Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Рак шлунку - одна з найпоширеніших і складних форм раку, що розвивається в епітелії слизової оболонки шлунку. У загальносвітовій статистиці за поширеністю рак шлунку посідає 5-е місце (7% усіх діагностованих видів онкологій), а щорічна смертність становить близько 800 тис. осіб (9% смертей серед пацієнтів з різними типами раку). Зустрічається частіше у чоловіків віком 45 років і старше. Найвища поширеність - серед пацієнтів віком 60 років і більше.

Головна проблема раку шлунку – відносно безсимптомний перебіг захворювання, що у перспективі призводить до утворення та поширення метастазів на регіонарні лімфатичні вузли та прилеглі органи (підшлункова, печінка, легені тощо). За статистикою, метастази виявляються у 80-85% пацієнтів, а відсоток виживання безпосередньо залежить від стадії захворювання і кваліфікації онколога (клініки), що займається лікуванням раку шлунку. Якщо онкологія виявлена на початковій стадії, шанс вилікувати рак – близько 70-90%, якщо на пізній з метастазами у регіонарних лімфатичних вузлах, відсоток виживання рідко перевищує 3-15%.

Причини раку шлунку

Фактори, що провокують формування злоякісної пухлини у слизовій оболонці шлунку, прийнято розділяти на групи:

  1. Генетичні (спадкові) чинники. Якщо в сім'ї родичі по прямій лінії хворіли на рак шлунку, ймовірність розвитку патології в рази вища.
  2. Особливості харчування – регулярне вживання свідомо шкідливої їжі, насиченої трансжирами та консервантами, та дефіцит у раціоні овочів та фруктів (клітковина). Також доведено, що надмірне вживання солі, маринованих, пересмажених (фрітюр) та копчених продуктів прямо корелює із частотою виникнення раку шлунку. Сюди відноситься регулярне переїдання, як один з факторів, що провокують постійні запалення слизової оболонки.
  3. Регулярний токсичний вплив. Куріння та алкоголь у числі перших причин, що запускають процеси розвитку структурних ушкоджень слизової оболонки шлунку.
  4. Дефіцити вітамінів, мікро- та макроелементів. Особливо виділяють хронічний дефіцит вітаміну C (аскорбінова кислота).
  5. Інфекційні захворювання та їх наслідки. Найяскравіший приклад – інфікування бактерією Helicobacter pylori, здатної провокувати розвиток гастриту, виразки та у довгостроковій перспективі – рак шлунку.

Також є дослідження, яке підтверджує, що ймовірність розвитку даного типу онкології вища в районах, де в ґрунті є надмірна концентрація міді, молібдену та/або кобальту.

Варто окремо сказати про Helicobacter pylori. Є дуже переконливі дані, що підтверджують прямий взаємозв'язок між зараженням H. pylori та розвитком раку шлунку. Ще в середині 90-х цю бактерію віднесли до 1-ої групи канцерогенів (Міжнародне агентство з вивчення раку – IACR), позначивши її деструктивний потенціал. Бактерія, потрапивши в шлунок, викликає структурні гістологічні зміни в слизовій оболонці, провокуючи атрофію, що переходить у кишкову метаплазію, а потім і в інтраепітеліальну неоплазію, що в результаті закінчується малігнізацією (злоякісне переродження) пошкоджених клітин шлунку.

Лікування (ерадикація) Helicobacter pylori – як один із профілактичних методів попередження розвитку раку шлунку – окрема і досить велика тема. У рамках даного матеріалу можна лише констатувати, що інфікування спіралеподібною грамнегативною бактерією H. pylori – одна з найчастіших причин розвитку онкології. Якщо у вас виявили цю бактерію, дуже важливо пройти повний курс лікування. Для консультації запишіться на прийом до гастроентеролога в Medical Plaza.

