Рак головного мозку
Що таке рак головного мозку
Рак головного мозку являє собою злоякісне новоутворення в тканинах головного мозку, що може виникнути з клітин самого мозку (первинний) або поширитися з інших частин організму (вторинний або метастатичний рак).
Захворювання являє собою складний багатоетапний процес, який починається зі змін на молекулярному та клітинному рівнях. Існує безліч типів пухлин мозку, кожен з яких має свої особливості, включно зі ступенем агресивності, швидкістю росту та реакцією на лікування.
Головною особливістю захворювання є розвиток об'ємної структури в обмеженому просторі, що спричиняє здавлювання нервових центрів і підвищення внутрішньочерепного тиску. У разі досягнення великого розміру утворення спричиняє незворотні наслідки та може призвести до летального результату. Ось чому не можна ігнорувати перші симптоми, а відразу ж звертатися по медичну допомогу.
Причини появи раку головного мозку
Механізм розвитку онкопатології полягає в тому, що здорова клітина мозку зазнає мутацій у ДНК, через що порушується контроль над її ростом і поділом. Це призводить до хаотичного некерованого збільшення кількості клітин і утворення пухлини. Чому це відбувається і які конкретно механізми запускають цей процес, точно встановити фахівцям поки що не вдалося. При цьому фактори ризику, здатні спровокувати розвиток захворювання, досить добре вивчені.
Що може викликати рак мозку
Однозначно визначити справжні причини, через які з'являється це серйозне і небезпечне захворювання, практично неможливо. У кожному конкретному випадку існують свої передумови. Ними можуть виявитися:
- іонізуюча радіація;
- генетична схильність;
- хімічні речовини (розчинники, пестициди, нафтопродукти);
- ослаблення імунної системи (ВІЛ, СНІД);
- інфекції, віруси, алергени;
- черепно-мозкові травми;
- променева терапія;
- часті стресові ситуації;
- постійна перевтома;
- високий внутрішньочерепний тиск;
- дисфункції кровоносної системи;
- використання мобільних телефонів;
- вплив ультрафіолетових променів;
- неправильне харчування;
- вікові зміни;
- шкідливі звички (куріння, наркотики, зловживання алкоголем);
- електромагнітне випромінювання;
- вікові зміни (зниження імунного захисту).
Ознаки та симптоми раку головного мозку
Захворювання відрізняється різноманітністю клінічної картини. На симптоматику може впливати локалізація пухлини, її розміри, швидкість росту тощо. У міру розвитку патологічного процесу ознаки стають все більш вираженими.
Первинна (вогнищева) симптоматика
На початкових етапах ознаки захворювання мають осередковий характер і безпосередньо залежать від ділянки ураження. Пацієнти можуть скаржитися на:
- погіршення чутливості;
- парези, паралічі;
- погіршення або повна втрата пам'яті;
- порушення зору (розмитість, нечіткість);
- судомні напади (за типом епілептичних);
- погіршення мовлення і слуху;
- слабкість, пітливість;
- швидка стомлюваність, запаморочення;
- складнощі з концентрацією уваги;
- втрата здатності до письма та усного мовлення;
- порушення координації рухів, зміна ходи;
- неуважність, дратівливість;
- погіршення інтелектуальних здібностей;
- асоціальна поведінка, агресивність;
- слухові та зорові галюцинації;
- зміни артеріального тиску;
- порушення серцевого ритму;
- зниження критичного ставлення до себе;
- оглушеність, байдужість, безініціативність.
Загальномозкова симптоматика
У міру прогресування процесу приєднуються загальномозкові клінічні прояви, що впливають на загальне самопочуття. До них належать:
- Головний біль. Відрізняється високою інтенсивністю, має постійний характер і практично не купірується лікарськими препаратами.
- Нудота і блювота. Присутні постійно. Не залежать від прийому їжі.
- Запаморочення. Є результатом компресії структур мозочка або погіршення кровопостачання, викликаного зростанням ракової пухлини.
Види злоякісних пухлин головного мозку
Існує кілька класифікацій захворювання залежно від природи виникнення, локалізації, морфологічного типу, гістологічної структури тощо.
Залежно від шляху виникнення
Первинні пухлини
Виникають безпосередньо з тканин мозку або прилеглих структур, метастазують у рідкісних випадках.
