ПОРУШЕННЯ МОЗКОВОГО КРОВООБІГУ
Загальновизнаним фактом у світовій медицині вважається «епідемія» серцево-судинних захворювань, що вразила цивілізовані країни. Щорічно фармацевтична промисловість виводить на ринок нові лікарські препарати, розробляється і модернізується медична апаратура, комп'ютеризуються всі процеси діагностики та лікування. І незважаючи на всі ці зусилля, рівень захворюваності досить високий. Мало того, серцево-судинні захворювання «молодіють».
Вже практично кожна доросла людина може відповісти на питання - що таке гіпертонічний криз, інсульт, крововилив в мозок.
Ми з цими захворюваннями стикаємося в сім'ях, у знайомих, чуємо про них по телевізору.
ПІДСТУПНІСТЬ СЕРЦЕВО-СУДИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
Підступність серцево-судинних захворювань, і зокрема порушення мозкового кровообігу, полягає в їх поступовому розвитку. Симптоми накопичуються непомітно. Ми звикаємо до незначного підвищення артеріального тиску, періодичних головних болів, набряків вранці й інших «дрібних неприємностей». А такі «дрібниці», як порушення уваги, підвищена забудькуватість і стомлюваність змушують звернутися до лікаря. А потім «раптом» і «абсолютно несподівано» виникає порушення мозкового кровообігу.
Оскільки на початкові прояви недостатності кровообігу головного і спинного мозку мало хто з наших співвітчизників звертає увагу, пропоную розглянути варіанти «мозкових катастроф».
ВАРІАНТИ «МОЗКОВИХ КАТАСТРОФ»
Минущі порушення мозкового кровообігу (МПМК)
Минущі порушення мозкового кровообігу (МПМК) -характеризує зникненням осередкової симптоматики протягом 24 год.
Невропатологи старої школи називали МПМК першим дзвінком з "того світу". Якщо пацієнт ставився серйозно до такого судинного кризу, разом з лікарем аналізували причини, що призвели до розвитку захворювання і усували їх, повторних порушень кровообігу, як правило, не виникало.
Причинами МПМК можуть бути мікроемболії різного походження, тромбоемболії та ін. Проблеми у вертебрально-базилярному басейні супроводжуються запамороченням, скороминучої сліпотою на один або обидва ока, двоїнням в очах, парезом в кінцівках на протилежній порушеному зору стороні (перехресний синдром), іноді розладом пам'яті.
При порушеннях кровообігу в басейні сонної артерії симптоми будуть відрізнятися в залежності від пошкодженої ділянки головного мозку. У більшості випадків розвиваються порушення мови, іноді минуча сліпота, геміпарез. Може розвинутися епіприпадок.
Якщо у вас періодично підвищується артеріальний тиск (140 / 90мм.рт.ст. І вище), якщо у вас відзначаються перебої в роботі серця, якщо ви страждаєте частими головними болями, то вам слід звернутися до лікаря. Вчасно проведена діагностика і призначене адекватне лікування дозволить уникнути таких неприємностей.
ГОСТРЕ ПОРУШЕННЯ МОЗКОВОГО КРОВООБІГУ (ГПМК)
Не у всіх хворих першим порушенням мозкового кровообігу є МПМК. Якщо вогнищева симптоматика не зникла в першу добу виноситься діагноз гостре порушення мозкового кровообігу (ГПМК).
Гостре порушення мозкового кровообігу бувають двох типів:
- ішемічні, коли порушується надходження крові до тканин головного мозку через недостатність обсягу кровотоку
- геморагічні, коли порушується цілісність судини і виникає крововилив у тканину мозку або під судинну оболонку головного мозку (субарахноїдальний крововилив)
До розвитку ішемічного інсульту призводять:
- артеріальна гіпертензія;
- атеросклероз магістральних судин шиї і мозкових артерій;
- порушення серцевого ритму;
- порушення реологічних (плинність) і коагуляційних (згортають) властивостей крові;
- перенесений інфаркт міокарда;
- пороки серця;
- стани після операцій на серці, наявність штучного клапана серця;
- гіперліпідемія (підвищення рівня ліпідів у крові);
- цукровий діабет;
- мігрень.
Усі ці захворювання піддаються лікуванню, що значно знижує ризик розвитку ГПМК.
Інфекційні захворювання вірусного або бактеріального генезу можуть призвести до розвитку ішемічного інсульту. Доведено, що, наприклад, цитомегаловірус і вірус герпесу можуть викликати інтенсивний розвиток атероматозних бляшок в сонних артеріях.
Вчасно виявлені і проліковані внутрішньочерепні артеріальні аневризми, артеріо-венозні мальформації, кавернозні і венозні мальформації дозволять уникнути геморагічних форм порушень мозкового кровообігу.
ПЕРШІ ОЗНАКИ ІНСУЛЬТУ
- раптовий сильний головний біль, який може супроводжуватися нудотою і блювотою;
- судоми, запаморочення, непритомність, втрата свідомості;
- раптова слабкість у кінцівках (парез, як правило з одного боку);
- оніміння, різка втрата чутливості на обличчі і (або) кінцівках (як правило з одного боку);
- порушення симетрії обличчя;
- виникнення утруднення мови і порушення координації руху.
При виникненні цих симптомів необхідно насамперед викликати швидку! Проведені маніпуляції в перші години з моменту судинної катастрофи (у так званому терапевтичному вікні), дозволяють уникнути необоротних змін в тканинах мозку.
ЩО РОБИТИ, ПОКИ ШВИДКА ДОПОМОГА В ДОРОЗІ?
Після того, як ви викликали швидку допомогу, постарайтеся укласти хворого так, щоб голова була піднята над рівнем ліжка. Відкрийте кватирку або вікно, щоб в приміщення надходило повітря з підвищеним вмістом кисню. Зніміть одяг, що стискує, розстебніть комірець сорочки, тугий ремінь або пояс. Виміряйте артеріальний тиск. Якщо він підвищений, дайте препарат, яким хворий зазвичай знижує артеріальний тиск. При блювоті поверніть голову хворого на бік, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи. Після блювоти якомога ретельніше очистити від блювотних мас порожнину рота.
Лікувати інсультного хворого в домашніх умовах малоефективне. Тільки в умовах спеціалізованого стаціонару можна впевнено поставити діагноз і розробити комплекс лікувальних заходів. Такий стаціонар повинен бути оснащений комп'ютерним або магнітно-резонансним томографом, умовами і навченим персоналом для проведення спинномозкової пункції, мати сучасну лабораторію. Важливою умовою буде професійний догляд і постійне спостереження за хворим. При дотриманні всіх перерахованих факторів можна сподіватися на сприятливий прогноз одужання.
Лікування в стаціонарі гострого періоду ГПМК є початком нового періоду в житті таких пацієнтів і їх близьких. Це період реабілітації. Як правило, він вимагає великої кількості зусиль, як з боку самого пацієнта, так і його лікуючого лікаря. У моїй практиці спостерігалися пацієнти з практично повним відновленням втрачених функцій при досить великих вогнищах ураження головного мозку. Завзятість і наполегливе бажання одужати дозволяло повернутися до активного життя.
Бережіть себе і будьте здорові. А наша клініка допоможе Вам у цьому.
ВАЖЛИВО! КОЖЕН ВИПАДОК Є УНІКАЛЬНИМ, ОСКІЛЬКИ ПОТРІБНО ВРАХОВУВАТИ УНІКАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ КОЖНОГО ОРГАНІЗМА, ТОМУ З ТАКИХ ПИТАНЬ, ЯК ПОРУШЕННЯ МОЗКОВОГО КРОВООБІГУ ТА ІНШИХ, ВИ МОЖЕТЕ ЗВЕРНУТИСЯ ДО ФАХІВЦІВ НАШОГО МЕДИЧНОГО ЦЕНТРУ ЗА ДЕТАЛЬНОЮ КОНСУЛЬТАЦІЄЮ. ЗАПИСУЙТЕСЬ НА ПРИЙОМ ПРЯМО ЗАРАЗ ЗА ТЕЛЕФОНАМИ АБО ЗАПОВНІТЬ КОНТАКТНУ ФОРМУ НИЖЧЕ.