Симптоми раку шлунку (як починається рак шлунку)

Симптоматика на ранніх стадіях розвитку онкології виражена слабко, але є. Усі прояви зростання злоякісної пухлини у шлунку поділяють на дві групи:

  1. Неспецифічні симптоми, які часто пов'язують із іншими не злоякісними захворюваннями. Як приклад, відчутне зниження апетиту та диспепсія – хворобливе та утруднене травлення, дискомфорт, тяжкість та хворобливі відчуття після їди.
  2. Група "малих ознак".

До другої групи симптомів входить:

  • відчутне зниження ваги без видимих причин;
  • відчуття переповненості шлунку при малій кількості вжитої їжі (актуально для ендофітних форм раку);
  • дисфагія - утруднене проковтування їжі (актуально при раку кардії);
  • астенія – збірний термін, що описує надмірну та безпричинну стомлюваність, систематичне порушення сну, підвищену нетерплячість та крайню психічну нестійкість;
  • регулярний "шлунковий дискомфорт" як до, так і після їжі;
  • анемія або недокрів'я (дефіцит еритроцитів), що супроводжується слабкістю, загальним нездужанням та занепадом сил.

Симптоматика раку шлунку на пізніх стадіях набагато очевидніша і легко ідентифікована. Прояви занедбаної онкології шлунку:

  • сильний оперізувальний або гострий (в районі серця) біль, що свідчить про проростання пухлини в тканині сусідніх органів (підшлункова залоза, легені);
  • якщо рак поширився на поперечну ободову кишку, з'явиться запор або помітна затримка випорожнень, а також здуття живота;
  • гострий епігастральний біль, що локалізується в ділянці під мечоподібним відростком (область розташування шлунку);
  • блювота, у тому числі кров'ю при розпаді або значному виявленні злоякісної пухлини;
  • мелена – «чорний» (з високим вмістом крові) і рідкі випорожнення з різко неприємним запахом, що свідчить про кровотечу в шлунку або шлунково-кишковому тракті.

Проблема раку шлунку в тому, що багато хворих не звертаються до онколога доти, доки не з'являться симптоми важкої форми онкології. Із цим пов'язують надмірну смертність, адже на початкових стадіях лікувати рак набагато легше, ніж на завершальному етапі розвитку хвороби з активним ураженням організму метастазами.

Як виявляється рак шлунку (діагностика)

Для визначення стадії та форми раку, а також наявності та поширення метастазів використовують різні діагностичні методи:

  1. Фіброгастродуоденоскопія (ФГДС) – один з варіантів ендоскопічного дослідження, який дозволяє провести візуальний огляд (відеообстеження) слизової оболонки шлунку, а також стравоходу та дванадцятипалої кишки. Крім того, гастроскопія дозволяє провести біопсію - забір зразка слизової тканини для гістологічного дослідження в лабораторії.
  2. Потрійне ультразвукове дослідження. Перше УЗД – трансабдомінальне для дослідження органів черевної порожнини. Друге УЗД використовують для оцінки заочеревинного простору. Третє УЗД – дослідження лімфатичних колекторів щодо наявності/відсутності метастазів.
  3. Комп'ютерна томографія (КТ) трьох зон: органів грудної, черевної порожнини та органів малого тазу. Мета КТ – оцінити шкоду від поширення злоякісної пухлини та наявність/відсутність метастазів у регіонарних анатомічних структурах.
  4. Рентгеноскопія з використанням контрастної речовини (сульфат барію), що вводиться перорально. Дозволяє отримати дані про локалізації пухлини, а також про довжину злоякісного ураження стінок органу.
  5. Аналіз крові на онкомаркери - специфічні речовини, що виділяються або тканинами злоякісної пухлини, або здоровими клітинами у відповідь на інвазію ракових клітин. Найбільш чутливі онкомаркери, що враховуються під час аналізу, – CA19-9, РЕА та CA72-4. Їхня чутливість варіюється в межах ~50%, при метастазуванні чутливість підвищується до ~70%.

