Тромбофлебіт
Що таке тромбофлебіт
Тромбофлебіт - це захворювання, що характеризується розвитком запалення венозної стінки й утворенням у просвіті судини згустку крові.
Патологія маніфестує із запальної реакції. Це слугує поштовхом до розвитку деструктивних змін у судинній системі. Далі порушується механізм згортання крові, що й призводить до появи її згустків. Сформований тромб заважає кровотоку. Він закриває просвіт судини і призводить до її закупорки (повної або часткової). Найчастіше тромбофлебіт вражає вени нижніх кінцівок, проте він може зустрічатися в будь-якій іншій частині тіла - шиї, руках, органах малого таза тощо. Захворювання може вражати як глибокі, так і поверхневі судини.
Патологічний процес розвивається за двома основними сценаріями. У першому випадку ознаки захворювання поступово зникають, просвіт вени відновлюється, пошкоджена судина облітерується та перестає брати участь у кровообігу. Також можливий і несприятливий варіант розвитку подій. Патологічний процес може захоплювати глибокі вени або поширюватися далі.
За допомогою грамотної своєчасної допомоги можливо повернути процес назад. В іншому разі захворювання може перейти в хронічну форму і спричинити загрозливі для життя стани. "Золотим стандартом" діагностики захворювання вважаються ультразвукові методи діагностики. Лікування містить комплекс заходів, спрямованих на модифікацію способу життя і харчування. На початкових етапах захворювання вдається купірувати за допомогою медикаментозної терапії, проте найчастіше потрібне хірургічне втручання.
Причини виникнення
Основні причини тромбофлебіту - це травми, стаз крові, гормональні зміни, порушення в системі згортання крові, інфекції, ожиріння, вік, нікотинова залежність, серцево-судинні захворювання.
Фахівці виділяють пацієнтів, яких можна віднести до групи ризику. Фактори, що провокують появу патологічного процесу, мають такий вигляд:
- високі фізичні навантаження;
- генетична схильність;
- механічне пошкодження;
- наявність вірусної інфекції;
- малорухливий спосіб життя;
- куріння, зловживання алкоголем;
- тривале перебування на ногах;
- важка фізична праця (продавці, перукарі, кухарі);
- серцево-судинні патології;
- тривала катетеризація вен;
- алергічні реакції;
- гіповітаміноз;
- ендокринні патології;
- оперативні втручання;
- інфекції;
- онкологічні процеси;
- вікові зміни;
- часті авіаперельоти;
- прийом гормонів;
- хіміотерапія;
- варикоз;
- вагітність і пологи;
- зайва вага;
- гормональний збій;
- зневоднення;
- порушення в роботі печінки.
Симптоми тромбофлебіту
Клінічна картина захворювання може відрізнятися залежно від локалізації, тривалості, а також поширеності процесу. Прояви тромбофлебіту можуть мати місцевий незначний характер, а можуть супроводжуватися серйозними порушеннями загального стану.
Захворювання розвивається досить швидко, а симптоми посилюються з кожним днем. У міру збільшення тромбу в розмірі стан пацієнта погіршується. Серед характерних симптомів можна виділити:
- набряклість;
- блідість, синюшність шкіри або гіперемія;
- відчуття розпирання;
- підвищення температури;
- розпираючі больові відчуття, що посилюються під час пальпації;
- випинання вен;
- слабкість, озноб;
- обмеження рухової активності;
- поява ущільнень по ходу вени.
Тромбофлебіт нижніх кінцівок
Найчастіше тромбофлебіт вражає нижні кінцівки. Характерними ознаками розвитку захворювання в цій ділянці є:
- набряк ніг;
- біль у литках;
- відчуття тяжкості та печіння;
- почервоніння й ущільнення шкіри;
- виділення судинного малюнка.
Найчастіше захворювання діагностують у жінок. Розвиток патологічного процесу може бути пов'язаний із тривалим носінням підборів, вагітністю, прийомом гормональних препаратів. Зазвичай тромбофлебіт виявляється після сорока років, хоча трапляється й у молодих пацієнтів.
Тромбофлебіт рук
Найчастіше захворювання в цій ділянці з'являється після травмування вени, наприклад, унаслідок проведення ін'єкцій або встановлення катетерів. Також нерідко тромбофлебіт розвивається після того, як рука була тривалий час зафіксована в одному положенні (після перелому). Однак це далеко не єдині причини. Серед провокуючих чинників фахівці також виділяють:
- зміну в'язкості крові;
- цукровий діабет;
- ожиріння;
- вагітність;
- підвищене фізичне навантаження;
- оперативні втручання;
- ускладнені пологи;
- травми руки;
- перенесені запальні захворювання і багато іншого.
Пацієнтів можуть турбувати дискомфортні відчуття, які часто посилюються під час руху руки або натискання на уражене місце. Біль може носити тупий і непостійний характер або бути гострим та інтенсивним. У місці запалення розвивається набряк. Через це кінцівка стає більш об'ємною і важкою. Набряк може призвести до відчуття тяжкості та незручності в руці. Шкіра навколо запаленої вени може стати червоною і гарячою на дотик. Уражена вена може бути більш помітною і легко відчутною під час пальпації.
Тромбофлебіт поверхневих вен
Запалення виникає в судинах, що знаходяться під поверхнею шкіри. Здебільшого захворювання розвивається і зникає дуже швидко, не спричиняючи будь-яких ускладнень. Купірувати стан часто вдається медикаментозним шляхом.
Клінічна картина проявляється відразу. Пацієнти скаржаться на:
- біль по ходу вени;
- гіперемію;
- ущільнення шкіри;
- утворення набряку;
- гіпертермію.
Тромбофлебіт глибоких вен (флеботромбоз)
Ця форма зустрічається рідше, проте протікає важче, ніж тромбофлебіт поверхневих вен. Вираженість клінічних симптомів набагато інтенсивніша. У разі присутності ризику відриву тромбу може призначатися операція.
Серед поширених скарг пацієнтів:
- різкий набряк з боку ураження;
- блідість шкіри з синюватим відтінком;
- тягнучий або розпираючий біль;
- шкірні покриви стають глянцевими, на них проступає судинна сітка;
- лихоманка, озноб;
- загальна слабкість, тахікардія.
Стадії тромбофлебіту
Захворювання розвивається в три основні стадії:
- Гостра. Супроводжується яскраво вираженими клінічними симптомами, що з'являються несподівано. При своєчасному лікуванні вдається купірувати патологічний процес. Період загострення може тривати до одного місяця.
- Підгостра. У цей період ознаки захворювання стихають, проте повністю не згасають. Ризик рецидиву все таки присутній. Тривалість підгострої стадії становить до одного-двох місяців. Набряклість, як правило, минає, проте ущільнення зберігаються.
- Хронічна. Супроводжується періодами ремісії та загострення, що змінюються. Діагностується через два-три місяці після виявлення патології.
Гострий тромбофлебіт
Гострий процес розвивається різко і раптово. Він може виникнути як у нижніх, так і у верхніх кінцівках. Захворювання супроводжується яскраво вираженою клінічною симптоматикою:
- раптовий біль, що виникає по ходу вени;
- шкіра стає червоною і гарячою на дотик;
- набряк кінцівки;
- ущільнення шкіри;
- озноб;
- лихоманка.
Ускладнення тромбофлебіту
Відсутність своєчасного лікування може загрожувати розвитком серйозних наслідків, серед яких:
- відрив тромбу;
- зараження крові (сепсис);
- гнійний абсцес;
- тромбоз глибоких вен;
- розвиток інфекційного процесу;
- гіперпігментація шкіри;
- флегмазія;
- запалення лімфатичних вузлів;
- гангренозний, ішемічний тромбофлебіт;
- хронічна венозна недостатність.
Найнебезпечнішим із можливих ускладнень вважається тромбоемболія легеневої артерії. Стан потребує негайного медичного втручання через високий ризик виникнення миттєвої смерті. Про розвиток ускладнення можуть свідчити такі симптоми:
- задишка;
- тахікардія;
- гіпотонія;
- непритомність;
- болі в грудній клітці;
- запаморочення;
- кровохаркання;
- блідість або синюшність шкіри.
Лікування тромбофлебіту
Схема лікування підбирається в індивідуальному порядку залежно від конкретного клінічного випадку. Фахівці можуть використовувати консервативні та оперативні методи.
Консервативне
Консервативна терапія дає змогу купірувати неприємні симптоми патології, проте повністю позбавити від неї не в змозі. Лікування може включати в себе використання таких методів:
- еластична компресія;
- локальна терапія у вигляді мазей і кремів;
- ЛФК;
- напівспиртові компреси;
- лікування холодом;
- фізіотерапія (УВЧ, електрофорез, магнітотерапія);
- медикаментозна терапія (антикоагулянти, ангіопротектори, флеботоніки, НПЗП та ін.).
Хірургічне лікування
Підставою для проведення операції в разі тромбофлебіту можуть послужити:
- збільшення тромбу в розмірі;
- загроза перекриття просвіту судини;
- небезпека відриву тромбу;
- рецидивуючий тромбофлебіт;
- розвиток ускладнень тощо.
Сучасні хірургічні втручання проводяться через невеликі розрізи, завдяки чому пацієнти легко переносять операцію і швидко відновлюються. Суть процедури полягає у видаленні тромбу, а також за необхідності встановленні стента, який запобігатиме звуженню вени. На сьогодні в хірургічній практиці використовують кілька методик, серед яких:
- кросектомія (передбачає перетин і перев'язування вени та її притоків);
- тромбектомія (тромб видаляють через один розріз);
- встановлення кава-фільтра (для запобігання переміщенню тромбу використовують маленький пристрій, який розміщують усередині вени нижче рівня ураження);
- інвагінаційний стриппінг (тромб видаляється за допомогою спеціального зонда);
- стентування (судина механічно розширюється установкою спеціального балона).
Харчування при тромбофлебіті
Формування правильних харчових звичок відіграє важливу роль у лікуванні тромбофлебіту. Завдяки коригуванню раціону харчування можна прискорити розсмоктування тромбу, запобігти його подальшому зростанню і купірувати запальний процес.
До дозволених продуктів належать:
- овочі, фрукти;
- морепродукти;
- горіхи;
- висівки;
- каші;
- цитрусові;
- зелень;
- цибуля, часник;
- сухофрукти;
- рослинна олія;
- кисломолочні продукти.
Їжа має бути збалансованою, різноманітною та корисною. Їжу найкраще готувати на пару, варити або тушкувати. Важливо уникати переїдання. Слід налагодити грамотний дробовий режим харчування. Також варто подбати про підтримання питного балансу. Це може бути не тільки проста вода. Можна пити морси, компоти, зелений чай, натуральні соки.
Дієта за тромбофлебіту не передбачає суворих обмежень, проте деяких правил все ж доведеться дотримуватися. До списку заборонених продуктів входять:
- смажене, кисле;
- мариновані продукти;
- консерви та копченості;
- кава;
- бобові;
- шпинат;
- яловича печінка;
- майонез, маргарин;
- алкоголь.
Для діагностики та лікування тромбофлебіту запрошуємо Вас звернутися в клініку «Medical Plaza». Потужне технічне оснащення, власна лабораторія, висококласні лікарі - все це робить нас найкращим медичним центром у місті. Ми гарантуємо високий рівень сервісу, точність поставлених діагнозів і ефективність проведеного лікування. До кожного пацієнта ми ставимося з особливою дбайливістю й увагою. Наші флебологи люблять вирішувати найскладніші завдання, для них немає нічого неможливого. Що раніше ви звернетеся по допомогу, то легше і швидше пройде лікування. Двері клініки «Medical Plaza» відкриті для Вас!
FAQ
Який лікар лікує тромбофлебіт?
Лікуванням судинних захворювань займається флеболог.
Які болі можуть бути при тромбофлебіті?
Пацієнти можуть скаржитися на тягнучий і розпираючий біль. Іноді вони набувають гострого характеру.
Що не можна робити при тромбофлебіті?
Пацієнтам із тромбофлебітом заборонені тривалі перебування в положенні стоячи або сидячи, масаж, відвідування лазні, гарячі компреси, тривалі авіаперельоти.
Скільки триває лікування тромбофлебіту?
У середньому лікування займає один-два тижні. У разі виникнення ускладнень на нормалізацію стану може піти більше часу.
Чи можна їсти солодке при тромбофлебіті?
Помірне вживання солодкого допустиме при тромбофлебіті. При цьому важливо не перевищувати добову норму калорій.
- Судинний хірург