Медичний центр - Medical Plaza

Природа розвитку злоякісних пухлин, незважаючи на досягнення медицини в останні роки, до кінця не досліджена. Достовірно відомо, що розвиток захворювання починається з мутації, коли соматична клітина починає безконтрольно ділитися. Різноманіття форм раку пов'язано з тим, що в будь-якій клітині організму може відбутися збій. Саме тому у пацієнтів діагностують злоякісні пухлини кровотворної та лімфатичної систем, внутрішніх органів. У чоловіків нерідко виявляють рак передміхурової залози, який розвивається з клітин епітелію цього органу.

Простатспецифічний антиген - це специфічний білок, який виділяє передміхурова залоза. Зміни в його концентрації є ознакою того, що в органі відбувається якийсь патологічний процес, зокрема, злоякісного характеру. Згідно зі статистикою, підвищений рівень ПСА виявляють більш ніж у 80% пацієнтів із раком простати.

Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці
Сучасне лікування раку передміхурової залози в Medical Plaza

Як швидко розвивається рак простати

Кожен випадок захворювання індивідуальний і може мати своєрідний перебіг. Здебільшого процес розвивається повільно, залишаючись у межах залози і не завдаючи особливих турбот. У цьому й полягає головна підступність онкопатології. Пацієнти просто не помічають перші сигнали організму і не звертаються по медичну допомогу. Чоловіки можуть жити з раком простати багато років, навіть не підозрюючи про наявність злоякісного процесу.

Багато випадків РПЗ навіть залишаються не діагностованими. Часто хвороба розвивається настільки повільно, що її власники помирають від зовсім інших причин ще до появи перших симптомів. Однак є категорія пацієнтів, кому пощастило набагато менше. Існують агресивні підтипи раку, у разі яких зволікання в лікуванні може коштувати дуже дорого. Пухлини високого ступеня злоякісності стрімко збільшуються в розмірах і дають метастази. Якщо вчасно не вжити заходів, хвороба і далі прогресуватиме, ускладнюючи лікувальний процес і погіршуючи прогноз.

Опис захворювання та причини його розвитку

Рак простати може розвиватися як в одній, так і в обох частках залози, а також поширюватися за її межі та давати віддалені метастази. Це захворювання прогресує досить повільно. Найчастіше його діагностують у чоловіків у віці від 50 років і старше, але воно може виникати в будь-якому віці.

Найбільш поширений варіант пухлини передміхурової залози - ацинарна аденокарцинома (в 85-90% випадках). Саркома простати зустрічається рідко та діагностується зазвичай у дітей.

Точні причини розвитку захворювання не відомі, але виділені основні фактори ризику, які призводять до цього. У цей список входять:

  1. Похилий вік. Середній вік хворих – 67 років, але розвиток пухлинного процесу починається набагато раніше: зазвичай він не турбує пацієнта до тих пір, поки не розпочнуться серйозні порушення.
  2. Генетична схильність. Якщо у найближчих родичів був рак простати, ризик його розвитку в чоловіка підвищується в декілька разів. 
  3. Переважна більшість в раціоні жирів, які є будівельним матеріалом для чоловічих статевих гормонів. Зміна їх рівня стає одним з факторів, що провокують розвиток злоякісної пухлини.
  4. Професія, яка передбачає контакт з шкідливими речовинами, зокрема - з кадмієм, важким металом (друкарські та зварювальні роботи).
  5. Проживання в несприятливих, з екологічної точки зору, місцевостях.

Чоловікам, які знаходяться в групі ризику, необхідно, як мінімум, раз на рік відвідувати уролога для профілактичного огляду.

Клінічна картина

Ракова пухлина передміхурової залози зростає дуже повільно, не викликаючи здавлювання оточуючих структур і тим самим – виражених симптомів. Саме тому чоловіки у більшості випадків звертаються до лікаря вже на запущених стадіях захворювання.

Рак простати проявляється в симптомах, які характерні для інших порушень в роботі сечостатевої системи. Клінічна картина включає:

  • почастішання сечовипускання та зміну його характеру (слабкий напір та уривчастість струменю, біль і печіння під час випорожнення сечового міхура);
  • поява слідів крові в сечі та спермі;
  • біль в промежині та над лобком;
  • порушення ерекції;
  • швидке зниження ваги;
  • підвищена слабкість і стомлюваність.

У запущених випадках може виникнути гостра затримка сечі – стан, який вимагає негайної медичної допомоги.

Стадії розвитку раку простати

Виділяють 4 ступені злоякісних пухлин простати.

