злоякісності. Астроцитома першої стадії має доброякісний характер. Пухлина має чіткі межі й тому досить легко видаляється хірургічним шляхом. У міру прогресування процесу, новоутворення стає злоякісним. Пухлина агресивно проростає в навколишні здорові тканини, а її межі стають розмитими, що ускладнює можливість проведення оперативного лікування.
Причини розвитку
Точні причини, через які може відбуватися пухлинна трансформація клітин, до кінця не вивчені й залишаються предметом суперечок серед учених. Каталізатором у розвитку онкопатології, ймовірно, можуть послужити:
- спадкова схильність;
- травми голови;
- період постменопаузи;
- куріння, алкоголізм, наркоманія;
- радіоактивне опромінення;
- активне використання смартфонів;
- надмірна сонячна інсоляція;
- хронічна інтоксикація;
- велике вживання кави;
- раціон із високим вмістом нітратів;
- віруси високого ступеня онкогенності;
- вікові зміни;
- вплив електромагнітного поля;
- тривала робота за комп'ютером;
- вплив шкідливих хімічних речовин, продуктів нафтоперероблення.
Хоча вищезгадані чинники не є абсолютними тригерами в розвитку пухлин мозку, їхній згубний вплив на організм загалом є фактом. Ось чому так важливо дбати про своє здоров'я, мінімізувати негативний вплив детермінантів, вчасно проходити диспансеризацію і не відкладати візит до лікаря в разі появи тривожних симптомів.
Фактори ризику
Підвищений ризик появи астроцитом пов'язують із такими чинниками:
- Стать. До захворювання більш схильні чоловіки.
- Вік. Хоча пухлина може розвинутися в будь-якому віці, деякі її види частіше діагностуються у дорослих і літніх людей. Водночас пілоцитарну астроцитому частіше зустрічають у дітей і підлітків.
- Раса. Представники білої раси мають вищий ризик.
- Професія. У групі ризику перебувають працівники металообробної, хімічної та нафтопереробної галузей. Також сюди ж можна зарахувати виробництво пластику та гуми, комп'ютерів і комплектуючих оргтехніки.
Симптоми астроцитоми
Клінічна картина відрізняється різноманітністю і багато в чому залежить від типу, локалізації та розміру пухлини. Деякі утворення не викликають жодних скарг доти, доки не розвиваються до великих розмірів. Іноді ознаки слабко виражені й наростають поступово, що часто вказує на доброякісний характер. В інших же випадках клінічна картина розвивається різко і стрімко. Другий варіант більше асоціюється з високим ступенем злоякісності.
Симптоми захворювання часто списують на втому, перевтому, мігрень або депресію. Пацієнтів можуть турбувати:
- головні болі;
- нудота і блювота;
- запаморочення;
- погіршення пам'яті;
- поганий настрій;
- слабкість, апатію.
Унаслідок компресії структур мозку до клінічних проявів додаються вогнищеві симптоми. Залежно від локалізації процесу можуть бути присутніми:
- напади агресії, дратівливість;
- стан ейфорії;
- зниження інтелектуальних здібностей;
- проблеми з пам'яттю і мисленням;
- порушення координації рухів;
- нестійка і хитка хода;
- порушення мовлення, зору, слуху;
- проблеми з дрібною моторикою;
- зорові та слухові галюцинації;
- двоїння в очах, звуження полів зору;
- судоми, епілептичні напади;
- порушення рухових функцій.
Класифікація
Згідно з класифікацією Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, захворювання ділиться на чотири групи, які істотно відрізняються одна від одної за перебігом і прогнозом.
Астроцитома 1 ступеня (пілоцитарна астроцитома)
Являє собою доброякісний тип пухлини невеликого розміру. Усередині неї міститься безліч кіст. Гістологічний аналіз підтверджує доброякісний характер утворення, демонструючи наявність нормальних астроцитарних клітин без ознак атиповості.
