Фертильність – здатність статевозрілої людини відтворювати життєздатне потомство. У жінок вона залежить від трьох фізіологічних здібностей: зачати, виносити та народити дитину. Часто сімейні пари стикаються з неможливістю зачати малюка через трубне безпліддя партнерки –
непрохідності маткових труб або їх відсутність в результаті проведеної операції.
Чи можлива вагітність без маткових труб? 50 років тому такий діагноз не залишав надії на материнство, але сьогодні, з розвитком методів допоміжних репродуктивних технологій, трубне безпліддя більше не вирок. В цьому випадку єдиним ефективним методом є екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ), при якому зачаття відбувається в лабораторних умовах.
Жінки, які страждають трубним безпліддям, цікавляться, чи бували випадки вагітності без труб? Хоча і вкрай рідко, це може статися, а які наслідки – розповімо в цьому матеріалі.
ТРУБНЕ БЕЗПЛІДДЯ: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ЧОМУ РОЗВИВАЄТЬСЯ
Трубне безпліддя – стан, при якому жінка не здатна самостійно зачати дитину через непрохідність фаллопієвих (маткових) труб.
Чи можлива вагітність без труб? Щоб відповісти на це запитання, потрібно розглянути їх будову та фізіологічне призначення.
Фаллопієві труби – орган, розташований в області малого тазу, який виконує важливу функцію в процесі зачаття: його внутрішні ворсинки захоплюють яйцеклітини, що вийшли при овуляції з яєчника. Саме тут вони запліднюються сперматозоїдами. Надалі яйцеклітина прямує по фаллопієвим трубам у порожнину матки, де відбувається її закріплення.
Є історії з життя про вагітність без труб, але це поодинокі та невдалі випадки.
Непрохідність цього парного органу виникає при появі в його просвіті рубців, спайок або рідини, які перешкоджають попаданню яйцеклітини в матку, а також в результаті його деформації або перегину через наявність спайок в черевній порожнині та області малого тазу.
Патологія пов'язана з такими причинами, як:
- оперативне переривання вагітності;
- інфекції, що передаються статевим шляхом (особливу небезпеку становлять гонорея та хламідіоз, що провокують запалення фаллопієвих труб);
- гінекологічні оперативні втручання в анамнезі;
- гормональний дисбаланс;
- гінекологічні захворювання (міома матки, ендометріоз, фіброміома).
У деяких випадках проводять операцію з видалення маткових труб. Таке оперативне втручання називають сальпінгектомія або тубектомія. Воно проводиться при патологічних змінах однієї або обох маткових труб, викликаних:
- Позаматковою вагітністю, що супроводжується внутрішніми крововиливами. (Позаматкова вагітність без видалення труби може виникнути при нерясних кровотечах, якщо місце кріплення ембріона знаходиться близько до виходу з цього органу).
- Скупченням великої кількості крові або гнійного ексудату в їх просвіті.
- Утворенням кіст великого розміру або грубих спайок, які неможливо видалити.
- Злоякісними новоутвореннями матки або її придатків.
Випадки вагітності після видалення труб поодинокі за всю історію медицини, і лише один з них завершився успішним народженням дитини.
Жінкам, яким був поставлений діагноз «трубне безпліддя», на допомогу приходять сучасні допоміжні репродуктивні технології. Вагітність без труб можлива завдяки методу екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), при якому яйцеклітина запліднюється «in vitro», тобто в пробірці, а потім переноситься штучним шляхом в матку жінки. Такий спосіб ефективний навіть в тому випадку, якщо вилучені відразу обидві труби, але залишився хоча б один яєчник.
Вперше метод ЕКО був випробуваний в 1978 році, британськими вченими. 25 липня 1978 року з'явилася на світ «дівчинка з пробірки» Луїза Браун, яка в 2004 році народила дитину, зачату природним шляхом. З тих пір штучний метод запліднення широко застосовується у випадках жіночого або чоловічого безпліддя. Успіх ЕКО без маткових труб з першої спроби становить 35-40%. Результат прямо залежить від віку пацієнтки: чим вона молодша, тим більше шансів.
ЧИ МОЖНА ЗАВАГІТНІТИ БЕЗ МАТКОВИХ ТРУБ ПРИРОДНИМ ШЛЯХОМ?
Жінки, що зіткнулися з проблемою трубного безпліддя, в першу чергу починають шукати інформацію про те, чи можна народити без маткових труб. Багатьох з них надихає історія Елізабет Коф з США, яка завагітніла через 3 роки після проведення двосторонньої сальпінгектомії. При цьому вагітність була матковою, протікала нормально та завершилася народженням здорової дитини.
Цей випадок є унікальним: раніше в медицині та науковій літературі було описано всього 2 випадки вагітності без труб, зареєстрованих у 2005 та 2008 році. Жоден з них не завершився народженням немовляти.
Лікарі вважають, що у випадку з Елізабет відбулося наступне: яйцеклітина проникла в один з рогів матки, де раніше була прикріплена фаллопієва труба, а потім пройшла через фістулу та потрапила безпосередньо в матку. Також є думка, що вагітність без труб природним шляхом може виникати в тих випадках, коли в ході операції були допущені помилки.
Природна вагітність без маткових труб практично неможлива, так як саме цей парний орган надає шлях сперматозоїдам до яйцеклітини, а також заплідненої яйцеклітини - до порожнини матки.
Без труб завагітніти самій практично нереально. Не варто очікувати дива та втрачати дорогоцінний час: консультація та подальша робота з грамотним репродуктологом дасть вам реальний шанс на материнство.
Зверніть увагу: вагітність без маткових труб природним шляхом можлива тільки в тому випадку, якщо пошкоджена або видалена тільки одна з них. У цьому випадку ймовірність зачати, виносити та народити дитину може перевищувати 50%. На це впливають також особливості здоров'я жінки, її вік, медичний анамнез.
РИЗИКИ ПРИРОДНОГО ЗАЧАТТЯ ПРИ НЕПРОХІДНОСТІ АБО ВІДСУТНОСТІ ФАЛЛОПІЄВИХ ТРУБ
Згадані вище випадки вагітності без маткових труб, зафіксовані в 2005 та 2008 роках, не завершились народженням дитини. Лікарі стверджують: навіть якщо в ході операції по видаленню маткових труб була допущена помилка та залишилася «лазівка» для зачаття, хірургічні маніпуляції унеможливлюють повноцінне закріплення заплідненої яйцеклітини та нормальне протікання вагітності.
Якщо жінка завагітніла без труб, то в такому випадку високий ризик позаматкової (ектопічної) вагітності. Це патологічне явище, при якому запліднена яйцеклітина прикріплюється не в порожнині матки, а за її межами - в тканинах маткової труби, черевної порожнини.
Чи бували випадки вагітності без труб з неускладненим розвитком? Лише один випадок, про який ми розповідали, і який можна сміливо віднести до розряду «чудес».
Зазвичай випадки вагітності без труб природним шляхом, при яких плодове яйце закріплюється поза маткою, становлять загрозу для здоров'я жінки та при відсутності своєчасної наднадійної допомоги призводять до летального результату. До ускладнень позаматкової вагітності відносять:
- рясна кровотеча, яка може завершитися геморагічним шоком і смертю;
- попадання великого об'єму крові в черевну порожнину в процесі переривання позаматкової вагітності можуть бути причиною виникнення хвороб, що передаються статевим шляхом і пов'язаних з ним захворювань кишечника;
- розрив органу, в який проникла яйцеклітина.
Позаматкова вагітність без труб – небезпечний для здоров'я жінки стан, наслідки якого можуть бути самими непередбачуваними.
Діагноз «трубне безпліддя» – не вирок: сучасні репродуктивні технології допоможуть випробувати довгоочікуване щастя материнства. У цьому випадку не варто чекати дива, втрачаючи дорогоцінний час: чим раніше буде зроблено ЕКЗ, тим більше шансів на вдалий результат. Спеціаліст-репродуктолог нашого центру на консультації докладно розповість, як завагітніти без маткових труб завдяки сучасним методам штучного запліднення.
ЕКЗ: ОСНОВНІ ЕТАПИ ПРОЦЕДУРИ
Репродуктологи знають, що вагітність без труб – випадок вкрай рідкісний. При такому стані зачати дитину допоможе виключно метод екстракорпорального запліднення.
ЕКЗ – це сучасна репродуктивна технологія, завдяки якій можна завагітніти без труб. Її суть полягає в заплідненні яйцеклітини сперматозоїдом в лабораторних умовах. Там же, в пробірці, проходять і початкові етапи розвитку ембріону, після чого його переносять в порожнину матки. В ході консультації фахівець докладно розповість, як роблять ЕКЗ без маткових труб.
Основні етапи екстракорпорального запліднення:
- Обстеження майбутніх батьків. За статистикою, в 30-40% випадках в парах, які не можуть зачати дитину, проблеми є у обох партнерів. Серед обов'язкових аналізів, які необхідно здати майбутній матері, – здача крові на резус-фактор, TORCH-інфекції, ВІЛ та сифіліс, а також гепатити В і С. Ще проводять цитологію мазків з цервікального каналу, виконують аналіз на гормони та УЗД органів малого таза. За показаннями можуть бути призначені додаткові маніпуляції (визначення рівня цукру в крові, кольпоскопія, консультація вузьких фахівців).
- Стимуляція овуляції. Суть полягає в призначенні пацієнтці гормональних препаратів, що викликають дозрівання відразу декількох фолікулів в яєчниках.
- Забір дозрілих яйцеклітин. Після дозрівання їх отримують шляхом пункції фолікула. Процедура проходить під контролем УЗ-апарату.
- Запліднення. При ЕКЗ без маткових труб воно проходить за класичною схемою: отримані яйцеклітини та сперматозоїди переміщують в спеціальний інкубатор з живильним розчином, де і проходить сам процес запліднення. Іноді, може застосовуватисяICSI - введення сперматозоїда безпосередньо в цитоплазму дозрілої яйцеклітини. Через 16-18 годин проводиться оцінка ефективності запліднення. Якщо результат успішний, переходять до наступного етапу.
- Перенесення ембріонів в матку пацієнтки. Для підвищення ймовірності успіху можуть попередньо провести допоміжний хетчинг, тобто навмисне витончення оболонки ембріона. Перенесення запліднених in vitro ембріонів при ЕКЗ без труб не має особливостей, не викликає труднощів і проводиться стандартно під контролем УЗД.
Через 10-14 днів після «підсадки» ембріона проводять тест на визначення кількості ХГЧ в крові - хоріонічного гонадотропіну людини, одного з гормонів, що вказують на те, що сталося зачаття.
ЕКЗ – єдиний метод, за допомогою якого можна завагітніти без труб. Більш того: сучасні технології роблять можливим материнство навіть після онкологічного захворювання. Якщо при виявленні злоякісної пухлини, до початку терапії, здати на зберігання тканину яєчників, то в подальшому, на стадії ремісії, цим матеріалом можна скористатися для зачаття.
ПЕРЕВАГИ ПРОВЕДЕННЯ ЕКЗ В МЕДИЧНОМУ ЦЕНТРІ «MEDICAL PLAZA»
Медичний центр Medical Plaza – член Української Асоціації репродуктивної медицини. Якщо ви зіткнулися з проблемою трубного безпліддя, запрошуємо на консультацію в наш центр. Лікар-репродуктолог докладно розповість, як завагітніти, якщо видалені обидві труби або діагностовано їх непрохідність. Ви дізнаєтеся, що ЕКЗ в даному випадку – єдиний шанс на материнство, і скористатися ним потрібно правильно.
Наш медичний центр може запропонувати:
- Сучасну багатофункціональну апаратуру для діагностичних заходів і процедур штучного запліднення.
- Послуги досвідчених репродуктологів і ембріонологів.
- Високий рівень ефективності програм ЕКЗ, які не поступаються аналогічним програмам клінік у США та країнах Європи.
- Можливість приступити до виконання протоколів ЕКО відразу ж, без черги та довгого очікування.
- Абсолютну анонімність. Вся інформація, яка пов'язана з нашими пацієнтами, зберігається строго конфіденційно.
- Прозору вартість лікування. Ми не вимагаємо додаткових оплат: всі витрати, пов'язані з проведенням екстракорпорального запліднення, озвучуються відразу.
Пам'ятайте, вагітність без маткових труб природним шляхом – це не тільки велика рідкість, але і високий ступінь загрози для здоров'я жінки. Трубне безпліддя вимагає делікатного підходу в питаннях лікування. Якщо вас цікавить, чи можна народити без труб, проконсультуйтеся з професійними репродуктологами нашого медичного центру. Ми допоможемо вам отримати довгоочікуване щастя батьківства!
- Завідуюча відділенням допоміжних репродуктивних технологій
- Лікар акушер-гінеколог
- Репродуктолог
- Кандидат медичних наук