Пластика після опіків
Практично кожна людина хоча б раз у житті мала опіки. Одні відбулися легким переляком, оскільки опік зачепив тільки поверхневі шари шкіри, іншим же пощастило менше - і вони зіткнулися з глибокими та великими ушкодженнями. Самостійне загоєння тут не завжди можливе. Опік може спричиняти серйозні функціональні порушення, а також стати причиною естетичних і психологічних проблем. На щастя, сучасні досягнення реконструктивної хірургії допомагають успішно їх вирішувати, одним з яких є дермопластика.
Що таке дермопластика?
Основоположними факторами в загоєнні опіків є площа і глибина ураження. У разі значних ушкоджень шкіра не заживає сама. Велике і глибоке пошкодження призводить не тільки до порушення захисного бар'єру шкіри, а й до активізації патологічних реакцій, що становлять реальну загрозу для роботи всього організму. У таких випадках необхідна допомога пластичного хірурга.
Найчастіше під час проведення пластики після опіку використовують аутотрансплантат. Для закриття дефекту задіюються власні тканини пацієнта, взяті зі здорових ділянок (живота, спини, сідниць, стегна тощо). До головних переваг раннього виконання пересадки шкіри (аутодермопластика) належать:
- краще приживлення;
- низька ймовірність відторгнення;
- коротший період відновлення;
- більш естетичний результат.
У разі несвоєчасного проведення пластики шкіри відбувається формування грубої рубцевої тканини. Якщо пошкодження досить велике або розташоване біля суглобів, процес рубцювання унеможливить відновлення нормальної рухливості в області ураженої ділянки. Шрами і рубці від опіків, особливо на обличчі та інших видимих частинах тіла, негативно позначаються на зовнішності, соціальній адаптації та психологічному стані людини. У деяких пацієнтів розвивається важка затяжна депресія.
Показання до проведення пластики після опіку
Для людського організму важливо зберегти цілісність шкірного покриву, тому після отримання опіку активізується природний процес рубцювання тканин. Суть цього механізму полягає в утворенні щільної сполучної тканини, яка надійно закриває дефект, але водночас має інший вигляд і іншу структуру. Якщо площа опіку занадто велика, залишається незагоєна рана.
Показаннями до проведення пластики можуть послужити:
- опіки 2Б і 3 ступеня;
- великі пошкодження;
- формування рубцевої тканини;
- трофічні рани;
- значні естетичні дефекти.
З якими опіками ми працюємо
Лікарі відділення реконструктивної хірургії Medical Plaza готові допомогти у випадках локальних опікових уражень обсягом до 10% площі тіла.
Опіки I-IIА ступеня загоюються самостійно незалежно від площі ураження, оскільки ростковий шар шкіри залишається неушкодженим. Саме в ньому відбувається регенерація і ріст клітин, тому в організму є резерв для самовідновлення. На місці опіку може бути порушення пігментації, але рано чи пізно воно минає.
У разі пошкодження ІІБ ступеня шкіра уражається практично на всю глибину. Такі опіки здатні до самостійного загоєння, але цей процес триватиме дуже довго: від кількох тижнів до кількох місяців, а на місці пошкодження залишиться грубий рубцевий масив.
Для III ступеня характерна повна загибель усіх шарів шкіри та підлеглих тканин. Можлива тільки крайова епітелізація. Ростковий шар повністю втрачено. Такі опіки заживають самостійно в рідкісних випадках. Це можливо за умови, що діаметр рани не перевищує 5 см.
Хід процедури
Пластика шкіри проводиться за таким алгоритмом:
- Забір трансплантата - зріз тонкого шару шкіри (0,2-0,4 мм) за допомогою спеціального апарату - дерматома.
- Видалення відмерлих тканин з ураженої ділянки.
- Обробка місця ураження живильним розчином і антибіотиками.
- Накладення шкірного трансплантата на наявний дефект.
- Фіксація трансплантата швами, що розсмоктуються.
- Закриття рани пов'язкою з антисептиком або спеціальними мазями.
Відновлення після пластики
На повне відновлення може піти кілька місяців. Чітке виконання всіх лікарських вказівок і регулярні профогляди допоможуть пройти етап реабілітації легко і без ускладнень.
Існує низка правил, яких потрібно дотримуватися всім пацієнтам після операції з пересадки шкіри. Вони включають в себе наступне:
- антисептична обробка країв рани;
- регулярна зміна пов'язки;
- вживання достатньої кількості рідини;
- виключення термічного і механічного впливу на уражену ділянку;
- носіння компресійного післяопікового трикотажу;
- дотримання правильного харчування;
- відмова від куріння і вживання алкоголю.
Протипоказання
У деяких випадках проведення операції з пересадки шкіри не рекомендується проводити. До них належать:
- гострий запальний процес;
- інфекційні захворювання
- аутоімунні порушення;
- психічні розлади;
- порушення згортання крові;
- декомпенсація соматичних захворювань.
Можливі ускладнення
Ризик розвитку ускладнень після пластики шкіри мінімальний, особливо якщо операцію проводив досвідчений висококваліфікований фахівець, а пацієнт дотримувався всіх рекомендацій. Все ж у деяких випадках побічні ефекти можуть виникнути з незалежних ні від кого причин. Це можуть бути:
- відторгнення аутотрансплантата;
- внутрішня кровотеча;
- поширення інфекції;
- порушення чутливості шкіри;
- погане загоєння;
- скутість рухової активності;
- поява ущільнень і виразок;
- атрофічні зміни шкіри (має в'ялий, сухий і стоншений вигляд);
- гіпо- або гіперпігментація (шкіра забарвлена нерівномірно, з'являються плями неправильної форми з чітким контуром);
- відсутність росту волосся на пересадженому трансплантаті шкіри;
- утворення грубих рубців.
Для проведення пластики після опіку звертайтеся в клініку «Medical Plaza». Операція з пересадки шкіри - це технічно складна ювелірна робота, що вимагає від лікаря високої майстерності та великого досвіду. Ми пишаємося нашими висококласними пластичними і реконструктивними хірургами, знання і досвід яких дають змогу проводити дермопластику на високому рівні. Наша мета - домогтися найкращого функціонального та естетичного результату, а також забезпечити кожному пацієнту повну безпеку, комфорт і швидке відновлення. Звертайтеся, ми виправдаємо Вашу довіру!
- Пластичний хірург
- Комбустіолог
- Доктор медичних наук
- Доцент