Пухлина може рости протягом кількох років. Найчастіше її діагностують у дитячому та підлітковому віці. Відмінною рисою є наявність чітких меж, що забезпечуються капсулою, які надійно відокремлюють її від навколишніх здорових тканин мозку. Утворення рідко викликає неврологічні порушення, що робить його відносно безпечним порівняно з іншими типами онкопатологій мозку. Після тотальної резекції можливе повне одужання.
Астроцитома 2 ступеня (фібрилярна астроцитома, дифузна)
Цей тип пухлини формується переважно в півкулях мозку. Утворення відрізняється повільним ростом і відсутністю чітких меж. Воно не проростає в оболонки мозку і не дає метастази. Незважаючи на те, що пухлина класифікується як доброякісна, існує ризик рецидиву після проведеного лікування. Найчастіше фібрилярні астроцитоми діагностують у дорослих віком 20-30 років.
Астроцитома 3 ступеня (анапластична астроцитома)
Характеризується швидким ростом і високим ступенем злоякісності. Пухлина здатна проростати в прилеглі тканини. У ній відсутні чіткі межі. Пухлина має великі розміри і тенденцію до проростання в навколишні здорові структури мозку. Найчастіше трапляється в чоловіків старше 30 років. Згодом трансформується в гліобластому.
Астроцитома 4 ступеня (гліобластома)
Вважається найнебезпечнішим варіантом. Це вкрай агресивна пухлина, яка вирізняється швидкими темпами розвитку і відсутністю чітких меж. Утворення має інфільтративний ріст, що супроводжується проростанням у навколишні здорові тканини. Пухлина практично ніколи не дає метастазів за межами нервової системи. У багатьох випадках її не вдається повністю видалити. Найчастіше діагностується у чоловіків старше 40-45 років.
Гліобластома має вкрай несприятливий прогноз. У більшості випадків захворювання виявляється занадто пізно, коли пухлина встигла проникнути в прилеглі здорові тканини. Вона стрімко збільшується в розмірах, спричиняючи порушення життєво важливих функцій організму. У переважній більшості випадків протягом першого року після оперативного втручання трапляється рецидив (навіть у разі проведення променевої та хіміотерапії).
Лікування
Зважаючи на швидкий ріст пухлини, лікування вимагає термінових заходів і комплексного підходу. Вибір конкретної методики залежить від локалізації утворення, розмірів, стадії його розвитку, типу патологічного вогнища, загального здоров'я, супутніх патологій тощо.
Хірургічне втручання
Вважається головним методом лікування при астроцитомі. Завданням хірурга-оператора є максимально повне видалення пухлини з мінімальним пошкодженням здорових тканин. На жаль, не завжди астроцитому можна видалити в повному обсязі. У деяких випадках, через розташування пухлини операція взагалі неможлива.
Зважаючи на дифузну структуру та інфільтративний ріст утворення, існують високі ризики пошкодження важливих анатомічних структур. У цьому випадку лікар може прийняти рішення про часткову резекцію. Навіть видалення деякої частини пухлини може зменшити клінічну симптоматику і поліпшити загальне самопочуття. На останніх стадіях процесу операція проводиться в рамках паліативної допомоги, спрямованої на полегшення страждань пацієнта. Хірургічне втручання необхідне і для проведення біопсії. Невеликий зразок тканини береться для подальшого вивчення на предмет її злоякісності.
Для деяких пацієнтів хірургічне втручання може бути єдино необхідним методом. Для інших - рекомендується допоміжне лікування. Для того, щоб запобігти можливому рецидиву, який, до речі, трапляється доволі часто, хірургічне втручання часто доповнюється іншими методами, зокрема, хіміо- та променевою терапіями.
Для проведення операції в нашій клініці використовуються сучасні мікроскопи з можливостями флюоресцентної мікроскопії, а також інноваційна система нейронавігації. Усе це забезпечує високу безпеку і дає змогу проводити резекцію без пошкодження важливих анатомічних структур. Після таких втручань у пацієнтів є високі шанси зберегти високу якість життя і повернутися до роботи.
