Трофічні виразки
Що таке трофічна виразка
Трофічна виразка - це глибока рана або виразка, що утворюється на шкірі або слизовій оболонці та не загоюється протягом тривалого часу (кількох тижнів або місяців), зазвичай пов'язана з порушенням кровопостачання.
Серед головних особливостей патології:
- млявий перебіг;
- низька тенденція до загоєння;
- наполегливий тривалий розвиток;
- відсутність реакції на лікування;
- схильність до рецидивів.
Патологія розвивається через місцеве порушення кровообігу або іннервації тканин. Трофічна виразка завжди супроводжує інше серйозне захворювання і є його ускладненням. Визначення справжньої причини проблеми під час постановки діагнозу має вкрай важливе значення, оскільки це більщою мірою впливає на тактику лікування і прогноз.
Симптоми трофічної виразки - це лише "верхівка айсберга". По суті, це результат прогресування основного захворювання, кожне з яких має свій характер і особливості. Воно не минає саме собою і потребує лікування під контролем лікаря.
Наявність патологічного процесу свідчить про нездатність тканин до самозагоєння. Це хронічне захворювання, яке важко піддається лікуванню. Воно стійке до багатьох методів впливу. Трофічні виразки найчастіше локалізуються на нижніх кінцівках, проте вони можуть з'явитися практично на будь-якій ділянці тіла.
Рана може не затягуватися тривалий час (тижнями і навіть роками) навіть попри догляд і ретельну обробку. Навіть невеликий дефект становить потенційну загрозу. Достатньо, щоб у рану потрапила патогенна мікрофлора, і все може закінчитися сепсисом або гангреною.
Захворювання потребує професійної допомоги фахівця. Самолікування неприпустиме. У разі виявлення перших ознак, що свідчать про розвиток патології, необхідно негайно звернутися по медичну допомогу.
Причини трофічних виразок
Практично завжди захворювання є ускладненням інших, раніше існуючих патологій, які залишилися без належної уваги та лікування. Серед них можуть виявитися:
- варикоз;
- тромбофлебіт;
- атеросклероз;
- цукровий діабет;
- сифіліс;
- туберкульоз;
- васкуліт;
- захворювання ЦНС;
- артеріальна гіпертензія;
- посттромбофлебітична хвороба;
- опіки, відмороження;
- інфекційні процеси;
- захворювання лімфатичної системи;
- інтоксикація;
- радіаційне опромінення;
- захворювання крові;
- механічні та термічні травми;
- злоякісні новоутворення;
- дерматити.
Все ж не у всіх пацієнтів з перерахованими вище захворюваннями розвиваються трофічні виразки. Крім основних причин, фахівці виділяють низку провокуючих чинників, які також можуть послужити каталізаторами розвитку патології. Ось головні з них:
- надмірна вага;
- важкі фізичні навантаження;
- брак фізичної активності;
- вікові зміни;
- нехтування правилами особистої гігієни;
- носіння незручного взуття;
- ослаблення імунної системи;
- робота стоячи або сидячи;
- куріння і зловживання алкоголем;
- самолікування, несвоєчасне звернення по медичну допомогу;
- вимушена тривала нерухомість (утворення пролежнів).
Як з'являються трофічні виразки
Трофічні виразки не виникають раптово. Їхньому формуванню передує тривалий період, що супроводжується низкою патологічних змін. Механізм формування дефекту пов'язаний із порушенням венозного кровотоку. Унаслідок неспроможності судинних клапанів відбувається зворотний кровотік. У підсумку кров заповнює м'які тканини, сприяючи підвищенню тиску і розвитку застійних явищ. Вени змінюють свою форму і напрямок, стаючи звивистими і стоншеними. Патологічні зміни в судинах стають причиною накопичення шкідливих продуктів обміну.
У тканини не надходять кисень і поживні речовини. Рівень кровообігу різко знижується, що стає причиною розвитку ішемії та некротичних процесів. Шкіра втрачає здатність до саморегенерації. Через це навіть невелике ушкодження може стати причиною глибокої рани, що не загоюється, з якої може виділятися гній і сукровиця. Виразка є чудовим живильним середовищем для патогенної мікрофлори, яка активно розмножуватиметься, спричиняючи посилення запалення та нагноєння. Якщо вчасно не буде розпочато лікування, інфекція може поширитися по всьому організму, аж до розвитку небезпечних для життя станів.
Симптоми захворювання розвиваються поступово:
- набряки;
- гіперпігментація шкіри;
- м'язові судоми;
- свербіж, печіння;
- відчуття жару;
- поява білих плям;
- витончення шкіри;
- відчуття важкості та напруження (спочатку тільки під час фізичних навантажень, а в міру прогресування - навіть у стані спокою);
- оніміння;
- печіння та свербіж.
У міру прогресування патологічного процесу шкіра стає грубою, щільною, глянцевою, сірого або синюшного кольору. Згодом вона починає реагувати болем навіть на легкий дотик. У місці ураження утворюється незагойна ранка, яка поступово збільшується. З неї можуть з'являтися виділення з неприємним запахом. Загальний стан стрімко погіршується.
Який вигляд має починаюча трофічна виразка
Ще до появи дефекту можна помітити провісники захворювання. На початкових стадіях виразка може мати такі ознаки:
- З'являються сині або бордові плями.
- Шкіра навколо ділянки стає блідою або знебарвленою.
- Може бути свербіж, печіння або болючість у ділянці виразки.
- Ділянка шкіри може стати більш сухою і лущитися.
- З'являються мікротравми, що довго гояться.
- Можливі больові відчуття.
- Лімфа виступає у вигляді дрібних крапельок.
- Поява білястих пластинок на поверхні шкіри.
- Утворення ущільнень, яскраво виражених венозних утворень.
Щоб точно визначити наявність захворювання і стадію його розвитку, необхідна професійна допомога. Якщо у Вас є підозра на трофічну виразку, рекомендується звернутися до лікаря для оцінки Вашого стану.
Які бувають трофічні виразки
Патологія може бути різних типів, залежно від провокуючих чинників і характеристик. Кожен вид має свої особливості та потребує індивідуального підходу до лікування. Ось деякі з них:
- Венозні. Вважаються найпоширенішим типом. Зазвичай розвиваються на тлі порушень венозної циркуляції. Найчастіше виникають на нижніх кінцівках. Супроводжуються набряком, важкістю та болем.
- Артеріальні. Розвиваються внаслідок патологій магістральних артерій (найчастіше, це атеросклероз). Часто утворюються на стопі (в ділянці п'яти і на фаланзі великого пальця). Артеріальні виразки, як правило, виглядають у вигляді дефектів невеликого розміру і супроводжуються больовими спазмами.
- Діабетичні. Виникають через порушення циркуляції крові в дрібних судинах. Як правило, виявляються на фалангах пальців стопи. У місцях уражень больові відчуття відсутні.
Трофічні виразки на ногах
- Зустрічаються набагато частіше, ніж на руках. Це пов'язано з тим, що нижні кінцівки розташовані внизу тіла і відчувають велике навантаження і тиск.
- Часто локалізуються в ділянці гомілок, щиколоток або стоп.
- Можуть бути поодинокими або множинними.
- Поява зазвичай пов'язана з недостатністю кровотоку. Можуть розвиватися на тлі цукрового діабету, травм та інфекцій.
- Супроводжуються больовими відчуттями, набряком, запаленням, виділенням ексудату.
Набряк ноги при трофічній виразці
Набряк є поширеним симптомом у разі трофічної виразки. У міру прогресування патологічного процесу шкірні покриви атрофуються, клітини гинуть. Через стінки судин просочується плазма, яка і насичує тканини. Таким чином, утворюється набряк. Ось деякі його особливості:
- локалізується в ділянці, близькій до самої виразки;
- може бути присутнім навколо виразки або поширюватися на всю ногу;
- щільніший і твердіший, ніж звичайний набряк;
- посилюється після тривалого стояння або ходьби;
- супроводжується іншими симптомами, такими як біль, почервоніння, теплота або свербіж;
- може зменшуватися або зникати після застосування відповідного лікування.
Трофічна виразка на руці
- Зустрічаються набагато рідше, ніж на ногах.
- Зазвичай є результатом травми, хірургічного втручання, хронічних шкірних захворювань, судинних порушень.
- Можуть виникати на різних частинах руки, включаючи пальці, кисть або передпліччя.
- Основним симптомом є біль у місці локалізації виразки. Крім цього, виникає свербіж, почервоніння і набряклість.
- Здатні обмежувати рух і функціональність руки.
Мокнуча трофічна виразка
Являє собою тип виразки, що характеризується великою кількістю виділеної рідини. Ось її головні характеристики:
- Ексудат. Він може бути прозорим, жовтим, сірим, зеленуватим або навіть кров'янистим. Рідина виділяється постійно.
- Запах. Поява неприємного запаху може бути пов'язана з наявністю гнійного секрету або розкладанням тканин.
- Розмір і форма. Може бути дрібною і поверхневою або глибокою і широкою.
- Супутні симптоми. Може спричиняти біль, дискомфорт і відчуття печіння. Неприємні відчуття посилюються під час дотику або руху.
- Загоєння. Стан потребує тривалого догляду та лікування. Процес загоєння може протікати повільно.
- Ризики інфекції. Вологе середовище сприяє розмноженню бактерій. Крім того, порушення цілісності шкіри та наявність гнійного секрету збільшують імовірність приєднання патогенної мікрофлори, що може призвести до погіршення стану та ускладнити процес загоєння.
В ексудаті містяться компоненти, що уповільнюють процеси загоєння рани, через що вона важко піддається лікуванню. Крім того, секрет, що виділяється, викликає мацерацію здорових навколишніх тканин. З цих причин терапія спрямована на досягнення двох основних завдань:
- ефективне видалення ранового ексудату;
- використання засобів із високою всмоктувальною здатністю.
Стадії розвитку трофічної виразки
Захворювання протікає в три основні стадії:
- Присутній невеликий поверхневий дефект. Рана суха, а в центрі набрякла. Вона оточена стоншеними тканинами синюшного відтінку. Може супроводжуватися больовими відчуттями, свербінням, печінням.
- Проблема поширюється на всі шари шкіри. Рана стає горбистою, у центрі з'являється мокнуча, гнійна рана. Навколишні тканини набувають фіолетового кольору. На цьому етапі часто приєднується бактеріальна інфекція і прогресує гнійно-запальний процес.
- У процес залучається підшкірна клітковина, м'язи, кістки. Навколишні тканини стають блідими і часто кровоточать. Розвиваються некротичні зміни. Потрібне радикальне втручання.
Також існує метод ранжування за шкалою CEAP:
- Наявність судинних змін.
- Розширення варикозних вен.
- Набряк кінцівки (до щиколотки).
- Гіперпігментація, екземи.
- Ущільнення шкірних покривів.
- Виразковий дефект, що загоюється, з формуванням рубцевих змін.
- Утворення відкритої виразки.
Чим небезпечна трофічна виразка
Захворювання небезпечне своїми ускладненнями, які мають досить серйозний характер і погані перспективи. Якщо вчасно не звернути уваги на проблему й не розпочати процес лікування, згодом можуть розвинутися такі неприємні процеси:
- інфікування;
- алергічний дерматит;
- піодермія;
- лімфангіт;
- рак шкіри;
- гнійний тромбофлебіт;
- глибокий і великий некроз;
- бешихове запалення;
- екзема;
- остеомієліт;
- артроз;
- паховий лімфаденіт;
- флегмона;
- сепсис;
- гнійне запалення з розплавленням навколишніх тканин.
Болі при трофічних виразках
Захворювання може викликати сильний біль і дискомфорт. Неприємні відчуття є суб'єктивним відчуттям і можуть мати різні характеристики залежно від провокуючих чинників, локалізації процесу, стадії розвитку тощо. Виділимо загальні особливості болю в разі трофічних виразок:
- Інтенсивність (від легкого і терпимого до сильного і нестерпного).
- Характер (гострий, тупий, колючий, ниючий, пульсуючий тощо).
- Локалізація (біль виникає в ділянці трофічної виразки, найчастіше на нижніх кінцівках).
- Тривалість (може бути короткочасним (гострим) або тривалим (хронічним)).
- Фізіологічні реакції (може супроводжуватися різними фізіологічними реакціями, такими як підвищене серцебиття, пітливість, зміна тиску, м'язове напруження тощо).
- Вплив на якість життя (здатна чинити значний вплив на якість життя людини, обмежуючи її здатність працювати, спілкуватися, спати і насолоджуватися повсякденним життям).
Лікування трофічної виразки
Головною метою терапевтичних заходів є усунення першопричини захворювання. Лікування при трофічних виразках - це тривалий процес. Для досягнення стійкого терапевтичного ефекту нерідко необхідне поєднання різноспрямованих комплексних заходів. З їхньою допомогою можна прискорити процеси загоєння і запобігти розвитку ускладнень. Тактика лікування призначається в індивідуальному порядку залежно від клінічного випадку. Вона може включати в себе консервативні та хірургічні методики. Навіть після загоєння пацієнтам доведеться постійно спостерігатися у фахівця і проходити курси лікування основної патології для підтримки стійкої ремісії.
Консервативне
Основу лікування становить регулярне очищення рани. Процедура виконується згідно з таким алгоритмом:
- Промивання фізіологічним розчином.
- Видалення ексудату та некротичних тканин.
- Нанесення антибактеріального засобу.
- Накладення пов'язки.
Незамінним елементом консервативного лікування є лікарська терапія. Залежно від ситуації, пацієнту можуть призначатися:
- флеботоніки;
- антибіотики;
- антиагреганти;
- анальгетики;
- протизапальні засоби;
- антикоагулянти;
- спазмолітики;
- засоби, що поліпшують мікроциркуляцію;
- препарати синтетичного простагландину.
Як додаткові заходи для прискорення процесів загоєння показані фізіотерапевтичні процедури:
- лазеротерапія;
- магнітотерапія;
- озонотерапія;
- електрофорез;
- УВЧ;
- гіпербарична оксигенація (ГБО);
- УФО;
- УЗ-кавітація.
Для повного купірування процесу пацієнтам потрібна корекція способу життя. Будь-які навантаження на уражену ділянку мають бути виключені. У деяких випадках показаний суворий постільний режим.
Хірургічне лікування
У разі неефективності консервативної терапії вдаються до хірургічного втручання. Серед показань до проведення операції можна виділити:
- високий ризик ускладнень;
- загроза ампутації;
- важкий інфекційний процес;
- велика кількість гною в рані;
- сильний набряк;
- велике ураження епітелію.
Нині перевагу віддають малоінвазивним методикам із мінімальними ризиками ускладнень і коротким реабілітаційним періодом. У лікуванні трофічної виразки можуть застосовуватися такі сучасні технології:
- Склеротерапія. Має на увазі введення спеціальної склерозуючої речовини в уражені судини. Ліки заповнюють вени, після чого вони просто "спадають" і перетворюються через деякий час на фіброзний тяж. У лікуванні пацієнтів похилого віку з виразкою гомілки перевагу віддають саме цьому методу.
- Ендовазальна лазерна коагуляція. В основі технології лежить використання енергії лазера, яка ефективно усуває вени і прискорює загоєння виразки навіть великого розміру. Висока температура лазерного променя ефективно спаює судину зсередини, чим повністю виключає її з кровотоку.
- Радіочастотна абляція вен. Уражені тканини розігріваються до високих температур під дією радіосигналу певної частоти. Це призводить до склеювання уражених судин і подальшого їх розсмоктування.
Найкращим медичним центром для проведення діагностики та лікування трофічної виразки є Medical Plaza. Тут працюють висококласні флебологи з багаторічним стажем роботи. Наш центр оснащений за останнім словом техніки. Сучасна апаратура експертного класу дає нам змогу точно ставити діагнози і проводити малоінвазивні процедури в лікуванні судинних патологій. У клініці є власна лабораторія. Усі дослідження можна пройти в одному місці без черг. До кожного пацієнта ми використовуємо індивідуальний підхід. Спочатку фахівці проведуть комплексну діагностику, після чого призначать оптимальний конкретно у вашому випадку метод лікування. У нас ви можете розраховувати на високий рівень професіоналізму, комфорт і безпеку. Подбайте про своє здоров'я вже зараз і запишіться на прийом до одного з наших фахівців!
FAQ
Як зрозуміти, що це трофічна виразка?
Для патології характерна поява стійкого больового синдрому, що супроводжується набряком, мокрими ранами, свербінням і печінням. Шкіра темніє, ущільнюється, її поверхня стає блискучою. Для встановлення діагнозу потрібна допомога фахівця.
Чим обробляти трофічні виразки?
Для обробки рани слід використовувати антисептичні розчини (перекис водню, хлоргексидин, мірамістин). Також лікар може призначити місцеві препарати для стимуляції загоєння виразки. Це можуть бути антимікробні мазі, протизапальні креми або гелі, серветки з іонами срібла тощо.
Що робити при сильному болі трофічної виразки?
Якщо болі стають нестерпними і не вщухають після вживання анальгетиків, слід звернутися до лікаря. Зменшити неприємні відчуття можна за допомогою місцевих знеболювальних препаратів, таких як мазі або гелі, холодних компресів, НПЗП.
Трофічна виразка: чи заразна вона?
Ні, сама по собі не є заразною. Вона зазвичай виникає внаслідок порушення кровообігу або пошкодження тканин. Однак, якщо в неї потрапила патогенна мікрофлора, це може призвести до розвитку інфекційного процесу. У такому разі хвороботворні мікроорганізми можуть передатися контактним шляхом.
Чи можна пити алкоголь при трофічній виразці?
При трофічній виразці рекомендується уникати вживання алкоголю. Спиртні напої можуть чинити негативний вплив на загоєння виразки і загальний стан організму.
- Судинний хірург