Як швидко розвивається рак шлунку

Цей тип онкології розвивається дуже повільно. Нерідко від початку малігнізації здорових клітин епітелію слизової оболонки шлунку до формування повноцінної пухлини проходить не менше 5-7 років. Часто рак розвивається ще повільніше – 10 і більше років. На швидкість розвитку захворювання впливають різні фактори, включаючи форму раку та спосіб життя людини. Якщо малігнізація провокується регулярним вживанням токсинів (куріння, алкоголь), або в анамнезі не вилікувана Helicobacter pylori, формування пухлини може прискоритися.

Тривалий період інкубації дозволяє виявити пухлину на ранній стадії, що значно підвищує шанси на успішне лікування і знижує ймовірність рецидиву. Тому профілактичне обстеження шлунку за допомогою тієї ж гастроскопії – найефективніший інструмент запобігання розвитку важких форм раку, які складно піддаються лікуванню. Пропонуємо пройти обстеження у Medical Plaza. У клініці встановлено сучасне високоточне лікувально-діагностичне обладнання, працює власна лабораторія.

Аденокарцинома шлунку – одна з найпоширеніших форм раку шлунку

Аденокарцинома (або залозистий рак шлунку) буває:

  • муцинозна з підвищеною секрецією слизу, що займає щонайменше 50% обсягу злоякісних клітин;
  • папілярна – злоякісна пухлина утворює сосочкові структури, що сполучаються спеціальними стрижнями з кровоносними та лімфатичними мікросудинами;
  • персневидноклітинна – в основі пухлини – персневидні клітини.

Крім класичного поділу на види за структурою, аденокарциному шлунку поділяють на підтипи по диференціації (структурна схожість злоякісних клітин на клітини прилеглих тканин). Виділяють:

  • високодиференційовану аденокарциному (G1 за міжнародною класифікацією диференціації) – клітини пухлини за структурою максимально схожі на клітини здорової тканини;
  • помірковано диференційована аденокарцинома (G2) – ракові клітини відрізняються від здорових, але не значно;
  • низькодиференційована аденокарцинома (G3) – морфологічна структура злоякісних клітин дуже відрізняється від клітин здорової тканини;
  • недиференційована аденокарцинома (G4) – безконтрольне зростання атипових клітин, що максимально відрізняються від здорових.

У міжнародній класифікації диференціації злоякісних новоутворень є ще підтип Gx, у якому визначити морфологічні відмінності атипових і здорових клітин неможливо.

Найбільш небезпечною та агресивною формою раку шлунку вважається низько-або недиференційована аденокарцинома. Розвивається досить швидко, розростаючись по слизовій оболонці шлунку, нерідко поширюючись на прилеглі органи. І навпаки, високодиференційована аденокарцинома вважається більш простою формою раку, яка добре піддається лікуванню, особливо на початкових стадіях.

Стадії раку шлунку

Класифікація раку шлунку є досить складною багаторівневою системою, згідно з якою злоякісну пухлину оцінюють за:

  1. Локалізацією - відділ шлунку, де розташована пухлина. Найчастіше рак виникає в антральному та пілоричному відділах шлунку (~65% діагностованих випадків). Рідше пухлину виявляють області малої кривизни (~13%). Ще рідше в кардіальній частині (~9%) та на передніх/задніх стінках шлунку (поширеність не більше 5%).
  2. Макроскопічною картиною пухлини по Bormann. Виділяють такі типи онкології – солітарна пухлина або поліплоїдний рак, дифузно-інфільтративний рак, частково та повністю виявлена карцинома.
  3. Морфологією клітин (гістологічний тип) - плоскоклітинний, персневидноклітинний, дрібноклітинний і залозисто-плоскоклітинний рак.
  4. Ступенем проростання пухлини в тканині та сусідніх органах (Tx-T4 з підгрупами).
  5. Наявності метастаз у регіонарних лімфатичних вузлах та органах (Nx-N3). У свою чергу метастазування поділяють на імплантаційне, лімфогенне та гематогенне.

Якщо говорити про прогрес розвитку злоякісної пухлини, то виділяють IV стадії. Це:

  1. Стадія I та підгрупи A та B. Первинна пухлина, що проростає або у власну пластину, або підслизову основу. Метастази зазвичай відсутні, але в поодиноких випадках навіть на I стадії можливе метастазування в 1-2 регіонарних лімфовузлах.
  2. Стадія II (підгрупи A та B). Пухлина збільшується у розмірах, може змінюватися диференціація клітин, відзначається глибше проростання в м'язову оболонку та/або підсерозну основу. Метастазування більш ймовірне (на 1-7 регіонарних лімфовузлах), але бувають форми II стадії раку і без метастазів.
  3. Стадія III з підгрупами A, B та C. Більш глибоке проростання в серозну оболонку та поширення на сусідні структури. Метастазування на 7 та більше регіонарних лімфатичних вузлів.
  4. Стадія IV – яскраво виражена часто недиференційована пухлина з глибоким структурним проростанням у прилеглі органи та активним метастазуванням по всьому організму (M1).

Є ще умовно п'ята стадія, «нульова», що характеризується скупченням гістологічних клітин без проростання в тканину (carcinoma in situ або Tis). При виявленні раку шлунку Tis ймовірність успішного лікування становить понад 90%.

Лікування раку шлунку

Основним методом лікування раку шлунку є комбінація хіміотерапії із хірургічним лікуванням. Які види хірургічних втручань використовують у клініці Medical Plaza:

  1. Діагностична лапароскопія.
  2. Тотальна гастректомія – повне видалення шлунку з подальшим формуванням анастомози – стравохідно-кишкового співустя, що виступає як сполучний «коридор» між стравоходом і тонкою кишкою. Операція важка та травмуюча. Показана пацієнтам із 1-3 стадією раку.
  3. Субтотальна гастректомія – видаляється частина шлунку (зазвичай, близько 2/3 органа) із злоякісною пухлиною. Не менш складна та травматична операція, яку використовують для оперативного лікування раку на 1-3 стадії.
  4. Комбінований метод, який поєднує в собі зазначені вище операції лапароскопічним або лапаротомним методом. Лапароскопія – менш травматичний метод оперативного втручання, у якому хірургічні інструменти та ендокамера вводяться через невеликі проколи (0,5-1,5 см) в очеревині.

Окремо варто сказати про робот-асистований метод оперативного втручання. У клініці Medical Plaza використовується роботизований комплекс Da Vinci, за допомогою якого проводяться різні операції, що передбачають лапароскопічний доступ до області, що оперується. Робот-помічник дозволяє проводити надточні маніпуляції з видалення злоякісних новоутворень. Da Vinci - це нове слово в хірургії, і абсолютно новий, якісніший рівень лікування різних форм раку шлунку і не тільки.

Що стосується післяопераційної хіміотерапії (ад'ювантної), то її проводять для профілактики рецидиву та віддаленого метастазування пухлини.

Крім видалення самої пухлини у шлунку проводять резекцію регіонарних лімфатичних вузлів, якщо під час діагностики у них виявлено метастази. Розрізняють кілька типів резекції лімфовузлів залежно від їхнього розташування та кількості (D1-D4). При найважчих та ускладнених формах раку шлунку видаляються всі регіонарні лімфатичні вузли разом із ураженими органами (Dn).

Метод оперативного втручання визначається після всебічної діагностики пухлини та точної локалізації пухлини у стінці шлунку.

Виживання при раку шлунку

Статистика виживання при раку шлунку мінлива і непостійна. Виживання у процентному співвідношенні багато в чому залежить від:

  • стадії раку;
  • морфологічної форми пухлини;
  • наявності/відсутності метастазів у регіонарних лімфатичних вузлах та прилеглих органах;
  • досвіду та кваліфікації онколога чи клініки, де проходить лікування;
  • навички хірурга.