Гліобластома
Вважається досить агресивною формою з украй злоякісним перебігом. Часто має несприятливий прогноз. Пухлина не має чітких меж, швидко росте і проростає в здорові тканини. Усе це ускладнює лікування, а саме - повне хірургічне видалення утворення. У разі відсутності терапії пацієнт прмирає протягом кількох місяців з моменту появи перших симптомів.
Гліома
Є лідером за поширеністю серед первинних пухлин. Розвивається з паренхіми головного мозку. Гліоми відрізняються інфільтративним ростом і не мають чітких меж. Вони можуть поглинати або заміщати здорові клітини, поступово розширюючи свої межі та проникаючи в навколишні структури.
Вторинні пухлини (метастатичні)
Мають метастатичне походження і поширюються з інших частин тіла. Джерелом їхньої появи можуть бути рак легень, молочних залоз, нирок, товстої кишки, шкіри тощо.
Залежно від клітинного складу
До найпоширеніших гістологічних підтипів належать:
- Нейроепітеліальні. Утворюються з тканини мозку.
- Менінгіома. Формується з мозкових оболонок.
- Аденома гіпофіза. Виникає з клітин гіпофіза.
- Невринома. Розвивається з гліальних клітин периферичної нервової системи.
- Метастази. Проникають у порожнину черепа з інших онкологічних вогнищ, розташованих за межами головного мозку.
- Дизембріогенетичні. Розвиваються в процесі ембріогенезу.
Ступені злоякісності пухлин головного мозку
Найбільш значущою ознакою злоякісності пухлин мозку є мікроскопічна будова клітин. Існує чотири головні критерії:
- Атипова (неправильна) будова клітин, включно зі змінами в розмірі, формі та будові ядра.
- Мітотична активність. Безконтрольне хаотичне ділення клітин.
- Судинна проліферація. Збільшення кількості та аномальний розвиток кровоносних судин усередині пухлини забезпечує живлення швидкозростаючих пухлинних клітин і є важливим критерієм злоякісності.
- Ділянки некрозу. Загибель тканини зумовлена недостатнім припливом крові.
Стадії раку мозку
Захворювання протікає в чотири основні стадії. Що вищий ступінь, то злоякісніше новоутворення.
Рак головного мозку: 1 стадія
Пухлина має маленькі розміри і відмежована від сусідніх тканин. Тиск на навколишні ділянки мозку відсутній. Атипові клітини поширюються досить повільно. Ознаки патології слабо виражені або зовсім відсутні. У пацієнтів може з'являтися загальна слабкість, сонливість, а також головні болі епізодичного характеру без конкретної локалізації. Перша стадія зазвичай триває кілька років. Якщо не нехтувати першими симптомами і вчасно пройти обстеження, є всі шанси на повне одужання.
Рак головного мозку: 2 стадія
Пухлина починає активно рости і проникати в сусідні ділянки. Клінічна симптоматика набуває більш вираженого і помітного характеру. Залежно від локалізації пухлини, пацієнти можуть відчувати загальне нездужання, головний біль, нудоту, судоми тощо. На цій стадії ще присутні високі шанси на повне одужання.
Рак головного мозку: 3 стадія
На цьому етапі пухлина значною мірою збільшується в розмірах і виходить з тієї області, де перебувала спочатку, проростаючи в сусідні структури. Атипові клітини виявляються навіть у лімфатичних вузлах. Спостерігається процес активного метастазування. Клінічні симптоми, такі як головний біль, запаморочення, нудота, наростають і набувають постійного характеру. Характерною ознакою є ністагм - зіниці, що постійно бігають. У пацієнтів також можуть спостерігатися провали в пам'яті та підвищення температури тіла. Через стрімке зростання утворення оперативне втручання стає практично неможливим. У цьому випадку пацієнти отримують симптоматичне лікування.
Рак головного мозку: 4 стадія
Утворення охоплює більшу частину головного мозку, здавлює анатомічно важливі структури і стрімко збільшується в розмірах. Можливі віддалені метастази. Загальне самопочуття різко порушується, людина може впасти в коматозний стан. Прогноз на цьому етапі вкрай несприятливий. Оперативне втручання на цьому етапі неможливе. Використовуються виключно паліативні заходи, спрямовані на полегшення страждань.
Діагностика раку головного мозку
Неспецифічність і розмитість симптомів ускладнює постановку діагнозу. Прояснити ситуацію допомагає комплексне обстеження із залученням інших фахівців.
Як зрозуміти, що в тебе рак головного мозку
Існують загальні ознаки, які можуть вказувати на рак головного мозку:
- Головний біль: неспецифічний головний біль або біль, що посилюється, може бути одним із перших симптомів. Він може супроводжуватися блювотою і поліпшуватися після відпочинку або сну.
- Зміни в зорі: двоїння в очах, втрата зору, розмитий зір або інші зміни у візуальних відчуттях.
- Проблеми з координацією та рівновагою: утруднення в русі, втрата рівноваги, а також проблеми з ходьбою.
- Неврологічні симптоми: зміни в мовленні, слуху, нюху або дотику, а також проблеми з пам'яттю або концентрацією.
- Ендокринні зміни: зміни у вазі, апетиті, рівні енергії або зміни в роботі гормональної системи.
На початкових етапах пухлину легко сплутати із симптомами звичайної перевтоми, застуди або неврологічного захворювання. Щоб переконатися у відсутності онкопатології на всі сто відсотків, необхідно звернутися до фахівця і пройти комплексне обстеження.
Як виявляють рак мозку
«Золотим стандартом» у діагностиці раку мозку вважається МРТ. Воно може проводитися з контрастуванням або без. Уже на перших стадіях формування пухлину буде чітко видно на знімках. Дослідження дасть повну інформацію про новоутворення - його розташування, розмір і форму.
Метод дає змогу попередньо оцінити ступінь злоякісності, ушкодження прилеглих структур і особливості кровопостачання пухлини. За результатами дослідження уточнюється збереження функцій мозку, визначається небезпека захворювання і складається план лікування.
Якщо результати діагностики викликають додаткові запитання, може бути призначено КТ.
За допомогою інструментальних методів можна визначити місце локалізації пухлини і ступінь її поширеності, проте визначити конкретний тип утворення не завжди можливо. Для цієї мети може призначатися біопсія.
Для постановки діагнозу також можуть знадобитися:
- УЗД;
- ЕЕГ;
- Ехо-ЕГ;
- ПЕТ;
- офтальмоскопія;
- ангіографія;
- сцинтиграфія;
- неврологічне дослідження;
- вентрикулоскопія;
- імуногістохімічна діагностика;
- лабораторні дослідження (ЗАК, біохімія, онкомаркери).
Лікування раку мозку
З огляду на реальну небезпеку для здоров'я і життя, до лікування приступають якомога швидше. Конкретний підхід визначається в індивідуальному порядку, залежно від:
- типу і розміру пухлини;
- швидкості росту;
- наявності компресії анатомічних структур;
- поширеності;
- тяжкості ураження сусідніх тканин;
- віку та загального стану здоров'я.
Деякі пухлини можна видалити хірургічним шляхом, інші ж є неоперабельними. Низькозлоякісні утворення з повільним ростом можуть узагалі не вимагати лікування. У їхньому випадку встановлюється динамічне спостереження. Якщо пухлина виявлена надто пізно, йдеться не про повне виліковування, а про зменшення симптоматики та поліпшення якості життя.
У рамках лікування ракових пухлин можуть застосовуватися хірургічне втручання, хіміо-, променева, таргетна терапія тощо. Найкращі результати досягаються завдяки комбінованому підходу.
Хірургічне втручання
Головною метою операції є максимальне видалення новоутворення. Це можливо лише в тому разі, якщо пухлина розташована в зручному для втручання місці, має невеликі розміри і не проросла в навколишні тканини. Подібні операції є справжньою ювелірною роботою з огляду на близькість новоутворення до важливих анатомічних структур, які відповідають за життєво важливі функції організму.
У деяких випадках видаляється тільки частина утворення. Це дає змогу полегшити клінічну симптоматику і знизити внутрішньочерепний тиск. Для пухлин низького ступеня злоякісності операція часто є єдино необхідним лікуванням.
Променева терапія
Часто застосовується в лікуванні важкодоступних пухлин, які неможливо видалити хірургічним шляхом. Вона може використовуватися до операції для зменшення розмірів пухлини. Показанням до її проведення може бути наявність неврологічної симптоматики, метастатичні ураження, випадки глибинного ураження.
Також променева терапія може бути наступним етапом лікування після проведення операції. У цьому разі вона знищує злоякісні клітини, що залишилися. Променева терапія може використовуватися і як самостійний метод лікування. Хоча вона не в силах повністю знищити пухлину, її призначають для зупинки її зростання.
Хіміотерапія
Може використовуватися в комбінації з оперативним втручанням або опроміненням і часто застосовується в лікуванні швидкозростаючих пухлин. Головною метою методу є знищення злоякісних клітин і запобігання їхньому поширенню в інші частини мозку.
Зазвичай призначається після видалення первинного вогнища, а також у разі прогресування онкологічного процесу. Суть методу полягає у використанні протипухлинних препаратів. Їх можуть вводити внутрішньовенно, перорально або безпосередньо в головний мозок.
Таргетна терапія
Метод передбачає застосування препаратів, які погіршують живлення ракової пухлини шляхом порушення в ній росту кровоносних судин. Засоби відрізняються прицільним впливом і меншою кількістю ускладнень. Вони впливають на атипові елементи, не пошкоджуючи при цьому здорові клітини. Метод може використовуватися як самостійний варіант лікування або в комбінації з операцією і променевою терапією. Він також рекомендується пацієнтам, які важко переносять хіміотерапію.
Рак головного мозку - це не вирок. У клініці «Medical Plaza» точно знають, як Вам допомогти. Сучасне обладнання дає нам змогу ставити найточніші діагнози і підбирати ефективні схеми лікування. Тут пацієнтів консультують і оперують висококласні нейрохірурги, що володіють унікальними знаннями і колосальним досвідом. Лікування проводиться за сучасними європейськими протоколами. Ми гарантуємо своїм пацієнтам максимально комфортні умови перебування, які створюють позитивний настрій і сприяють швидкому одужанню. Ваша довіра, безпека і здоров'я для нас понад усе!
FAQ
Який онкомаркер показує рак головного мозку?
На даний момент не існує специфічного онкомаркера, який однозначно ідентифікував би рак головного мозку. Для цього захворювання використовується комплексний підхід у діагностиці. Про необхідність у додаткових дослідженнях може вказувати підвищення рівня таких онкомаркерів: РЕА, NSE, протеїн S 100, ПСА, CYFRA 21-1 та ін.
Як попередити рак головного мозку?
Основні заходи профілактики захворювання включають в себе усунення несприятливих чинників довкілля, запобігання контакту з канцерогенними речовинами, відмову від шкідливих звичок, раннє виявлення пухлин і своєчасне лікування онкопатологій інших органів. Також фахівці рекомендують вести здоровий спосіб життя, висипатися, достатньо рухатися, правильно харчуватися, уникати стресових ситуацій, а також виключити надмірну інсоляцію.
Чи можна вижити за раку головного мозку?
Виживаність за раку головного мозку важко спрогнозувати. Це залежить від цілої низки чинників, серед яких вік, тип пухлини, місце локалізації, розмір, швидкість росту, загальний стан здоров'я тощо. Що раніше було діагностовано захворювання, то більше шансів на позитивний результат. Показник п'ятирічного виживання при своєчасному виявленні становить 60-80%.
Скільки живуть люди з 4 стадією раку головного мозку?
4 стадія раку означає, що пухлина вже поширилася на інші частини організму. Здебільшого лікування спрямоване на поліпшення якості життя пацієнта і пом'якшення симптомів. Прогноз загалом - несприятливий. Середня виживаність становить від кількох місяців до року. П'ятирічна виживаність становить лише 6%.
Джерела:
- "Brain Tumors: An Encyclopedic Approach" - Andrew H. Kaye, Edward R. Laws
- "Principles and Practice of Neuro-Oncology: A Multidisciplinary Approach" – Mark Bernstein, Mitchel S. Berger
- "Handbook of Brain Tumor Chemotherapy, Molecular Therapeutics, and Immunotherapy" – Herbert B. Newton
- "Neurosurgical Oncology: Molecular and Clinical Advances" - Isaac Yang
- "Diagnostic Pathology: Neuropathology" - В.К. Kleinschmidt-DeMasters
- "Journal of Neuro-Oncology"
- "Neuro-Oncology" – Ведучий журнал про діагностику та лікування пухлин центральної нервової системи
- "Cancer Research Journal" - Розділи, присвячені пухлинам головного мозку
- "Frontiers in Neurology – Neuro-Oncology Section"
- "Nature Reviews Neurology"
- American Association of Neurological Surgeons (AANS) – Розділ про рак головного мозку
- National Cancer Institute (NCI) – Рекомендації та дослідження з лікування пухлин мозку
- European Association of Neuro-Oncology (EANO) – Посібники з лікування пухлин головного мозку
- World Health Organization (WHO) Classification of Tumours of the Central Nervous System
- Brain Tumor Foundation
- Нейрохірург
- Лікар-нейрохірург