Променева терапія
Принцип терапії полягає у впливі іонізуючого опромінення, яке пошкоджує ДНК ракових клітин і зупиняє процес їхнього неконтрольованого поділу. Вона може бути рекомендована після хірургічного втручання, якщо пухлинні клітини були видалені не повністю, або якщо існує ризик рецидиву. У разі неоперабельного раку метод використовується як основне лікування.
Хіміотерапія
Суть методу полягає у використанні спеціальних препаратів, що блокують ріст і поширення злоякісних клітин. Може використовуватися як у вигляді окремого методу лікування, так і в комбінації з хірургією або променевою терапією.
Астроцитома: тривалість життя
Прогноз багато в чому визначається стадією, на якій було виявлено пухлину. Невтішні перспективи часто пов'язані з тим, що захворювання не дає симптомів на ранніх етапах і проблему виявляють занадто пізно.
Пілоцитарна астроцитома: прогноз
Має сприятливий прогноз. У разі тотальної резекції пухлини можливе одужання. У 90% випадків спостерігається 10-річне виживання.
Фібрилярна астроцитома: прогноз
Має порівняно добрий прогноз, але ризик рецидиву і прогресування у вищий ступінь злоякісності існує. П'ятирічне виживання варіюється в межах 50-70%.
Анапластична астроцитома: прогноз
Через високу агресивність пухлини прогноз менш сприятливий. 5-річна виживаність - близько 30%.
Гліобластома: прогноз
Прогноз вкрай несприятливий. Можливий термін життя у пацієнтів, які не отримали своєчасного лікування, становить лише три місяці з моменту появи перших симптомів. Навіть за умови проведеної терапії прогноз залишається невтішним. Тривалість життя може збільшитися максимум до двох років. Лише в 5% випадків пацієнти живуть п'ять років і довше. Для літніх людей прогноз становить не більше одного року. Після проведеного лікування часто виникає рецидив.
Не втрачайте дорогоцінний час - звертайтеся в клініку «Medical Plaza». Діагностика та лікування у нас проходить на найпрофесійнішому рівні. У клініці зібрана команда найкращих нейрохірургів міста з величезним досвідом роботи. У своїй практиці ми використовуємо інноваційне обладнання експертного класу, яке дає нам змогу ставити точні діагнози і проводити складні хірургічні втручання. Наші нейрохірурги справжні віртуози, які виконують операції з ювелірною точністю. У клініці використовується комплексний підхід до лікування з урахуванням європейських стандартів і принципів доказової медицини. Все це дає нам змогу досягати чудових результатів у терапії пацієнтів з пухлинами мозку. Фахівці нашої клініки точно знають, як Вам допомогти. Головне, це не зволікати з візитом до лікаря. Двері «Medical Plaza» відкриті для Вас!
Джерела:
- "Brain Tumors: An Encyclopedic Approach" - Andrew H. Kaye, Edward R. Laws
- "Principles and Practice of Neuro-Oncology: A Multidisciplinary Approach" – Mark Bernstein, Mitchel S. Berger
- "Handbook of Brain Tumor Chemotherapy, Molecular Therapeutics, and Immunotherapy" – Herbert B. Newton
- "Diagnostic Pathology: Neuropathology" - В.К. Kleinschmidt-DeMasters
- "Астроцитома: Патологія, Молекулярна Біологія, і Advances in Treatment" - H. DeAngelis
- "Journal of Neuro-Oncology"
- "Neuro-Oncology" - Журнал, присвячений дослідженням пухлин центральної нервової системи
- "Cancer Research Journal" – Розділи, присвячені молекулярній біології та лікуванню астроцитом
- "Clinical Neurology and Neurosurgery" – Публікації з клінічних аспектів діагностики та лікування
- "Frontiers in Neurology – Neuro-Oncology Section"
- American Association of Neurological Surgeons (AANS) – Розділ про астроцитоми
- National Cancer Institute (NCI) – Інформація про пухлини головного мозку
- European Association of Neuro-Oncology (EANO) – Рекомендації щодо лікування астроцитом
- World Health Organization (WHO) Classification of Tumours of the Central Nervous System
- Нейрохірург
- Лікар-нейрохірург