  1. Перша. Новоутворення має невеликі розміри, його не завжди вдається виявити за допомогою ультразвукового дослідження. Воно розташовується в межах залози, концентрація ракових клітин у тканинах – не більше 5%
  2. Друга. Пухлина збільшується в розмірах, але поки не виходить за межі простати та не поширюється на інші органи або лімфатичні вузли. Новоутворення добре проглядається на процедурі УЗД, а також прощупується при обстеженні
  3. Третя. Злоякісне новоутворення виходить за межі простати, поширюючись на насінні бульбашки. При цьому злоякісні клітини не виявляються ні в реґіонарних лімфовузлах, ні у віддалених органах
  4. Четверта. Рак охоплює не тільки простату, а й розташовані поруч м'язи, які відповідають за контроль сечовипускання, а також стінку тазу та пряму кишку. Пухлина метастазує в лімфатичні вузли та віддалені органи

На третій та четвертій стадії лікування захворювання ускладняються наявністю метастазів.

Симптоми й ознаки раку простати

Онкологічний процес повільно прогресує і тривалий період часу може приховано розвиватися, нічим не видаючи своєї присутності. Через це нерідко пацієнти звертаються по медичну допомогу занадто пізно, коли захворювання досягло просунутої стадії та встигло поширитися на інші частини тіла. З метою профілактики фахівці рекомендують проходити щорічні скринінгові обстеження та огляди чоловікам старше 40 років.

Труднощі ранньої діагностики пов'язані насамперед із відсутністю специфічних симптомів. Клінічні прояви онкологічного процесу схожі з ознаками різних порушень з боку сечостатевої системи, наприклад, циститу, сечокам'яної хвороби або простатиту. Ось чому перші симптоми онкопатології зазвичай не сприймаються з належною увагою і звернення до фахівця відкладається на потім. 

Перші симптоми раку простати

Клінічні симптоми захворювання не виникають раптово, вони можуть наростати протягом кількох років. Перші скарги зазвичай з'являються після того, як новоутворення збільшилося в розмірі та почало перетискати уретру, перешкоджаючи нормальному відтоку сечі. Найпоширенішими ознаками, що виникають на початкових стадіях захворювання, вважаються:

  • прискорене сечовипускання;
  • переривчастий, слабкий струмінь сечі;
  • гематурія (поява крові в сечі);
  • біль і печіння під час сечовипускання;
  • диспареунія, еректильна дисфункція;
  • відчуття не до кінця спорожненого сечового міхура.

Наявність перелічених вище скарг не є стовідсотковим підтвердженням присутності злоякісного процесу. Однак поява хоча б однієї з них є вагомою підставою для проведення ретельного обстеження.

Зовнішні ознаки раку простати

Серед ознак, на які варто звернути увагу, можна виділити наступні:

  • забарвлення сечі в помаранчевий, червоний або темно-червоний колір;
  • часті імперативні позиви до сечовипускання (по 15-20 разів на день);
  • необхідність у напруженні м'язів живота, щоб повноцінно помочитися;
  • ніктурія (позиви до сечовипускання в нічний час);
  • млявий струмінь (потік сечі йде повільніше, ніж зазвичай);
  • больові спазми в попереку, лобку і промежині;
  • набряклість кінцівок, статевих органів;
  • дискомфорт під час статевого акту;
  • загальна слабкість і стомлюваність;
  • швидка втрата ваги;
  • пітливість у нічний час.

Розміри простати при раку

Патологічні процеси в простаті проявляються змінами в її розмірах. Найчастіше відбувається збільшення залози. Причиною цього можуть послужити доброякісні пухлини, запальні та онкологічні процеси. Навіть помірне збільшення простати є приводом для занепокоєння і звернення до уролога. У разі раку розміри залози залежать від стадії процесу і характеру захворювання. Спочатку орган може перебувати в межах норми. У міру прогресування онкопроцесу простата нерідко досягає великих розмірів.

Біль при раку простати

У разі злоякісного процесу найчастіше болить у ділянці паху, промежини й анальному проході. Неприємні відчуття виникають під час сечовипускання і сім'явиверження. На останніх стадіях процесу больовий синдром набуває інтенсивного характеру і займає головне місце в клініці захворювання. У разі метастазування пухлини біль може віддавати в:

  • стегна;
  • яєчка;
  • грудну клітку;
  • поперек;
  • ноги;
  • живіт та ін.

Симптоми раку передміхурової залози за стадіями

Що вищою є стадія патологічного процесу, то більш вираженою, помітною і різноманітною стає клінічна симптоматика. Розглянемо характерні для кожного етапу розвитку ознаки:

  1. Пухлина займає не більше 50% площі органу. Найчастіше процес протікає безсимптомно, через що процес виявляється суто випадково. Якщо скарги і присутні, то вони мало виражені й не завдають особливого занепокоєння. Серед можливих симптомів: неприємні відчуття в ділянці паху, незначні труднощі під час сечовипускання.
  2. Пухлина збільшується в розмірах, але ще відмежована капсулою залози. Клінічна картина стає більш різноманітною. Пацієнти скаржаться на проблеми з ерекцією, болісні відчуття під час еякуляції, слабкий і переривчастий струмінь сечі, часті позиви без спорожнення сечового міхура.
  3. Через поширення процесу за межі органу і проростання пухлини в прилеглі структури з'являються болі в ділянці таза і попереку, часті позиви до сечовипускання, які не приносять полегшення, утруднення початку мікції та ін.
  4. У патологічний процес залучаються інші частини тіла. До всіх вищезазначених ознак приєднується загальна симптоматика. Загальна слабкість, денна сонливість, субфебрилітет присутні на постійній основі. Залежно від того, який орган уражений, можуть з'являтися закрепи, погіршення апетиту, безпричинна втрата ваги, задишка, анемія, набряк кінцівок, болі в кістках тощо.

ДІАГНОСТИКА

Основні методи виявлення злоякісної пухлини простати:

  1. Визначення рівня ПСА (простатспецифічного антигену) в крові. Ця речовина виробляється передміхуровою залозою. Чим вище його рівень, тим більше ризик розвитку пухлини, але потрібно враховувати, що на підвищення ПСА також впливають доброякісна гіперплазія передміхурової залози, простатит і вік.
  2. Пальпований простати через пряму кишку. Нерівності та ущільнення промацуються пальцем.
  3. Трансректальне УЗД. Для проведення дослідження в пряму кишку вводять зонд, який виробляє звукові хвилі. Вони, потрапивши в передміхурову залозу, відображають відлуння, яке за допомогою комп'ютера утворює чорно-біле зображення на екрані.
  4. Біопсія ділянки тканини передміхурової залози. Це найбільш точний метод виявлення пухлинного новоутворення.
  5. Комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія. Це методи, що дозволяють візуалізувати пухлину, визначити її розміри та розташування.

Для виявлення віддалених метастазів проводять позитронно-емісійну томографію (ПЕТ). Щоб оцінити стан регіонарних лімфовузлів, призначають процедуру тазової лімфаденектоміі. Часто рак простати дає метастази в кістки. Для їх виявлення проводять остеосцинтиграфію.

ПСА при раку простати

Простатспецифічний антиген - це специфічний білок, який виділяє передміхурова залоза. Зміни в його концентрації є ознакою того, що в органі відбувається якийсь патологічний процес, зокрема, злоякісного характеру. Згідно зі статистикою, підвищений рівень ПСА виявляють більш ніж у 80% пацієнтів із раком простати.

Фахівці звертають увагу не тільки на концентрацію ПСА, а й динаміку його наростання. Якщо рівень білка підвищений, потрібне додаткове обстеження. Важливе діагностичне значення має біопсія. Жоден інший метод дослідження не зможе дати такої точної інформації, як забір живого зразка тканини і його дослідження. 

Який рівень ПСА при раку простати

У нормі рівень ПСА не повинен перевищувати 4 нг/мл. Збільшення його концентрації до 10 і більше належить до категорії підвищеного ризику. Імовірність раку в цьому випадку становить понад 50%. Норма може відрізнятися залежно від віку. Так, для чоловіків віком до 40 років верхня межа не повинна перевищувати 2,5 нг/мл, а після 70 - 6.5 нг/мл.

Показник ПСА вказує на можливий розвиток раку, але не є стовідсотковим маркером. У будь-якому разі, для встановлення остаточного діагнозу недостатньо одного аналізу на ПСА, потрібне дообстеження.

Рівень пса понад 100: що це означає

Це свідчить про метастазування злоякісного процесу. Водночас рівень перевищення ПСА не завжди корелює зі ступенем поширення злоякісної пухлини та її агресивністю. Все залежить від індивідуальних особливостей організму. Наприклад, у деяких пацієнтів може спостерігатися високий рівень цього показника, але при цьому метастази у них не дуже активні.

Помилки під час аналізу ПСА в діагностиці РПЗ

ПСА є практично єдиним маркером, який використовується в рамках ранньої діагностики раку простати, проте не існує загальноприйнятих стандартів стосовно порогових значень цього показника. Відомі випадки, коли концентрація простатспецифічного антигену у пацієнтів з діагностованим раком була менше 4 нг/мл. Тоді як у здорових чоловіків цей показник перевищував позначку 10.

Дослідження може давати хибнопозитивний результат, вказуючи на проблему там, де її просто немає. Завищені значення ПСА можуть спостерігатися на тлі:

  • хірургічних втручань на залозі;
  • проблем із сечовипусканням;
  • інфекційних захворювань;
  • запальних процесів;
  • доброякісних утворень;
  • масажу простати;
  • гіпертрофічних змін;
  • еякуляції напередодні дослідження;
  • ішемії або інфаркту простати;
  • інтенсивних фізичних тренувань.

Деякі види пухлин, особливо ті, що швидко ростуть, можуть не супроводжуватися збільшенням концентрації простатспецифічного антигену. У цьому випадку йдеться про «хибнонегативний» результат. Зважаючи на таку неоднозначність дослідження, вкрай важливо консультуватися з висококваліфікованим досвідченим фахівцем для правильної оцінки ситуації.

Як знизити ПСА при раку простати

Після проведення оперативного втручання з видалення пухлини показники ПСА нормалізуються. Підйом його рівня може вказувати на рецидив. Для зниження ПСА фахівці рекомендують:

  • ведення здорового способу життя;
  • оптимальні фізичні навантаження;
  • правильне харчування;
  • підтримання здорової ваги;
  • відмова від шкідливих звичок;
  • регулярний скринінг-контроль.

Сучасні методи лікування раку передміхурової залози

Лікування раку простати – складний процес, який вимагає не тільки сучасного обладнання та ефективних препаратів, але професіоналізму лікарів. У медичному центрі «Medical Plaza» є всі умови для ведення пацієнтів із злоякісними пухлинами.

Курс лікування визначається після виконання повної діагностики та вивчення анамнезу хворого.

При злоякісних новоутвореннях застосовують такі способи лікування:

  • консервативний (опромінення, хіміо- та гормонотерапія);
  • радикальні.

Фахівці центру "Медікал Плаза" проводять хірургічні операції з використанням сучасного обладнання. Видалення пухлини - найбільш ефективний спосіб боротьби із захворюванням.

Основні методи хірургічного втручання:

  1. Лапароскопічна радикальна простатектомія – це малоінвазивний метод, що не передбачає розкриття черевної порожнини: достатньо кількох невеликих проколів. У ході операції повністю видаляється уражена залоза. Лапароскопія дозволяє зменшити крововтрати, скоротити термін госпіталізації та досягти хорошого косметичного ефекту. Операція проводиться під загальним наркозом. При її проведенні використовується сучасна високотехнологічна апаратура: система, що збільшує зображення операційного поля, та ультразвуковий скальпель. Операція триває 2-4 години.
  2. Відкрита радикальна простатектомія. Устаткування, яке використовують у ході операції, дозволяє виконати видалення ураженого органу з високою точністю, щоб зберегти судинно-нервові пучки, що живлять статевий орган чоловіка. Це дозволяє уникнути еректильной дисфункції та нетримання сечі.
  3. Трансуретральна резекція ураженої залози. Видалення проводиться через сечовипускальний канал. Методика призначена для лікування доброякісних пухлин простати (аденоми). Операція усуває проблеми з сечовипусканням, відновлює статеву функцію.

Для проведення досліджень тканини на отримання ракових клітин використовують сучасний апарат: голку вводять на необхідну глибину передміхурової залози, повністю контролюючи процес. Введення анестетика місцевої дії робить процедуру практично безболісною.

Куди метастазує рак простати

Найчастіше метастази виявляються в лімфатичних вузлах, сечовому міхурі та насіннєвих пухирцях. Також залежно від типу пухлини до процесу можуть залучатися легені, печінка, головний мозок, кістки. Так, наприклад, метастази в лімфатичних вузлах провокують розвиток набряклості ніг, статевого члена і мошонки. У разі ураження легень виникає задишка, кашель, кровохаркання. Метастази в кістках провокують появу сильних болів, які не купіруються звичайними анальгетиками. Уражений сегмент втрачає міцність і стає крихким. Можуть траплятися переломи на «порожньому» місці без пошкоджень і ударів.

Чи виліковний рак простати

Так, захворювання добре відгукується на лікування, але за умови, що воно було діагностовано на 1-2 стадії. За своєчасного звернення до фахівця в пацієнта є всі шанси на повне одужання. З кожною наступною стадією процесу прогнози погіршуються. Для порівняння, показник п'ятирічного виживання за початкової стадії становить близько 90%, тоді як у запущених випадках - не більш як 20%.

Якщо у вас є підозрілі симптоми, не відкладайте візит до лікаря: фахівці медичного центру «Medical Plaza» проведуть повне обстеження організму для підтвердження або спростування аналізу, а також складуть найбільш підходящий в конкретному випадку спосіб лікування. Перед хірургічним втручанням і після нього пацієнту надають вичерпну консультаційну допомогу.

Щоб записатися на прийом, телефонуйте за номерами, вказаними на сайті центру, або скористайтесь формою.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження