Скринінг 3 триместру вагітності
Скринінг третього триместру – заключне обстеження перед пологами, яке проводять у період з 28 по 32-34 тиждень вагітності, і може бути поділено на кілька етапів залежно від результатів скринінгу 1-го та 2-го триместру. Основа PRISCA 3 триместру – ультразвукове дослідження з допплерографією судин пуповини. Додаткові діагностичні процедури (необов'язково, але рекомендується) – біохімічний аналіз крові на гормони ХГЛ, АФП, вільний естріол та кардіотографія (КТГ).
На заключному обстеженні оцінюють фізичні параметри малюка, його зростання, масу, розташування, а також вивчають роботу органів плода, функціональний стан плаценти, кількість та якість навколоплідних вод. Дитина на третьому триместрі вже цілком сформована, добре проглядається кістковий апарат, серцево-судинна система, печінка, нирки та інші органи. Третє УЗД при вагітності дає повну картину особливостей та умов розвитку малюка, підтверджує або спростовує результати першого та другого скринінгу, формує уявлення про те, коли і як відбуватимуться пологи.
Цілі третього скринінгу
Відразу уточнимо, що третій скринінг не є обов'язковою процедурою. Якщо вагітність протікає добре, з боку пацієнтки немає скарг, скринінг можна не проводити. Однак ми вважаємо, що третє скринінгове обстеження є не менш важливим, ніж перше і друге. ПРИСКА-3 дозволяє:
- виявити відхилення та патології, що розвиваються на третьому триместрі, коли плід досяг певного гестаційного віку (пухлини, новоутворення різної локалізації, відхилення у розвитку серцево-судинної та сечостатевої системи);
- дізнатися про положення плоду (нормальне, косе, поперечне, тазове передлежання);
- оцінити стан плаценти (товщина, структура, ступінь зрілості) та її розташування щодо внутрішнього зіва – ці дані дозволяють спрогнозувати оптимальний варіант пологів (кесарів розтин або самостійні пологи);
- проаналізувати дані про стан пуповини (хід пуповини, спрощене, туге чи багаторазове обвивання);
- підготуватися до післяпологових маніпуляцій у разі виявлення патології у плода, що потребує негайного втручання.
Третій скринінг слід сприймати як важливу частину підготовки до пологів. Весь обсяг даних, отриманих під час обстеження, разом із результатами 1-го і 2-го скринінгу допоможе ґрунтовно підготуватися до народження дитини. Адже УЗД на 3 тижні вагітності, наприклад, дає дуже обмежені дані щодо фізичних та функціональних характеристик плода. Що не скажеш про 3 скринінг, коли малюк вже повністю сформувався і готовий до народження. Не варто нехтувати ні третім, ні другим, ні першим скринінгом. Кожна з процедур – важлива частина концепції динамічного спостереження за пренатальним розвитком дитини протягом усього терміну виношування плода.
Обов'язкові та рекомендовані діагностичні процедури
Є думка, що третій скринінг вагітності поділяється на обов'язкові та рекомендовані діагностичні процедури. І в цьому є сенс. УЗД та доплерографія судин вважається первинним (важливішим) обстеженням, а біохімія крові на цільові гормони та кардіотографія – вторинним. За допомогою ультразвукового дослідження з допплерографією фіксується положення плода, приріст висоти дна матки, наявність гестаційної гіпертензії, прееклампсії, цукрового діабету, ізосерологічної несумісності крові та інших соматичних захворювань, не кажучи вже про можливі фізіологічні відхилення та геномні патології.
Що дає біохімічний аналіз крові та чи потрібен він на третьому триместрі вагітності? Дослідження гормонів роблять у разі якщо:
- У ході 1-го та 2-го скринінгу було виявлено хромосомні патології та інші вади розвитку.
- Є підозра формування патологій, що розвиваються у третьому триместрі.
- Вагітність протікає важко, є ускладнення, недостатньо даних для оцінки загального стану майбутньої мами та малюка.
Щодо кардіотокографії (КТГ), то цей вид діагностики призначається, коли є підозри на вади розвитку серцево-судинної системи та роботи серцевого м'яза зокрема. КТГ дозволяє вивчити частоту серцевих скорочень (ЧСС) дитини та тонусу матки.
Варто окремо виділити стратегію діагностичних обстежень при тяжкому перебігу вагітності. Відомо, що терміни третього скринінгу обмежені періодом з 28-го по 34-й тиждень вагітності. Якщо вагітність тяжка, є ризик викидня, у цей період можуть проводити кілька УЗД обстежень (1-2 рази на тиждень) для динамічного спостереження за станом дитини. У деяких випадках ультразвукове дослідження проводиться регулярно до моменту народження малюка.
Особливості підготовки
Як готуються до заключного скринінгу? Якщо йдеться лише про ультразвукове дослідження та доплерографію, то особлива підготовка не потрібна. Вам просто слід прийти на прийом до гінеколога. Якщо ж призначена біохімія крові, то за 6 годин до процедури слід утриматися від їжі. Також дуже важливо зберігати спокій, не нервувати і не панікувати. Негативні емоції сильно впливають на вироблення гормонів і змінюють гормональне тло, що однозначно позначиться на результатах біохімічного дослідження.
Ціна пренатального скринінгу 3 триместру
Вартість 3 скринінгу у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza – від 1100 грн. У ціну входить УЗД 3 триместру вагітності та доплерографія судин пуповини. Якщо необхідні додаткові діагностичні процедури, загальна вартість скринінгу може незначно зрости.
Більш точну інформацію про ціну третього скринінгу можна дізнатися по телефону гарячої лінії клініки або на консультації гінеколога. Ви також можете написати в чат. Але ми рекомендуємо одразу записатися на прийом, оскільки кожен випадок унікальний і потребує індивідуального підходу та оцінки стану здоров'я як самої дитини, так і майбутньої мами.
Насамкінець уточнимо, що терміни проведення третього скринінгу у кожної клініки можуть відрізнятися. Тому існує деяка плутанина щодо того, коли робити третій скринінг. Наш багаторічний досвід показує, що найточніші дані обстеження ми отримуємо у період з 28 по 34 тиждень вагітності. Ідеальним терміном вважається 30 тиждень. Якщо ви ще не пройшли третій скринінг, записуйтесь на прийом до МЦ Medical Plaza, використовуючи реєстраційну форму, чат або номер телефону.
FAQ
Що включає скринінг 3 триместру?
Основний вид діагностики – УЗД із доплерографією судин пуповини. Додаткові процедури (за потреби) – аналіз на гормони ХГЛ, АФК, вільний естріол, кардіотографія (КТГ).
На якому терміні роблять скринінг 3 триместру?
Обстеження рекомендується проводити в період із 28 по 34 тиждень вагітності. Оптимальний термін для третього скринінгу – 30 тиждень.
Чи потрібно здавати кров для скринінгу 3 триместру?
Не завжди. Основа – розширене ультразвукове дослідження. Кров здають лише тоді, коли є підозри розвитку патологій чи відхилень.
Чи можна їсти перед скринінгом 3 триместру?
Якщо у програмі лише УЗД, то можна. Якщо призначена біохімія крові, необхідно утриматися від їжі за 6 годин до процедури.