Кожен пункт важливий і впливає на показник виживання.

При цьому є й усереднені показники з 5-річної виживаності, прив'язані до стадії прогресування онкології.

Якщо рак виявлено на умовно нульовій стадії, шанси успішного лікування перевищують 90%, про що ми вже писали.

Сприятливий результат при першій стадії спостерігається в 70-80% випадків.

Якщо діагностовано рак ІІ стадії, ймовірність виживання близько 50-60%.

У пацієнтів з ІІІ стадією раку шанси вижити ще менше – близько 30-40%.

Якщо ми говоримо про IV стадії раку шлунку з активною формою метастазування не тільки на регіонарні лімфатичні вузли, але і на віддалені тканини організму, ймовірність сприятливого результату навіть за тотальної гастректомії оцінюється в 3-5%.

Оцінка виживання на різних стадіях раку дуже умовна. Кожна форма онкології має унікальні риси, які обов'язково треба враховувати при розробці ефективної стратегії лікування. Для оцінки ймовірності сприятливого результату потрібно пройти діагностику, здати аналізи, ретельно вивчити пухлину та рівень інвазії злоякісних клітин на сусідні тканини. Це комплексна робота, якою займається група високоспеціалізованих лікарів.

У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza у Дніпрі функціонує сучасне відділення онкології, в якому:

  • встановлено передове лікувально-діагностичне обладнання, включаючи унікальний робот-асистент Da Vinci;
  • працює сучасна операційна, сконструйована за зразком операційних у найкращих онкоклініках Ізраїлю, США та ЄС;
  • працюють найкращі онкологи-хірурги.

Операції з онкології проводить лікар-онкохірург вищої категорії Савенков Дмитро Юрійович – член Німецького товариства вісцеральних хірургів та трансплантологів, Українського товариства онкологів, Європейської асоціації хірургічних онкологів (ESSO), а також голова Дніпропетровського товариства онкологів.

Багатопрофільний медичний центр Medical Plaza має великий практичний досвід у лікуванні різних форм раку, у тому числі раку шлунку. Звертайтеся, наші лікарі проведуть діагностику та розроблять найефективнішу індивідуальну стратегію лікування. Консультації онколога-хірурга проводяться за попереднім записом. Щоб записатись на прийом, використовуйте форму реєстрації або зателефонуйте нам на пряму лінію.

FAQ

Коли починаються болі при раку шлунку?

Навіть на початкових стадіях шлунок може іноді боліти, але не сильно. Зазвичай такий біль ігнорується. Гострі або оперізуючі болі з'являються на пізніх стадіях раку, коли пухлина вже сформувалася та встигла прорости у прилеглі тканини та/або органи.

Куди біль віддає при раку шлунку?

Біль може локалізуватися у трьох місцях. В області самого шлунку (найчастіше), оперізуюча біль, що віддає в лівий бік (при проростанні пухлини в підшлункову залозу), в області серця (якщо пухлина проросла в легені).

Як відрізнити рак шлунку від виразки?

Відрізнити виразку від ракової пухлини складно, але можливо. При раку больовий синдром має постійний характер (болить постійно, навіть уночі). При виразці шлунку періодичний біль. У будь-якому випадку, якщо у вас з'явився біль у ділянці шлунку, потрібно обов'язково пройти обстеження.

Який онкомаркер демонструє рак шлунку?

Він не один, відразу три онкомаркери в крові свідчать про онкологію, що розвивається. Це – CA19-9, РЕА та CA72-4.

Скільки живуть із раком шлунку без операції?

Все залежить від стадії та форми раку. Якщо діагностовано першу стадію, то у пацієнта в запасі 5, максимум 7 років. Якщо III або IV стадія, летальний кінець неминучий, причому протягом 6-12 місяців.

Залишити заявку