Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

РОЗШУКУЄТЬСЯ

ЛАГІГДНИЙ ВБИВЦЯ

З цієї статті Ви дізнаєтесь: кому необхідно обстежитися, як і навіщо лікувати вірусний гепатит С (ВГС).

Вірус гепатиту С може бути причиною як гострої, так і хронічної інфекції. Гостра інфекція зазвичай протікає безсимптомно. У 15-45% інфікованих пацієнтів відзначається спонтанне одужання без лікування. У 55-85% пацієнтів захворювання набуває хронічної форми. Згідно з офіційною статистикою, у світі близько 185 млн. чоловік інфікованих ВГС, що стосується неофіційних джерел, ця цифра набагато вище. ВГС є захворюванням інфекційної природи, причиною якого власне і є вірус гепатиту С. За своєю генетичною структурою ВГС ділиться на генотипи (1-6). В Україні зустрічається переважно генотип 1b.

ШЛЯХИ ЗАРАЖЕННЯ: ВІРУС ПЕРЕДАЄТЬСЯ ПРИ

  • прямому контакті з кров'ю;
  • статевим шляхом (3-5% інфікованих);
  • від матері до дитини (як при самій вагітності, так і під час пологів).

Пацієнтів з ХВГС не варто ізолюватися від членів сім'ї і суспільства, їх не слід обмежувати або створювати особливі умови в роботі і навчанні.

ЯК ЖЕ ВИЯВЛЯЄТЬСЯ ГЕПАТИТ С?

Найчастіше багато інфікованих ВГС не мають симптомів і навіть не підозрюють про свій діагноз. Якщо скарги присутні, вони мають неспецифічний характер. Так пацієнтів можуть турбувати: стомлюваність, загальна слабкість, нудота, зниження апетиту, біль у суглобах, підвищення температури тіла, жовтушність шкіри та склер. У частини пацієнтів симптоми можуть бути більш виражені. Паралельно в ОАК, печінкові комплексі, на УЗД органів черевної порожнини - змін може і не відзначатися.

КОМУ ПОТРІБНО ПРОЙТИ ДІАГНОСТИКУ?

Так звані групи ризику:

  • медпрацівники, що контактують з кров'ю;
  • пацієнти знаходяться на гемодіалізі (апарат "штучна нирка");
  • діти, народжені від інфікованих матерів;
  • особи, які отримали раніше переливання препаратів крові;
  • ті, у кого мало місце оперативне втручання, будь-які види татуажу, відвідування стоматолога;
  • використання спільних бритвених наборів, зубних щіток, манікюрного приладдя.
  • ін'єкційні наркомани (при ін'єкції загальної голкою);

Гепатит С не передається через грудне молоко, їжу або воду, при укусах комарів і інших комах, при розмові, чханні, рукостискання, обіймах, поцілунках, використанні загального посуду.

ДІАГНОСТИКА

У пацієнтів з ВГС діагноз часто залишається невстановленим і виявляється як несподівана знахідка, тому що 80% пацієнтів не мають симптомів.

Щоб встановити факт інфекції необхідно:

Крок 1: здати аналіз крові на маркери ВГС (Антитіла HCV сумарні).

Крок 2: при позитивній відповіді здати аналіз крові на ПЛР РНК HCV (якісний).

Крок 3: консультація гастроентеролога. N.B.! * І навіть негативна відповідь не гарантує 100% відсутність гепатиту, що може бути викликано початковим періодом захворювання (коли аналіз ще може залишатися негативним), малою кількістю вірусу (при якому тест-система не може визначити наявність вірусів).

ЛІКУВАННЯ

Згідно з рекомендаціями Європейської та Американської асоціацій гастроентерологів та інфекціоністів лікування ВГС необхідно починати відразу ж після встановлення діагнозу. Слід зазначити, що, чим раніше почати терапію, тим вище відсоток успішного лікування. Стандарти лікування ВГС постійно змінюються. До недавнього часу застосовували інтерферонову терапію. Впровадження в практику сучасних препаратів, так званих прямих противірусних агентів дозволило досягти ефективність лікування понад 90% (при інтерферонотерапії 45-80%) і скоротити терміни лікування до 12 тижнів (при інтерферонотерапії 24-48 тижнів), що у свою чергу знизило кількість побічних ефектів . У сучасній терапії тепер можна відзначити такі переваги як хороша переносимість, зручний прийом (препаратів у пігулках змінили ін'єкції інтерферону). Схеми лікування для кожного пацієнта різні. Від правильно підібраної  схеми залежить ефективність лікування. У виборі терапії ключовими факторами є: - різновид генотипу; - рівень ураження печінки (наявність/ відсутність фіброзу); - наявність / відсутність супутніх захворювань. Людина може бути заражена більш ніж одним генотипом, що також впливає на вибір терапії. Основна мета терапії - досягти стійкої вірусологічної відповіді, тобто відсутність вірусного гепатиту С. У зв'язку з чим, використовують так звану, противірусну терапію.

ПРОГНОЗ

Нелікований ХВГС, за статистикою за 20-30 років після інфікування призводить до цирозу печінки в 20% випадків (терміни можуть скорочуватися). Також одним з несприятливих прогнозів є - гепатоцелюлярна карцинома (рак печінки).

ПРОФІЛАКТИКА

Уникати контакту з чужою кров'ю: використовувати індивідуальні засоби гігієни (зубна щітка, бритвений набір, манікюрний набір), захищені статеві контакти. У Medical Plaza Ви завжди можете отримати професійну консультацію і допомогу. Записатися на прийом можна через колл-центр за телефоном (0562) 305 305; (067) 562 50 52; (099) 213 85 09; або заповнивши контактну форму нижче.

Залишити заявку