Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Коли говорять про пухлини певного органу, мова не обов'язково йде про онкологію. Новоутворення бувають як злоякісними, так і доброякісними. Це актуально і щодо нирок - парного органу, через який проходить до 1700 л крові на добу. Найважливіша функція нирок – виведення з організму води та водорозчинних речовин. При утворенні пухлин функціонування органу порушується.

Пухлина нирки– ущільнене новоутворення, яке розвивається з клітин тканини цього органу. Найчастіше воно має злоякісний характер (у 90% випадків). Ризик появи таких пухлин особливо високий для курців, осіб з надмірною вагою, літніх людей.

У дітей найбільш поширені нефробластома (пухлина Вільямса) та нирково-клітинний рак.

Рідше зустрічаються доброякісні новоутворення, які не впливають на функціонування органу та не вимагають проведення радикальної операції.

Класифікація пухлин нирок

Основний критерій, за яким класифікують пухлинні новоутворення нирки – їх характер.

Існують такі доброякісні пухлини:

 1. Аденома. Найпоширеніший тип ниркових новоутворень. Пухлина має невеликі розміри та зазвичай немає симптомів. Незважаючи на доброякісний характер, медики відносять аденому до передракових станів, тому вона вимагає спостереження
 2. Онкоцитома. Новоутворення формується з епітеліальних клітин. Воно має чіткі форми та досягає від 2 до 12 см у діаметрі. Клінічних проявів зазвичай немає
 3. Ангіоміоліпома. Пухлина складається з м'язової та жирової тканини, епітеліальних клітин, судин, що змінилися. Найчастіше вона зустрічається у жінок, розвиваючись під впливом статевих гормонів. Для симптоматики ангіоміоліпоми характерний тягнучий біль знизу живота та поява крові в сечі
 4. Гемангіома. Ця пухлина зустрічається рідко та складається з судин. Найчастіше розвивається в осіб похилого віку. На ранніх стадіях протікає безсимптомно, на пізніших викликає підвищення артеріального тиску та температури
 5. Фіброма. Новоутворення складається з фіброзної нирки, локалізується всередині нирки або на межі органу. Розростається у вигляді осередкового новоутворення.Симптоматика проявляється тоді, коли фіброма досягає великих розмірів і починає здавлювати кровоносні судини
 6. Ліпома. Пухлина складається з клітин жирової тканини, яка оточує орган. Ліпома може переростати в злоякісну, тому вимагає оперативного лікування

Злоякісні пухлини нирки найчастіше розвиваються з епітелію проксимальних канальців і збірних трубочок або епітеліальних клітин чашечко-мискової системи. Основні різновиди:

 1. Нирково-клітинний рак (аденокарцинома). Це найбільш поширений тип онкології нирок. Найчастіше пухлина метастазує в легені, кістки, печінку, головний мозок
 2. Перехідно-клітинний рак. У 6-7% випадків пухлина розвивається не з ниркової тканини, а в нирковій балії – на ділянці, де нирка з'єднується з мочеточником
 3. Саркома. Ця пухлина нирки рідко, розвивається з клітин зародкової сполучної тканини органу
 4. Нефробластома (пухлина Вільмса) - зустрічається у дітей, віком до 10 років, часто є вродженою вадою. Зазвичай при такому діагнозі потрібна операція з видалення нирки з пухлиною

Стадії розвитку раку нирки:

 1. новоутворення не виходить за межі ниркової капсули;
 2. пухлина проростає за межі капсули;
 3. злоякісні клітини з током крові або лімфи проникають у лімфатичні вузли або ниркову вену;
 4. новоутворення проростає в розташовані поруч органи або дає віддалені метастази.

Метастазування відбувається через лімфатичні або кровоносні судини.

СИМПТОМИ

Виразність клінічної картини залежить від стадії розвитку злоякісного процесу. На початкових етапах захворювання довгий час не дає ніяких симптомів. У 30% випадків пухлину діагностують тільки через те, що вона дає метастази.

У клінічній картині присутні як урологічні, так і не урологічні прояви, це:

 • підвищене потовиділення;
 • сильна набряклість ніг;
 • поява слідів крові в сечі;
 • підвищення температури тіла (зазвичай у нічний час);
 • підвищений артеріальний тиск;
 • дискомфорт у ділянці нирок;
 • незрозуміле та швидке зниження ваги;
 • втрата апетиту;
 • біль у попереку.

Якщо пухлина досягає великих розмірів, її можна намацати.

ДІАГНОСТИКА

У більшості випадків пухлини нирок виявляють випадково, при плановому огляді, так як вони довгий час протікають безсимптомно.

Основний метод виявлення раку – інструментальний: КТ і МРТ. Високоточне обладнання дозволяє виявити навіть невеликі новоутворення.

Щоб визначити, чи дала пухлина метастази в лімфовузли та внутрішні органи або кістки, проводять рентгенографічне та ультразвукове дослідження.

При необхідності проводять класичні рентгенологічні дослідження з контрастуванням, щоб виявити ступінь зміни ниркової системи в результаті проростання пухлини. Це ниркова артеріографія, екскреторна урографія, кавографія.

СПОСОБИ ЛІКУВАННЯ

Якщо у пацієнта було виявлено доброякісну пухлину нирки, то операція зазвичай не потрібна. Новоутворення, які не порушують функціонування внутрішніх органів, спостерігають. Якщо є найменші підозри призначають відповідне лікування.

Операція на нирці: видалення пухлини

Злоякісні новоутворення вимагають радикального лікування. Операція при пухлині в нирці може бути органозберігаючою або радикальною. Перший тип проводиться, якщо злоякісний процес був виявлений на початкових стадіях. Радикальна нефректомія – повне видалення ураженого органу, а також залучених до патологічного процесу ділянок (надниркової залози, місцевих лімфатичних вузлів, насіннєвих вен).

Фахівці Medical Plaza віддають перевагу проведенню щадної операції – лапароскопічнії резекції нирки, яка дозволяє зберегти орган. Наявність сучасного обладнання дозволяє контролювати весь хід операції та досягати високої точності.

Якщо пухлина дала метастази, виконується нефректомія методом лапароскопії.

Лапароскопічні методи відрізняються малоінвазивністю: після такої операції пацієнт швидше відновлюється. Тривалість госпіталізації складає 4-5 діб.

Щоб записатися на консультацію, дізнатися більше про сучасні операційні методики, а також уточнити вартість операції з видалення пухлини нирки, телефонуйте за одним з номерів, вказаних на нашому сайті. Також на прийом можна записатися, заповнивши форму зворотного зв'язку нижче.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження