ЕКСТРАКОРПОРАЛЬНЕ ЗАПЛІДНЕННЯ (ЕКЗ)

У наші дні багато сімейних пар зустрічаються з тими чи іншими труднощами при спробі зачати дитину. Родинам, які не можуть отримати бажаного малюка, приходять на допомогу допоміжні репродуктивні технології. Найефективнішою з них є процедура екстракорпорального запліднення. Саме ця методика визнана ВООЗ найбільш результативною при лікуванні різних форм жіночого і чоловічого безпліддя.

ЕКЗ - що це таке?

Більшість сімейних пар не мають уявлення про те, у чому полягає метод екстракорпорального запліднення, наскільки він безпечний для здоров'я, де і яким чином проводять процедуру.

Як розшифрувати ці три літери? Власне, у назву вкладена і сама сутність методу. ЕКЗ - екстра (від лат. Extra - поза, зовні), корпоральне (від лат. Corpus - тіло) запліднення. Тобто зачаття поза тілом жінки, з'єднання сперматозоїда та яйцеклітини in vitro, «в пробірці».

У більшості випадків причиною безпліддя є фізична неможливість зустрічі жіночої та чоловічої статевих клітин «в природному середовищі», тобто в статевих шляхах жінки (наприклад, трубний фактор безпліддя - патологія маткових труб, при якій вони стають непрохідними для статевих клітин жінки). При цьому жінка цілком здатна виносити і народити дитину. У такому випадку перед лікарями стоїть завдання «організувати побачення» яйцеклітини зі сперматозоїдом, а отриманий ембріон повернути на його «законне місце» - у матку майбутньої мами, де вагітність після ЕКЗ буде розвиватися звичайним шляхом.

Дуже важливо відзначити той факт, що діти ЕКЗ, «діти з пробірки» нічим не відрізняються від звичайних дітей, зачатих природним способом. Не слід боятися, що спосіб зачаття in vitro будь-яким негативним чином відіб'ється на здоров'ї і розвитку майбутнього малюка.

Як роблять ЕКЗ

Здійснюється процедура в кілька етапів. Деякі з них не дуже фізично приємні - але нічого страшного в них немає. Усі етапи процедури проводяться амбулаторно - тобто, після них не треба залишатися в клініці, а можна вирушати додому.

1. Підготовка до ЕКЗ. Стимуляція овуляції

Необхідно отримати кілька зрілих яйцеклітин для успішного проведення процедури екстракорпорального запліднення. Досягається це шляхом гормональної стимуляції організму жінки. Лікар розробляє схему лікування, вид і дозування препаратів - на підставі ретельного аналізу даних анамнезу пацієнтки і результатів обстежень. Протокол ЕКЗ може бути «короткий» або «довгий» - підбирається індивідуально і залежить від стану організму кожної конкретної жінки. Мета гормональної стимуляції - по-перше, отримання придатних (хорошої якості) до зачаття ооцитів, по-друге - підготовка ендометрія матки до прийому зародка. Весь процес проходить під постійним УЗД-контролем.

2. Пункція фолікулів

Як тільки, у ході стимуляції, фолікули дозріли, настає наступний етап підготовки до ЕКЗ - витяг фолікулів. Ця процедура проводиться трансвагінально (через піхву під контролем УЗД). Отримані ооцити поміщають у спеціальне живильне середовище, де вони очікують зустрічі зі сперматозоїдами. Паралельно з отриманням ооцитів у дружини, чоловіку слід здавати сперму, яка також піддається попередній обробці.

3. Запліднення ЕКЗ

У спеціально обладнаній лабораторії під контролем фахівців-ембріологів отримані яйцеклітини і сперму поміщають в «пробірку», де і відбувається довгоочікуване зачаття. Після заплідненя яйцеклітини поміщаються в інкубатор. Ембріологи стежать за тим, як розвиваються ембріони, чи немає у них будь-яких порушень.

Як правило, розвиток ембріонів «у пробірці» триває протягом  2- 5 діб. Фахівці-ембріологи оцінюють готовність ембріонів імплантуватися в матку, після чого проводиться перенесення 1-2 ембріонів. Решта ембріони можуть піддаватися кріоконсервації.

4.Перенесення ембріона і вагітність після ЕКЗ

Перенесення ембріона здійснюється на 3-5 добу після запліднення. За допомогою тонкого катетера ембріони потрапляють в матку. Це абсолютно безболісно, ​​і не шкодить ні матері, ні майбутній дитині.

За сучасними стандартами переноситься, як правило, не більше двох ембріонів. Після чого майбутній мамі призначається підтримуюча гормональна терапія - з метою успішної імплантації ембріона. За два тижні вагітність визначається за допомогою аналізу крові на ХГЛ - хоріонічний гонадотропін людини.

Далі, якщо завагітніти вдалося, то вона розвивається найзвичайнішим шляхом - і через визначений термін на світ з'являється нова людина.

Необхідно розуміти, що вагітність з першої спроби настає не завжди. Але не слід впадати у відчай. Процедура екстракорпорального запліднення - процес непростий. З погляду світової практики, краще ЕКЗ - це не завжди перше за рахунком.

ВАЖЛИВО!

Кожен випадок є унікальним, тому що потрібно враховувати унікальні особливості кожного організма, тому з питання екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) та інших Ви можете звернутися до  фахівців-репродуктологів  нашого медичного центру за детальною консультацією. Записуйтесь на прийом прямо зараз за телефонами або заповнивши контактну форму нижче.